Skočiť na obsah

Domény


Sniper

Odporúčané príspevky

Na starom fóre som našiel niečo čo som tam písal v auguste 2004:

 

Popisy domén, pre koho a čo boli určené, je možné že dnes je už všetko inak. Kto má nejaké materiály a doménach tak môže napísať.

 

 

.SK

 

Doména .SK je národnou doménou Slovenskej Republiky. Doménu môžu registrovať firmy a podnikateľské subjekty so sídlom v SR a od januára 2003 aj fyzické osoby. Cena za ročnú registráciu .SK domény je predbežne stanovená na 600,- Sk.

 

 

.COM

 

Doména .COM je najrozšírenejšou nadnárodnou doménou na svete. "Nadnárodná" znamená, že nepatrí žiadnej konkrétnej krajine, ako napr. doména .SK. Domény .com môžu registrovať fyzické osoby (nepodnikatelia), ako aj firmy. Doménu zväčša používajú firmy na svoju prezentáciu, alebo na prezentáciu komerčných projektov. Nie zriedkavo doména slúži aj pre osobné použitie. Firmy ktoré podnikajú na zahraničných trhoch, alebo majú medzinárodných partnerov, by mali uvažovať o tejto doméne. Doména je vhodnou alternatívou k našej národnej doméne .SK, vzhľadom na súčasné obmedzenia registrácie domén .SK.

 

 

.NET

 

Doména .NET je nadnárodná doména, používaná zväčša na prezentáciu projektov a firiem ktoré majú dočinenia s Internetom, alebo sieťami. Používa sa aj v prípade, že je rovnaká doména s inými koncovkami (.com, .org) už obsadená. Doménu môže registrovať fyzická osoba (nepodnikateľ), aj firmy.

 

 

.ORG

 

Doména .ORG je nadnárodná doména, ktorou sa zväčša prezentujú neziskové organizácie a projekty. Keďže pre registráciu v doméne .ORG nie sú stanovené špeciálne pravidlá (tzn. domény môže registrovať hocikto - fyzické osoby aj firmy), môže doména s koncovkou .ORG slúžiť ako alternatíva k iným doménam, ktoré sú už obsadené.

 

 

.US

 

Doména .US je národná doména Spojených štátov amerických. Slúži primárne na prezentáciu firem podnikajúcich na území USA, alebo fyzických osôb. Registráciu domén .US ponúkame aj slovenským firmám a osobám.

 

 

.TO

 

Doména .TO bola prednedávnom uvoľnená na registráciu pre záujemcov z celého sveta. Vzhľadom na význam slova "to" v Slovenskom jazyku predstavuje táto domena pre Slovákov možnosť vytvoriť atraktívne znejúcu doménu, ako to bolo napr. v prípade domén ULOZ.TO, POSLI.TO, ROZBAL.TO.

 

 

.INFO

 

Doména .INFO je nadnárodná doména, používaná pre stránky s informačným obsahom, na rozdiel od .COM domény slúžiacej pre komerčný obsah. Jedným z dôvodov pre zavedenie domény .info bol preplnený adresný priestor pod inými nadnárodnými doménami (.com, .net, .org). Doménu môžu registrovať bez obmedzenia fyzické osoby (nepodnikatelia), aj firmy.

 

 

.BIZ

 

Doména .BIZ má slúžiť ako alternatíva k doméne .COM. Pod doménou .BIZ sa majú prezentovať stránky "business" charakteru, čiže hlavne firemné stránky a projekty. Domény je možné registrovať bez obmedzenia.

 

 

.TV

 

Charakter domény .TV je zrejmý už zo samotného názvu. Ide o atraktívnu koncovku pre domény televíznych spoločností. Tomu zodpovedá aj vyššia cena za registráciu domény. Pri aktraktívnejších doménach pod .TV je cena za registráciu výrazne vyššia. Pri objednávke domény .TV vás budeme informovať o cene za registráciu vami zvolenej domény.

 

 

.AS

 

Domény s koncovkou .AS majú význam pre slovenské akciové spoločnosti. V spojitosti s názvom spoločnosti (napr. www.firma.as) vytvára vhodné doménové meno pre danú firmu. V tomto prípade odporúčame zaregistrovať rovnakú doménu aj s koncovkou .COM, a .SK. Doména má svoj význam aj pre projekty v anglickom jazyku, vzľadom na anglické slovo "as". V spojení s inými slovami môže vzniknúť atraktívny názov pre projekt (napr. SAVE.AS). Podobnú vlastnosť má v slovenčine doména .TO.

 

 

.CC .WS

 

Domény .CC a .WS (WebSite) sú domény kedysi patriace krajinám, avšak pre veľký záujem boli uvoľnené na registráciu pre záujemcov z celého sveta. Dnes predstavujú alternatívu k doménam s inými koncovkami, ak sú už obsadené. Registrácia je možná pre všetkých záujemcov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 6
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Sniper

    3

  • Ajk

    3

  • Nokia

    1

Najaktívnejšie dni

Top prispievatelia v tejto téme

Najaktívnejšie dni

Este by som podotkol, že domény sa delia...

najdôležitejšie sú domény I.rádu a to sú tie axelové spomínané - národné (2znaky) a nadnárodné (viac). V prípade fsp je to nadnárodná .info - tieto domény sa nedajú registrovať, len sa rozhodne či sa vytvoria a či nie.

 

nasledujú domény II.rádu - tie sú tiež dôležité a treba ich registrovať u providera (u nás tuším nic.sk), výnimku tvorí celkom pochybný server dot.tk (inak tokelau), kde sa staci len registrovať a máte doménu II.rádu zadarmo v našom prípade je doména II.rádu freespaceportal

 

ďalej nasledujú domény n-tého radu (pričom n je z intervalu III.až nekonečno). Tieto domény sa neregistrujú len vytvárajú zvláštnou úpravou súboru htpacess. De facto sa jedná o priečinky.

Teda z adresy www.freespace.sk/forums by sa dala spravit adresa www.freespace.sk, pričom forums by bola doména III.rádu... ak by bola vo forums nejaká zložka, ktorú by sme chceli podobne upraviť, bola by to už doména IV.rádu Takéto domény sa využívajú hlavne pri freehostingu.

 

Také zaujímavosti zo sveta domén (I.rádu).

ČSFR mala tiež doménu a to až do roku 1995, jednalo sa o .cs , ešte v roku 1999 existovalo pár stránok s doménou .cs, teraz sme už .sk a .cz

 

.cs bola určená v roku 2003 pre premenovanú krajinu Srbsko a Čierna Hora (dovteddy Juhoslávia), no oni stále používali .yu, poprípade za pomoci domény II.rádu modifikáciu sr.yu a cg.yu

 

Po rozdelení im v septembri tohto roku boli pridelené .rs a .mn

 

Ďalšou zaujímavosťou je, že sa plánovala aj doména I.rádu .xxx pre stránky určené deťom nad 18 rokov...

 

Ja už celkom dlho hľadám nejaký poštový server v Bosne, aby som mal adresu s doménou .ba (akoze Bratislava :lol: ). Bolo by celkom zaujimave mat adresu ajk@posta.ba (akoze bratislavska posta :) )... no zatim sa nedari :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co tak tu domenu .sk aktualizovat ku realnemu stavu?

mierne som to upravil. Chcel som zohľadniť to, že pre fyzické osoby .sk nebola prístupná hneď.

 

ďalej nasledujú domény n-tého radu (pričom n je z intervalu III.až nekonečno). Tieto domény sa neregistrujú len vytvárajú zvláštnou úpravou súboru htpacess. De facto sa jedná o priečinky.

Teda z adresy www.freespace.sk/forums by sa dala spravit adresa www.freespace.sk, pričom forums by bola doména III.rádu...

Nie náhodou 'htaccess'? Ale nehádam sa, len on o 'htpacess' som ešte nepočul aj keď som niečo vygúglil.

Inak v htaccess netreba nič robiť (záleží od providera). Stačí si vytvoriť zložku a do nej dať súbor index.php (alebo .html).

Takto som vytvoril napr. stránku Conflict FreeSpace*.

 

Inak čo sa týka subdomén, mal som veľkú dilemu či ich mám používať ako

 

http://conflict-freespace.domain.sk/
čo vyzerá byť profesionálnejšie

 

alebo klasicky

 

http://www.domain.sk/conflict-freespace/

Nakoniec som sa rozhodol pre druhú variantu keďže máme

 

http://www.domain.sk/forums/
takže aby to bolo jednotné. Fórum je samozrejme dostupné aj cez prvú variantu.

 

 

 

Ďalšou zaujímavosťou je, že sa plánovala aj doména I.rádu .xxx pre stránky určené deťom nad 18 rokov...

ty poznáš deti čo majú viac ako 18 rokov? :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne... bol to htacess.... no zas tak to neviem... viem ze ja na freehostingu som musel nieco upravit v htacess... ale problem bol potom v tom, ze ked som dal www.mojastranka.wz.cz tak mi to neslo... musel som vytvorit priecinok www a dat tam redirect na rootovsky index... :)

 

ty poznáš deti čo majú viac ako 18 rokov? biggrin.gif

chybicka sa vloudila :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jasne... bol to htacess.... no zas tak to neviem... viem ze ja na freehostingu som musel nieco upravit v htacess...

htaccess

Ale zaujímavé že na freehostingu bol povolený htaccess. Teda nie že by to bolo nejaké moc divné, ale nie hocijaký free server ti ponúka takúto možnosť.

 

ale problem bol potom v tom, ze ked som dal www.mojastranka.wz.cz tak mi to neslo... musel som vytvorit priecinok www a dat tam redirect na rootovsky index...

čo vlastne si chcel vytvoriť?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no hral som sa s wapom... a chcel som spravit aby mala wapova verzia stranok inu adresu... mala www.mojestranky.wz.cz/wap, lenze ja som to chcel mat krajsie, tak som chcel spravit wap.mojestranky.wz.cz, no lenze potom som musel spravit pricinky na vsetko...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov