Skočiť na obsah

lukas

Odporúčané príspevky

Nie je to síce hádanka, ale prekvapil ma výsledok, ktorý som dostal. Trochu som sa hral s číslami a vyšlo mi toto: Usporiadajme čísla do riadkov tak, aby ich ciferný súčet zodpovedal priloženému obrázku. V riadku sú všetky čísla, ktorých ciferný súčet je rovnaký. Potom rozdiel súčtu čísiel v dvoch nasledujúcich riadkoch delený 11 je rovný číslu riadku.

 

Priklad:

 

Súčet čísel riadku 3: S3=20+11+2=33
Súčet čísel riadku 4: S4=30+21+12+3=66
(S4-S3)/11 =3

 

Súčet čísel riadku 4: S4=30+21+12+3=66
Súčet čísel riadku 5: S5= 40+31+22+13+4=110
(S5-S4)/11 =4
.
.
.
S11 = 605
S12 = 726
(S12-S11)/11 =11
.
.
.

 

Vie niekto "uhádnuť" prečo?

cisla.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rad S5 :lebo kombinacie cisiel napr. 40+4= 44 dve mozne, napr.31+13=44, dve mozne, 22 : jedna mozna, su vzdy delitelne prave 11 (z toho dostaneme práve pocet kombinacii), pocet kombinacii sa zvysuje S(n)=n*11

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robopol

 

Ja som to riešil dosť ťažkopádne. Kombinácie sú zaujímavý pohľad na riešenie. Používajú sa aj pri konštrukcii v Pascalovom trojuholníku. Je to možno náhoda, ale aj v ňom figuruje číslo 11.

 

 

Skúsme to spočítať:

 

0
10, 1
20, 11, 2
30, 21, 12, 3
40, 31, 22, 13, 4
50, 41, 32, 23, 14, 5
60, 51, 42, 33, 24, 15, 6
70, 61, 52, 43, 34, 25, 16, 7
80, 71, 62, 53, 44, 35, 26, 17, 8
90, 81, 72, 63, 54, 45, 36, 27, 18, 9

 

Súčet riadkov:

 

S0=0, S1=11, S2=33, S3=66, S4=110, S5=165, S6=231, S7=308, S8=396, S8=495

 

Rozdiel riadkov:

 

S1-S0=11

S2-S1=22

S3-S2=33

S4-S3=44

S5-S4=55

S6-S5=66

S7-S6=77

S8-S7=88

S9-S8=99

vypocet.pdf

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Roman je pazravec :) a este aj klame.

Riesenie :   Lucia, Kristina  - nemozu obe klamat , pretoze inak Kristina by hovorila pravdu.  Ale Kristina nemoze hovorit pravdu, pretoze by dvaja hovorili pravdu.  

A tak jedine Lucia hovori pravdu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas to zle tyso,

 

spravne by malo byt 17.6,

prvy krok: nemoze to byt 19,18, lebo potom by to hned vedel kedze tieto cisla su len jeden krat, tak dostaneme:

15,16 maj

17, jun

14,16 jul

14,15,17 august

 

druhy krok: pokial by to bolo cislo 14,16,15, potom by to nemohli vediet a teda ostava len 17

 

to je spravna odpoved

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nelámala som si nad tým hlavu, lebo som videla riešenie...

teraz som si myslela, že som len zle pozrela čísla, ale teraz som znovu pozrela na vysvetlenie riešenia

a

podľa pôvodného riešenia pri hádanke je správne riešenie 16. júl, (čiže 16.7.)  :hmmm:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je cely internet preplneny FAKE rieseniami. nemoze to byt 16.7

 

kurna este raz analyza

 

prvy krok: nemoze to byt 19, 18 vypadne teda:

15,16 maj

17 jun

14,16 jul

14, 15, 17, august.

 

albert tvrdi ze to nemoze vediet Bernard, to znamena, ze keby to bolo v juni, tam ostava iba 17, co by teda Albert vedel mame teda

15,16 maj

14,16 jul

14,15 august,

 

no a tym ze mu Albert povie ze to nemoze vediet sa nevylucia vsetky moznosti aby ostala iba jedna.

 

takze sa vratime co Albert vlastne tvrdi: tvrdi len to ze to bernard nevie, lebo keby mal 17 tak je to mozne v juni alebo auguste, no sam uz pozna riesenie

 

takze kde robim chybu?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja nesuhlasim s vylucenim mesiaca maj  na zaklade toho ze obsahuje cislo 19, pretoze v maji ostane 15.16 a to tiez splna podmienku ze keby to bolo v maji bernard by to vydedukoval, co teda moze albert s istotou tvrdit ze to Bernard nevie plati iba pre jun.

 

neda sa vylucit mesiac maj jun len preto ze obsahuju cislo 18,19, to je nekorektna argumentacia, da sa vylucit iba ten datum 18.6,19.5 nic viac

 

napr. 15.5 sa neda vobec vylucit v hadanke podla zadania, cele je to zmatocne urobene aj s vysvtelenim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ach jo, ja som si tam nevsimol ze on mu dal navod v tej vete ze ty pocuvaj mesiac maj a jun neber, ja som riesil modifikovanu hadanku bez napovedy, bez nasepkavania. Takze som si strelil vlastny gol do branky. Zobral som to iba ako kombinacny priklad, musim davat bacha na tiwe podprahove informacie :)

 

Ale ked uz to bolo na olympiade pre matematikov tak tam mohli urbit nieco ine ako slovny chytak, nieco zlozitejsie na ratanie, nie detektivku

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prvý dom (počítam zľava...) nemôže byť:

- tehlový, lebo ten je tretí

- slamený, lebo ten nie je prvý

- drevený, lebo naľavo od neho by mal byť Jano, ale naľavo už nie je nič

Je teda hlinený

V ňom nebýva:

- Vlado, lebo býva v štvrtom dome

- Fero, lebo býva v slamenom

- Miro, lebo nebýva v krajnom

Býva tam teda Jano

V treťom a teda tehlovom dome nebýva:

- Jano, čo sme zistili pred chvíľou

- Fero, lebo býva v slamenom

- Vlado, lebo býva v štvrtom

Býva tam teda Miro

Poznáme, kde býva Jano, Miro a Vlado.

Zostal nám len Fero, ktorý je teda v druhom dome

A keďže Fero býva v slamenom, tak máme kompletné riešenie:

1. hlinený + Jano

2. slamený + Fero

3. tehlový + Miro

4. drevený + Vlado

 

-------------------------------------------------------------

-------------------------------------------------------------

 

 

Na tábore sme robili pochod podľa indícií a jednu z nich som vymyslel takto:

Jeden je strieborný, druhý červený, obaja sú zelení.

 

Dokážete to uhádnuť aj napriek tomu, že nie ste v danom prostredí?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na tábore sme robili pochod podľa indícií a jednu z nich som vymyslel takto:

Jeden je strieborný, druhý červený, obaja sú zelení.

 

Dokážete to uhádnuť aj napriek tomu, že nie ste v danom prostredí?

strieborný seat, červený seat a obidva sú policajné :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

zdá sa, že strieborná, červená a zelená sa nám vyčerpala... kým nám príde povedať zobracka, či sme prešli iq testom, či ideme znovu do prvej ľudovej, jedna ďalšia hádanka :)

----------

 

Sejdou se tři muži v hospodě a u piva si povídají. Najednou se jeden z nich zarazí a říká: „To je zvláštní, každý z nás se jmenuje jinak a zároveň každé z našich jmen je povoláním jednoho z nás! Na to mu druhý kamarád odpovídá: „A ještě zajímavější je, že ani jeden z nás nemá stejné jméno jako povolání!“ Na to se ozve ten, který je řezníkem v nedalekém řeznictví: „No vidíte, to máte pravdu, pane Zámečníku.“ Jaké povolání vykonává pan Truhlář?

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. Ospravedlňujem sa, ale niekedy nie som na fóre aj pár týždňov. Hellé to uviedla samozrejme správne. Boli tam ozaj dva smreky, každý z druhej strany cesty a jeden z nich bol strieborný a druhý červený (teda smrekovec).

2. řezník sa nemôže volať Řezník ani Zámečník (keďže ho oslovuje), takže sa volá Truhlař.

3. Taká jednoduchá detská hádanka: Čo rastie koreňom nahor?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

bude to zub hore nohami, teda koreňmi :)

 

-----------

 

Bowling

 

Několik kamarádů se sešlo na bowlingu a celkem odehráli dvě hry. Patrik porazil Ondřeje v obou hrách. Šimonovi se také dařilo a porazil v obou hrách Lukáše. Ten, který celkově vyhrál první hru, skončil ve druhé hře až druhý. Šimon celkově vyhrál druhou hru a Lukáš porazil Ondřeje v první hře. Žádný z hráčů se v obou hrách neumístil na stejné pozici. Určete pořadí všech hráčů v obou hrách.

 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mal by to byť zub, ale zjavne sa nájdu aj iné riešenia.

 

Ondrej v prvej hre skončil ako posledný, porazil ho Patrik aj Lukáš a toho Šimon.

Šimon nemohol byť prvý, lebo vyhral druhú hru a keďže porazil Lukáša, bol druhý, Lukáš tretí a vyhral Patrik.

Analogicky v druhej hre bolo poradie Šimon, Patrik, Ondrej a posledný Lukáš.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Majme napr. 13 ľudí stojacich v kruhu.

Prvý má meč a zotne hlavu suseda po pravej ruke a podá meč nasledujúcemu po pravej ruke.

Ten zase zotne hlavu svojmu susedovi napravo a podá meč ďalšiemu napravo atď.

Na aké číslo by ste sa postavili na začiatku, aby ste to prežili ako posledný.

Aké by to bolo číslo, ak by v kruhu stálo na začiatku napr. 12345 ľudí

(fuj, taký masaker si ani nechcem predstaviť...)

 

Skúsme teda humánnejšie zadanie: Prvý povie ZOSTÁVAM V HRE, druhý povie VYPADÁVAM Z HRY (a opustí kruh)

ďalší zase zostane a nasledujúci vypadne atď. Kto zostane posledný? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prežijú všetci okrem prvého po pravej ruke, takže  sa treba postaviť hocikde, okrem toho, čo stojí po pravej ruke toho, čo má meč.

Platí za predpokladu, že človek zo zoťatou hlavou už nezotne hlavu nikomu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov