Skočiť na obsah

Náboženstvo menej vážne - alebo príliš vážne


game

Odporúčané príspevky

dead, toto je sila už aj na mňa.

toto je na mňa privysoké, nechápem, na toto treba asi nejaké špeciálne znalosti:  Pánboh nad vami plače veď do čerta oddychuje.

och bože či si vysoko a my ďaleko...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ateista, pre ktorého boh neexistuje, nemusí mať úctu k cirkevným sviatkom, ale mal by ju mať k veriacim. Úcta k bohu vyplýva z viery a ťažko ju očakávať od neveriaceho. Náboženstiev je na svete veľa a k sviatkom iných náboženstiev nebudú mať ani kresťania rovnakú úctou. To im predsa zakazuje aj Biblia:

 

„Nebudeš mať iných bohov ... Nebudeš sa im klaňať, ani ich uctievať!“

 

To však neznamená, že kresťania nebudú mať úctu k tradíciám veriacich iných náboženstiev.

 

Ak by sme akceptovali všetky náboženstvá a ich sviatky, nakoniec by sme možno nemali kedy sadiť zemiaky. Lenže na Slovensku sa najviac veriacich hlási ku kresťanskej viere. Preto tu máme aj kresťanské sviatky, kedy sa nepracuje. Vláda vyhlásením pracovného voľna umožnila veriacim, aby nemuseli v tieto dni pracovať. Samozrejme toto voľno sa týka aj ateistov. "Napočudovanie" ateisti sa nebúria proti cirkevným sviatkom a niektorí toto voľno môžu využiť napríklad na sadenie zemiakov. Veď ku komu majú mať úctu, keď boh neexistuje? 

 

Nie je úcta, ako úcta. Karel Kryl to vystihol v:  Píseň neznámeho vojína

 

"Obě delegace položily pak věnce na hrob Neznámého vojína."

 

1. V čele klaka, pak ctnostné rodiny a náruč chryzantém,
černá saka a žena hrdiny pod paží s amantem,
kytky v dlaních a pásky smuteční civí tu před branou,
ulpěl na nich pach síně taneční s bolestí sehranou.

 

Tiež si spomínam, keď zomrel Brežnev. V strede veľkej sály bola na vencoch položená jeho fotografia a v tónoch smútočnej hudby kolo nej dookola pomaly prechádzali davy oportunistov v čiernom a snažili sa zo seba vyšklebiť masku hlbokého smútku a pohnutia.

 

Úcta sa nedá vynútiť a neúprimná úcta je horšia, ako ľahostajnosť. Pre mňa je napríklad nepochopiteľné, prečo je zakázané na cintorín vodiť psov. Čo ak je to miláčik zosnulého? Nuž ale je to spoločenská konvencia, ktorú by som neporušil z úcty k pozostalým. Aj keď v tomto prípade som, ako racionálne uvažujúci ateista. Mŕtvym by neublížilo, aj keby sa tam ten psík na nejaký honosný pomník vyčúral. Ale "úcta je úcta" a ja ju akceptujem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie argumenty, ze ked mam cez krestansky sviatok volno, mal by som ho ctit a prisposobit sa ich tradiciam pocuvam casto a pride mi to rovnako trapne, ako keby som niekoho vyhanal na 1.maja do sprievodu, alebo ho 1.septembra nutil recitovat ustavu :) Ja, nekrestan som o to volno nikoho neprosil. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja by som z toho kovbojku nerobil ... susedu mám veľmi pobožnú, má hodne cez 70 rokov, včera nás videla ako zemiaky a cibuľu sadíme, a nemyslím že by jej to prekážalo... občas sa rozprávame keď sme v záhrade, a sama uznáva, že niekedy to inak nejde

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie argumenty, ze ked mam cez krestansky sviatok volno, mal by som ho ctit a prisposobit sa ich tradiciam pocuvam casto a pride mi to rovnako trapne, ako keby som niekoho vyhanal na 1.maja do sprievodu, alebo ho 1.septembra nutil recitovat ustavu :) Ja, nekrestan som o to volno nikoho neprosil. 

 

Nikto nikoho nenúti. Nie je to ani tak o náboženstve, skôr o kultúre národa.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vsak ano, ale ti ludia evidentne trpia predstavou, ze ich ritualy su univerzalne a maju platit pre vsetkych.

 

Kovbojku z toho nerobim, iba mi pride absurdne, ze niekto takto uvazuje v 21 storoci a este je schopny sa tym verejne pochvalit 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dead

 

Kultúra nie je len o viere. Nakoniec veď veľkonočné tradície majú základ v pohanských zvykoch a dodržujú ich na Slovensku aj ateisti.

Európska kultúra je založená na kresťanských základoch a snaha o prerušenie tejto kontinuity z nás síce urobí multi kultúrnych svetoobčanov, ale stratíme tým aj vlastnú historickú identitu. To sa dnes už dnes deje a má to aj politickú podporu v liberálnych kruhoch. Spoločnosť bez kultúrnej kontinuity a náboženských tradícií vytvára lepšie podmienky pre imigráciu, s ktorou sa budeme musieť vyrovnať. Argumenty liberálov, že náboženské konflikty sú dôsledok fundamentalistických fanatikov majú logický základ. No ja som presvedčený, že príčinou náboženských konfliktov nebola nikdy viera v boha, ale jej zneužitie. Marxistická filozofia tiež nebola o vraždení, ale jej zneužitím prišli o život milióny nevinných ľudí.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Europska kultura je zalozena na krestanskych zakladoch a v rovnakej, mozno vacsej miere na idealoch osvietenstva. To tiez patri k nasej historickej identite. Nepustal by som sa do debaty takto zosiroka, ja sa iba snazim pochopit ludi, ktorym vadi, ze niekto iny sadil cez velokonocnu nedelu zemiaky :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kultúra nie je len o viere.

... a naopak: viera nie je len  kultúre.

 

Argumenty liberálov, že náboženské konflikty sú dôsledok fundamentalistických fanatikov majú logický základ. No ja som presvedčený, že príčinou náboženských konfliktov nebola nikdy viera v boha, ale jej zneužitie. Marxistická filozofia tiež nebola o vraždení, ale jej zneužitím prišli o život milióny nevinných ľudí. 

 

netreba ísť až tak hlboko.

 

a príčinou náboženských konfliktov bol vždy človek.

 

aj za odsudzovaním sadenia zemiakov je človek a jeho presvedčenie, že ....

mám čerstvý príklad.... po tridsiatich rokoch poznania mojej veriacej kamarátky, čo bez problémov akceptujem a nemám s tým najmenší problém a ona nemá so mnou, som sa dozvedela:

 

"táto Veľká noc pre mňa nič neznamená. akoby nebola, prázdne kostoly, svätopeterské námestie, keď som videla ísť pápeža samého cez námestie.... veľkonočné sviatky sú veľké a dlhé a náročné, dlhé obrady, dlhé omše, dlhé a náročné všetky drobnosti okolo.... a toto sa tento rok nekoná, tak to pre mňa ani nie je Veľká noc."

 

toto ma skutočne prinútilo na starobu sa nad vecami zamyslieť.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nebudem editovat predchadzajuci prispevok, aj ked to spolu suvisi, lebo evidentne tu mame do cinenia s ludmi, co nechapu (nemyslim Tona). Dam to do noveho.
 

Na jednej strane su moderatori Chrappa a Daniska, na druhej biskup Hrobon a arcibiskup Zvolensky. Moderatori sa cely cas snazia presvedcit predstavitelov cirkvi, ze zavretie kostolov (aj ked to nie je zavretie) je zasahom do nabozenskych slobod. Tiez sa stazovali, ze Velku noc nemozu travit tak, ako kanon kaze. Biskupi naopak argumentuju celkom racionalne a ludsky, Zvolensky dokonca apeluje na pouzivanie zdraveho rozumu :)

 

https://www.rtvs.sk/televizia/archiv/15289/223134?fbclid=IwAR26NsjlavM6Xs6o5K1n1n1H9eBiyoJMANjoeopzV2DkbGXnTWLvkt5YHpE

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u nás to medzi nami vyústilo do takmer prvej hádky počas tridsiatich rokov v porozumení.
rozumná ženská, ktorá sa v živote vie obracať, zariadiť, ľahké to tiež nemá /kto má!/....

obrady. čiže nakoniec človek musí zistiť, že to, že kresťanské základy a viera, v ktorej sme vyrastali, je akási ... niečo v pozadí.
my sme sa učili viere, pretože to je to, čo je podstatou viery, podstatou Veľkej noci je základ kresťanskej viery... bez toho základu by sa položila viera, nemala by na čom stavať...
a pri hodinách a hodinách modlenia, keď je niekto schopný vstávať ráno o štvrtej, aby bol do ranných činností vymodlený, je nakoniec najväčší sviatok, základ viery zmrštený na náročné, siahodlhé obrady....
bez obradov nejde veriť? bez obradov sa samotný náboženský fakt ukrižovania a zmŕtvychvstania stáva ... čím?

osláviť to doma, modlením nie tri hodiny, ale päť hodín, poďakovaním za existenciu svojej viery... to nie je dostatočne okázalé ukazovanie viery?
keby k tomu bolo potrebné to spoločné, preduchovnelé niečo, atmosféra, požehnanie potravín, .... oslavy kdečoho boli medzi ľuďmi spravidla vždy spoločné, v akejkoľvek viere, ale keď sú výnimočné situácie, sú výnimočné okolnosti....
ale po tom, čo počujem a čítam, si nemyslím, že toto je tá podstata.

pandémia, a viera sa stáva artiklom pre dišputy, kde veriaci vedia lepšie ako celá cirkev a sú pápežskejší než pápež.

sú veci medzi nebom a zemou, milý Horatio....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Chápem, že „škatuľkovanie“ ľudí do rámca kultúrnej alebo náboženskej identity môže vzbudzovať odpor. Prečo by sa mal slobodný človek podriaďovať nejakým normám správania, vyplývajúcich z nejakej identity k národu, náboženstvu, alebo tradíciám. Navyše, keď s nimi nemusí byť osobne stotožnený. V budúcnosti možno tieto pojmy úplne stratia zmysel. Turisti, ktorí navštívia aj tie najodľahlejšie končiny raz zistia, že sa tam žije rovnako, ako kdekoľvek inde a pri "objavovaní" iných kultúr mohli radšej zostať doma. Folklór bude iba predstieranou turistickou atrakciou. Niečo podobné sa mi prihodilo, keď som služobne cestoval po EU. Najradšej som v aute spal. Prebudil som sa väčšinou, keď sa kolegovia zastavili na nákup v nejakom obchodnom centre. Tam som sa rýchlo nevedel zorientovať, v ktorej krajine sme. Všetko bolo v obchodnom centre rovnaké...  Samozrejme, keby som sa zobudil v Tadžikistane, asi by som ten rozdiel poznal. Neviem, ako to dopadne so športom, napríklad v hokeji. Komu budeme fandiť bez identity. Asi klubom v NHL. Mne to žily netrhá. Ja by som kľudne sadil zemiaky, aj keby Slovensko v hokeji hralo finále o majstra sveta. Povedzte Kefalín, čo vy si predstavujete pod takým pokrikom fanúšikov Slovenskóóó...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie som náboženský fanatik, ani „rodu verný“ Slovák. Ale identifikujem sa zo slovenskom a vnímam, tú rozmáhajúcu sa obmedzenosť, ktorá sa stáva naśím štandardom. Je paradoxné, že v čase totality bola väčšina Slovákov rezistentnejšia na blbosť, ako dnes. Stačí si zapnúť rádio, alebo TV. Za totality tam bola iba politická propaganda, ale „medzi riadkami“ tam umelci dokázali prepašovať inteligentný obsah. Dnes nie je cenzúra, ale ani inteligentný obsah. Umenie je zrkadlom doby a dnešná slovenská populárna hudba asi najlepšie vyjadruje tú „sračku“, v ktorej tu žijeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono, ale ved tu nikto nikoho nevytrhava z korenov. Na verejnopravnej TV sa aj za moje peniaze vysielaju omse, stat dotuje nabozensky zivot, pokryva financovanie cirkvi, snahu o zachovanie kulturneho dedicstva maju v kompetencii prislusne institucie, existuju desiatky neziskovych organizacii, ktore sa tomu venuju a mne to vobec nevadi a nevadi mi ani to, ze niektori ludia v nedelu nesadia zemiaky, nemienim preto ani nikomu nadavat. Prvym krokom k uvedomeniu si reality je schopnost pripustit fakt, ze svet uz nie je a nikdy nebude taky, aky bol volakedy. Svet okolo nas sa meni a tym, co napriek tomu stale nostalgicky ziju v starych dobrych casoch a nedokazu sa zmierit s tym, ze tento svet a zivot su od nepamati definovane neustalou zmenou, ti budu stale smutni, zatrpknuti a agresivni. V historii mame niekolko konkretnych prikladov, ako dopadli snahy o tieto navraty.

 

K druhemu prispevku. Viem ze nie si fanatik. Tu obmedzenost, alebo naopak kvalitu si ludia mozu vybrat, k tomu ucelu mame slobodnu volu. Dobu by som nehodnotil podla urovne popularnej hudby, umenie s hodnotnym obsahom sa da najst aj v sucasnej kulture, staci hladat, namiesto trapneho hejtovania niekoho nedelnych zvykov :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dead

 

Z toho, čo si napísal som pochopil iba to, že si ma nepochopil. Ak by som ťa chcel ovládnuť, v prvom rade ta musím zbaviť tvojej identity. Ak by som to robil násilím, zrejme by si sa bránil. Ak však všetky tvoje hodnoty zrelativizujem, nebudeš mať už začo bojovať. Aj keď sa budeš môcť "slobodne" rozhodnúť.  Potom ti ponúknem "materiálne hodnoty". A funguje to, lebo dnes sa už snažíme už všetci o to isté. A podobní sme, ako vajce vajcu. Ako môže sloboda viesť k uniformite správania? Je to dobrovoľné otroctvo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dead

 

Z toho, čo si napísal som pochopil iba to, že si ma nepochopil. Ak by som ťa chcel ovládnuť, v prvom rade ta musím zbaviť tvojej identity. Ak by som to robil násilím, zrejme by si sa bránil. Ak však všetky tvoje hodnoty zrelativizujem, nebudeš mať už začo bojovať. Aj keď sa budeš môcť "slobodne" rozhodnúť.  Potom ti ponúknem "materiálne hodnoty". A funguje to, lebo dnes sa už snažíme už všetci o to isté. A podobní sme, ako vajce vajcu. Ako môže sloboda viesť k uniformite správania? Je to dobrovoľné otroctvo. 

je to adresované deadovi,

ale cítim to aj kvôli predchádzajúcemu príspevku aj na sebe.

 

Tono,

naopak, mám taký pocit, že pochopil... vieš, spravidla čítam všetko, čo píšeš, spravidla ideš do hĺbok, tu v tomto prípade išlo ovšm len o jedinú... vlastne dve:

sadenie zemiakov na veľkonočnú nedeľu

a na druhej strane - kvôli absencii obrovských okázalých obradov frustráciu veriacich .... z nedostatku obradov.

 

to, že sa napriek všetkému svet mení, vieme, sú isté prúdy, ktoré nezastavíme, ale myslím, že tu nikto z nás nedehonestoval vieru, ale ani osvietenské základy, pretože nie.

oba tie nadhodené "problémy" si v podstate vyrobili veriaci sami.

 

veľký náboženský sviatok, zneuctenie sadením zemiakov.

veľký náboženský sviatok, nie je sviatkom bez okázalých náročných obradov.

 

vraciam sa z tých hĺbok späť... kto toto prekonal, je stále potomkom svojich európskych koreňov, ale to neznamená, že sa vyvrátil z tých koreňov.

neznamená to uniformitu správania.

neznamená to absenciu morálky.

materiálne hodnoty mali vždy, vždy svoju váhu.... jedine u aborigincov v austrálskom buši nie. ináč vždy a všade, v každej spoločnosti.

iste, menia sa hodnoty. kto si dá vymývať hlavu, menia sa, myslím, že každá generácia mohla povedať: tento svet dozrieva...

ale stále sú tu ľudia, ktorých hodnoty zostávajú na úrovni človeka.

 

ako tu raz dávno ktosi veľmi naivne napísal: bez viery nie je morálky. počtom ľudí je stádovitosť stále väčšia, ale jednotlivci, tak ako kedysi, majú svoje hodnoty.

 

 

pripomenulo mi to zasa len tú mierne podráždenú dišputu s kamarátkou... mne je jedno, či sadí zemiaky vo sviatok, ale podivujem sa nad tým, že pre ňu najväčší duchovný sviatok jej viery nie je sviatok bez okázalých obradov....

prečo som si vždy myslela, že viera je to, čo je v nás?

 

hodnotový rebríček?

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game

 

Máš pravdu, svet sa globalizáciu mení. To nemá v dejinách obdobu, preto že nikdy v minulosti nebolo tak ľahké dostať sa v krátkom čase na opačný koniec zemegule. Rovnako je to aj s informáciami. Udalosti dnes môžeme sledovať on-line. Tento fakt vytvára podmienky na vznik akejsi globálnej kultúry. Masmédiá, ktoré „žijú“ z reklamy propagujú samozrejme kultúru, založenú na spotrebe. Aj dnešní nomádi, si po dostavbe jurty môžu pripojiť satelit a sledovať program v štýle hollywoodskej show, prerušovaný reklamou. Podobne v Indii sú v obľube populárne „sladké sentimentálne“ programy, ktoré aspoň na chvíľu prenesú poslucháčov do virtuálnej reality fyzickej krásy, materiálneho blaha a šťastia. Výsledkom takejto zábavy je aj introdukcia hodnotového systému. Chápem ortodoxných náboženských vodcov, že globalizácia informácií ohrozuje hlásanie ich fundamentálnych postojov k viere a tradíciám. Monopol na šírenie mainstream-ových hodnôt má hlavne USA a západná kultúra, takže diabol je pre ortodoxných fundamentalistov jasne definovaný.

 

No a čo my. Máme slobodu? My sa na to môžeme pozerať z nadhľadom, ale robíme v podstate to isté. Naše kritériá kvality sú náročnejšie a tak nám producenti musia ponúknuť niečo „sofistikovanejšie“, aby sme to boli ochotní „stráviť“ aj s reklamou. Keď som bol mladý, čítal som zápisky cestovateľov Zikmunda a Hanzelky. To, čo bolo na ich cestopise zaujímavé, boli práve rozdiely v kultúre, náboženských zvykoch a tradíciách. O čom by asi písali v multikultúrnom svete? Že všetci túžime po tom istom, ale nie každý si to môže dovoliť? Že mnohí sú preto ochotní opustiť svoj domov? Mne osobne takáto vízia budúcnosti žily netrhá. Mám pred sebou ešte 5, možno 10 rokov života. Nájsť autentické zážitky v dnešnej dobe je stále ťažšie. Kedysi ich poskytovala aspoň príroda, no dnes je návšteva prírody emotívne podobná návšteve zomierajúceho blížneho.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono

Chapat minulost ako nejaky idealizovany betonovy monolit, z ktoreho klici nasa sucasnost je dost velkou chybou. Ludia sa museli v minulosti vyrovnavat s casto vacsimi vyzvami, ake opisujes.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Priemyselná revolúcia oslobodila obrovskú časť populácie od namáhavej manuálnej práce. V 18 storočí pracovalo v poľnohospodárstve 70% obyvateľstva. Dnes tento podiel predstavuje cca 2-3%. Zjednodušene sa dá povedať, že ak by sa nezvyšoval počet obyvateľov, 70% obyvateľstva už nemuselo pracovať, mohlo zostať doma a žiť z tejto hodnoty. Lenže túto hodnotu, plynúcu z priemyselnej revolúcie, si prerozdelila iba úzka časť populácie. Takže zhruba 8% bohatých dnes disponuje 80% svetového majetku. Dnes 80% obyvateľstva nepracuje preto, aby produkovali potraviny, alebo nejaké materiálne hodnoty, ale v službách, politike, nadáciách a pseudo-zamestnaniach, ktoré majú uspokojovať naše potreby. Lenže ak stratíme vlastnú identitu, budeme uspokojovať práve tie potreby, ktoré nám ponúka oligarchická 8% menšina, ktorej hodnoty chceme tak ochotne napodobňovať. A tá je dosť obmedzená, čo napokon vidieť v globalizácii a celosvetovom konsenze, ako má vyzerať ľudské blaho. Ak sa napríklad pozriem na architektúru slovenska po roku 1989, vystihuje ju názov "podnikateľské baroko". Lenže architektúra a životné prostredie vytvára svet, v ktorom dennodenne žijeme. A ten dnešný stav mi evokuje otázku, či tu má ešte vôbec význam žiť. Väčšina z nás to rieši tak, že sa izoluje v súkromnom blahobyte, oplotenom vysokým betónovým plotom, alebo oploteným lesom, riekou, jazerom, s výhražnou tabuľkou "súkromný pozemok vstup zakázaný". Veď ústava nám to právo zaručuje. Nerovnosť medzi ľuďmi je hybnou silou dejín, na nej je založená civilizácia.

 

"Prvý človek, ktorý si ohradil pozemok, odvážil sa vyhlásiť: “Toto je moje!” a našiel nadostač prostoduchých ľudí, čo mu uverili, stal sa skutočným zakladateľom civilizovanej spoločnosti."
 

Nepochybujem, že rovnako oportunisticky sa správali ľudia už v paleolite. Lenže dnes sme svedkami globálneho správania 8 miliard ľudí, ktorý sú vďaka mediálnej prepojenosti a reklame vedení k uspokojovaniu rovnakých potrieb a to tu v minulosti nebolo. Tento náš individuálny prístup k osobnému vlastníctvu je aj príčinou, prečo nebudeme nikdy schopní riešiť globálne problémy, napríklad so zmenou klímy. Ja nechcem súdiť, či je to dobré, alebo zlé, ale je to fakt. Ak by sa ma niekto spýtal, prečo som veriaci, tak je to aj aj preto, že je zázrak, že aj napriek našej podstate tu ešte stále sme. V evolúcii platí, že diverzita je obohacujúcim prvkom, ktorý je výhodou pri zmene podmienok a uniformita vedie k oslabeniu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,   myslim ze sa mylis.      A to asi vo vsetkom :).    Sukromne vlastnictvo nie je problem,  naopak predstavuje najlepsi sposob ako k rieseniu pristupit.   Z pohladu ekonomie sa problem vola  "externalita", teda fakt ze tvoja cinnost  zatazuje nieco mimo tvojho vlastnictva ale neplatis za to.   A taketo skody na verejnom majetku sa tazko riesia,  keby to bolo sukromne, tak by cela ekologia bola davno vyriesena sudnymi rozhodnutiami.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

 

S tabuľou „Private – Keep Out!“ som sa stretol v zahraničí skôr, ako to začalo byť vidieť na Slovensku. Ja chápem, že 90% ľudí si relax predstavuje, ako návštevu wellness centra, lyžovačku na upravenej trati, golf na upravenom trávniku, rybačku na zadebnenom súkromnom jazere, cyklistiku na cyklistických chodníkoch. A potom ukončiť relax v súkromnej štýlovej reštaurácii s ochotnou obsluhou. Keby tieto centrá neboli v súkromnom vlastníctve, asi by to za veľa nestálo. Kozmopolitný občan si dnes tieto vymoženosti môže užívať kdekoľvek, nie len na Slovensku, ak na to má prostriedky.

 

Ústava Slovenskej republiky, vymedzuje majetok, ktorý môže byť len vo výlučnom vlastníctve štátu. Takýmito vecami sú nerastné bohatstvo, jaskyne, podzemne vody, prírodne liečive zdroje a vodne toky. To, čo sa tu dnes deje, nebolo ani v čase nevoľníctva za panovania Márie Terézie. Ak pri vstupe do lesa, na breh rieky, alebo jazera bude tabuľa „súkromný majetok, vstup zakázaný“, čo bude potom znamenať napríklad pojem vlasť? Nechápem, prečo by bol niekto ochotný napríklad bojovať za vlasť, v ktorej sú tabule vymedzujúce súkromné vlastníctvo a jemu z toho nič nepatrí. Ja nie som nejaký „rodoľub“, ale čo sú to za hovadiny, keď si v kontexte s tým, čo som napísal prečítam napríklad Sládkovičovho Detvana.

 

Prvý raz šuhaj oči roztvorí,
čo vidí? výsosť Poľany hory
a opachy nezvratných skál,
i spustí zraky prvé v doliny
čo vidí? hory zázračnej stíny
a prekrásnu slovenskú diaľ.

 

Veď aj vtedy šuhaj pozeral na súkromný majetok. Našťastie ešte bez tabule „súkromný majetok, vstup zakázaný“ Alebo pojem vlastenectva bola iba propaganda národných buditeľov, pre infantilných jedincov bez majetku? Ja chápem, že snahy o zmenu usporiadania majetku vždy viedli ku katastrofe. Sám som si užil 30 rokov socializmu, keď všetko patrilo všetkým a nikomu. Ale dnes som naozaj rád, že tu už dlho nebudem. Našťastie lesy, v ktorých sa ja pohybujem dnes patria cirkvi a tá ešte tabule "súkromné vlastníctvo, vstup zakázaný" nevyvesila. Aj keď má na to z ústavy plné pravo. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono,   to vsetko je nadstavba.  Stat moze odkupit a spristupnit narodne parky ( presnejsie dokupit co mu nepatri ),   Vstup zakazany  je otazka jednania s majitelom,   napriklad turisticke spolky uz za uhorska dohodli s majitelmi volny vstup na turisticke trasy atd.   A ani dnes nemozes volne strielat zver, chytat ryby ci kempovat kde chces.   Sloboda si nieco dohodnut je vsak podmienena tym ze mas s kym. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vstup zakazany  je otazka jednania s majitelom,   napriklad turisticke spolky uz za uhorska dohodli s majitelmi volny vstup na turisticke trasy atd.  

 

No a ak sa nedohodnú, rozhodujúce slovo bude mať vlastník. A jeho "ochranka" ma z jeho teritória prinajlepšom vyhodí. Môže si zavolať aj políciu, lebo tá bude hájiť jeho ústavné právo na súkromný majetok, ktorého výlučné užívanie vlastníkom je zakotvené v ústave. Ako ľahko sa bude aspoň umierať s pocitom, že človek opúšťa tento svet! Len neviem, kto je autorom tých drístov, ako v piesni 

 

V dolinách – kvitne kvet, ktorý lásku nám dáva

jeho jas v tmavom ráne vždy svieti ako brieždenie

V dolinách – lesný med vonia viac ako tráva

na svahoch túlia sa ovčie stáda

V domoch pieseň znie....

 

V kontexte s tabuľou Keep Out!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov