Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

weirdo...aky si urobis, taky mas..

 

ja mam tento den rada, nikto sa u nas na nic nehra, ale je omnoho pokojnejsia atmosfera, je to proste plne pohody...skoda toho snehu :lol:

 

a inak prajem vsetkym forumakov pokojne prezite sviatky v kruhu svojich blizkych

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uvažoval som čo rodine kúpim na Vianoce. Je strašne ťažké niekomu niečo darovať keď neviem či človek z toho bude mať radosť a moja fantázia je často na bode mrazu. A nerád kupujem hovadiny. Takže nakoniec v nákupnom košíku skončili len čokoláda Milka, ktorú si dnes večer dám a dve plechovky Staropramenu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale tie Vianoce akosi často bývajú, však si presne pamätám čo bolo a ako to prebiehalo vlani a predvlani. Toto len utvrdzuje moju teóriu, že žijeme v Matrixe a celý náš svet niekto zvonku manipuluje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nemozem nepostnut kamosovu vianocnu basnicku:

 

Radostný čas vianočný

Privalil sa na nás

Smútok je už zbytočný

Memento mori! 2012

 

Oblap druha svojho

Hneď prvého z kraja

Škriepka ľudí rozdelí

Borovička spája

 

Čierni, bieli, teplí

Arabi či Židia

Dnes chromí tancujú

A slepí uvidia

 

Na lavory punču

Zbieha sa mi slina

HAPPY BIRTHDAY JESUS

PEACE IN PALESTINA!

 

:lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no paradicka...aj tohto roku bola fazulova polievka a kapustnica vynikajuce...take ktore sa robia raz za rok :lol:

a takisto aj rybka so salatom a oblatka s medom pripomenuli ze su tu znova chvilky kedy sedime za jednym stolom, uzivame si pritomnost blizkych a rozoberame casy davne minule, z liet detskych, a tak :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

štedrovečernú večeru sme preložili dnes na obed a naši si len pochvaľovali, lebo si mohli dať aj kávičku /vlastne aj ja.../ :lol:

darčeky, najmä pre mňa boli veci životne/študijne potrebné, najviac sa teším asi z rusko-slovenského slovníka, ktorý mi ešte Ježiško bude splácať...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takto oneskorene prajem vsetkym krasne vianoce a sviatky :-)

 

tento rok sme zazili mensi sok v podobe tajnej svadby mojho brata, co mne osobne torchu tie sviatky pokazilo, niezeby som jeho priatelku nemala rada, praveze naopak, ale aj tak...

 

ale inak pekne a hlavne prve vianoce s mojim priatelom v nasom byte, aj ked stedry den sme stravili s mojimi rodicmi u mojho brata :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 11 mesiacmi...

Obrázok

 

:)

dnes som sa konečne rozhodla, že náš polmetrový umelý ministromček vytiahnem a na vianoce s ním predsa len niečo urobím, aby vypadal k svetu, má k nám prísť mama, nech to nie je teda suché ...

tak som teda dopadla.

 

trendy sú pokiaľ som sa dočítala a dozvedela, polstromčeky a závesné stromčeky a gule, kdejakých veľkostí a modré už neletia, ani strieborné, ...

a tak som sa pustila trochu do nazerania príslušných oddelení v obchodoch.

 

takú púšť som ešte nezažila. ... nič, nikde nič, pusto a prázdno ... :niee:

keď niekto viete, kde ešte človek dostane kúpiť nejaké gule na stromček, na ministromček, nech dá vedieť ... :)

 

nikde nič, v tescu, v baumaxe, v metre, v našich domácich obchodoch, všade len zbytky, gule žiadne, nejaké strapaté lesknúce sa girlandy každej farby, ale tým to aj končí ... :)

 

tak som kúpila aspoň vianočnú ružu ...

do hnedej obývačky s tmavožltými poduškami a bielou sedačkou krásnu veľkú krémovoružovú vianočnú kvetinu ... aj s doporučenou zelenou sviečkou, na čistenie karmy a odháňanie zla ... :hanba:

takúto krásnu, nech vydrží aspoň do vianoc :

 

Obrázok

 

ešte ten stromček .... malinkatý, a predsa len budú vianoce :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak presne túto radu som nečakala :hanba:

mne nevadí, že je mini, taký je už 15 rokov aspoň, mne vadí, že som si zmyslela, že tento rok dostane nový šat, a šat nikde ! nie sú gule !!! :niee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Blížia sa Vianoce, preto prajem všetkým forumowičom a najmä Pani "Game" a Panom "Axelovi", "Mgr. L.E.G."

a "Ryan Giggs" zdravé, šťastné Vianoce a požehnania Božié Ďetiny.

 

Pači sa mi, to forum. :hanba:

Dovoľte mi, aby som sa s vami podelil, aké u nás sú zvyky "wigilijne*", čo na vigiliu večeriame a tp.

 

Ako sa osvieti prvá hviezda, (zvyčajne medzi 17,00 a 18.00) Celá rodina sa zhromaždí okolo stola vigilijneho.

Otec rodiny (a niekedy i matka), začína modlitbou "Otče náš" Potom si prečíta "Božie slovo" z Písma svätého (v tento rok pripada podľa Lk 2,1-14)

Po vypočutí Božieho slova, nasledujú žiadosti a zdieľanie oblátka.

Potom nasleduje krátka modlitba (požehnanie) pred jedlom. A všetci začať večeru. A čo je na tom stole vigilijnom? No, bezmäsité jedlá. Napríklad, hubová polievka alebo ovocna alebo rybna alebo boršč.

S hlavnými jedlami sú povinné kapor (slúži v rôznych spôsoboch), kapusta a fazuľa, a predovšetkým "makiełki**" (predovšetkým vo "wielkopolsce") alebo "kutia***" (vo východnej a centrálnej Poľsku).

A po večeri na hodinu 21 alebo 24 ideme na "pasterkę" = polnočnú omšu. Takže to je v skratke predstavil.

Prepačte ma sklonovanie a syntaktické chyby(velmi poľske?) :niee:

Vysvetlenie

*) wigilia = štedrovečerna večera 24 decembra

**) makiełki = jedlo z žemli nakrájaný v kocku, z makem a hrozienkami,

z pridaťkom mlieka a meda.

***)kutia = ako makiełki ale namiesto žemli, varené pšenicne obilia.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj tebe Šťastné a Veselé David :niee:

 

Prepačte ma sklonovanie a syntaktické chyby(velmi poľske?) :hanba:

 

V pohode, dá sa ti rozumieť :)

 

 

My doma jedávame:

 

  • Nejaký vaječný likér
  • Oblátka s medom
  • Kapustová polievka, plávajú v nej hríby a nakrájaná uvarená klobáska
  • Vysmážaný kapor so zemiakovým šalátom
  • Pivo, kola, podľa chuti :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

David,

 

ďakujeme pekne, takže u vás také krásne tradičné Vianoce, a ako pozerám, tie jedlá na večeru sú podobné ako u nás :niee:

samozrejme záleží od kraja, ale viacmenej je to rovnaké ...

prajeme aj tebe a rodine krásne prežité pokojné Vianočné sviatky plné pohody :)

Obrázok

 

 

 

takže naša večera je taká zmes zvykov z "dolniakov" ...

začína oplatkami s cesnakom a medom, štamperlíkom niečoho ostrého, čo je doma, ale pripíja len kto chce, nie je to povinné, kto nechce, ten len symbolicky : )

 

zasa bude u nás tradičná vianočná šošovicová polievka / to je prastarý zvyk z druhej strany rodiny /- mliečna, varená s hrsťou sušených sliviek, to je najsamlepšia polievka babkina : )

 

namiesto kapra rybie filé, / to preto, lebo kapra u nás nikto nikdy nechcel pacnúť po hlave, a ja ako dieťa som ho nechcela dať zabiť, po tom, ako som ho chodila každý deň pozdraviť, keď plával vo svojej plechovej vaničke ... takže kapor vymizol z jedálneho lístka už dávno, a dávno ho nahradilo filé rybacie ... :hanba:

 

voľakedy sme robievali k rybe - to bol zvyk u prvej babky - "šmykľavý" zemiakový šalát / varené zemiaky nakrájané a zaliate povarenou zmesou nakrájanej cibuľe, vody, octu, oleja, a prichutené soľou a prípadne troškou korenia /

občas ten šalát robievame aj dnes, niekedy sú to len varené zemiaky, ten ťažký vianočný majonézový šalát robieva brat, ešte majú zdravé žlčníky ... ale keď sme tam, chodievame ochutnávať :)

 

a potom mamine koláče ... a zákusky ... a trochu vína, alebo len bublinkovej minerálky, na napravenie prejedenia :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

Ďakujem Vám rovnako za želanie všetkého dobrého a za rozsiahly popis

vianočných pokrmov štedrovečerné. Ako sa u vas zve "makiełki" a "kutia"?

Som rád, že u Vas aj v tomto večere prebieha v sukromiu rodiny.

Štedrá večera je téma - rieka. Dalo by sa písať a písať

Napr. ake spievaťe vianočné koledy. Ale príliš veľa nie chcem písať, preto že robim veľa chýb. :hanba:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

David,

 

na chybách predsa vôbec nezáleží, je to perfektné :niee:

 

tie "makielky" poznám, moja teta ich robieva, ale nedáva tam hrozienka, len mak ... ona to volá maďarsky: mákos guba, ale mám pocit, že to má aj iné meno, také oficiálnejšie, ale neviem aké ... ale nejaké bude, lebo podobné makové jedlá sa večerajú aj na iných miestach Slovenska, a možno sa to volá krajovo, neviem :)

 

ináč tu je na ne jeden z receptov v slovenskom receptári po slovensky : mákos guba

/ teta to robí bez klinčekov a citrónovej kôry a bez všelijakých prídavkov, a je to skvelé aj tak ! :hanba: /

 

 

to druhé jedlo, "kutia", mi nie je známe, možno niekde inde na Slovensku je ... tie tradičné staré jedlá sa líšia aj dom od domu, podľa toho, kto sa kam priženil, či ktorá žena kam vydala, kam sa kto sťahoval, niesol so sebou tradičné zvyky ... a každá dedina má svoje tradičné štedrovečerné jedlá ... tak si myslím, že aj "kutia" niekde známe nakoniec bude :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mákos- guba to nie to iste čo "makiełki"

Hotovú "gubu" dáme do pekáča a v rúre predohriatej na 180 °C zapečieme do chrumkava (asi 15 minút).

Makiełka" nie je vložená do rúry !

 

žemliu alebo strucel (strucel to je taký jednoduchý rohlik) krajemy v koćky - bločky.

Tieto bločky o rozmeroch cca 2x2x2cm impregnované hmoty maku pri izbovej teplote a treba ostavit' na niekoľko hodín zrieť (a navet na cely deń)

"Makiełka" nie je vložená do rúry !

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, bez zapečenia, tak to robí teta - nevkladá to do rúry, robí to takmer tak, ako vy :hanba:

 

ten "mákos guba" mi pripadá ako jedna z variácií na toto jedlo, typická maďarská variácia, zapekaná ...

 

mimochodom, budú to asi oficiálne opekance - aj jazykovedci hovoria o opekancoch

 

a vyzerá to jedlo asi takto , len tu je cesto k tomu pripravené doma z múky a droždia -

a na guba sa používajú už hotové rohlíky, aj na jedlo, ktoré teta volá "pupáky" v slovenčine ( práve som si spomenula )

a "mákos guba" v maďarčine, ktoré pripravuje moja teta, sa používajú na kocky nakrájané rohlíky, a pritom ich nezapeká ... :niee:

 

všetko mi to pripadá ako miestne, dolniacke, horniacke, maďarské, slovenské, poľské, a kdejaké variáce toho jedla :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov