Skočiť na obsah

Iné vesmíry, čierne diery, červie diery


game

Odporúčané príspevky

Nepodpichujem, len som sa chcel dostat k tomuto

Čas je jednoducho racionálna konštrukcia, nič viac, iba relačný pojem.

Rovnaka racionalna konstrukcia je aj vzdialenost. Jediny rozdiel je v tom, ze ako trojrozmerne bytosti vnimame 3 rozmery v plnom ich rozsahu. Preto nam nerobi problem predstavit si vzdialenost ako ciaru medzi dvoma bezrozmernymi bodmi. To, ako tuto ciaru ideme kuskovat (ci uz na metre, mile...) je vecou dohody.

Zvysne rozmery bohuzial nie sme schopny vnimat v plnom rozsahu, ale len ako nejaky priesek. Takze ak budeme bodom uvazovat stav nasich dolnych 3rozmerov, potom mozem spravit dalsi bod, ktory bude reprezentovat iny stav, a zaroven aj ciaru, ktora reprezentuje cestu. My sme si tuto cestu nazvali cas (rovnako ako sme si tu prvu cestu nazvali vzdialenost), a rozdelili sme ju zas na nejake nase jednotky (min, sec, roky, dni). Narozdiel od tej prvej ciary, tuto nevidime v 'nadlhade', vidim len jej vysek.

Takze ak ty tvrdis, ze neexistuje cas, tak ja tvrdim ze neexistuje vzdialenost :lol:

 

Toto je pekne videjko, ktore sa tyka rozmerov http://www.youtube.com/watch?v=L7JIjQLJYm8

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hmmm, život v jednom okamihu ? A čo na to povedia všeobecne platné zákonitosti ? Premietnieme si to do vývinu človeka od počatia - veď predsa všetko potrebuje čas, nie ? Čas je základnym elementom. Pohyb, priestor a čas dáva všetkému zmysel. A tie náhľady o vysokých rýchlostiach a návratu pred odletom alebo ešte viac - dá sa hmotne prekonať rýchlosť svetla ?

 

Práve čas je tým štvrtým rozmerom.

 

Sú aj teórie o viacrozmerných priestoroch, najma tie posledné - teorie strun, ale aj tých už je niekoľko, a dosť ťažko si predstaviť jednoatomový rozmer pre ine vesmíry. A pre ich paralelnosť. Uvidime, čo na tieto témy prinesie budúci výskum. Dnes sú to iba teórie, ktoré sa vzájomne napádaju a nedajú sa ničim zdokladovať. A teorií je samozrejme neúrekom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takze ak ty tvrdis, ze neexistuje cas, tak ja tvrdim ze neexistuje vzdialenost

Však ok. Čo sa teraz bavím s mojím bratom, podľa kvantovej fyziky môžeš mať pravdu, "lebo vlastne elektróny sa počas pokusov "teleportovali" na iné miesto a pri súčasne platnej fyzike by museli prejsť danú dráhu rýchlosťou vyššou než svetlo. Ale ak si povieme, že dráha vlastne neexistuje a všetko sa deje v jednom mieste, potom nemuseli prejsť žiadnu dráhu a len sa objavili na tom istom mieste, pričom my to vnímame ako odlišné miesto."

Bohužiaľ, Tvoju teóriu nedokážem ani potvrdiť, ani vyvrátiť.

 

Viac svetla na problematiku vrhajú tieto dva články - podľa toho, čo čítam, sa tým začali vážne zapodievať už aj vedci; dávam do pozornosti najmä prvý článok:

 

Newsflash: Time May Not Exist

Time does not exist

 

Čas je základnym elementom.

Alfi, ak Ťa posadia do uzavretej miestnosti, kde nebudeš mať k dispozícii hodiny, prestaneš mať onedlho prehľad o "čase". Ak by Ti dali do ruky nudnú knihu a povedali by, aby si ju čítal, čas by sa vliekol nekonečne dlho, ak by Ťa však kniha zaujala a Ty by si sa úplne vnoril do jej deja, rozhodne by Ti čas ubehol rýchlejšie. Ten náš "čas" je veľký beťár a ošudil by aj vlastnú starú mamu, keby nejakú mal. Problémom je, že naše vnímanie je veľmi obmedzené a ak tvrdíš, že čas existuje, tak existuje iba v Tvojom svete - v objektívnom svete však nie.

Pohyb, priestor a čas dáva všetkému zmysel.

Veď práve - inak by sme z pozemského života nič nemali. Škoda len, že "včerajšok" existuje už iba v našich mysliach.

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten dokument bol síce krásny ale mne sa zdal trocha povrchný.

 

Aj ja chcem mať takého brata.

 

Veď si od tvojho brata požičaj nejakú knižku. Hoci aj nejakú starú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Povrchný v čom?

 

Bohužiaľ, on takými knihami veľmi nedisponuje. Mám už všeličo prečítané, zatiaľ som však nenatrafila na knihu, čo by ma úplne presvedčila o svojej pravde. Nevadí, skúsim zohnať tú Tvoju, popr. ešte čosi viac. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však ok. Čo sa teraz bavím s mojím bratom, podľa kvantovej fyziky môžeš mať pravdu, "lebo vlastne elektróny sa počas pokusov "teleportovali" na iné miesto a pri súčasne platnej fyzike by museli prejsť danú dráhu rýchlosťou vyššou než svetlo.

Keby len teleportovali :lol:

Elementarne castice su schopne existovat na viacerych miestach sucasne. Dokonca su schopne ovplyvnovat sameho seba (pokus s fotonmy na dvojstrbine).

Takisto parovanie elementarnych castic, ked je stav jednej castice zavysly od stavu druhej castice, pricom ich pozicia v nasich 3 rozmeroch nehra ziadnu ulohu (http://en.wikipedia.org/wiki/Quantum_entanglement)

 

potom nemuseli prejsť žiadnu dráhu a len sa objavili na tom istom mieste, pričom my to vnímame ako odlišné miesto.

Co je to iste miesto? :) Ak odstranime vzdialenost, tak si uz nemozeme predstavovat nejake miesta... pretoze miesto nie je :) Uz doboz nie odlisne miestna.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkiho tvrdenie 1:

Elementarne castice su schopne existovat na viacerych miestach sucasne.

Darkiho tvrdenie 2:

Co je to iste miesto? Ak odstranime vzdialenost, tak si uz nemozeme predstavovat nejake miesta... pretoze miesto nie je Uz doboz nie odlisne miestna.

No v tom prípade si protirečís... Nie je to tak, že jedna elementárna častica je všade..?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To druhe, resp cela ta moja zbuchana teoria ohladom neexistencie vzdialenosti, bola len reakcia na teoriu na neexistenciu casu. Podla mna ma konstrukcia casu svoje opodstatnenie, hlavne ako vzdialenost medzi 2 stavmi nasich 3 rozmerov :)

 

No v tom prípade si protirečís... Nie je to tak, že jedna elementárna častica je všade..?

No, to je dobra otazka. Pravdu, netusim ci vsade :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Povrchný bol v tom, že bol taký nepresný (aspoň mne sa zdal). A veľa tam bolo ako keby zamlčané.

 

O akej pravde ?

 

Ale nezaručujem ti že ťa to bude baviť (ale ja som tam našla čom som chcela-napr. kolaps hviezdy do ČD - nikde som o tom nič podrobné nemohla nájsť). Ty si väčšia odborníčka keď máš takého brata. Skús sa s ním o tom nejako porozprávať.

 

Ale zas ti nehcem diktovať že čo máš čítať. To je na každom. Ale ja radšej dám peniaze za také knižky ako za nejaké ženské romány.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To druhe, resp cela ta moja zbuchana teoria ohladom neexistencie vzdialenosti, bola len reakcia na teoriu na neexistenciu casu. Podla mna ma konstrukcia casu svoje opodstatnenie, hlavne ako vzdialenost medzi 2 stavmi nasich 3 rozmerov

No, ale zas potom máš tak trochu smolu, lebo tá Tvoja narýchlo zbúchaná teória o vzdialenosti celkom zapadá do mojich predstáv o neexistencii času a priestoru. :) Práve teraz som sa pustila do pomerne zvláštnej knihy; súdruhovia v nej prevádzajú rôzne pokusy s časom a priestorom, trocha viac sa teda do toho zahryznem a popr. sa sem potom ešte vrátim. Zatiaľ to vyzerá byť celkom zaujímavé.

 

Ty si väčšia odborníčka keď máš takého brata.

To bohužiaľ vôbec nie som. Kým môj brat je mat-fyz-astro génius, ja sa tak akurát uchyľujem ku knihám a snažím sa mu siahať aspoň po členky. :) Mňa problematika čiernych dier zaujíma, takže podľa mojej skromnej mienky ma to určite nudiť nebude, skôr vidím problém v tom, či ju niekde zoženiem...

 

Ale ja radšej dám peniaze za také knižky ako za nejaké ženské romány.

Tak to jednoznačne. :lol:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

existenciu čiernych dier predpokladá aj všeobecná teória relativity, biele diery sú hypotetickým náprotivkom ..

ťažko totiž vieme zniesť predstavu, že sa hmota hromadí a nikde nevychádza von ... nevyhovuje to našim pozemským skúsenostiam ...

samozrejme, ešte pred tým, než tu niekto niečo začne namietať, je to myslené ironicky: človek totiž rád všetko meria podľa seba, aj fungovanie vesmíru ...

Bol by som rad keby ma niekto opravil ak sa mylim, ale tak ma napadlo.... "vieme"(predpokladame) ako to bolo uz par nanostotin sekundy po velkom tresku... vznik prvych castic a aniticastic, neskor kvarkov a leptonov, neskor (neskor= cca 1*-10 sekundy) ako vesmir chladol v dosledku rozpinania a uvolnovania obrovskeho mnozstva enegrie aj kvarky a antikvarky prestavali existovat, lebo uz nebolo dostatok energie, aby kvarky volne vznikali a ostávajúce kvarky sa skladali na baryony a po cca 100 sekundach sa zacinali tvorit prve jednoduche jadra helia, atd.. atd...

 

Ak si vieme predstavit ako to vsetko zacalo, ako vznikla samotna hmota, tak podla mna ta hmota moze presne opacnym sposobom po prekonani horizontu udalosti aj zaniknut... o vsetkom sa da vela pisat a o vsetkom sa da pochybovat, v kaznom pripade verim v existenciu tak ako ciernych aj v existenciu cervych dier.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to je jedna z mnohých teórií o vesmíre, zaoberá sa tým kozmológia, čo je odbor astronómie zaoberajúci sa tými vzťahmi, v ktorých sa vesmír prejavuje ako celok...

jedna z teórií o rozpínaní vesmíru hovorí, a o tom sme sa učili kedysi v škole, že sa bude rozpínať do určitej hustoty, a začne sa znovu zmršťovať až do toho pôvodného nepatrného nesmierne hmotného nič, z ktorého vznikol, až dosiahne kritickú hustotu a hmotnosť a znovu nastane veľký tresk ... a toto sa opakuje až do skonania sveta ... : )

 

podľa iných teórií sa rozpínanie vesmíru zrýchľuje, v závislosti od hustoty sa bude rozpínať večne, alebo sa nakoniec bude spomaľovať, až sa zastaví, ale zmršťovanie nenastane ...

alebo sa bude rozpínať až sa roztrhá na elementárne častice, ktoré sa možno zasa začnú zhlukovať, možno budú od seba tak ďaleko, že sa nenájdu ...

všetky teórie sú tu hlavne teóriami :

 

Keďže zatiaľ vesmír ešte úplne nepoznáme (pozorujeme iba jeho časť), ani nepoznáme všetky zákonitosti a vlastnosti hmoty či vesmírnych objektov, musí kozmológia pracovať na základe vytvorenia určitých predpokladov. Vytvára preto len modely vesmíru (rozpínajúci sa, konečný , nekonečný, pulzujúci, stacionárny a pod.) a overuje ich na základe výsledkov pozorovaní mimogalaktickej astronómie a rádioastronómie.

 

Dnešná kozmológia sa zaoberá predovšetkým rozdelením hmoty vo vesmíre, jej vzájomným pôsobením a pohybom, ďalej premenou energie vo vesmíre a geometrickými vlastnosťami priestoru.

kozmológia

 

 

 

učenejšie a bližšie o teóriách píše wiki :

 

Rozpínanie vesmíru je vlastnosť vesmíru, ktorá sa prejavuje vzájomným vzďaľovaním galaxií aj bublín medzigalaktického plynu.

 

Rozpínanie vesmíru je fyzikálna skutočnosť zmeraná hlavne pomocou červeného posunu. Pozorovaním vesmíru sa zistilo, že čím sú objekty vzdialenejšie, tým väčšou rýchlosťou sa od nás vzďaľujú. Podľa súčasných atronomických vedomostí vesmír vznikol z gravitačnej signularity pred cca. 13,7 milardami rokov (Veľký tresk) a odvtedy sa rozpína. Zatiaľ nie je známe, či sa bude rozpínať večne, alebo jedného dňa sa rozpínanie zastaví a nastane kontrakcia vesmíru končiaca opätovne v singularite. Predbežne sa predpokladá, že hustota hmoty vo vesmíre je taká, že rozpínanie sa nikdy nezastaví. Vo vesmíre však existuje veľé množstvo „neviditeľnej hmoty“ alebo tiež temnej hmoty, takže nie je presne známa jeho hustota. Ak je hustota vesmíru väčšia než kritická, začne sa zmršťovať, ak je väčšia bude večne expandovať a ak je rovná kritickej hustote, bude sa rozširovanie postupne spomaľovať, až sa v limite zastaví, ale nezačne kontrakcia.

 

Podľa najnovších pozorovaní sa ale ukazuje, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje – toto môže byť spôsobené dominanciou tmavej energie (napríklad Einsteinovej kozmologickej konštanty) nad hmotou. Ak táto teória zodpovedá skutočnosti, vesmír eventuálne skončí „roztrhnutím“ všetkych viazaných sústav až na úroveň elementárnych častíc (Big Rip).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj mne našlo ten istý článok.

 

Červené svetlo asi preto lebo sa vzďaľuje.

 

Ja som zas čítala, že ten, čo sa pozerá ďaleko od diery, vidí niečo iné - ako keby zastavené, než ten, ktorý letí za objektom (natiahne ho, sčervená a potom ho už proste neni ), tak preto mi to nebolo jasné, že ako to vedia keď tam neboli, sranda.

...ako by sme sa blizili k horizontu udalosti, tak by nas pozorovatel videl najskor normalne ale cim by sme sa priblizovali, uz by z nas nemohol vydiet vsetky farby koli ich vlnovym dlzkam (ako, ze modre svetlo prenika najhlbie do mora), tak z aj my by sme boli asi napokon viditelny len v cervenom spektre, potom v infracervenom a nakoniec by nas bolo mozne zachytit mozno len pomocou nejakych gama ziareni, to vsetko este pred horizontom... myslim

 

Ale keby bola moznost, tak preco nie skusit vletiet do ciernej dieri, ved keby som uz tam vletel, tak nech by sa stalo cokolvek so mnou tak by som to "zrejme" uz nemal ako lutovat lebo by som v podstate "neexistoval" ako v case tak aj v priestore... ale to by mohla byt len jedna z moznosti co by sa so mnou stalo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj ja som verila v červie diery ale som od toho upustila.

 

Podľa mňa môžu byť iba v starých ČD a iba medzi (niektorými) galaxiami. A tiež by v nich muselo byť niečo čo by ich udržalo stabilné a hmota / informácie by sa v nich uchovali a pritom by nevadila ani rýchlosť svetla.

 

Možno v budúcnosti budú niečim "vypchávať" čierne diery nejakou látkou (tzv. exotický materiál), ktorá umožní ich spájanie a cestovanie po vesmíre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Podľa mňa môžu byť iba v starých ČD a iba medzi (niektorými) galaxiami. A tiež by v nich muselo byť niečo čo by ich udržalo stabilné a hmota / informácie by sa v nich uchovali a pritom by nevadila ani rýchlosť svetla.

Pokiaľ by neboli stabilné, to by ešte nemuselo vylučovať existenciu červých dier. Ten prenos by práve tak mohol fungovať aj skôr náhodne, v krátkom čase, počas ktorého by boli na to vytvorené určité podmienky...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V súvislosti s čiernymi dierami som sa postupne dopracovala k Itzhakovi Bentovi, čo ma prinútilo zamyslieť sa aj nad inými, odlišnými alternatívami.

Ok, je mi jasné, že sa čierna diera vytvorí, keď dôjde k rýchlemu gravitačnému kolapsu hviezdy, následkom čoho je vtiahnutá do lievika vytvárajúceho zakrivenie časopriestoru. Hmota je stlačená do nepredstaviteľnej hustoty a v centre sa nachádza tzv. singularita, v ktorej sú gravitačné sily nekonečne veľké a rovnako nekonečné je aj zakryvenie časopriestoru. Mám to chápať tak, že ide o bod nulovej veľkosti? Práve vďaka tomu sa vraj táto hmota objavuje v akomsi odlišnom vesmíre, v čomsi, čo sa dá nazvať novým vesmírom. Itzhak Bentov ho považoval za bielu dieru. Bentov sa zároveň vyslovil, že vesmír je hologram a rovnakým hologramom je aj mozog, ktorý interpretuje holografický vesmír.

 

Obrázok

 

Moderná kozmológia tvrdí, že v okamihu, ako hmota prekročí horizont udalostí, je vtiahnutá do čiernej diery. Ak by sme sa - vtiahnutí do čiernej diery - obzreli, uvideli by sme vraj záblesky budúcej histórie vesmíru. Problémom však je, že by sme už nemali šancu rozpovedať, čo sme vlastne videli.

Fajn, toto by som ešte chápala. Čo ma však demotivuje, je zistenie, že aj samotných vedcov tento ich vlastný popis vyvádza z miery.

Ak sa človek približujek singularite, jeho pocity sa dajú porovnať k rozpadnutiu sa na atómy - je to, ako by sa náhle prebudil ... akoby sa znovu narodil. Odrazu je v novom svete - v novom vesmíre, v bielej diere.

Čiže vedci tvrdia, že ak je človek vtiahnutý do čiernej diery, vidí síce budúcu históriu vesmíru, ale už ju bohužial nemôže zdieľať s tými ostatnými.

Podľa môjho názoru je problémom vedy fakt, že je príliš materialistická. Keď vychádzam z presvedčenia, že vedomie nie je obmedzované ani časom, ani priestorom, zdá sa mi dosť možné, že by sme mohli v našej mysli cestovať kamkoľvek vo vesmíre - napríklad aj do našej čiernej diery - a pritom sa vrátiť.

Preto mojou otázkou je:

Môžeme sa do čiernej diery dostať tak, že tam pocestujeme vo vlastnom vedomí?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nielen materialistický, alebo aj materialistický ?

západná veda inklinuje k materializmu, človek zo západu potrebuje veci ohmatať, dotknúť sa, vidieť, počuť, dušu potrebuje odvážiť, na tom čosi zmenila duchovnosť šesťdesiatych rokov, našli sa vedci, pre ktorých východná mystika a materialistický západ znamenali znovuobjavenie a zjednotenie prastarého a nového ...

 

človek, keď už má tie sivé bunky, ... nestačí vedieť, potrebuje dať ďalej

myslím, že s týmto máme ten väčší problém ... myšlienkové experimenty dokážeme robiť akékoľvek, vedomie nie je obmedzované, dokážeme si predstaviť čoraz odvážnejšie veci, singularitu, nekonečne stlačenú hmotu, posledný rozpad nášho vedomia na atómy, ale "nevieme" ...

nevieme, či to tak skutočne je

keď dokážeme prijať vedomie ako niečo, čo je mimo materiálneho tela, dokážeme cestovať k čiernym dieram len vo vedomí ...

o tomto a cestách vedomia a striebornej šnúre je tu téma ... nechcem sa príliš vzdialiť zadaniu tejto témy, ale odpoveď na tú otázku existuje priamo v našom vedomí.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

game...

 

to co pises o vedomi sa uz niekomu podarilo ..a asi nie len jednemu ..

 

 

Cat the Philosophist

 

ty tu pises o inych vesmiroch ..podla mna je iny vesmir blbost pretoze ked zoberes ze je vesmir nekonecny.. to aspo podla mna znamena ze je nekonecny vo vsetkych rozmeroch nie len v sirke hrubke a dlzke ale aj v case a setkych ostatnych .. neviem kde by sa vopchal ten druhy keby tento bol vsade...

 

nechcem tu pisat blbost ale prave ma napadol dalsi rozmer ..neviem ako by som ho nazval .. ale asi hlbka .. tento rozmer nie je vidiet .. ale je ako keby vedla hmoty .. .je tazke si to predstavit ..mne sa to sice podatrilo .. a to mi aj vysvetluje cervie diery ..tie by potom mohly byt spojnicou dvoch miest cez tento rozmer.. tento rozmer spaja vsetky body dokopi.. neviem ako by som to lepsie vysvetlil...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podla mna je iny vesmir blbost pretoze ked zoberes ze je vesmir nekonecny..

Pre mňa je "vesmír je nekonečný a kde by sa vopchal ten druhý" iba jednou z teórií, prečo sa obmedzovať iba na ňu? :lol:

 

Parallel universes are a bit more real

 

Evolving universes

 

Narazila som na zopár článkov Leeho Smolina (jeden z nich) a myslím, že jeho knihy stoja za povšimnutie. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

niekde som čítala o "paralelných vesmíroch" ... existujú ?

 

tento náš je nekonečný a rozpína sa, čo robia tie paralelné vesmíry ?

 

sú čierne diery cestou do iných vesmírov ?

ani nie lebo keby si vkročila za horizont udalostí tak by ti asi dobre nebolo lebo hviezdu ktorá je 1000 krát hmotnejšia ako naše slnko to roztrhne na cimpr campr keď cestovať tak radšej cez červie diery ale nikto nevie kam vedú a či neaké sú sú to iba teórie :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Darkman no však práve preto keď ľudia prekonajú hranice vesmíru, ak to tak môžeme nazvať, tak zrejme porušia všetky zákonitosti fyziky a vyvolajú krach vesmíru. Je to len ničím nepodložená hypotéza, ktorá sa však môže raz ukázať pravdivou.

Ludia nemozu porusit zakonitosti fyziky, platia pre nas rovnako ako pre vsetky predmety v casopriestore. Tejto teorii mozu verit naozaj len ludia, co nemaju ani elementarnu predstavu o tom, co to vesmir vlastne je. Ako chces vystupit niekam, co neexistuje?
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Však iba potvrdzuješ to, čo som napísal. Ľudská rasa ide technologicky rýchlo dopredu. Pred 100 rokmi sme ešte ani nevedeli čo sú to počítače a dnes riadia našu spoločnosť. Ľudský výoj a poznanie pôjde prudko dopredu. Ja neviem akým smerom sa to bude vyvíjať, ale myslím že raz objavíme niečo ako subpriestor a cestovanie ku hviezdam bude záležitosť niekoľko hodím, možno minút.

 

Ako chces vystupit niekam, co neexistuje?

Kde berieš tú 100% istotu že niečo neexistuje? Ja tvrdím že to existuje, ty tvrdíš že to neexistuje. Obe naše tvrdenie sú 50:50 pretože nemáme dostatočné argumenty na to aby sme tú druhú teóriu vyvrátili.

 

Tu som naskenoval od Sagana jeho teóriu o tom, ako sa dá cestovať do iných domenzií a teoreticky aj do iných vesmírov. Teória je viac rozpracovaná, toto je len také veľmi stručné zhrnutie. Veľa vecí vysvetľuje:

 

Obrázok

 

My sme v pozícii tých štvorocov, trojuholníkov atď. Cestovanie do iných dimenzií, resp. cestovanie subpriestorom alebo dokonca opustenie nášho vesmíru si nedokáže predstaviť lebo sme v zajatí nášho 3D rozmerného sveta.

V minulosti boli však všelijaké záhadné prípady že nejakí ľudia sa zrazu stratili a potom sa zrazu objavili (pod. ako v prípade experimentu Philadelphia). V Saganovom texte je spomenuté čo sa mohlo stať.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel, axel, dost pochybujem ze plne rozumies tomu, co si sem pastol, pretoze pleties hrusky s jablkami. Takze podme pekne od...konca.

 

Ľudský výoj a poznanie pôjde prudko dopredu. Ja neviem akým smerom sa to bude vyvíjať, ale myslím že raz objavíme niečo ako subpriestor a cestovanie ku hviezdam bude záležitosť niekoľko hodím, možno minút.

Schopnost posuvat sa vo vyssich dimenziach nema nic s najdenim hranic a opustenim vesmiru.

Idem podla toho tvojho prikladu, ktory naozaj pekne vysvetluje ako funguju dimenzie, bohuzial niesom celkom isty, ci si to aj ty pochopil. Kedze tam vobec nehovori o opusteni vesmiru v ponimani prekroceni jeho hranic.

 

Aby sa 2D stvorcek posunul hore, nemusi prist na koniec svojho vesmiru (t.j. na koniec papiera), moze tak urobit z lubovolneho bodu. Len musi ist hore...v dimenzii ktoru vnima ako vysek.

Aby si sa ty posunol v dimenzii (v rozmere), ktory vnimas len ako vysek (t.j vsetko od 4 do 10), nemusis opustit vesmir v ktorom sa nachadzas. Nemusis prist na nejake jeho pomyselne hranice a prekrocit ich.

Matematicky model je jednoduchy a trivialny...fyzikalna realizacia je samozrejme daleko zlozitejsia.

 

Pokial o alternativnych vesmiroch uvazujes v konstrukcii : tu konci nas vesmir, potom je nic, a potom je dalsi vesmir (lebo tak mi to z tvojich prispevkov vypliva), tak uvazujes zle. Snazis sa vtesnat priestor, rozmer, tam kde neexistuju (za hranicami vesmiru). Ked si predstavis svoju sucasnu poziciu ako X,Y,Z,T.... (T je ako cas), tak v alternativnom vesmire existuje rovnaky bod X,Y,Z,T... len nejaka dalsia dimenzia za T (kedze vesmir je podla poslednych teorii 10rozmerny) bude ina. Na to, aby si sa ty dostal do tohoto bodu, nepotrebujes menit svoje X,Y,Z,T suradnice nejakym hladanim hranice vesmiru, pretoze je to zbytocnost. Ty sa prave potrebujes posunut v tej jednej dimenzii, ktorej hodnoty sa lisia.

A ak chces toho dosiahnut, tak musis operatovat len s fyzikalnymi zakonmi...nemozes ich porusit, pretoze platia pre vsetky subatomarne castice, ktore ta tvoria, a ktore funguju podla nich.Vsetky mozne vesmiry, su podla poslednych teorii obsiahnute v casticiach, ktore nas tvoria, a ktore vybruju vo vsetkych 10tich rozmeroch.

 

 

Preto je cela konstrukcia o tom, ze clovek porusi fyzikalne zakony a tym sposobi zanik vesmiru absurdna. Clovek nieje Boh, nestoji nad systemom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nepletiem hrušká s jablkami, viem o čom píšem, podľa teba ako by sa dal opustiť vesmír ak nie prechodom dimenziami?

 

Schopnost posuvat sa vo vyssich dimenziach nema nic s najdenim hranic a opustenim vesmiru.

A čo keď dokážu opustiť tú najvyššiu dimenziu? Kam sa dostanú potom?

 

Idem podla toho tvojho prikladu, ktory naozaj pekne vysvetluje ako funguju dimenzie, bohuzial niesom celkom isty, ci si to aj ty pochopil. Kedze tam vobec nehovori o opusteni vesmiru v ponimani prekroceni jeho hranic.

Viď moju otázku, prechod do dimenzií je cesta, ktorou by sa dal opustiť vesmír. Je to len hypotéza, ale dôveryhodnejšia mi nenapadá, teba hej?

 

Pokial o alternativnych vesmiroch uvazujes v konstrukcii : tu konci nas vesmir, potom je nic, a potom je dalsi vesmir (lebo tak mi to z tvojich prispevkov vypliva), tak uvazujes zle. Snazis sa vtesnat priestor, rozmer, tam kde neexistuju (za hranicami vesmiru).

Ja neviem čo môže byť za hranicami vesmíru. Možno iný, ale s inými fyzikálnymi zákonmi. Možno už nič.

 

 

A ak chces toho dosiahnut, tak musis operatovat len s fyzikalnymi zakonmi...nemozes ich porusit, pretoze platia pre vsetky subatomarne castice, ktore ta tvoria, a ktore funguju podla nich.Vsetky mozne vesmiry, su podla poslednych teorii obsiahnute v casticiach, ktore nas tvoria, a ktore vybruju vo vsetkych 10tich rozmeroch.

A prečo potom v okolí čiernych dier neplatia fyzikálne zákony? Prečo teórie hovoria, že čierne diery dokážu zalomiť tak priestor že sa z neho vyčlenia? A keď sa vyčlenia, kam vlastne "odídu"? Nad týmto sa Sagan tiež zaoberal a píše že kľúč k pochopeniu vedie cez čierne diery.

 

Preto je cela konstrukcia o tom, ze clovek porusi fyzikalne zakony a tym sposobi zanik vesmiru absurdna. Clovek nieje Boh, nestoji nad systemom.

A tým že sa na Boha bude hrať tak spôsobí to čo spôsobí.

 

Stojíš za teóriou jediného vesmíru. Sami však nechápeme ako funguje, aká je jeho budúcnosť, prečo nastal Veľký tresk a prečo práve pred 15 mld. rokmi. A nevieme či bol len jeden.

 

Vrátim sa k prvej otázke na začiatku príspevku a dopĺňam: Ako si predstavuješ model vesmíru?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A čo keď dokážu opustiť tú najvyššiu dimenziu? Kam sa dostanú potom?

Desiata dimenzia je posledna. Pretoze je to bod, ktory obsahuje vsetky mozne vesmiry, s ich vsetkymi moznymi casovymi liniami, so vsetkymi moznymi zakriveniami. Kam chces ist dalej?

Viď moju otázku, prechod do dimenzií je cesta, ktorou by sa dal opustiť vesmír. Je to len hypotéza, ale dôveryhodnejšia mi nenapadá, teba hej?

Dimenzia je rozmer. Aj ked sa pohnem dolava, tak menim dimenziu, ale opustam vesmir? Preco si myslis, ze ked sa cielene pohnem v inej dimenzii, nez v tych 3, ktore vnimam v plnom rozsahu, tak opustim vesmir?

Nepochopil si priklad, ktory si sem dal. Stvorcek neopustil vesmir, len zmenil dimenziu... ale ostal vo vesmire.

 

Ja neviem čo môže byť za hranicami vesmíru. Možno iný, ale s inými fyzikálnymi zákonmi. Možno už nič.

Nie, v tom momente ako uvazujes o niecom za vesmirom, tak do svojej konstrukcie vkladas rozmer. Ten rozmer tam existovat nemoze. (pretoze ide o konstrukciu, ktora ma zmysel len v nasom vesmire)

Ak tvrdis ze niekde vedla nas je iny vesmir, tak mozes nakreslit ciaru medzi nasim vesmirom a tym susednym, tymto si vytvoril jednorozmerny svet...

Je to rovnako blba konstrukcia, ako sa pytat na to, kolko uplynulo pred velkym treskom. Vsetko su to pre bezneho cloveka velmi zlozite konstrukcie, pretoze vidi rozmer vsade...a nevie si predstavit nieco, kde nie je ani rozmer, ani cas..(a uz vobec si nevie predstavit dalsich 7dimenzii, ktore nevnima)

 

A prečo potom v okolí čiernych dier neplatia fyzikálne zákony? Prečo teórie hovoria, že čierne diery dokážu zalomiť tak priestor že sa z neho vyčlenia? A keď sa vyčlenia, kam vlastne "odídu"? Nad týmto sa Sagan tiež zaoberal a píše že kľúč k pochopeniu vedie cez čierne diery.

Zle sa na to pozeras, to ze v blizkosti ciernych dier sa vyskytuju javy, ktore su v rozpore s nasmi znalostami a fyzikalnymi kontrukciami este neznamena ze tam neplatia fyzikalne zakony, platia...inak by sa tam tie javy nediali.

Problem je v tom, ze tieto fyzikalne zakony este nemame opisane.

 

A tým že sa na Boha bude hrať tak spôsobí to čo spôsobí.

Uz pochop, ze clovek je tvoreny z castic, ktore su viazane fyzikalnymi zakonmi. Pokial s nimi chces manipulovat, tak mozes len prostrednictvom tychto zakonov.. nijako inak.

Nemozeme ich porusit...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov