Skočiť na obsah

Čo je to router


game

Odporúčané príspevky

tak a som tu s ďaľšou otázkou ....

 

doma sa stalo nutnosťou kvalitné pripojenie k netu pre viac počítačov, tak som zistila že je k tomu treba "router"

 

malo by to byť pripojenie dvoch pc na stabilných miestach a jedného laptopu či notebooku...

a tam by mal fungovať nejaký vysielač ...

 

tak ... :lol:

odborníkov je tu prosím pekne celá hromada, keď mi to porozprávate tak, aby som sa mohla robiť potom múdra, budem všetkým moc vďačná ... díky moc za pomoc :) :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 21
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • Nokia

    7

  • game

    6

  • Darkman

    4

  • Sniper

    2

Najaktívnejšie dni

Top prispievatelia v tejto téme

hmm, ako to podat jednoducho...

 

Router je smerovac, ktory umoznuje prenasanie packetov medzi jednotlivymi sietami.

 

Trosku teoreticky background

 

Mame 2 druhy adries:

Fyzicku - MAC

a Logicku - IP.

 

Sme v jednej sieti :

Ja ked chcem poslat z jedneho pocitaca nieco na druhy, tak to funguje priblizne takto.

Ja zadam IP cieloveho pocitaca (resp. meno, ktore sa cez DNS alebo inak prelozi na IP). Problem je ten, ze samotne sietove karty IP nepoznaju. Nevedia aku maju IP (jedna sietova karta moze mat aj 10 IP). Poznaju len svoju MAC adresu a tak prijmu len packety pre svoju MAC adresu... Ale ja som zadal len IP, neviem na aku MAC to idem posielat. A tak sa vysle ARP (protokol) packet, ktory v skratke obsahuje "Ja som MAC XY a hladam pocitac s IP ZY", tento packet sa posle ako broadcast (tj. ze je pre vsetkych).

 

Ak sa packat dostane k nami hladanemu stroju (alebo niekomu kto vie aky ma nami hladany stroj MAC), tak tento stroj posle odpoved "Stroj s IP XY ma MAC ZX", toto sa posiela uz na konkretny pocitac, kedze nami poslany packet obsahoval aj informaciu o nasej MAC adrese.

 

Nas pocitac si ulozi zaznam do ARP tabulky a vzdycky, ked sa budeme odkazovat na danu IP pouzije zaznam z tabulky.

 

Toto vsetko je krasne pre malu siet. Ale vzhladom na to, ze broadcast sa dostane ku kazdemu pocitacu je nepouzitelny pre potreby velkych sieti... nieto Internetu. ARP broadcast by podobnu siet polozil na lopatky.

 

Tu nastupuje do hry router, ktory je uz schopny prenasat na zaklade IP adries. Resp routovanie na zaklade IP.

Adresu IP mozeme rozdelit na hostovu adresu a adresu siete, delia sa maskou. napr.

Mame IP 10.3.4.170 a masku 255.255.255.0, to znamena ze adresa siete je 10.3.4.x -> vsetky PC od 10.3.4.1 do 10.3.4.254 su v mojej sieti a pouzijem pre ne postup popisany hore.

Pre ostatne musim zvolit iny pristup... totiz nastupuje polozka "default gateway".

Pouzijem sice postup hore, ale nebudem to posielat na MAC pocitaca, ktory je mimo mojej siete, ale na MAC mojej default gateway (pricom v packete mam stale informaciu ze cielova IP je ta mimo siete).

 

Router (default gateway) prijme packet, pozre IP a zas sa podla svojej routovacej tabulky rozhodne, komu to posle dalej. Packet moze cez svoju put k cielu prejst cez viacero routrov. Az ho prijme roter, ktory je na cielovej sieti (napr posielali sme to na 10.3.7.140 a prijme to router 10.3.7.1), ktory to preposle uz konecnemu cielu.

 

 

len si skus start -> run -> tracert www.google.sk a kazdy riadok predstavuje router cez ktory tvoj packet ide.

 

 

Dalsia vec, ktora je bezna pri domacich napojeniach je NAT.

NAT je prekladanie IP adries na zariadeniach, ked viacero strojov vystupuje pod jednou verejnou IP. Cely postup funguje tak isto, len s tym rozdielom ze 1.router - nas, po tom ako prijme packet prepise jeho zdrojovu adresu na svoju.

A pri prijmani odpovede zo siete prepise cielovu adresu - svoju na adresu pocitaca pre ktory je smerovana odpoved.

 

 

No... snad je to pochopitelne :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... krasne napisana teoria len myslim ze z tohto vela ludi nepochopi k comu potrebuje router :lol:

 

a este drobnost, ten traceroute ti neukaze kazdy router po ceste ;-)

 

phersu nesranduj :) :)

Nokia 6230i ... počuj, prosím pekne ...

... jeden to podáva nezrozumiteľne, druhý sranduje,.... ukáž im, ako to treba .... prosím prosím ;)

 

 

/ bolo mi povedané, že to čo dostanem, je "štvorpočítačové" ... takže niečo o "malej sieti" od Darkmana som pochopila ;) /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no takze laicky pome na to

 

ty si chces zapojit viac pocitacov do siete internet

 

zatial si mala predpokladam nejaky adsl modem zapojeny do pocitaca cez usb...

varianta A - prepojit druhy pocitac s prvym cez siet a ten prvy mat ako branu do internetu... toto je hlupa varianta z toho dovodu ze ten jeden musi byt zapnuty aby si s druhym mohla byt pripojena na internet

varianta B - to co ti navrhli, potrebujes router... s najvacsou pravdepodobnostou dostanes maly adsl router ktory bude mat jeden port na adsl (telefonna koncovka) a 4 sietove konektory (RJ45)... ten adsl port bude tvoj uplink.. cez ten port budes pripojena do internetu a pocitace doma zapojis do tych sietovych konektorov... a pointa je ta, ze tvoje dva pocitace budu v sieti s tym routrom a cez neho budu komunikovat do internetu, to znamena ze router bude vlastne tvoja "brana" do internetu...preto potrebujes router, pretoze na svete je milion 5 sieti, a kazda pouziva podobne adresy, to znamena ze ak by chcel niekto tieto vsetky siete zapojit vznikol by chaos.. z toho dovodu sa urcili urcite pravidla (IP adresy verejne a privatne - verejne su unikatne, iba jedno zariadenie moze mat danu ip, pri privatnych to je jedno)... no a kedze verejnych adries je len obmedzene mnozstvo, bolo nutne vymysliet ako zapojit velke siete do internetu a aby nemuselo mat kazde pc verejnu adresu...preto mas napr jednu siet kde mas 100 pocitacov.. v ramci setrenia nechcem pouzit 100 verejnych adries na kazdy pocitac tak spravim co, spravim si privatnu siet na privatnych adresach, ktore vidim len ja vo svojej sieti a celu siet pripojim na router... ten router ma spravidla 2 adresy, jednu verejnu a jednu privatnu... verejnou je vidiet v internete, privatnou v tvojej sieti... na kazdom pocitaci sa nastavi ze ako brana von bude pre ten pocitac tvoj router, a teraz ked pocitac posle poziadavku na router ze sa chce dostat na internet von, tak router zoberie jeho poziadavku, zabali ju do svojho balika a posle von (od tohto stavu sa uz ta poziadavka tvari ze ide od routra a nie od koncoveho pc)...tam to prijde na urcene miesto (ak nieje niekde problem)... konkretny stroj prijme poziadavku, a posle ju naspat routru (kedze on si mysli ze tu poziadavku chce router)... prijde na router a ten uz vie, kam tu poziadavku vratit, kto si ju vypytal...

 

toto je velmi laicky popisany preklad adries a preco potrebujes router

 

je to trosku zamotane, ak niecomu nebudes chapat vysvetlim... sam som sa v tom zamotal ako som to pisal :lol:

 

a kedze si spominala nejaky vysielac, predpokladam ze sa chces pripojit aj s notebookom cez wifi... k tomu potrebujes router co bude mat aj wifi a bude robit to iste lenze miesto kablom pripojis pc cez wifi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia preco je varianta A hlupa????? ja ju mam spravenu uz pol roka a este sa nik nestazoval pretoze ja chodim domov ako prvy a hned zapinam PC a ked chce ist hocikto na net zapne si pc ktore je napojene do switchu a ide cez moj do internetu :lol: ale je to velmi individualne pretoze nie vsetci su asi ako ja a PC im ide furt. takz epredsa len pre niekoho je to hlupa varianta :)

 

doplnok: a hlavne pre mna je to lacnejsia varianta lebo kable + switch = 600SK a router je 1000+

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

mazmar si predstav ze mas doma 5 ludi, kazdy ma jeden pocitac, niekto potrebuje pracovat v noci niekto rano, niekto na obed a niekto vecer

ktory pocitac by si zapojil do netu aby to bolo najvyhodnejsie??? a aby nemusel bezat nonstop?? ziadny :lol:

preto je ta varianta hlupa

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuž.... traja ľudia, tri počítače, z toho jeden notebook, všetci robia s internetom a každý v inom dennom či nočnom čase ....

 

preto je varianta A neprijateľná - ten "hlavný" pc by mohol bežať 24 hodín denne :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a este drobnost, ten traceroute ti neukaze kazdy router po ceste ;-)

budem hadat... len tie co znizuju TTL?

 

 

Varianta A ma vyhodu vtedy, ked mas doma nejaku nevyuzitu 486, tak na nu hodis nejaky drobny linuxik a mozes ju pouzivat ako router + firewall.

 

Ja mam osobne tiez variantu A, pretoze sestra ma staru sunku, kde by normalny fw znizil vykon o 40%... tak jej robim radsej FW ja...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman tu vobec nejde o TTL, ked ides cez niekoho siet ktoru ma postavenu na baze MPLS, neuvidis celu cestu, kedze cela cesta sa ti tvari ako jeden velky VPN tunel

 

a myslim ze davat staru 486ku ako router ktora zere vela elektriny, zbytocne huci je zbytocne ked mozes dat 1500 korunovy router ktory uz ma v sebe aj firewall, takze nepotrebujes sestre davat na tu sunku dalsi

 

ja mam jednoduche iptables na mojom routri (linksys) a viac nepotrebujem :lol: preto propagujem variantu B, dat klasicky maly router za par korun, tiche, lahke na obsluhu a je s tym malo komplikacii (samozrejme ak sa kupi normalny vyrobok )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

hmm, ako to podat jednoducho...

 

Router je smerovac, ktory umoznuje prenasanie packetov medzi jednotlivymi sietami.

 

.......bla bla

FIITkar sa nezaprie :lol:

 

Aj po tom ako príde faktúra za elektrinu? :)

nam uz doslo niekolko....a stale nam to bezi.

teraz dokonca pocet pocitacov v nasej domacnosti vzrastol na 7 (takse na jedneho cloveka pripada 2.333333333333333333333333333333333333333333333333 pocitacs :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no ... takže ten malý router do obyčajného bytu mi majú dnes prísť namontovať ... či čo sa s tým vlastne robí :lol:

 

takže uvidíme ... teda : buď sa dnes ešte uvidíme, alebo neuvidíme, ale dúfam že uvidíme, lebo taký závislák čo si bez vás počne ? :)

 

 

tak držte všetci pekne palce , prosím pekne :) a ja vás budem všetkých zbožňovať, keď to pôjde ako má ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

co sa snim robi? obycajny uzivatel s nim nerobi vacsinou nic. Do jednej koncovky sa privedie telefonny kabel so splitera a na zvysne porty sa napoja kompy. V OS sa nastavi automaticke zistovanie adresy cez DHCP a moze sa surfovat, co sa cloveku raci.

 

A zatial kazdy ADSL router co som videl mal navod pre laikov :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to som Axelovi vďačná, že sa ma aspoň spýtal ... všetci sa tu dohadujú a nikoho nezaujíma, že mám doma novú hračku... :lol:

 

no tak ... ako to len povedať ... :)

 

farba je čierna, je to malá plochá sranda, je na nej napísané že Vigor2600vgst a bliká tu každú chvíľu niečo zelené :)

 

no ... a vážne, samozrejme že sa zo mňa nestal expert a nemám predstavu ako to pracuje, ale aspoň som vďaka chlapcom pochopila, čo to robí ... nuž tak ... a zatiaľ to vyzerá tak, že to robí čo má robiť ...

 

je vám to dúfam jasné, čo hovorím, áno ? ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov