Jump to content

Minulosť a prítomnosť - slovom a obrazom


game

Recommended Posts

Táto téma je trochu vylepšeným , tematicky vyzrelejším pokračovaním staršej témy Zviera vec a podobne ...


edit.
obrázky pridávajte cez plný editor a cez súbory, postup v mojom podpise.


po prvých skúsenostiach z tejto témy :

 k obrázkom prosíme vysvetľujúci text, aby sme sa aj trochu dovzdelali ... : )

 

a v každom prípade uvádzajte ZDROJE.

Link to comment
Share on other sites

Dnešná - turistická Via Dolorosa - ktovie ako vyzerala pred 2000 rokmi. Veď len dnes sú v Jeruzaleme dve Božie hroby - katolícky a luteránsky.

 

Obrázok

 

Olivová hora

Link to comment
Share on other sites

Levia brána, tiež nazývaná bránou sv. Štefana, pretože sa verí, že práve tu bol umučený. Arabi ju nazývajú Máriinou bránou, pretože v jej vnútri je predpokladané miesto narodenia Panny Márie. Je známa ako Levia, pretože hystoricky všetci víťazní hrdinovia cez ňu vstupovali do mesta.

Obrázok

 

Damašská brána

Link to comment
Share on other sites

Bazilika sv. Petra vo Vatikáne stojí nad údajným hrobom sv. Petra. Projekt vypracoval Donato Bramante, na stavbe sa podieľal aj Michelangelo Buonaroti, či Rafael Santi. Výška samotnej kupoly je 93 metrov.

 

Obrázok

 

Forum Romanum

Link to comment
Share on other sites

Forum Romanum je jedno z posledných zachovaných miest, ktoré sa označovalo ako "občianske fórum". Tu sa rodilo rímske právo, plamenné reči politikov, tu vznikala politická kultúra. Dnes sa tu nachádzajú čiastočne zachované pamiatky ako sú Caesarov chrám, Augustov oblúk, Lapis Niger (náhrobok Romula), či Saturnov chrám alebo súdna sieň, ktorú dal postaviť Július Caesar.


Forum%20romanum%20halb.jpg

Anjelský hrad

Link to comment
Share on other sites

CASTEL SANT'ANGELO

Anjelský hrad je mohutnou stavbou týčiacou sa nad riekou Tiberia. Najskôr bol cisárskou hrobkou, potom pápežskou citadelou. Hrad slúžil v stredoveku ako vezenie. Dnes sa tu nachádza múzeum venované jeho histórii. Hrad bol postavený roku 130 n.l. cisárom Hadriánom.

 

Obrázok

 

Švajčiarska garda

Link to comment
Share on other sites

Švajčiarsku gardu založil pápež Július II., nazývaný pápež-bojovník, ktorý bol ako pápežský legát nadšený švajčiarskym vojskom natoľko, že v roku 1478 presvedčil pápeža Pia IV, aby uzatvoril spojeneckú dohodu so švajčiarskymi kantónmi. Keď sa v roku 1506 stal pápežom, do Ríma pozval 150 švajčiarskych vojakov.

 

:lol:

 

Obrázok Obrázok

 

Sixtínska kaplnka

Link to comment
Share on other sites

Sistine Chapel

 

 

Sixtínska kaplnka sa nachádza vo Vatikáne.

 

Už 450 rokov – pravdepodobne od r. 1559 – je Sixtínska kaplnka so svetoznámymi renesančnými freskami dejiskom konkláve. Pápeži sa tu volili najmenej 20 krát. Konkláve končí dymovým signálom, biely dym označuje voľbu nového pápeža, čierny neúspešné hlasovanie.

 

Hoci Ján Pavol II. voľbu pápeža podstatne zmenil, dôrazne potvrdil jej miesto v Sixtínskej kaplnke. Jej fascináciu ako miesta tajných hlasovaní sám raz dojímavo opísal v jednej svojej básni.

 

Kaplnku, ktorej rozmery 41 krát 13 krát 21 metrov údajne zodpovedajú Šalamúnovmu chrámu, dal zriadiť ako svoju palácovú kaplnku pápež Sixtus IV. – pápežskú kaplnku ako „novú Šalamúnovu halu“. V roku 1482 tým poveril niekoľkých najlepších umelcov svojej doby. Za 7 mesiacov Botticelli, Perugino, Rosselli a Ghirlandaio stvárnili na ľavej bočnej stene život Mojžiša a na pravej strane to doplnili životom Ježiša. O generáciu neskôr vytvoril Michelangelo v rokoch 1508-12 stropnú fresku histórie stvorenia. A v rokoch 1534-41 na čelnej stene Posledný súd, na čo musel zničiť tri staršie fresky.

 

Konkláve v Sixtínskej kaplnke pri Michelangelovom Poslednom súde zvolilo naposledy nového pápeža v utorok 19. apríla 2005, keď za nasledovníka Jána Pavla II. bol zvolený kardinál Joseph Ratzinger, ktorý prijal pápežské meno Benedikt XVI.

 

 

ObrázokObrázokObrázok

 

 

rímsky Panteón

Link to comment
Share on other sites

rímsky Pantheon

 

antickí autori písali o Pantheone ako o „viditeľnom obraze vesmíru”, no prvý pohľad na budovu zvonku diváka neohromí. zarazí ho urťitá nesúrodosť, ktorá svedčí o viacerých etapách výstavby. Portikus - stĺpová hala pred vstupom do budovy - s mohutnými porfýrovými stĺpmi bol pravdepodobne kedysi portikom Agrippových kúpeľov /z roku 127 pred n.l./, preto ho cisár Hadrianus ponechal aj s Agrippovým menom vytesaným na architráve priečelia. a preto nie je organicky spätý s kruhovou celou z Hadrianovho obdobia, ktorú vystaval Apollodoros z Damasku asi pod priamym dozorom cisára Hadriána.

stavba je vyvrcholením typicky rímskej architektúry. má veľkú kupolu opierajúcu sa o veľké oblúky a rebrá. kruhový pôdorys cely má presne rovnaký polomer 21,6 metra ako polomer kupoly. v šesťmetrových múroch budovy je osem hlbokých výklenkov, v kt. okrem jedného, čo slúžil za vchod, boli sochy bohov: Apollóna, Selény, Merkúra, Venuše, Marsa, Jupitera /Jova/ a Saturna. medzi výklenkami stoja nádherné stĺpy. kazety kupoly, kt. sa pokladá za najdokonalejšiu antickú kupolu, sa smerom nahor zmenšujú. kruhovým otvorom s priemerom 9 metrov vniká zhora do chrámu svetlo, a jeho lúče oživujú farebnú mramorovú dlažbu, ktorá sa zachovala v pôvodnom stave. kupola bola pokrytá medenými doskami. Constans II. ich dal roku 663 strhnúť a poslal ich na výzdobu „Nového Ríma” - do Konstantinopolu, dnešného Istanbulu.

Pantheon bol zasvätený všetkým rímskym, pohanským bohom, a preto ho dali kresťanskí cisári vo 4. storočí zatvoriť. možno by ho boli dali aj zrúcať, ale zachránil ho pápež Bonifác II., keď sa roku 609 rozhodol premeniť ho na kresťanský kostol. zasvätil ho Panne Márii, patrónke mučeníkov, a dal z katakomb preniesť do tohto chrámu pozostatky prvých kresťanov. vtedy sa odstránili štukatúry, ktoré ozdobovali kazetovú klenbu, upravili sa bočné výklenky, kde sa umiestnili oltáre.

zachovali sa však pôvodné bronzové dvere, ktoré boli zrejme pozlátené, kým reliéry na portiu boli polychrómované.

 

/trošičku viac ako 2-3 vety :) nevadí? :lol:/

 

Obrázok Obrázok

 

Leptis Magna

Link to comment
Share on other sites

Leptis Magna- rímska obchodná metropola severnej Afriky ...

Miesto, ktore človeka ohúri, je historický komplex Leptis Magna, ktorý vybudovali Rimania pri mori, Libya investovala veľké peniaze do rekonštrukcie ...

 

 

Obrázok

 

 

Colosseum

Link to comment
Share on other sites

Koloseum - aréna smrti

 

Koloseum, symbol starého Ríma, stojí na Piazza del Colosseo. Štvorposchodové divadlo, ktoré bolo postavené v r. 80 n. l. bolo dejiskom mnohých súbojov medzi šelmami a gladiátormi.

 

Obrázok

 

Akropola

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy