Skočiť na obsah

Nejasnosti, otázky k náboženstvám


Ajk

Odporúčané príspevky

 

  „nejít nad to, co je psáno“ . . . . 1.Kor.4:6 Bible 21

 

Ale biskup musí byť bez úhony, muž jednej ženy, . . .1.Tim.3:1-5

Diakoni nech sú mužmi jednej ženy . . . .1.Tim.3:12

 

. . . . lebo ľudské príkazy podávajú ako náuku. Opustili ste Božie prikázanie a pridŕžate sa ľudského podania. A dodal: Šikovne rušíte Božie prikázanie, aby ste zachovávali svoju tradíciu. . . . . . . Takto tradíciou, ktorú odovzdávate ďalej, rušíte Božie slovo. A robíte veľa podobných vecí.

Mar.7:7-9,13

 

 

Nevidim nic v tom tvojom prispevku, co by malo zrusit celibat....ak si ty maslis, ze je to tam vysvetlene, tak mi to preloz, lebo inak su to len tvoje akesi citaty v tvojom prispevku. Nemaju skratka ziadnu vypovednu hodnotu.

 

 Biblia - Božie slovo - Fakty o Písme svätom

Mýliš sa informátor, keď si myslíš, že to nemá žiadnu výpovednú hodnotu...je to tu čierne na bielom.. :)

myslím si, že dosť vecí, čo sa tu píše nechápeš, alebo nechceš chápať... je to tvoja vec... buď si tvrdohlavý.. zaťatý..

ľudské príkazy podávaj ako náuku .. a Božie slovo ... :hmmm: hmm.. tvoja vec...  

Blízkosť ku Kristovi sa meria vierou, akou človek počúva Božie slovo a láskou akou ho zachováva. JK spoznáme  práve v Božom slove, v Eucharistii i v milovaní svojich blížnych..

Dôležitý je náš vzťah k Nemu cez Božie slovo.

V evanjeliu nachádzame pravú životnú múdrosť, spoznávame svoj životný cieľ i cestu k nemu. Prameňom tejto múdrosti je sám Boh a ľuďom ju udeľuje cez modlitbu a rozjímaním nad jeho slovom. Kto nerozjíma nad Božím slovom je dezorientovaný... ľudská múdrosť je len čiastočná...

To, čo povedal Boh ľuďom nepodlieha zmene .. 

JK okrem iného tiež povedal:  „Skôr sú blahoslavení tí, čo počúvajú Božie slovo a zachovávajú ho.“

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, naozaj netuším, prečo tak tvrdo ten celibát obhajuješ, je vari v Desatoru či Pätoru? Kde v Písme je uvedená povinnosť k tomu? ja tam všade vidím len odporúčanie, nikde nie príkaz. A už vôbec nie Kristov príkaz.

 

iskra tu napísala síce vtip o rozhovore dvoch farárov, ale asi pred 2 rokmi som sa dozvedela, že istý veľmi známy a uznávaný kňaz dnes už starší pán -  pôsobiaci v centre BA, má - pochopiteľne akože inak - nemanželského potomka. Neodsudzujem ho, ani ho neobhajujem, stalo sa. Takto mu iné neostáva, len nechať matku, nech sa stará ako vie, ja veru neviem, či jej platil alebo čo, ale keby sa kňazi mohli ženiť, bolo by takých prípadov neporovnateľne menej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A v com konkretne ty vidis ten protibiblicky postup v tom zavedeni celibatu?.......lebo ja ozaj furt neviem o co sa vlastne opieras v tychto citatoch :( . O to ze biskup ci diakon musia byt bez uhony a byt muzmi jednej zeny? To je podla teba co?.....bozi prikaz nezavedenia celibatu?.....nebud prosim ta smiesna. Byt knazom nie je o vyhodach, ale o obetovani sa. Preco sa zaviedol celibat, je jasne popisane v kanone. Taktiez ten, kto ma pocit, ze je povolany vykonavat knazsku sluzbu a sa teda aj pre nu rozhodne, tak predsa velmi dobre vie do coho ide a za akych podmienok bude toto poslanie vykonavat (jeho rozhodnutie je teda slobodne). A ten, co tam ide len kvoly akymsi moznym vyhodam (mozno aj tym sexualnym), tak tomu je srdecne jedno, ci existuje nejaky povinny celibat alebo nejaky moralny kodex knaza. Alebo ty to vidis inak?.........  

 

 

 

 

Dva faráři sedí v pěkném počasí na lavičce před farou a popíjejí červené víno.

"Co myslíte, bratře, dožijeme my se toho, až Vatikán vydá dekret o zrušení povinného celibátu? "

"Nevím,  bratře, my ještě asi ne, ale naše děti  už určitě."

 

 

Sedia tri feministky pri pive........anglicanka, svedka a slovenka. Vymienaju si skusenosti s muzmi.

Anglicanka vravi-"Ja som svojmu manzelovi povedala, ze uz mam dost jeho komandovania a nech si odteraz vari sam. Prvy den nic, druhy den nic, treti den si uz uvaril obed".

Svedka vravi-"Ja som tiez povedala svojmu muzovi to co ty a nech si odteraz perie sam. Prvy den nic, druhy den nic, treti den si naplnil pracku a dal si do prania svoje veci".

Slovenka vravi-"Ja som uz tiez mala toho vsetkeho plne zuby a som mu povedala, za nech si odteraz upratuje on. Prvy tyzden nic, druhy tyzden nic, treti tyzden zacinam konecne vidiet na jedno oko".


info, naozaj netuším, prečo tak tvrdo ten celibát obhajuješ, je vari v Desatoru či Pätoru? Kde v Písme je uvedená povinnosť k tomu? ja tam všade vidím len odporúčanie, nikde nie príkaz. A už vôbec nie Kristov príkaz.

 

iskra tu napísala síce vtip o rozhovore dvoch farárov, ale asi pred 2 rokmi som sa dozvedela, že istý veľmi známy a uznávaný kňaz dnes už starší pán -  pôsobiaci v centre BA, má - pochopiteľne akože inak - nemanželského potomka. Neodsudzujem ho, ani ho neobhajujem, stalo sa. Takto mu iné neostáva, len nechať matku, nech sa stará ako vie, ja veru neviem, či jej platil alebo čo, ale keby sa kňazi mohli ženiť, bolo by takých prípadov neporovnateľne menej.

 

Omyl ja celibat neobhajujem, ale dovody na jeho zavedenie boli prkticke a teda aj dovody na jeho zrusenie musia byt minimalne na takej istej urovni a nie ze tu niekto operuje nejakou alibistickou formulkou............zmenila sa doba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Taktiez ten, kto ma pocit, ze je povolany vykonavat knazsku sluzbu a sa teda aj pre nu rozhodne, tak predsa velmi dobre vie do coho ide a za akych podmienok bude toto poslanie vykonavat (jeho rozhodnutie je teda slobodne). A ten, co tam ide len kvoly akymsi moznym vyhodam (mozno aj tym sexualnym), tak tomu je srdecne jedno, ci existuje nejaky povinny celibat alebo nejaky moralny kodex knaza. Alebo ty to vidis inak?.........  

 

info,

bola to síce otázka zrejme na Vilmu, tuším :)

 

... ale poprosím: to, čo som vybrala a zdôraznila farbou a boldom, poprosím, aby si nám vysvetlil, info  - ako si to presne myslel, ako to je s tými sexuálnymi výhodami?

 

dopredu ďakujem za odpoveď, toto ma skutočne zaujíma :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

praktické teda boli naozaj, ľutujem, že to musím povedať, ale tým hlavným dôvodom bol majetok.

majetok a cirkev? :)

podľa informátora je asi všetko len  ideálne v cirkvi. Sv. písmo asi  až tak "nemusí" podľa toho ako sa prezentuje,  ani tých,  čo ho počúvajú a zachovávajú ho...nechce vidieť bordel v cirkvi, keď mnohí kňazi, aj vysoko postavení cirkevní hodnostári sú veľmi zlým príkladom pre človeka, spreneverujú  peniaze, žmýkajú od človeka peniaze za všetko, a pritom by mali to robiť s láskou a nezištne,  rôzne sexuálne škandály ( pedofília).. proste bordel! cirkev, čo vodu kážu,  víno pijú.  Takú cirkev veru  nie, ale Cirkev JK, čo učil, žil... počúvať Sv. písmo a zachovávať ho...  Cirkev pravú, ktorá je príkladom, ktorá si plní  poslanie aké má...

Žiaľ mnoho kňazov a vysoko postavených cirkevných  hodnostárov znevažujú svoje postavenie v cirkvi... každý človek,  keď sa lepšie pozrie vôkol seba vidí, čo sa deje, pravda, keď  žije v realite a nezatvára si oči pred skutočnosťou.

Pohybujem sa tiež v rôznej spoločnosti,  aj v spoločnosti týchto ľudí, niekedy neverím vlastným očiam, ušiam, čo stvárajú... kňazi, vysoko postavení cirkevní hodnostári a správajú sa hrozne. Myslia si, že môžu všetko, ale mýlia sa aj oni sa  budú zodpovedať pred Pánom. Bola som veľmi nemilo prekvapená , keď  sa rozprávali ako presvedčiť babky, aby dali svoj majetok prepísať na cirkev... nie svojim deťom.. riadna manipulácia z ich strany..  bežne si zahrešia, pijú alkoholické nápoje, v pôstnom období sa nezdržujú mäsitého jedla...... bolo som v riadnom šoku ako aj môže vyzerať cirkev .. Ale verím na Cirkev pravú,  Ježišovu, na čestných, zodpovedných kńazov, ktorý svedomito pristupujú k plneniu svojho poslania kňaza... našťastie aj takých som v živote dosť stretla...  :)  je rozdiel cirkev a Cirkev, kňaz a Kňaz. Tých čestných  si máme vysoko vážiť, ctiť ... no tých druhých.. je potrebné napomenúť, nebyť ticho, nenechať sa manipulovať, vymývať si mozgy, neostať slepý..

hmm... Info, :) Sokol, či Bezák? psychológ podľa teba šarlatán? celibát - povinný, či dobrovoľný? ľudia, či Božie slovo? ...

 

JK povedal: "Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života."

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

praktické teda boli naozaj, ľutujem, že to musím povedať, ale tým hlavným dôvodom bol majetok.

 

A to tvrdil kto?........co ja viem, tak toto tvrdila komunisticka propaganda :( .................ale aj to je zdroj pre niekoho aj doveryhodny, ze?......

 

 

info,

bola to síce otázka zrejme na Vilmu, tuším :)

 

... ale poprosím: to, čo som vybrala a zdôraznila farbou a boldom, poprosím, aby si nám vysvetlil, info  - ako si to presne myslel, ako to je s tými sexuálnymi výhodami?

 

dopredu ďakujem za odpoveď, toto ma skutočne zaujíma :)

 

Neviem comu stale nerozumies.............ved uz som to tu x krat popisal. Pre nechapavych teda este raz. Existuju rozne skupiny ludi a teda aj sexualne orientovaneho smerovania. Samozrejme sa stahuju tam, kde je to pre uchylacke chutky vyhodne. Taky homosexual ci pedofil si to moze zamierit do cirkvi, skolstva, soc. ustavov a pod. Nekrofil zasa k pohrebakom, piroman k hasicom atd. Neviem ci ti to staci na pochopenie toho, co som mal na mysli. Ak nie, tak uz ozaj neviem ti pomoct :( . 

 

 

majetok a cirkev? :)

podľa informátora je asi všetko len  ideálne v cirkvi. Sv. písmo asi  až tak "nemusí" podľa toho ako sa prezentuje,  ani tých,  čo ho počúvajú a zachovávajú ho...nechce vidieť bordel v cirkvi, keď mnohí kňazi, aj vysoko postavení cirkevní hodnostári sú veľmi zlým príkladom pre človeka, spreneverujú  peniaze,

 

JK povedal: "Ja som svetlo sveta. Kto mňa nasleduje, nebude chodiť vo tmách, ale bude mať svetlo života."

 

V cirkvi je to take idealne, ako aj v inej ustanovizni. Len neviem, co ma toto tu tebou napisane spolocne s celibatom. 

A ty mas to svetlo sveta?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 

 

 

A ty mas to svetlo sveta?

Sám si to povedal .. :)

JK povedal: "Ja som svetlo sveta." Mám v srdci Ježiša, On si ma zamiloval, Ja milujem Jeho, svojich blížnych... napriek svojim nedostatkom, chybám...snažím sa žiť čestne a byť dobrým človekom. Nie je mojou prioritou zapáčiť sa ľuďom...., ale Bohu... byť užitočná.. som, aká som.. som, kto som... každý, kto má v srdci lásku, má v srdci Ježiša...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, ale choď aj s nejakou propagandou. Ja nie som malé decko, aby som si nechala vymyť mozog. To skôr teraz mladým vymývajú mozgy. A vedie to akurát tak k extrémnemu bohatstvu nie najčestnejšie získanému na jednej strane, a k extrémnwej chudobe na druhej strane, a k zvýšenej kriminalite, ale to je iná kapitola. Nikto mi mozgy nevymýval, ale čítam a viem si dať dve a dve dokopy. To, čo tu píše iskra o manipulácii babiek, to je vymývanie za určitým účelom - získať majetok. A je to ošklivé. A kedysi sa diali podobné veci, ale drastickejšími metódami.

Zober si takého Jana Husa. Prečo asi tak reformoval cirkev? Keby tam bolo bývalo aspoň cca všeto ako má byť, ani by mu také čosi nenapadlo. Zober si len tie slávne odpustky. Čo to boli tie odpustky? Keby dnes nejaký kňaz predával napríklad nejaké papieriky s nejakým textom za peniaze a sľuboval ľuďom za to večnú blaženosť, čo by si na to povedal? Pravdaže sa mu nepáčilo správanie vyšších predstaviteľov vtedajšej cirkvi, ktorí sa mali ako prasce v žite, kým ľudia hrdlačili, hladovali a umierali. A namiesto aby im umožnili dôstojne žiť, ako to prikazuje základný princíp lásky k blížnemu, tak nahrávali pánom, ktorí od dobroty nevedeli, čo robiť, a pre ľud hlásali poslušnosť k pánom a k nim. Držať hubu, krok, makať, odovzdávať diel pánom a diel im (desiatky ti niečo hovoria? nehovor mi, že tí, ktorých postihlo nejaké nešťastie, boli od toho oslobodení) a nič nechcieť.

A tie hlúpe čarodejnícke a kacírske procesy - vari mi nechceš tvrdiť, že to bolo v súlade s náukou lásky, a že tie procesy boli spravodlivé? Kdeže, len tí neboráci boli buď moc múdri na svoju dobu, alebo mali dačo, čo sa dakomu inému zapáčilo, a kadečo by sa ešte našlo. V takej mučiarni by si určite aj ty rád zmenil názor a zriekol sa všetkého, čo máš, len aby už kat dal pokoj. Nepovedz mi, že to neexistovalo. Dokladujú to kroniky a tiež zachovalé objekty, aj s nástrojmi, kde sa také svinstvo vykonávalo a čo je najhoršie, tak celkom legálne.

A to všetko bolo v neme čoho? určite nie v mene Krista, ale v mene peňazí a majetkov.

Mi nehovor, že v súčasnosti je cirkev ako taká chudobná. Možno dakde v Ugande a v moslimských krajinách či v Číne. To asi áno.

ja na nejaké filozofovanie naozaj nie som a ani ma to nebaví, ale vidím veci prakticky. Pre čo iné sa ľudia nechcú viazať a nechcú deti? väčšinou je to práve pre peniaze. Ani cirkev nie je výnimkou, veď aj to sú ľudia z mäsa a kostí. Nakoniec, aj u nás pre čo asi tak sa zbavili Bezáka? Lebo chcel urobiť poriadok takpovediac v hmotných statkoch. V stredoveku by ho vyhlásili za kacíra a upálili. Ono to navonok nesúvisí s celibátom, ale na čo iné ten celibát je?

Ja chápem, že zdržanlivosť v čase, keď sú ľudia ešte veľmi mladí, im rozhodne nie je na škodu, zamilovanosť nie je láska...atd, a tiež zdržanlivosť napríklad ak je jeden z partnerov dlhodobo chorý, to je v poriadku. Ale odsúdiť mladých chlapcov na celoživotnú zdržanlivosť mi príde trocha kruté. A nemyslím si, že by toto od nich Ježiš žiadal. Aspoň som taký príkaz veru nenašla. Iskra ti to pekne napísala.

Ale ty určite povieš, že sa mýlim. Tak mi, prosím ťa pekne, skutočne a rozumne vysvetli, aké to má praktické dôvody, že sa kňazi nemôžu ženiť. Ak to funguje u grékokatolíkov, ktorí tiež patria pod hlavu RKC, prečo to nemôže fungovať aj u nich, objasni mi tie praktické dôvody a povedz mi, načo to je dobré - zatiaľ si ma nepresvedčil.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, ale choď aj s nejakou propagandou. Ja nie som malé decko................

 

Uff.....Vilma, si sa nam tu akosi rozpisala. V poriadku. Ja na teba nejdem s akousi propagandou, ale s realitou. Komunisti presne to, co som spominal, puzivali ako pomocku na zdevastovanie povesti cirkvi. A prepac, ale ty si toho jasnym dokazom :( . To ale nie je podstatne. Podstatne je to, ze celibat sa  nezaviedol kvoly majetkom. Ziadas aby som ti na to podal akysi dokaz. No neviem ci je to dokaz, ale je to jasne popisane v kanone, ktory to ustanovuje. Ci to uz ty uznas ako dokaz, je len na tebe. Len neviem, preco ty a + dalsi "katolici" tu utocite proti celibatu......bytostne sa vas to dotyka?. Lebo ja ozaj som uz napochybach, ci nahodou nie ste celibatom zviazana skupina kat.knazov :) . Lebo co asi by tebe, ako nezainteresovanej osobe, malo vadit na celibate kat.knazov (lebo sa asi bavime o nich). Pisala si o sex.zdrzanlivosti (docasnej-choroba a pod.), ktora je v celku normalna, ale celozivotna je vraj trestom(?). Tak este raz.....kazdy knaz vie do coho ide, nikto mu nedava na krk noz, ze musi. Moze uprednostnit cestu zivotom bez celibatu, alebo sa pren rozhodne. Ak sa pren rozhodne a vie ze ho aj tak nebude dodrzovat, tak uz nema cisty umysel, ale je podvodnik. Teda ak by aj sa zrusil celibat, tak takyto knaz by aj tak sa spraval sposobom jemu prirodzenym a klamal by nadalej. Ci uz svojich farnikov alebo moznu manzelku, deti....skratka klamar vzdy zostane klamarom. Takemuto cloveku nepomoze nic a nikto. Pisala si aj o sexualnej prirodzenosti (ta je pre roznych ludi rozna), ale podla mna si mala skor napisat o sexualnej ziadostivosti ludi. Taktiez spomenutim J.Husa si mi nedokazala, ze celibat je dietatom majetkovej tuzby cirkvi. O Bezakovi sa tu radsej nebudem vyjadrovat.

 

 

  :)

máš to za domácu úlohu.. musíš si to vyriešiť sám.

 

Ja som si to uz davnejsie poriesil a vyslo mi, ze tvoje citaty s Biblie su len citaty a nemaju u teba ziadnu spatnu vazbu :( .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info,

 To, čo si myslíš ty o mne,  je tvoja vec, mňa sa to netýka, ani mi to nemôže ublížiť, to, čo mám v srdci je oveľa silnejšie, krajšie.., ako tvoj vadný posudok... :)  takéto vyjadrenie  svedčí o tvojom čiernom humore, či tvojej viere, o láske, o charaktere, o  sebavedomí, o inteligencii..? neuráža ma to, lebo je to hlúposť, akurát sa na tom smejem, lebo takéto vyznania nečítam, nepočúvam,  len tak často.. :smilieee:

Pokoj s tebou  info, veľa zdravého rozumu ti želám, veľa lásky do srdiečka, veľa pohody a radostí. Pekný zvyšok nedele tebe aj tvojej rodine. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra

 

Asi ta budem musiet uviest do realu :) . To co si o tebe myslim, nie je dovodom na to, aby som ta nejako ponizoval, alebo ti chcel (ako pises) ublizit. Neviem kam na taketo "chimery" chodis. Ja som ta nikde vo svojich prispevkoch neoznacil nejakym "titulom", ako ty mna. Podla teba som fanatik. Ja sa riadim v zivote radsej tym, ze lepsie ked ma niekto nema rad (nenavidi ma) pre to aky som, ako by mal ma obdivovat (mat rad) za to, co nie som. Ty tu stale pouzivas slovo laska. No si ale nedefinovala, co si pod tymto slovom predstavujes alebo ho vnimas. Je to alibisticke konanie od teba. Mas rada vsetko a kazdeho. V poriadku, len kde sa to v Bibli prikazuje tak striktne, ako to ty tu ponukas. Co je teda podla teba ta laska?................mna si oznacila za fanatika a ponukla si mi aj odkaz na wikipediu, aby som sa poucil, co to fanatik je. Podla toho je teda laska to, co ponuka wikipedia ako definiciu lasky? Ked odmietas diskutovat na temu, ktora sa ti nejako nehodi, tak sa zbabelo" "zbalis"  a odkazes kazdeho na nejaky citat z Biblie a zakoncis to slovom laska. Je to s tvojej strany pstrosie konanie:( .

A dakujem za prianie od teba, pre mna moju rodinu. Aj ja ti prajem pekny zvysok nedele.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra

 

Asi ta budem musiet uviest do realu :) .  Podla teba som fanatik. Mas rada vsetko a kazdeho. Ked odmietas diskutovat na temu, ktora sa ti nejako nehodi, tak sa zbabelo" "zbalis"  a odkazes kazdeho na nejaky citat z Biblie a zakoncis to slovom laska. Je to s tvojej strany pstrosie konanie:( .

  Ty  určite :D ..  áno, fanatik, tak sa prezentuješ.

Nemám rada všetko a každého. Ak by si pozorne čítal moje príspevky a používal riadne rozum, tak by si si všimol, že nemám rada, napr.  nespravodlivosť, nečestnosť, spreneverovanie peňazí, pedofilov, arogantných blbcov...atď.

Diskutujem v témach ako každý človek, v tých,  ktoré som si najviac obľúbila, ktoré ma zaujímajú, v ktorých cítim, že mám čo povedať, je vari povinné diskutovanie? 

Vyprosím si, že sa zbabelo "zbalím", to skôr ty sa zbabelo vyjadruješ o žene, ak ti niekto iný toleruje takéto správanie, tak ja ti to tolerovať nebudem, zapíš si to láskavo za uši.

Citát z Biblie dám, keď to uznám za vhodné, a ani pre teba ako kresťana ..,  by Biblia nemala byť cudzia..

Vráť sa radšej k celibátu..   :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uff.....Vilma, si sa nam tu akosi rozpisala. V poriadku. Ja na teba nejdem s akousi propagandou, ale s realitou. Komunisti presne to, co som spominal, puzivali ako pomocku na zdevastovanie povesti cirkvi. A prepac, ale ty si toho jasnym dokazom :( . To ale nie je podstatne. Podstatne je to, ze celibat sa  nezaviedol kvoly majetkom. Ziadas aby som ti na to podal akysi dokaz. No neviem ci je to dokaz, ale je to jasne popisane v kanone, ktory to ustanovuje. Ci to uz ty uznas ako dokaz, je len na tebe. Len neviem, preco ty a + dalsi "katolici" tu utocite proti celibatu......bytostne sa vas to dotyka?. Lebo ja ozaj som uz napochybach, ci nahodou nie ste celibatom zviazana skupina kat.knazov :) . Lebo co asi by tebe, ako nezainteresovanej osobe, malo vadit na celibate kat.knazov (lebo sa asi bavime o nich). Pisala si o sex.zdrzanlivosti (docasnej-choroba a pod.), ktora je v celku normalna, ale celozivotna je vraj trestom(?). Tak este raz.....kazdy knaz vie do coho ide, nikto mu nedava na krk noz, ze musi. Moze uprednostnit cestu zivotom bez celibatu, alebo sa pren rozhodne. Ak sa pren rozhodne a vie ze ho aj tak nebude dodrzovat, tak uz nema cisty umysel, ale je podvodnik. Teda ak by aj sa zrusil celibat, tak takyto knaz by aj tak sa spraval sposobom jemu prirodzenym a klamal by nadalej. Ci uz svojich farnikov alebo moznu manzelku, deti....skratka klamar vzdy zostane klamarom. Takemuto cloveku nepomoze nic a nikto. Pisala si aj o sexualnej prirodzenosti (ta je pre roznych ludi rozna), ale podla mna si mala skor napisat o sexualnej ziadostivosti ludi. Taktiez spomenutim J.Husa si mi nedokazala, ze celibat je dietatom majetkovej tuzby cirkvi. O Bezakovi sa tu radsej nebudem vyjadrovat.

 

ale nie, vôbec sa ma to bytostne nedotýka, len nechápem, načo je to dobré a od teba som chcela vysvetlenie, na čo je to dobré, že sa nemôžu ženiť. Že ako slobodní nemôžu mať ženu, to chápem (jedno z prikázaní). Ale načo to v hlbokom stredoveku vymysleli, to naozaj nechápem, ak to teda nemalo byť pre udržanie majetku pokope.

A nie som ani z nijakej skupiny celibátom zviazaných kňazov, som 31 rokov vydatá mama dvoch dospelých dcér a ak bude Pánbožko milostivý, tak onedlho sa stanem aj babkou. Ani som nikdy v mladosti nebola zaľúbená do kňaza (hoci teda sme tam mali ohromných fešákov!) - to bolo pre mňa tabu, podobne ako tí, o ktorých som vedela, že sa na takú dráhu chcú dať. V podstate by mi mohlo byť jedno, či musia alebo nemusia kňazi RKC dodržiavať celibát, ale keď už je tu táto téma, tak som len povedala svoj názor.

Tiež viem dobre, že tým mladíkom nikto nôž na krk nedáva. Ale myslím, že keby niekedy hlava RKC došla k rozhodnutiu celibát zrušiť, ani jeden by sa nenahneval, a mnohých by to len potešilo.

A tiež som presvedčená, že väčšina tých chlapcov, ktorí sa pre dráhu kňaza rozhodli, tak - keďže je to predpísané - aj s tým celibátom a nemajú v úmysle to prekročiť, naopak, sú odhodlaní to dodržať. Ale sú to ľudia z mäsa a kostí a nikdy dopredu nevedia, do akých situácií sa dostanú, a celkom dobre sa môže stať (a aj sa to stáva), že - - - ale to už nemusím rozvádzať ďalej.

A potom tiež je niekoľko možností: niektorí to ututlú a ak je z toho nebodaj aj nejaký potomok, tak dievča ostane samo s deckom, na ktoré buď dostáva, alebo nedostáva alimenty, ale otec sa oň nestará. Alebo kňaz urobí niečo neslýchané: tak, ako to urobil istý veľmi obľúbený kňaz, ktorý sa "zaplietol" so ženou - totiž ožení sa s ňou, nájde si civilné zamestnanie a stará sa o rodinu. A ak už sa to stalo, čo je lepšie?

Podstata je, že tí chlapci určite nemali v úmysle nikomu ublížiť a nemali v úmysle nedodržať sľub čistoty, a chceli robiť svoje poslanie ako najlepšie vedeli, ale prosto, stalo sa.  Toľko na margo tvojho výroku o podvodníkoch.

A tak mi, prosím ťa, objasni konkrétne a prakticky, NA ČO JE CELIBÁT DOBRÝ, KOMU SLÚŽI, ČO Z TOHO KTO MÁ.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  Ty  určite :D ..  áno, fanatik, tak sa prezentuješ.

Nemám rada všetko a každého. Ak by si pozorne čítal moje príspevky a používal riadne rozum, tak by si si všimol, že nemám rada, napr.  nespravodlivosť, nečestnosť, spreneverovanie peňazí, pedofilov, arogantných blbcov...atď.

 

Vráť sa radšej k celibátu..   :D

 

Ked mam na nieco svoj nazor a ten sa nezhoduje s tvojim pohladom, tak som podla teba fanatik?...........tak potom toto oznacenie od teba beriem a s nim aj suhlasim. To vymenovanie toho co nemas rada, je iba tvoj pohlad na nejaku vec a tebe sa to javi nejako tak, ako to popisujes, a ty to oznacis svojim hodnotenim s tvojho subjektivneho pocitu. To ale este neznamena, ze je to aj tak, ako sa tebe javi :( ..................tvoje pocity su nie take podstatne, ako si myslis :) .

Mam sa vratit k celibatu?...............ale tak potom neodbocuj a nepodsuvaj tvoje pocity, ale diskutuj........samozrejme pritom nezabudni vytiahnut hlavu s piesku. 

 

 

ale nie, vôbec sa ma to bytostne nedotýka, len nechápem, načo je to dobré a od teba som chcela vysvetlenie, na čo je to dobré, že sa nemôžu ženiť. 

 

A tak mi, prosím ťa, objasni konkrétne a prakticky, NA ČO JE CELIBÁT DOBRÝ, KOMU SLÚŽI, ČO Z TOHO KTO MÁ.

 

Najprv by asi bolo treba aby si vedela, ze si myslim, za nevies, alebo si spatne vykladas, pojem slova celibat. Teraz si kazdy pod slovom celibat predstavuje to, ze je to zivot bez sexu. V skutocnosti sa slovom celibat oznacovala zdrzanlivost.....co znamenalo kompletne zrieknutie sa sexualneho zivota knazov a to aj uz zenatych. Toto sa praktizovalo uz v prvom tisicroci. Takze to nebol nejaky novodoby prikaz v storoci, co si spominala. Uz len toto by ti malo byt dokazom, ze sa celibatom neriesilo nejake hromadenie cirkevnych majetkov.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz si kazdy pod slovom celibat predstavuje to, ze je to zivot bez sexu. V skutocnosti sa slovom celibat oznacovala zdrzanlivost.....co znamenalo kompletne zrieknutie sa sexualneho zivota knazov a to aj uz zenatych. .  

 

A nie je ta predstava a skutocnost podla tvojho prispevku, konkretne teda podla tychto dvoch citovanych viet to iste? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A nie je ta predstava a skutocnost podla tvojho prispevku, konkretne teda podla tychto dvoch citovanych viet to iste? :)

 

 

Sa to tak mozno javi, ale ta ubezpecujem, ze nie je to to iste. Asi si necital, alebo zle si si vysvetlil to, co napisala Vilma v prispevku o zavedeni celibatu v cirkvi. Spominala 12(?) storocie a tvrdila, ze celibat bol zavedeny z dovodu nejakej majetkovej straty v neprospech cirkvi. Lenze celibat sa praktizoval uz peknych par storoci pred tymto jej datumom. To je podstatny rozdiel a uplne to meni celu filozofiu zavedenia celibatu, s akou tu operuje ona (a tiez kopec dalsich). 

 

 

 s akou tu operuje ona (a tiez kopec dalsich).j  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj keby, NAČO to bolo - je - dobré, komu to bolo prospešné? ešte keď teda boli ženatí, komu to prospelo? A keď už ani to nemohli, komu to prospelo? Čo kto z toho mal, aký osoh?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj keby, NAČO to bolo - je - dobré, komu to bolo prospešné? ešte keď teda boli ženatí, komu to prospelo? A keď už ani to nemohli, komu to prospelo? Čo kto z toho mal, aký osoh?

 

 

Dobre. Teda budem vychadzat s toho, ze si nemala vedomost o praktizovani celibatu davno pred 12 storocim. A nepraktizuje sa iba v RKC, ale aj v krestanskych cirkvach od nas na vychod. To len aby zasa tu niekto neporovnaval, ze preco tam nie a tu ano. Na osvetlenie je ale treba ist hlboko do historie. V kocke..........celibat sa vyzadoval behom celeho 1 tisicrocia a bol chapany na Vychode aj Zapade ako "zdrzanlivost", co vlastne znamenalo zrieknutie sa pohlavneho manzelskeho zivota zo strany knazov a to aj uz zenatych. Vysvatenie zenatych adeptov na knazov, bolo vtedy beznou praxou. Pytas sa naco to bolo dobre-komu prospesne. To ale nie dobre polozena otazka. Citit za nou nesuhlas s takymto konanim zo strany cirkevneho spolocenstva-ci nejake pachanie krivdy na buducich knazoch. Na upresnenie este dodam, ze uz aj v Starom zakone sa vyzadoval celibat (zdrzanlivost), aj ked iba pocas obdobia sluzby knaza v chrame, no v Novom zakone sa uz nasledovanie Jezisa stava uplnym a zabera celu osobu navzdy. Tu sa vychadza z Jezisovych slov:...."kto pre bozie kralovstvo opusti zenu ci deti (Lk18/29), dostane zivot vecny". Aj Peter siril evanjelium s manzelkou (Mt19/27), ktoru ale opustil a zil s nou ako brat zo sestrou. Takze na tvoju otazku o prospesnosti celibatu (naco a pre koho) je to asi aj odpoved. No je to siroka tema a to, co sa nasledne stalo v tom 12 storoci, je uplne o inom, ako majetkoch.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno v začiatkoch to malo byť niečo ako nasledovanie, úplné sa odovzdanie a tak podobne ako to píšeš, ale v stredoveku to už bolo o inom.

Naozaj je to široká téma.

Vidí sa mi, že aj budhistickí mnísi majú čosi podobné.

Ale aj tak, nemôžem si pomôcť...necítim to tak. Aj tak si myslím, že by nebolo nič zlé na tom, keby skrátka mohli...presnejšie mali to dovolené. keby to bolo založené na dobrovoľnosti. Takto sú postavení že buď - alebo. Buď môžeš byť kňazom, ale musíš ostať slobodný a celoživotná - dobre, použijem tvoj termín - zdržanlivosť je tvojim údelom, alebo môžeš si nájsť ženu, založiť rodinu, a mať všetko, čo je s tým spojené, ale už nemôžeš byť kňazom.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dobre. Teda budem vychadzat s toho, ze si nemala vedomost o praktizovani celibatu davno pred 12 storocim.

...a to, co sa nasledne stalo v tom 12 storoci, je uplne o inom, ako majetkoch.

netreba si pliest pojmy s dojmami

to, co bol celibat pred 12. storocim malo uplne iny charakter, ako neskor http://cs.wikipedia.org/wiki/Celib%C3%A1t

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

D'Ady,

 

to všetko a oveľa viac tu na posledných stranách v debate o celibáte už citované a objasňované bolo :)

... odkazov kopa, citátov kopa, napr. tu
https://www.freespace.sk/tema/1726-nejasnosti-otázky-k-náboženstvám/?p=216881
a tu  https://www.freespace.sk/tema/1726-nejasnosti-otázky-k-náboženstvám/?p=216361 ... :)

 

a ešte kdekade, ale to všetko sú podľa infa manévre, ktoré sem nepatria, lebo odvádzajú vraj debatu inde  -

https://www.freespace.sk/tema/1726-nejasnosti-otázky-k-náboženstvám/?p=216885:  

Posunula si sem zasa nieco, co je od veci. Ja dobre poznam tie "kanoniky" o celibate v kat. cirkvi.......na druhu stranu to jasne dosvedcuje, ze mam pravdu ked tvrdim, ze necitas prispevky na ktore reagujem (alebo si ich posuvas do svojho ramecka, aby si to ty vysvetlila podla svojich predstav). Kde je tam, prosim ta, dolozene, ze celibat je povinny, pretoze sex (manzelstvo?), je hriechom proti Bohu, je to hriesne a teda aj nespravne a knaz je preto povinny sa celozivotne zdrziavat takychto necistych praktik.....skratka toto je dovodom zavedenia celibatu. Pretoze ja som reagoval a aj odpovedal iskre na jej (podla mna pomyleny) nazor, ze celibat v kat. cirkvi je pricinou spravania sa niektorej casti kat. duchovenstva a teda jeho zrusenie by tomu mohlo zabranit. Filozofia celibatu je uplne ina, ako si to ona predstavuje a preto nie je dovod si namyslat, ze jeho zrusenie, je nejakym vseliekom na spravanie sa uchylakov.

 

skúsime znovu :) :
 

celibát - slovo pochádza z latinčiny - caelebs, čo znamená neženatý/nevydatá, slobodný/slobodná, čo znamená pre rímskokatolíckych kňazov bezženstvo, a to znamená sexuálnu zdržanlivosť, zrieknutie sa akéhokoľvek druhu sexuálnej aktivity.

 

ten tzv. celibát v rímskokatolíckej cirkvi pred rokom 1139, keď za pápeža Innocenta na druhom lateránskom koncile  zaviazali všetkých držiteľov vyšších svätení ( diakon, kňaz, biskup ) k celibátu

 

Kanonické právo (CIC) v Can. 277 říká: „Duchovní jsou povinni zachovávat dokonalou a trvalou zdrženlivost pro Boží království, a proto jsou vázáni celibátem, který je zvláštním Božím darem, jímž se mohou duchovní snáze a s nerozděleným srdcem svobodněji oddat Kristu a službě Bohu i lidem.“ Druhý paragraf dodává: „S náležitou moudrostí se duchovní chovají k osobám, jejichž častá společnost by mohla ohrozit závazek duchovních ke zdrženlivosti nebo vzbudit pohoršení u věřících.“

 

 

do roku 1139 bol celibát len miestami doporučovanou voľbou, aj svätý Pavol ho len doporučoval.

myšlienka vychádzala prevažne z radov mníchov v mníšskych rádoch ...
myšlienka na skutočné zavedenie celibátu z majetkoprávnych dôvodov dnes už nie je len vzdialená teória, seriózne sa s ňou pracuje celé storočia, nie že nie.
 

Důvody zavedení povinného celibátu kněží jsou vykládány různě. Celibát zjevně vycházel z mnišské tradice, obvyklé jak v křesťanství (kde má vzor i v životním stylu Ježíše a 12 apoštolů v biblickém podání), tak v jiných náboženstvích. Celibát byl chápán jako jakási oběť Bohu a kněžství jako specifický posvátný úřad, jehož nositel je z určitého úhlu pohledu „podoben Kristu“ (který v celibátu žil), vliv měly patrně i představy o rituální čistotě (pocházející z židovství a paradoxně i pohanských náboženství) a tehdy poměrně rozšířené přesvědčení, že život v celibátu je z morálního hlediska nadřazen životu v manželství. Jako další výhody celibátu bývá zmiňována možnost plně se věnovat kněžskému poslání (více času, odpadá nutnost živit vlastní rodinu), popřípadě fakt, že celibátní kněz je více závislý na církevní hierarchii a méně ovlivnitelný jinými zájmy. Někteří autoři za skutečný důvod povinného zavedení celibátu v 11. století považují ekonomický zájem církve zamezit rozkrádání farního majetku rodinou kněze.Jiným důvodem byl fakt, že kněží byli církví sociálně zabezpečeni, což přivádělo ke službě lidi, jejichž hlavní motivace nebyla duchovní, ale snaha o zabezpečení vlastní rodiny a potomků.

 

http://cs.wikipedia.org/wiki/Celib%C3%A1t

 

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno v začiatkoch to malo byť niečo ako nasledovanie, úplné sa odovzdanie a tak podobne ako to píšeš, ale v stredoveku to už bolo o inom.

Odpoved dolu.

 

netreba si pliest pojmy s dojmami

to, co bol celibat pred 12. storocim malo uplne iny charakter, ako neskor http://cs.wikipedia.org/wiki/Celib%C3%A1t

Nikto si tu nepletie (mozno iba ty) pojmy s dojmami. Tvoj prispevok dokazuje, ze som mal pravdu, ked som Vilme napisal, ze celibat existoval uz v prvom tisicroci. To co tu sa spomina a aj kritizuje (zavedenie celibatu v 12 stor), je teda pomyleny nazor. Jedine sa moze podat ako spravny pomenovanie, ze islo o sprisnenie celibatu. Skusim to popisat v zavere.

 

D'Ady,

 

to všetko a oveľa viac tu na posledných stranách v debate o celibáte už citované a objasňované bolo :)

... odkazov kopa, citátov kopa, napr. tu..........

............podľa infa manévre, ktoré sem nepatria, lebo odvádzajú vraj debatu inde  -

 

skúsime znovu :) :

 

celibát - slovo pochádza z latinčiny - caelebs, čo znamená neženatý/nevydatá, slobodný/slobodná, čo znamená pre rímskokatolíckych kňazov bezženstvo, a to znamená sexuálnu zdržanlivosť, zrieknutie sa akéhokoľvek druhu sexuálnej aktivity.

 

ten tzv. celibát v rímskokatolíckej cirkvi pred rokom 1139, keď za pápeža Innocenta na druhom lateránskom koncile  zaviazali všetkých držiteľov vyšších svätení ( diakon, kňaz, biskup ) k celibátu

Som presvedceny, ze som ta spravne upozornil, ze si popisala veci od veci :( .

 

Vilma-D´Ady-game

 

Kritici celibatu  tvrdia, ze celibat je cirkevny predpis zavedeny v 12 stor.  a to iba v latinskej cirkvi. Nadvazne na to sa hlasa, ze by sa mal dovolit katolickym knazom uzavriet sobas, ako v prvotnej cirkvi. Lenze tieto "obroditelske" tezi protirecia historii a tiez teologii. Ako som uz Vilme pisal, tak je to hlavne nedorozumenim vo vyklade pojmu slova celibat. Game konecne sa nasla a svojim "vykladom" dosvedcila existenciu celibatu v prvom tisicroci, tak ako som aj ja uviedol. A tiez, ze islo o sex. "zdrzanlivost" Dakujem :)  . Nebudem sa teda o tom viac rozpisovat, ale hned prejdem k celibatu 12 storocia. Pred tymto obdobim sa celibat nedodrzoval tak dosledne. Z roznych dovodov a ja nemam cas a ani chut sa tu o nich rozpisovat.  K tomu co sa stalo v 12 stor. je podstatne to, ze na Zapade nastala v 11 a 12 stor. obrovska politicka a nabozenska kriza, ktora sa riesila tzv.gregorianskou reformou.....a to bojom proti dvom "neduhom" vtedajsieh duchovenstva: kupovaniu cirkevnych uradov a konkubinacii, teda nedodrzovaniu celibatu. Tato reforma preto prijala povinnost absolutnej zdrzanlivosti (celibatu) aj pre knazov (dovtedy sa tato absolutnost tykala iba vyssieho kleru) a to tym, ze zacala pri knazskom vysveteni uprednostnovat slobodnych muzov. Dnes sa dava za priklad sobas knaza pred touto reformou, ale treba dodat (asi to aj malokto vie, ci sa pretvaruje, ze to nevie), ze tak, ako na Vychode aj na Zapade, bol sobas uz nepripustny po prijati knazskeho vysvetenia, taktiez ovdovely knaz sa uz nemohol druhy krat ozenit. Lateransky koncil oznacil sobas knaza nielen za nedovoleny, ale aj neplatny. Len je pre mna zahadou, odkial sa berie ta historicka "istota", ze tato vec sa udiala na zaklade, uz tu spominaneho, problemu s majetkom cirkvi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov