Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

Jozef,

 

zaťažený, alebo niečím, hocičím zaťažený názor by myslím vyzeral ináč ... asi tak, ako si to popisoval kdesi, že veriaci sa na fórach stávajú terčom pretekania sa v urážlivých pomenovaniach od "diskutijúcich", ktorí na viac nemajú ...

nemyslím, že naše názory sú také ... oproti tomu môj / náš názor rozhodne taký nie je ...

budem hovoriť len za seba ...

chcem s tebou a s každým, kto je ochotný, o tom diskutovať, keď je tu vôľa diskutovať, a myslím, že som tu nikdy ani jedným slovom neurazila nikoho vieru ...

je tu x tém, ktoré sa podobnými otázkami zaoberajú, je tu hromada otázok, odpovedí aj otázok bez odpovedí ...

skúsim to ináč ... :

kedysi som napísala v jednej debate, že náboženstvo je to naj ťažšie bremeno, ktoré človek pre seba vymyslel

napísala som, že k tomu, aby viera, akákoľvek viera žila, stačí láska - láska k ľuďom, k nemým tváram, k stromom, skalám, a na druhej strane mi jedna hlboko veriaca osoba oponovala, že láska nestačí ... treba veriť v boha

/ kdesi mám tú debatu okopírovanú, je toho strašne veľa, skúsim sa v tom v prípade potreby pohrabať ... /

 

tak je teraz namieste otázka, kto je vlastne viac zaťažený ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano , to uplne beriem , nabozenstvo je jedno velke bremeno, co na seba clovek zobral, suhlasim . Viera je predovsetkym laska a velmi rozumne prerozdelena , pretoze sa ti moze stat , ze sa zrazu ocitnes mimo realneho zivota .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

hovorime o tom istom , len sa nejako nechapeme , viera v Boha je urcity zvazok, ktory vznikol poznanim, ak k tomu poznaniu dospejes a viera je cista, uprimna bez zatazenia nejakych inych vplyvov, co dnes v dobe medii je aj dost tazke, tak z tejto cistej viery jednoducho neodchadzas a skor ju prehlbujes, ako opustas.

Myslene odist z realneho zivota - aby ta viera nebola sfanatizovana, aby clovek nesklzol cestou viery do extremu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no áno ... lenže ja nehovorím o rádoch, ale o bežnom živote, o tom, čo denne prežívame, denne sa človek musí potýkať s blbcom, s blbcami,, ktorí sa na niečo hrá/ hrajú, s dôležitými chudákmi, s hlupákmi, ktorí upracú na vlastnom dvore, ale spoločný les je plný ich odpadkov ... a s milými ľuďmi, ktorí sú milí len tak ... lebo sú to ľudia

o tej láske hovorím ...

o tom, že nebudem lámať stromy, nebudem týrať zvieratá ani svojich blížnych, nebudem len tak ubližovať niekomu, lebo sa nepotrebujem na niečo hrať, ani nad niekým panovať len preto, aby moje ego zostalo uspokojené ... taká obyčajná dennodenná láska, ktorá existuje aj bez poslania viery, či bez vstúpenia do rádu ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uplne ta rozumiem game , to by snad malo byt normalne u kazdeho cloveka , i ked vacsinou to tak nie je . Ja hovoriim o viere v tojjedineho Boha a prave Rad karmelitanov ma tak napadol, ako take voditko pochopenia cistej, nezatazenej viery bez tych vsetkych nanosov nasej doby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Dnes ma pri čítani Steinbecka napadla taká otázka.

 

Keď sa veriac modlí k svätcovi či to nie je modlárstvo?

 

Podľa týchto dvoch prikázaní mi to príde skôr pokrytecké, ale tomassi mi zasa povedal že ostatný sa tak môžu modliť preto k svätcom aby oni orodovali u boha za nich

 

Nebudeš mít jiného boha mimo mne.

 

Nezobrazíš si Boha zpodobením ničeho, co je nahoře na nebi, dole na zemi nebo ve vodách pod zemí. Nebudeš se ničemu takovému klanět ani tomu sloužit. Já jsem Hospodin, tvůj Bůh, Bůh žárlivě milující. Stíhám vinu otců na synech do třetího i čtvrtého pokolení těch, kteří mě nenávidí, ale prokazuje milosrdenství tisícům pokolení těch, kteří mě milují a má přikázání zachovávají.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ešteže som si to prečítal

 

tak, aby nedošlo k nedorozumeniam

povedal som, že sa modlím o i. aj Zdravas ...

ale prosby a vďaku adresujem priamo k Trojjedinému Bohu

pretože viem, že Boh ma vysliší priamo

 

a povedal som, že väčšina katolíkov sa k svätým modlí

pre orodovanie u Pána

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ano ano sorry tomassi som si to neprečítal po napísani.

 

Vyznelo to akoby to tomassi sa tak modlí, ale on povedal že ostatný sa tak modliť môžu.

 

Neboj sa tomassi tvoja duša bude spasená. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

aj toto som nasla

V priebehu 3. storočia sa utváral veľkonočný okruh sviatkov samozrejme so svojimi dvoma obdobiami - pôstnou a veľkonočnou dobou. Prípravné obdobie sa oficiálne nazýva " veľkonočná kajúca doba", i keď sa u nás skôr nazýva pôstne obdobie. Je zamerané na krst a na pokánie. Od počiatku sa táto doba rozšírila na 40 dní, pretože Pán sa 40 dní postil na púšti, 40 rokov zotrvával vyvolení ľud na púšti, 40 dní bol rovnako Mojžiš na hore Sinaj. 40 dní vyzýva Goliáš Izraelitov k zápasu, za 40 dní dôjde Eliáš o chlebe a vode k Božej hore Horebu a rovnakú dobu káže Jonáš pokánie v Ninive. Pretože si prvotná cirkev nevedela predstaviť nedeľu bez slávenia a nechcela nedeľu umenšovať skutkami pokánia, pôstna doba preto začína Popolcovou stredou.

 

 

Ide o dobu, ktorá je vzácna a trvá až do slávnosti Večere Pána na Zelený štvrtok. Počas pôstnych nedieľ za nesmie sláviť žiaden iný sviatok, liturgické texty majú absolútnu prednosť. Aj počas jednotlivých pôstnych dní veriaci počúvajú vlastné liturgické texty (proprium). Veriace spoločenstvo sa má celkom sústrediť na svojho Pána, 40 dní sa pripravovať na Veľkú noc a hlbšie prenikať do tajomstva Kristovho vykupiteľského diela (modlitba prvej pôstnej nedele).

 

osobne si myslim, ze post je dobry na to, aby si nebola tucna a mohla zblajznut polovicu peceneho jahnata... :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

elfo - no jo, 40 dni na pusti, ale co s tym ma velka noc?

hej, pytala som sa "nieco o pôste", ale myslela som to v suvislosti s velkou nocou..

nefca - jo, to som nasla, 40 dni je jasnych, ale neviem, preco sa to robi pred velkou nocou...

 

aby si nebola tucna a mohla zblajznut polovicu peceneho jahnata..

hej, na ten skvrkajuci zaludok varene vajcia, prerastenu sunku, klbasku a mastne kolace - dokonaly dietny rezim :D
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hej, na ten skvrkajuci zaludok varene vajcia, prerastenu sunku, klbasku a mastne kolace - dokonaly dietny rezim :D

 

A kolace, a udenu sunku s chrenom, cerstvy chlebik, nezdrave napoje, kavicka so slahackou, domace jedlo... Mnaaaam. :D

 

Hej, asi to bude kvoli tomu :D 40 dni setris, a potom sa napraskas. Ak prezijes, mozes to oslavit dalsim napraskanim. Sme velmi konzumna spolocnost :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pre veriaceho, ktorý dodržiava pôst, alebo pre kohokoľvek, hľadajúceho na otázku v nejasnostiach k náboženstvám fundovanú odpoveď, prechádzka po lese asi nepomôže ...

je jednoznačne zdravá a zdravšia ako prejedanie, ale vráťme sa k nejasnostiam v náboženstvách :D

 

 

kdesi som raz čítala, kdesi veľmi dávno, že ako takmer všetko, aj tento pôst sa prispôsobil, predkresťanské kresťanskému.

pochovanie zimy či oslava jari s veľkou nocou / tu je teraz zanedbateľné, že a prečo je to pohyblivý sviatok /, pôst po zime fungoval aj pred kresťanstvom, ako určitá očista organizmu ... to, že sa z toho stalo sviatkové obžerstvo - nuž človek je slabý tvor.

skúsim to kdesi nájsť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

 

Informator

To, čo popiera evolúciu sú Kristove slová „ ak ťa niekto udrie po pravom líci, nastav mu aj ľavé“, alebo „ ak chce niekto od teba košeľu, daj mu aj kabát“. ... toto učenie sa ujalo a hlásia sa dnes k nemu miliardy ľudí na svete. Nechcem polemizovať o tom, ako sa tieto slová v histórii naozaj dodržiavali, ale ako sa vôbec mohli ujať.

 

Kristus vacsinu svojich pouceni vravieval v metaforach.......a o tom lici napr. je to tak, ze ked niekomu ublizis a on sa ti pride "podakovat",tak ukaz mu svoju druhu tvar.....lepsiu......ale to je asi na inu temu....

 

zatiaľ len k tomuto, a tu, lebo to spomínaš tu, tu je chyba už vo východzej premise - na vlne zlého východiska sa môžeme viezť aj k tým "prepotrebným " nepotrebným nešťastným fosíliám, o ktorých ešte od teba nič nevieme, len že sú zbytočné ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

informator - poznámka k horeuvedenej citácii od teba: je to metafora, ale je úplne o inom, a jej vysvetlenie je úplne iné, než aké tu prezentuješ.

 

tá metafora má totiž pôvodne niekoľko viet, / najčastejšie je ale citovaná tá jedna o líci / je zložená z niekoľkých metafor, a každý, kto pozná bibliu a NZ a Kristovo učenie, by to mal vedieť :

 

38 Počuli ste, že bolo po­vedané: Oko za oko, zub za zub. 39 Ale ja vám hovorím: Ne­protiv­te sa zlému! Na­opak: Ak ťa nie­kto ud­rie po pravom líci, na­stav mu aj druhé, 40 a kto sa chce súdiť s tebou a vziať ti spod­né rúcho, daj mu aj plášť; 41 a ak ťa nie­kto núti na míľu, choď s ním dve. .... 44 Ale ja vám hovorím: Miluj­te svojich ne­priateľov, [dob­rorečte tým, ktorí vás pre­klínajú, čiňte dob­re tým, ktorí vás nenávidia], a mod­lite sa za tých, ktorí vás prena­sledujú ...

citované z http://www.biblia.sk...jelicky/matus/5

 

pointou tých metafor je " neodplácať sa zlým za zlé" - aby sme milovali tých čo nás nenávidia, neodplácali sa zlým za zlé, milovali svojho blížneho ... ale ho aj napomenuli v láske - v kontexte celého Noveho zákona, ktorý je založený na Kristovej láske, to má tento zmysel.

 

spýtaj sa svojho kňaza, či iného veriaceho. zle si tú metaforu vysvetľuješ. a keď si zle vysvetľuješ Kristovo učenie o láske k blížnemu, na akom základe odsudzuješ či priraďuješ kdekade morálku či lásku k blížnemu iných ?

-----------------------------------

topic on.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zatiaľ len k tomuto, a tu, lebo to spomínaš tu, tu je chyba už vo východzej premise - na vlne zlého východiska sa môžeme viezť aj k tým "prepotrebným " nepotrebným nešťastným fosíliám, o ktorých ešte od teba nič nevieme, len že sú zbytočné ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

pointou tých metafor je " neodplácať sa zlým za zlé" - aby sme milovali tých čo nás nenávidia, neodplácali sa zlým za zlé, milovali svojho blížneho ... ale ho aj napomenuli v láske - v kontexte celého Noveho zákona, ktorý je založený na Kristovej láske, to má tento zmysel.

 

spýtaj sa svojho kňaza, či iného veriaceho. zle si tú metaforu vysvetľuješ. a keď si zle vysvetľuješ Kristovo učenie o láske k blížnemu, na akom základe odsudzuješ či priraďuješ kdekade morálku či lásku k blížnemu iných ?

-----------------------------------

topic on.

 

....je to metafora, ktoru zasa ty ponukas tak, ako je aj napisana a tak ju aj chapes, co ale potom nemoze byt metafora.....ma napada tato podobnost v tvojom chapani Biblickych textov s jednym nemenovanym expertom na tomto fore :( .......clovek by mal byt (musi) z tohoto pohladu chapany, ako vztahova a dialogicka bytost, ktora nenachadza svoje naplnenie v nasilno sebapresadzovani, ale v respektujucom a milujucom uznavania inakosti druheho. To je zakladny paradox a dialektika krestanskej existencie: "len ten, kto strati svoj zivot, ho najde" (Mk. 8,35; Jan 12,25). "Fungovanie" sveta uz nemaju urcovat nasilie, peniaze, moc a vplyv, ale tolerancia odpustenie, dobrota a prakticka laska.

....teda ta "metafora" (a aj ine) ma zmysel ak sa hriesnik polepsi a ako sa ma polepsit (svojou zmenou a uznanim si previnenia).....oko za oko....atd. bolo limitom co si mal poskodeny narokovat od svojho "poskoditela"....nesmel si pytat viac.....no hriesnika nic nemotivovalo sa zmenit.....zaplatil skodu a hotovo......NZ toto dava na inu mieru a hriesnik, mozno zlodej, ktory ukradol niekom napr. ten plast, by mal vstupit do seba a na znak lutosti, ze to spravil, by mal poskodenemu podarovat aj svoju koselu (samozrejme metaforicky)......

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

....je to metafora, ktoru zasa ty ponukas tak, ako je aj napisana a tak ju aj chapes, co ale potom nemoze byt metafora..... ma napada tato podobnost v tvojom chapani Biblickych textov s jednym nemenovanym expertom

"Fungovanie" sveta uz nemaju urcovat nasilie, peniaze, moc a vplyv, ale tolerancia odpustenie, dobrota a prakticka laska.

 

....teda ta "metafora" (a aj ine) ma zmysel ak sa hriesnik polepsi a ako sa ma polepsit (svojou zmenou a uznanim si previnenia).....oko za oko....atd. bolo limitom co si mal poskodeny narokovat od svojho "poskoditela"....nesmel si pytat viac.....no hriesnika nic nemotivovalo sa zmenit.....zaplatil skodu a hotovo......NZ toto dava na inu mieru a hriesnik, mozno zlodej, ktory ukradol niekom napr. ten plast, by mal vstupit do seba a na znak lutosti, ze to spravil, by mal poskodenemu podarovat aj svoju koselu (samozrejme metaforicky)......

 

metaforou si to nazval sám, a ona to metafora v istom zmysle aj je.

nemiešajme sem zaplatenie škody - fungovalo to a v niektorých krajinách funguje presne "oko za oko" - ukradneš, useknú ti ruku. také je to jednoduché.

 

Nový Zákon hovorí tú druhú časť, ktorú si spomenul tam hore : tolerancia, odpustenie, dobrota, láska.

 

lenže naopak: nie zlodej vstúpi do seba, a po ukradnutí plášťa vráti poškodenému aj svoje spodné prádlo, ale dobrota poškodeného :

40 a kto sa chce súdiť s tebou a vziať ti spod­né rúcho, daj mu aj plášť http://www.biblia.sk...jelicky/matus/5

vysvetľuješ si to chybne.

stačilo doma sa porozprávať, spýtať sa babky, susedy chodiacej na večerné pobožnosti, detí chodiacich na náboženstvo, alebo porozprávať sa s veriacimi, prečítať si fóra veriacich, blogy veriacich ... toto sú základy v Kristovom učení.

to nie je "moje chápanie" , stačilo navštevovať ako dieťa náboženstvo, či počúvať nedeľné kázne v kostole. stačí spýtať sa veriacich, ako to je, keď už sa nechceš spýtať kňaza vo svojej farnosti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informátor

 

choď ty len pekne a prihlás sa niekde na náboženstvo, aby si mal aspoň aký taký šajn o tom, čo vravíš. aby ti to niekto vysvetlil, lebo rozprávaš tu úplne bludy a aj decko zo zš by tie obrazy v NZ či SZ pochopilo, čo sa tebe teda vôbec nepodarilo ešte ani raz.

Buď si to nemal vysvetlené nikdy a vysvetľuješ si vlastne všetky veci ohľadne náboženstva tak nejak podľa svojho, že ti ostáva jediné, založiť si vlastnú náboženskú skupinu, alebo sektu alebo neviem ako inak to nazvať, lebo toto ako si ty vysvetľuješ kresťanstvo je tak zvláštny postoj, že som taký ešte nepočula nikdy.

Máš v tom celom taký šalát, že k téme náboženstvo by si tu už nemal napísať ani riadok, lebo zosmiešňuješ seba, čo by mi bolo vcelku jedno, ale zosmiešňuješ veriacich ako takých. Robíš z nich totálnych hlupákov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

.........fungovalo to a v niektorých krajinách funguje presne "oko za oko" - ukradneš, useknú ti ruku. také je to jednoduché.

Nový Zákon hovorí tú druhú časť, ktorú si spomenul tam hore : tolerancia, odpustenie, dobrota, láska.

.........lenže naopak: nie zlodej vstúpi do seba, a po ukradnutí plášťa vráti poškodenému aj svoje spodné prádlo, ale dobrota poškodeného :

 

To je podla teba oko za oko (ukradne=ruka)?.....jednoduch, ale nespravodlive......a este raz ti vravim, je to limit trestu!.....precitaj si vers 20...

a ked ma niekto pozenie pred sud, tak ma na to pricinu....no mozno sa mylim :(

 

 

informátor

choď ty len pekne a prihlás sa niekde na náboženstvo, aby si mal aspoň aký taký šajn o tom, čo vravíš. aby ti to niekto vysvetlil, lebo rozprávaš tu úplne bludy a aj decko zo zš by tie obrazy v NZ či SZ pochopilo, čo sa tebe teda vôbec nepodarilo ešte ani raz.

Robíš z nich totálnych hlupákov.

 

Pomenuj tie bludy, aby som vedel na co mam reagovat a tiez napis preco myslis, ze robim s krestanov hlupakov?.....vdaka!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator,
nie len možno sa mýliš, celkom určite sa mýliš.

to, čo tu píšeš, napriek dôkazom z biblie, napriek výkladom, napriek okamžitej možnej pomoci - odobrení nášho vysvetlenia, ktoré platí dlhé stáročia konkrétne napríkald pre tieto slová z Kristovho učenia -
- okamžite sa spýtať najbližšie veriaceho, najbližšieho kňaza, ktorý by objasnil okamžite, ktoré vysvetlenie je správne - či naše opierajúce sa o tisícročné vykladanie a znalosti, či tvoje.
stačí sa spýtať, stačí nájsť niekoľko kresťanských fór, niekoľko kresťanských stránok, spýtať sa kňaza - to je také jednoduché. ponúkame ti tu túto možnosť už niekoľkokrát ...
informator, ty to ale nechceš, keby si mal záujem, už to spravíš, je tak ?

to, čo ty robíš, má meno :

hovorí sa tomu "konfirmačné skreslenie" :
keď zaujmeš nejaký názor, akýkoľvek, aj úplne scestný, tebou vymyslený, niečo si čítal z biblie, vysvetľuješ si ju po svojim, tak ti to pasuje, a nechceš počuť nič iné - vytvoríš si automaticky taký filter, ktorým prepúšťaš, prijímaš informácie, ktoré ti pasujú. takže sa ti tvoje presvedčenie neustále potvrdzuje.

keby si bol budhistom, začal by si vidieť karmu, to je normálny proces v mysli človeka.
ale ty možno zásadne úplne ináč, než všetci ostatní budhisti, podľa skúseností s tvojimi vysvetleniami biblie a kresťanstva.
keby si bol vegán, začal by si všímať všetkých, ktorý umreli, lebo pili mlieko a umreli, preto, ale možno zasa nejako úplne ináč, podľa tvojho vlastného vysvetlenia ...

možno by skutočne pomohlo vyhľadať skutočného znalca písma, dôveryhodného, ktorý by ti vysvetlil pasáže, ktoré si vysvetľuješ po svojom ...
aj to by bolo konfirmačné skreslenie, ale už také ... neskreslené, uvedené na správnu cestu. aspoň Kristovo učenie by nadobudlo správne.
nech je konfirmačné skreslenie, len nech je správne ... pre pokoj biblie, starého a nového zákona a Kristovho učenia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

NZ toto dava na inu mieru a hriesnik

 

Z nabozenskeho pohladu hovoris, ze Stary Zakon bol nedokonaly a potreboval novelizaciu. Co vsak znamena, ze Bozie slovo bolo nespravne a potrebovalo upravit, doplnit, vylepsit, dovysvetlit. To je ale cisto ludsky pristup, ktory popiera neomylnost boha. Cize sa o spominanych prikazaniach a pravidlach da bavit z ludskej perspektivy, ale bez toho, aby sa do veci montovalo nabozenstvo.

 

Ak sa to zoberie ako spolocenske pravidlo - ta dava zmysel, aby ten, kto pravidla porusil, bol aj potrestany. Pripadna lutost znamena, ze nenastupi recidiva, takze by vinnik mal mat sancu sa vratit do spolocnosti. Plus z praktickeho pohladu je trestanie hnane do krajnosti niekedy kontraproduktivne. Takze ide o veci uplne bezne a normalne, klasicky ludske a normalny clovek sa casto dopracuje k normalnym vysledkom aj bez mytologie.

Niekedy tresta, inokedy odpusta.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

informator, nie len možno sa mýliš, celkom určite sa mýliš. to, čo tu píšeš, napriek dôkazom z biblie, napriek výkladom, napriek okamžitej možnej pomoci - odobrení nášho vysvetlenia, ktoré platí dlhé stáročia konkrétne napríkald pre tieto slová z Kristovho učenia - - okamžite sa spýtať najbližšie veriaceho.....

 

Skor to mas pomylene ty. Reagujem na toto http://www.biblia.sk/sk/evanjelicky/matus/5, aby nenastal zasa nejaky cudny sum. Je viditelne z textu evanjelia, ze Jezis kazal svojim ucenikom a preto som ti aj doporucil, aby si si precitala vers 20, teda to co popisujes, ako nejaku moju "samovysvetlovaciu" anomaliu nema opodstatnenie. Ucenici boli pripravovany na poslanie a ucenie o Kristovi, a preto aj tie tvrde poucenia a preto aj ten vers 20.

 

Z nabozenskeho pohladu hovoris, ze Stary Zakon bol nedokonaly a potreboval novelizaciu. Co vsak znamena, ze Bozie slovo bolo nespravne a potrebovalo upravit, doplnit, vylepsit, dovysvetlit. To je ale cisto ludsky pristup, ktory popiera neomylnost boha.

 

Ty si precitaj vers 17 z hore uvedeneho linku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov