Skočiť na obsah

arwiel

Odporúčané príspevky

Pod to vyššie Axelove sa podpišem. Tiež mame X rokov ten isty umely. Vzhľadom na to koľko plastu z igelitiek či fliaš skonči denne v odpade (nedajbože niekde v lese) mi pride ten argument o neekologickosti umeleho jezulanu (ak mam byť slušny) absurdne smiešny.

 

A suhlasim aj so slimakom, Kračun je skomercionalizovany hnus. Jedina vyhoda je viac voľna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

 vecer s nasimi prezijem, nemusim vkuse zvatlat, som rad za darceky, ktore im kupim a z ktorych sa tesia

to je milé, dôležité :)

a čo sa týka následne stretnutí so širokou rodinou .. zastávam názor, že to  nemusíme, ani my ani naše "deti", ak to tak necítime  :)

je  na našom  slobodnom rozhodnutí ako Vianoce prežijeme, čo nás robí šťastnými. tí najbližší ... naše rozhodnutie by mali  rešpektovať, zastávam názor,  že ak napr. syn ... chce stráviť sviatky či už s priateľkou alebo rozhodne sa vycestovať za priateľmi .. má predsa  právo.. na tom nie je nič nepochopiteľné..

širšia rodina buď to bude akceptovať, zoberie to ako fakt, bez pripomienok, alebo nie je o čom...  

 

Vianoce sú o našom vnútornom pokoji, šťastí, o  dobrých pocitoch, aby sme boli  šťastní, my, naše deti, o príjemnej atmosfére.. nemali by sme si dať diktovať  ..  :)  Ak sú šťastné deti, šťastní sme aj my rodičia... vzájomná spokojnosť..

proste, aby Vianoce boli Pokojné a šťastné !

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pod to vyššie Axelove sa podpišem. Tiež mame X rokov ten isty umely. Vzhľadom na to koľko plastu z igelitiek či fliaš skonči denne v odpade (nedajbože niekde v lese) mi pride ten argument o neekologickosti umeleho jezulanu (ak mam byť slušny) absurdne smiešny.

 

pretoze toto je vynimocne forum s vynimocnymi ludmi :)

lenze raz su v mode stromceky biele, raz zelene, modre, svietiace, ci tzv. prirodzene... a teda v sucasnej konzumnej spolocnosti znacna cast populacie nema jeden stromcek XY rokov

kazdy umely stromcek musel byt raz vyrobeny, na co sa spotrebovala nejaka energia, nejaka ropa, doprava, blablabla

ale vsak kazdy nech si spravi Vianoce ako chce, teda okrem chudaka Weirda ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no áno :) ... lenže toto je výnimočné fórum s výnimočnými ľuďmi :klobuk:

ako malinké decko si pamätám smrečky - lenže sme kúrili v kachliach, a smrečky po vianociach nikdy nevyšli nazmar ...
potom sme kúpili umelý stromček, jeden z prvých, ktorý síce vyzeral opelichane, bol poľskej výroby, 1 meter vysoký, ale jeden z prvých, ktorý keď sa nazdobil, vyzeral veľkolepo ... používali sme ho 23 rokov ...

totiž mama si potom kúpila malinkatý umelý, a používa ho dodnes, a tento pôvodný sme začali používať my - syn pri ňom vyrástol : )
 

potom prišiel na rad stromček 1/2 metrový, už z radu tých pekných umelých, zdobili sme ho celé roky, ale už pár rokov je uložený pod posteľou, raz možno na neho príde rad ... tento stromček bol kupovaný roku 1993 ... takže má tiež pekných 20 rokov

a veľmi pravdepodobne vydrží až až ... ozdôbky tiež existujú, kdejaká zmeska, takže nový stromček nehrozí ... :)

 

a ako to tak čítam, podobne sú na tom  s umelými stromčekmi aj iní uvedomelí fórumáci ... za 40 rokov dva umelé stromčeky, alebo desať, dvadsaťročné stromčeky, sme dobrí ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak chcete byt ekologicki, nepouzivajte umele stromceky ;)

 

Keby sme si našli na internete koľko máme domácností a keby LEN v každej domácnosti /nie vo firmách, rôznych úradoch a na námestiach/ chceli mať každý rok živý stromček, to by bolo ekologické? :neviem:

 

Máme doma "umeláka" už hádam viac ako dvadsať rokov a kvôli módnosti nemám chuť vyhadzovať peniaze za "nový strom", aj keď je pravda, že tento náš už nejaký krásavec nie je. Snažím sa, aj keď nie každý rok, prikúpiť nejaké ozdoby, pretože samozrejme aj "v  guliach" sa móda mení. :smile2:  Na druhej strane, úplne inak sa pristupuje k výzdobe stromčeka a k Vianociam celkovo keď sú v domácnosti malé detičky a úplne inak, keď "sú doma" už iba dospeláci ... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

lenze raz su v mode stromceky biele, raz zelene, modre, svietiace, ci tzv. prirodzene... a teda v sucasnej konzumnej spolocnosti znacna cast populacie nema jeden stromcek XY rokov

 

kazdy umely stromcek musel byt raz vyrobeny, na co sa spotrebovala nejaka energia, nejaka ropa, doprava, blablabla

Keď je v mode biela, nahadžem tam čisto biele ozdoby a svetla. Keď je v mode čierna, tak tam nahadžem čierne. Nie je treba kupovať novy, každy rok môže vyzerať inak.

 

Nejaka ropa, energia, doprava je treba aj keď vyrubeš pol lesa. Alebo si mysliš, že to rubu sekerami a do obchodu to donesu na voze ťahanom koňmi? Chodim po lesoch, vidim ako sa ti drevorubači spravaju ekologicky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vianoce sú o našom vnútornom pokoji, šťastí, o  dobrých pocitoch, aby sme boli  šťastní, my, naše deti, o príjemnej atmosfére.. nemali by sme si dať diktovať

proste, aby Vianoce boli Pokojné a šťastné !

fakt? vau. u nas su o dokonalosti - ci uz v peceni, vareni, alebo poriadku, proste vsetko tip top, i ked sa toho ucelovo nezucastnujem (domov chodim 23. vecer, ak sa da) a potom o tom pocuvam vycitky. zial, navrhy, aby sa nerobilo 10 druhov kolacov, ale postacujuce 3, a aby sa nesli vsetci poondiat z poslednej smietky a nezametalo sa parkrat este aj na Stedry den (neprehanam), so zeleznou pravidelnostou neprechadzaju.

 

jedina radost je, ked trafim darcek, ktory niekto necakal a je uprimne nadseny. najradsej som, ked sa mozem vyparit do izby. tie rodinne navstevy mi lezu hore krkom, no ide sa a ak sa protestuje, tak sa citovo vydiera: "ty nechces vidiet babku? no to si pekny vnuk." a pod. ak v tom nachadzas vnutorne stastie a pokoj v dusi, daj vediet prosim, kde presne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

napadlo ma to uz :) ale to by zase ostali v hanbe nasi a pocuval by som to dookola, jak je rok dlhy.

 

ono sa da este opit do tej miery, kde si schopny reagovat a zaroven ti uz je vsetko jedno. skoda, ze nepijem :D

 

na nieco uz pridem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

weirdo, neostáva ti nič iné, iba si založiť svoju rodinu a sviatky oslavovať IBA v kruhu svojej "úzkej rodiny".

 

Na tomto spôsobe oslavovania sviatku Vianoc budeš môcť trvať ...

... na druhý deň môžeš/môžete prísť pozrieť, ale návštevu "okresať" na /pre vás/ prijateľnú dobu. :)

VY budete rodina a VY budete chcieť osláviť tento sviatok vo svojom úzkom kruhu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

fakt? vau. u nas su o dokonalosti - ci uz v peceni, vareni, alebo poriadku, proste vsetko tip top, i ked sa toho ucelovo nezucastnujem (domov chodim 23. vecer, ak sa da) a potom o tom pocuvam vycitky. zial, navrhy, aby sa nerobilo 10 druhov kolacov, ale postacujuce 3, a aby sa nesli vsetci poondiat z poslednej smietky a nezametalo sa parkrat este aj na Stedry den (neprehanam), so zeleznou pravidelnostou neprechadzaju.

 

jedina radost je, ked trafim darcek, ktory niekto necakal a je uprimne nadseny. najradsej som, ked sa mozem vyparit do izby. tie rodinne navstevy mi lezu hore krkom, no ide sa a ak sa protestuje, tak sa citovo vydiera: "ty nechces vidiet babku? no to si pekny vnuk." a pod. ak v tom nachadzas vnutorne stastie a pokoj v dusi, daj vediet prosim, kde presne.

:D weirdo

nelamentuj .. :) môj názor bol o inom, práve ako by  si mohol byť počas Vianoc šťastnejší .. všetko sa dá poriešiť, len treba chcieť :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vianoce sú o našom vnútornom pokoji, šťastí, o  dobrých pocitoch, aby sme boli  šťastní, my, naše deti, o príjemnej atmosfére.. nemali by sme si dať diktovať  ..  :)  Ak sú šťastné deti, šťastní sme aj my rodičia... vzájomná spokojnosť..

proste, aby Vianoce boli Pokojné a šťastné !

 O tomto nie su vianoce, o tomto by mal byt cely zivot, A fakt, ze si tuto vidinu povinneho stastia, prijemnej atmosfery a pohody niektori ludia nasilu premietaju prave na obdobie vianoc robi z tychto sviatkov pre mnohych strasiaka uz v oktobri. Je hlupost vsugerovat si, ze na konci decembra /alebo proste kedykolvek/ musim byt stastny, lebo ked prave vtedy z hocakeho dovodu stastny nebudem, budem v este vacsej riti, ako by som bol obycajne.

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dead

To  predsa  dobre vieme, že o tomto by mal byť celý život . Nakoľko sme v téme Vianoce a všetci  sa tu vyjadrujeme k týmto sviatkom, tak je to okej. :)

Vidím, že máte zmysel pre humor. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejaka ropa, energia, doprava je treba aj keď vyrubeš pol lesa. Alebo si mysliš, že to rubu sekerami a do obchodu to donesu na voze ťahanom koňmi? Chodim po lesoch, vidim ako sa ti drevorubači spravaju ekologicky.

1. vianocne stromceky sa pestuju ako kukurica

2. tie, ktore nie, mozu pochadzat z vychovnych zasahov v mladych porastoch

2a. napr. urbare si mozu takto pouzitymi stromcekmi prilepsit rozpocet; o 5 rokov by ten isty stromcek skoncil prinajlepsom ako drevna stiepka

3. najma v mestach mozu pouzite stromceky skoncit ako krmivo pe slony do ZOO (ak by ludia boli zodpovedni a nenechavali tam haciky z ozdob)

4. tam, kde sa nekuri pevnym palivom, tak v konecnom dosledku drevo skonci ako bioodpad = ziviny (aj na skladke TKO)

4a. ak by ludia boli zodpovedni, tak by po vymene umelaka ho aspon dali do plastov na recyklaciu

5. na to su ini machri, aby spocitali pomer vyhod a nevyhod (vsetky zdroje na vyrobu umeleho stromceka + odpad/recyklacia versus obnovitelny zdroj + bioodpad)

.....

takze - tato tema je Zivotny styl / Vianoce a pre mna Vianoce = zivy stromcek :yes_yes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my máme väčšinou umelý stromček, manžel donesie zopár živých vetvičiek, ktoré naaranžujem do vianočnej ikebany.

pekne to rozvonia, ako aj medovníčky a iné dobrôtky. :)

 najväčšiu radosť, šťastie máme, že sa spolu stretneme, my rodičia s našimi synmi a teraz k nám pribudne aj synova priateľka. :)

som  šťastná, že  si môžeme sláviť  radosť z Božieho narodenia. Spoločné stretnutie, šťedrovečerná večera, vianočný stromček, darčeky, polnočná svätá omša ... pohoda, porozumenie, šťastie nadovšetko.   :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra, kedze sposob fungovania veci u nas doma nepoznas, poviem asi poslednykrat, a mozno zbytocne, "nie, ani len pohoda u nas doma nie je otazkou osobnej volby". mam svojich rodicov rad, ale ten subor pravidiel perfekcionizmu pocas vianoc proste nedavam. nesmeruje rodinu k stastiu a pohode nadovsetko, naopak, k stresu, hadkam a rozbrojom. pokojne vianoce mame jedine, ked drzim papulu a krok a bez reci spravim, co sa mi povie, a to je dostatocny dovod, preco by som si vianoce pokojne odpustil.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

weirdo

verím Ti, že máš svojich rodičov rád, no aj Ty máš svoje nielen povinností ... ale aj práva .. spôsob fungovania vecí u vás doma nepoznám, len z toho čo tu prezentuješ .. zdá sa mi to vaše fungovanie v rodine " pritiahnuté za vlasy", až také neskutočné, ale nevylučujem, že asi to v niektorých   rodinách aj takto funguje... weirdo, Ty  máš právo v rodine na svoje názory, takisto ako aj Tvoji rodičia, či sa im to páči alebo nie.. asi je najvyšší čas sa s rodičmi  v pokoji porozprávať,  ako to Ty vnímaš ... 

vieš ani vždy len vo všetkom vyhovieť rodičom, odsúhlasiť so všetkým čo chcú, dávať im vždy len za pravdu, ustupovať  a pod. nie je správne .. si osobnosť, človek, tak vyjadri sa k rodičom pokojne, pravdivo, s láskou ... aby cítili, že ich ľúbiš, ale  že si tiež nenecháš ubližovať aj keď neúmyselne...  porieš to, aby si bol spokojný aj Ty. držím palce. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o svojich pravach ja viem, o to sa nebojim :) diskusie tohto druhu sme viedli tolkokrat a bezvysledne, ze som jednoducho rezignoval. rodicia su, aki su, a decko ich neohne. ono v rodine, kde sa stretne otec primar zvyknuty mat pravdu, aj ked ju nema, mama, ktora sa zanho postavi takmer vzdy, a ja ignorant autorit s tvrdou gebulou, to je velmi tazke udrzat bez ohna na streche aj pocas beznych navstev, nieto este cez sviatky, ked clovek raz v roku ocakava pianko. vianoce tak aj tentokrat dopadnu podla toho, ci to v istom momente nedam a vyletim na nich, alebo sa udrzim na uzde.

 

kazdopadne, dakujem za pekne slova :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

weirdo, ty si opisal rovno moje vianoce a preco ich nemam rada, uplne ta chapem

najlepsie, ked je rodina ofucana, ze nemam naladu sa tvarit stastne, je to neprirodzeny natlak tvarit sa ako ta bavi cely den od priprav az po veceru, hodiny cakania

nechapem cely ten stres od upratovania po vypekania pre par minut vecere, na hlavu

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

1. vianocne stromceky sa pestuju ako kukurica

2. tie, ktore nie, mozu pochadzat z vychovnych zasahov v mladych porastoch

2a. napr. urbare si mozu takto pouzitymi stromcekmi prilepsit rozpocet; o 5 rokov by ten isty stromcek skoncil prinajlepsom ako drevna stiepka

3. najma v mestach mozu pouzite stromceky skoncit ako krmivo pe slony do ZOO (ak by ludia boli zodpovedni a nenechavali tam haciky z ozdob)

4. tam, kde sa nekuri pevnym palivom, tak v konecnom dosledku drevo skonci ako bioodpad = ziviny (aj na skladke TKO)

4a. ak by ludia boli zodpovedni, tak by po vymene umelaka ho aspon dali do plastov na recyklaciu

5. na to su ini machri, aby spocitali pomer vyhod a nevyhod (vsetky zdroje na vyrobu umeleho stromceka + odpad/recyklacia versus obnovitelny zdroj + bioodpad)

.....

takze - tato tema je Zivotny styl / Vianoce a pre mna Vianoce = zivy stromcek :yes_yes:

To je všetko pekne. Ale nič z toho neznamena že je ten vyrub ekologicky a zaťažuje prostredie menej ako umely. O to viac, keď bohorovne vyhlasuješ ake je to neekologicke a v zapäti napišeš, že sa to vlastne neda rozhodnuť čo je horšie (bod 5). Tak teraz čo z toho plati?

A to nehovorim o tom, že tie umele stromčeky su vyrabane z plastoveho odpadu (PET fľaše atd.), teda recyklovane a teda ekologicke.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pri tom, ako besne doma separujeme, si môžem dovoliť jeden umelý 20-ročný stromček (ktorý, až raz niekedy doslúži, samozrejme skončí v separovanom odpade tiež)...

umelý stromček má pre mňa niekoľko výhod - netreba každý rok zháňať živý stromček, za pomerne malú investíciu máme každý rok istotu, že máme stromček vhodnej veľkosti a vzhľadu, po skomčení vianoc sa jednoducho odstrojí a odloží na ďalšie požitie bez toho, aby sme ešte pol roka vyťahovali z koberca opadané ihličie... :-)

našťastie nejaká snaha o dokonalé Vianoce sa v našej rodine neujala, respektíve, čím ďalek, tým menej sa na nej bazíruje... na Štedrý večer som obyčajne u mamy, potom ešte daktorý deň ideme ku skorosvokre, tam to tiež nie je o dokonalosti, ale o stretnutí sa... a najlepšie to urobil môj drahý - mne povedal, že ide k mame, mame povedal, že bude u nás a zaliezol k počítaču a celý večer si púšťal rozprávky :-)))

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

weirdo

Rado sa stalo.

................................................

 

Vianoce

 

Chápem nesúhlas s tým, že v niektorých rodinách sa to preháňa s upratovaním, pečením a skutočná podstata  ľuďom uniká.

U nás to funguje tak, že   okná umývam skôr, ak je teplejšie počasie,   nie pred Vianocami. Čo sa týka vysávania , utierania prachu, to vykonávame raz  za týždeň, nemusí to byť ani práve víkend, ak si naplánujeme trebárs relax.  Na Vianoce upečiem medovníčky, ale inak počas roka tiež pečiem zákusok ku kávičke, čaju. Obdarujeme sa aj počas roka, kedykoľvek. Vianoce neprežívam s rodinou v strese, ale sa na ne teším ja, manžel, aj synovia. Pravda, tento rok bude bez otca,  bude chýbať..

no,  v srdci je stále so mnou...nech odpočíva v pokoji.. on, aj všetci, čo nás predišli do večnosti ..

 

  Stromček je symbolom Vianoc, ten  zdobíme spoločne.

Pre nás doma Vianoce sú sviatkom Narodenia Pána.  Ak si človek uvedomuje hodnotu narodenia JK ako dar nebeského Otca, Vianoce nadobúdajú neoceniteľnú hodnotu... Je to o dare Boha ľuďom, darom  dávania a prijímania. Niekto je veriaci,  iný zase nie...   Ale, čo platí pre každého človeka je to, že každý z nás, kedykoľvek,  môže obdarovať  človeka úsmevom, objatím pekným slovom, poďakovaním .. myslieť nielen na seba, ale aj na druhých .. o tom je šťastie. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Přichází tradiční čas vánočních rituálů a s ním i jeden, provozovaný pravděpodobně již několik desetiletí, protože si jej vybavuji až tam, kam má paměť sahá. Tím zvykem je tradiční vánoční fňuk.

Vánoční fňuk můžete provozovat u piva s kamarády, v nákupních galeriích ale i v tisku, rozhlasu a televizi. Fňukat můžete jednomu naslouchajícímu i v poselstvu celému lidstvu.

Takový tradiční vánoční fňuk vypadá zhruba takto:

„Vánoce se staly svátkem konzumu! Ztrácí se jejich původní duchovní smysl!“

podla mna tam sice obcas miesa hrusky s jablkami, niektore myslienky su mozno tazsie na pochopenie, ale vsak co... je to taky zhrnujuci nazor

http://www.osacr.cz/2013/12/09/vanocni-fnuk/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ale je pravda, že s tými umelými stromami to nie sú pravé Vianoce. Umelý strom je fádny, rovnomerný a každý rok sa pozerať na to isté, človeka časom prestane baviť. Živý strom je o inom, na tom sa mi páčilo, že každý rok bol iný, s rôznymi zákutiami medzi vetvami, takže nájsť posledné salonky bolo menšie dobrodružstvo. A nehovoriac o vôni ihličia, ktorá jasne hovorila, že sú Vianoce. To umelý strom nikdy neprinesie. A možno by to už ani živý nezachránil, pretože vďaka dementom z Orange, Telekomu, Tesca a čo ja viem čo ešte, Vianoce už tu máme v polovici októbra, takže za tie dva mesiace som vianočnou atmosférou tak presýtený, že si v štedrovečerný deň len odbijem svoje "povinnosti" a potom život ide ďalej ako keby sa nič nedialo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov