Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

V spominanom case menovanie biskupa bolo v kompetencii krala a teda ak mal niekto dost velky majetok, mohol si u neho kupit urad a dostal k tomu aj pozemok. V tom pripade bol ale plne zavisly na potrebach svetskeho predstavitela a musel mu byt poslusnym vazalom. Taktiez vtedajsia slachta zakladala klastory a aj biskupstva. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoved dolu.

 

Nikto si tu nepletie (mozno iba ty) pojmy s dojmami. Tvoj prispevok dokazuje, ze som mal pravdu, ked som Vilme napisal, ze celibat existoval uz v prvom tisicroci. To co tu sa spomina a aj kritizuje (zavedenie celibatu v 12 stor), je teda pomyleny nazor. Jedine sa moze podat ako spravny pomenovanie, ze islo o sprisnenie celibatu. Skusim to popisat v zavere.

 

Som presvedceny, ze som ta spravne upozornil, ze si popisala veci od veci :( .

 

Vilma-D´Ady-game

 

Kritici celibatu  tvrdia, ze celibat je cirkevny predpis zavedeny v 12 stor.  a to iba v latinskej cirkvi. Nadvazne na to sa hlasa, ze by sa mal dovolit katolickym knazom uzavriet sobas, ako v prvotnej cirkvi. Lenze tieto "obroditelske" tezi protirecia historii a tiez teologii. Ako som uz Vilme pisal, tak je to hlavne nedorozumenim vo vyklade pojmu slova celibat. Game konecne sa nasla a svojim "vykladom" dosvedcila existenciu celibatu v prvom tisicroci, tak ako som aj ja uviedol. A tiez, ze islo o sex. "zdrzanlivost" Dakujem :)  . Nebudem sa teda o tom viac rozpisovat, ale hned prejdem k celibatu 12 storocia. Pred tymto obdobim sa celibat nedodrzoval tak dosledne. Z roznych dovodov a ja nemam cas a ani chut sa tu o nich rozpisovat.  K tomu co sa stalo v 12 stor. je podstatne to, ze na Zapade nastala v 11 a 12 stor. obrovska politicka a nabozenska kriza, ktora sa riesila tzv.gregorianskou reformou.....a to bojom proti dvom "neduhom" vtedajsieh duchovenstva: kupovaniu cirkevnych uradov a konkubinacii, teda nedodrzovaniu celibatu. Tato reforma preto prijala povinnost absolutnej zdrzanlivosti (celibatu) aj pre knazov (dovtedy sa tato absolutnost tykala iba vyssieho kleru) a to tym, ze zacala pri knazskom vysveteni uprednostnovat slobodnych muzov. Dnes sa dava za priklad sobas knaza pred touto reformou, ale treba dodat (asi to aj malokto vie, ci sa pretvaruje, ze to nevie), ze tak, ako na Vychode aj na Zapade, bol sobas uz nepripustny po prijati knazskeho vysvetenia, taktiez ovdovely knaz sa uz nemohol druhy krat ozenit. Lateransky koncil oznacil sobas knaza nielen za nedovoleny, ale aj neplatny. Len je pre mna zahadou, odkial sa berie ta historicka "istota", ze tato vec sa udiala na zaklade, uz tu spominaneho, problemu s majetkom cirkvi.

 

 Ale Duch hovorí výslovne, že v neskorších časoch odstúpia niektorí od viery, ktorí budú počúvať bludných duchov a učenia démonov,   2  hovoriacich v pokrytstve lož, majúci žhavo poznačené vlastné svedomie,   3  ktorí budú zbraňovať ženiť sa 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A daj prosim ta odkaz (ked uz ich predhadzujes) aj na to najdolezitejsie (teda podla mna), v ktorej cirkevnej "poucke", je prikaz na to, aby sa veriacim branilo v manzelstvach a prikazovalo sa om zit v nejakych sex.skupinach. Vdaka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako dlho tato diskusia o celibáte bude trvať?

1.Tim 4.7 Svetáckym a babským bájkam sa vyhýbaj. Cvič sa v nábožnosti!

Navrhujem preto, aby modlitbu za týchto mladých kňazov.
Keď sa modlíme viac za svojich kňazov - viac pomáhame našim kňazom.

http://www.mzk.sk/   aj  http://lumen.sk/aktualita/den-modlitieb-a-spolocenstva-v-radiu-lumen.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Prvý list Timotejovi - kapitola 4

1 Duch výslovne hovorí, že v posledných časoch niektorí odpadnú od viery a budú sa pridržiavať zvodných duchov a učenia démonov, 2 zvedení pokrytectvom luhárov, ktorí majú na svedomí vypálené znamenie; 3 zabraňujú ženiť sa a jesť pokrmy, ktoré Boh stvoril, aby ich so vzdávaním vďaky požívali veriaci a tí, čo spoznali pravdu. 4 Veď všetko, čo Boh stvoril, je dobré a nemá sa zavrhovať nič, čo sa prijíma so vzdávaním vďaky, 5 lebo sa to posväcuje Božím slovom a modlitbou. 6 Ak toto budeš predkladať bratom, budeš dobrým služobníkom Krista Ježiša, živeným slovami viery a dobrého učenia, ktoré si si osvojil. 7 Svetáckym a babským bájkam sa vyhýbaj. Cvič sa v nábožnosti! 8 Lebo telesné cvičenie málo osoží, ale nábožnosť je užitočná na všetko a má prisľúbenie pre terajší aj budúci život. 9 Toto slovo je spoľahlivé a hodné prijať ho úplne. 10 Preto sa namáhame a zápasíme, lebo máme nádej v živého Boha, ktorý je spasiteľom všetkých ľudí, najmä veriacich. 11 Toto prikazuj a uč! 12 Nech nik tebou nepohŕda preto, že si mladý; ale buď vzorom veriacim v slove, v správaní, v láske, vo viere, v čistote. 13 Kým neprídem, venuj sa čítaniu, povzbudzovaniu a vyučovaniu. 14 Nezanedbávaj dar, ktorý je v tebe a ktorý si dostal skrze proroctvo, vkladaním rúk starších. 15 Toto si vezmi k srdcu a tomuto ži, aby tvoj pokrok bol všetkým zrejmý. 16 Dávaj pozor na seba a na učenie; buď v tom vytrvalý. Lebo ak si budeš takto počínať, zachrániš seba aj tých, čo ťa počúvajú.

 

Modlitba za kňazov.

Pane Ježišu Kriste, večný veľkňaz,

Ty si obetoval seba samého Otcovi

na oltári kríža a skrze vyliatie Ducha

Svätého si dal kňazskému ľudu účasť

na svojej vykupiteľskej obete.

Vypočuj našu modlitbu za posvätenie kňazov.

Daj, aby sa všetci, ktorí boli vysvätení

pre služobné kňazstvo, stále viac

stotožňovali s Tebou, Božským Majstrom.

Nech hlásajú Božie Slovo s nepoškvrneným

srdcom a čistým svedomím.

Nech sú pastiermi podľa Tvojho Srdca

nech majú ma zreteli jedine službu

Tebe a Cirkvi, nech vynikajú príkladom

svätého, jednoduchého a radostného života.

Skrze orodovania Preblahoslavenej

Panny Márie, Tvojej i našej Matky,

priveď všetkých kňazov i veriacich

zverených do ich starostlivosti

k plnosti večného života, kde žiješ a kraľuješ

v jednote s Otcom a Duchom Svätým,

jeden Boh, po všetky veky vekov.

Amen.

 

 

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako dlho tato diskusia o celibáte bude trvať?

 

až kým nedodiskutujeme,  dovolíš nám to, dúfam.  :klobuk: :)

 

 

A daj prosim ta odkaz (ked uz ich predhadzujes) aj na to najdolezitejsie (teda podla mna), v ktorej cirkevnej "poucke", je prikaz na to, aby sa veriacim branilo v manzelstvach a prikazovalo sa om zit v nejakych sex.skupinach. Vdaka.

 

prosím prosím:  ktorí veriaci, kto im bráni v manželstvách, v akých sexuálnych skupinách ?!

 

niekto tu napísal, že rímskokatolícki veriaci musia žiť v sexuálnych skupinách /akých?/ a zabraňuje sa im v manželstvách v rámci rímskokatolíckej /či akej?/ cirkvi ? :hmmm: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tak ja uz teraz neviem, ci som ja zle pochopil treworov prispevok, alebo zasa ty si to vysvetlujes podla nejakej, mne zahadnej, veliciny :(

Ja som prispevok od trewora pochopil, ako nesuhlas zo zavedenim celibatu a ten jeho odkaz mal byt dokazom, ze to zavedenie celibatu, je protibozi cin. Preto som aj reagoval tak, ako som reagoval....teda polozenim otazky.

 

 

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som za zachovanie celibatu, tiez..su dospeli a vedia do coho lezu...a kam nemaju liezt :zubiska:

 

dokonca by som to rozsirila, ked katolici maju nasledovat svatu rodinu /JezisMariaJozef/ ktora k sexu ani nepricuchla  aspon niet ziadnej zmienky o tom :P  a papez robi svatych z ludi, ktori aj ked manzelia sa dobrovolne zriekli sexu

a ked citam nejake katolicke fora..co dokazali zo sexu urobit katolici je fakt desive..ja byt katolicky muz s erekciou, tak sa citim fakt trapne B)

 

teda..podla mojho nazoru by v celibate mali zit vsetci katolici a punktum! :thumbsup:

 

ospravedlnte znizenu kvalitu prispevkov, pisem pod vplyvom alkoholu

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

ospravedlnte znizenu kvalitu prispevkov, pisem pod vplyvom alkoholu

 

Ospravedlnte, ze som zrazil autom vase tri deti, ale bol som pod vplyvom alkoholu......niekedy sa my to pritrafi a vtedy stvaram taketo kotrmelce......dufam, ze uz nemate viac deti, aby som ich v buducnosti tiez  niekde nepritlacil k asfaltu .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A daj prosim ta odkaz (ked uz ich predhadzujes) aj na to najdolezitejsie (teda podla mna), v ktorej cirkevnej "poucke", je prikaz na to, aby sa veriacim branilo v manzelstvach a prikazovalo sa om zit v nejakych sex.skupinach. Vdaka.

 

Nezahmlievaj!

 

Najdôležitejšie  pre kresťana je Božie slovo . Ap.Pavol v svojej  prorockej predpovedi nekonkretizoval  kresťansku skupinu ktorej bude zabraňované aby sa    " ženila "   (1.Tim.4:1-3  ) .

Malo sa to diať v budúcnosti a malo to byť v rozpore s Božou vôľou.  Inými slovami povedané malo to byť ľudské nariadenie ,    čiže niečo čo ide               " nad to, čo je napísané,“    (1.Kor.4:6)

 

A napísane je ,že   " biskup"  alebo  "diakon"  majú oprávnenie  byť ženatými a mať deti. (1. Tim.3:2,12)  Je to ich výslovne právo a ak im niekto tuto slobodu rozhodnúť sa pre manželstvo a zotrvať pritom v tomto úrade z akéhokoľvek dôvodu "zbraňuje" naplniť , hoci  " Najvyšší " im to umožnil ,naplňa tým pádom biblické proroctvo z 1.Tim.4:1-3.

 

Proti tomu niet odvolania!

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Najdôležitejšie pre kresťana je Božie slovo. Súhlasím.

Pár slov ku Svätej rodine. Ježiš, Mária, Jozef sú skvelým vzorom k  nasledovaniu v našom rodinnom živote. V čom máme nasledovať Svätú rodinu?   .. ak bude  v našich rodinách živá viera, Kristus, bude tam aj opravdivá láska, trpezlivosť, obeta,  úcta, porozumenie, pokora, dôvera...

 

Modlitba ku Svätej rodine

Nebeský Otče,
Ty si nám dal Svätú rodinu
ako žiarivý vzor;
láskavo dopraj,
aby sme ju nasledovali
vo vzájomnej láske
a v rodinných čnostiach,
a tak dosiahli večnú blaženosť
v tvojom nebeskom domove.
Skrze nášho Pána Ježiša Krista,
tvojho Syna, ktorý je Boh
a s tebou žije a kraľuje
v jednote s Duchom Svätým
po všetky veky vekov.

Amen.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trewor

 

Nezahmlievam.....nie ja na to ziadny dovod. Vsetko je to o akomsi nepochopeni, alebo ignorovani, dodrzovania celibatu. Este raz. Tolko diskutovany sobas knazov, bol od sameho zaciatku a je dodnes aj na Vychode ci Zapade, nepripustny po prijati knazskeho vysvatenia. Mohol byt vysveteny aj zenaty muz, ale knaz sa uz nemohol druhy krat ozenit, dokonca ani ten, co sa po ovdoveni chcel ozenit opakovane. Koncil v 12 storoci oznacil takyto sobas knaza za nielen nedovoleny, ale hned za neplatny. Taktiez dalsie krizi v crkvi na Zapade sa dotykali knazskeho celibatu. Na Tridenskom koncile sa sice vela hovorilo o zruseni celibatu, ale nakoniec bola tato tradicna "disciplina" zachovana a koncil naviac zaviazal vsetky diecezy, aby zriadili seminare, ktore by vychovavaly-formovaly celibatny klerus. Dosledok bol taky, ze vysvacovanie zenatych muzov bolo obmedzene, az nakoniec uplne zmizlo. Ked to teda vysledujeme v case o x storoci dozadu, tak sa dopracuejeme k tomu, ze nikde a nikto nezakazal vysvacovanie zenatych muzov za knazov.....iba sa uprednostnuju nezenaty. Za knaza sa moze aj teraz vysvatit zenaty muz...........samozrejme za dodrzanie toho, co je na to potrebne. Ziadne tvoje, iskrine a dalsich kritikov, citaty z Biblie, o akomsi protiludskom konani, nie je teda na mieste a dokazuje to len to, ze neviete o com pisete :( .   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 1 mesiacom...

Mimochodom, viac by ma zaujímal názor cirkvi a vedeckej obce na „koniec sveta“. Či stále napríklad platí veta „milujte sa a množte sa“.  Je to aktuálnejšia téma, aspoň v časovom horizonte, ako Veľký tresk.   

 

Nepochybujem, že ľudstvo si dokáže poradiť s každým problémom. História je plná príkladov, keď človek objavil nové zdroje, pre uspokojovanie svojich rastúcich potrieb. Napríklad pri domestikovaní zvierat.

 

1. Chovať toľko kráv, koľko mám pasienkov.

2. Získať susedové pasienky...

3. Genetickou manipuláciou „naučiť kravy“ jesť namiesto trávy, napríklad reklamné prospekty.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mimochodom, viac by ma zaujímal názor cirkvi a vedeckej obce na „koniec sveta“. Či stále napríklad platí veta „milujte sa a množte sa“.  Je to aktuálnejšia téma, aspoň v časovom horizonte, ako Veľký tresk.   

 

Nepochybujem, že ľudstvo si dokáže poradiť s každým problémom. História je plná príkladov, keď človek objavil nové zdroje, pre uspokojovanie svojich rastúcich potrieb. Napríklad pri domestikovaní zvierat.

 

ľudstvo si nedokáže poradiť ani samo so sebou, hoci ono to vyzerá vlastne tak, že dokáže, len cena je privysoká - tu vyhĺbia jamu, tam narastie kopec.

žiaľ ľudstvo sú aj tí, čo po státisícoch hektárov klčujú pralesy, zaplavujú rieky odpadmi, že nevidieť rieku od odpadov, všetko, čo nepotrebujú vo svojom dome, vyhodia do potoka, do mora, či do lesa ...

a áno, rozmnožujeme sa.

 

mám jeden pamätníček, kde je roku 1978 napísané na predposlednej strane, pri nejakej príležitosti to bolo dôležité poznamenať : " ... na svete je 4,5 miliardy ľudí ... "

roku 2014 je to 7,2 miliardy.

 

a pokiaľ dobre viem, stále platí milujte sa a množte sa.

ani František neodobril používanie kondómov, v časoch, keď sa v Afrike lieči nakazenie HIV pohlavným stykom s pannami a pol Afriky je plná sirôt po rodičoch, ktorí zomreli na AIDS, net je plný samozvaných moralistov, pápežskejších než pápež, ktorí určujú, ako sa majú manželia oddávať manželskému objatiu / ich termín / a ktorí na rozdiel od pápeža vedia a odsudzujú akúkoľvek inakosť, akúkoľvek. vedia lepšie než pápež.

tak vlastne neviem ... aj sa milujeme, aj sa množíme, aj umierame na kdejaké choroby, aj si robíme bordel na tejto jednej Zemi, akoby sme mali na výber z nepreberného množstva Zemí.

nemáme, máme len túto jednu.

 

o pár rokov nás bude dupľa než roku 1978, a ľudstvo si svoje problémy posúva pred sebou ako splašený buldozér.

 

pápež František na to nestačí. uznanie veľkého tresku či počítanie s evolúciou vo vývoji je obrovský krok pre cirkev, ale pre ľudstvo ako také ...

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Neviem, aký je názor cirkvi na antikoncepciu. Kondómy odmieta, ale myslím že „využívanie“ neplodných dní je prípustné. Cirkev život chráni od počatia, teda od splynutia spermie a vajíčka. To považujem za správne, ale cieľ oboch prístupov je rovnaký. Ak je trestaná už aj príprava na vraždu, potom sú neplodné dni rovnako neakceptovateľné. Dúfam, že sa mýlim, inak majú veriaci s menej ako 15  deťmi smrteľný hriech. Onan sa dopustil hriechu aj bez kondómu.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Tono,

 

názor cirkvi - konkrétne rímskokatolíckej - na antikoncepciu je jednoznačný: antikoncepcia je fuj. kondómy sú fuj, tabletky ešte viac fuj, vnútromaternicové telieska úplne fuj, pesar fuj, jediné dve veci, čo sa pripúšťa, je tzv. Billingsova metóda a symptotermálna, tzn. legálne spôsoby, ako obabrať oplodnenie:

sledovať plodné a neplodné dni: merať si denne bazálnu teplotu, šermovať skôr než žena vstane z postele teplomerom, sledovať konzistenciu slizu v pošve a podobné radosti a áno, ako hovoríš: spoliehať sa na to, že to po pätnástich deťoch konečne prestane baviť manželov úplne. pritom sex nie je len robenie detí, a nie je to len kopulácia sama o sebe.

pritom je stará známa vec, že približne 20 % tehotenstiev sa končí samovoľným potratom ešte predtým, než žena vôbec zbadá, že sa niečo deje.

ale to je zjavne "iné".

vlastne je to tak, že keď pánboh dovolil ľuďom vynájsť teplomer, nerobili hriech, keď vynašli kondóm, robili hriech. : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie, Game vychádza z učenia cirkvi, že nesmieš pri sexe (manželskom objatí!) používať mechanické alebo chemické či hormonálne zábrany, pretože tým hatíš boží plán... pretože ak sa boh rozhodne, že budeš mať dieťa, tak tvoja partnerka proste otehotnie, aj keď práve nemá plodné dni... lenže keď použiješ kondóm alebo podobnú zábranu, tak jednoducho nieto z čoho otehotnieť, preto sa používajú len antikoncepčné metódy s nízkou mierou spoľahlivosti - ak deti nechceš, tak proste buď zdržanlivý, to je jediná spoľahlivá metóda... niečo také, že kondóm by mohol chrániť pred pohlavnými chorobami, je v manželstve predsa bezpredmetné... to, čo sa deje v Afrike je už len dôsledkom tohto príkazu, či zákazu...

pojem antikoncepcia zahŕňa všetky prostriedky a postupy, ktoré majú za cieľ vedome urobiť sexuálny akt neplodným v ktorejkoľvek fáze - čiže antikoncepcia hormonálna vo všetkých formách, bariérová – tak mužská ako ženská, chirurgická – úmyselná sterilizácia a taktiež antikoncepcia behaviorálna – teda v správaní človeka – prerušovaný styk, petting, orálny sex, análny sex ako náhrada sexuálneho aktu a pod... lebo manželský sex musí zahŕňať jednak duševné spojenie partnerov, jednak možnosť splodiť dieťa, inak je to z hľadiska cirkvi zlé a punktum

stačí trochu pogúgliť, napríklad tu: http://www.lpp.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=495:je-v-cirkvi-jednotny-nazor-na-antikoncepciu&catid=16015&Itemid=414

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

teda..podla mojho nazoru by v celibate mali zit vsetci katolici a punktum! :thumbsup:

 

ospravedlnte znizenu kvalitu prispevkov, pisem pod vplyvom alkoholu

Hellé, nepij už! :zubiska:  :smile3:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

mam dojem, ze asi vychadzas s tohoto alebo takemuto niecomu podobnemu:

 

http://blisty.cz/art/15655.html

 

nie, info, britské listy nečítam, netuším, čo tam píšu, a o téme už vôbec nie.

 

vychádzam okrem kdečoho iného aj z tohto - dá sa to v pohode nazvať trýznením a sťahovaním kože za živa:  http://www.lpp.sk/

 

na ukážku: http://www.lpp.sk/index.php?option=com_multicategories&view=category&layout=blog&id=16020&Itemid=304

 

 

nie, Game vychádza z učenia cirkvi, že nesmieš pri sexe (manželskom objatí!) používať mechanické alebo chemické či hormonálne zábrany, pretože tým hatíš boží plán...

 

áno trini, presne.

 

len som sa tu pokúsila tú tortúru zvanú manželské objatie v katolíckej cirkvi trochu okoreniť štipkou irónie či humoru ... zdá sa nie príliš úspešne.

a vidím, že máš zdroj rovnaký, ... súhlasím, je mimoriadne výživný.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

inak, ja som sa s touto témou prvý krát stretla, keď ma kolegova manželka poprosila, aby som jej urobila korektúru diplomky, študovala na katechétku... uf, takú znôšku nepochopiteľných výrokov som už dovtedy nečítala

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov