Skočiť na obsah

Andulqa

Odporúčané príspevky

Aha, takze ty si v teme evolucia a nebavis sa o nej, no tak aspon vieme ako sa bojis manipulacie genov, ako si proti eugenike :)

 

Ale kedze sa tu hodil link na flegra, tak v skratke co tvrdi:

- vychadza z predpokladu a pozorovani, variabilita pochadza z mutacii

- z paleontologickych dokazov ze evolucia je skor skokovita

 

pise o dvoch vlastnostiach v prirodzenom vybere plasticite a elasticite. Plasticita je to ked sa druh adaptuje na zmenene podmienky a presadi sa v populacii, elasticita je ze frekvencna zavislost ze sa sice meni ale potom sa zase vracia k povodnym hodnotam (ukazuje to na prikladoch napr. holub - jastrab a pod)

z toho co tvrdi sa velke zmeny deju len pripade ked je druh plasticky (co vyzaduje malu populaciu a priestor na rozmnozenie sa a uplatnenie). Co tvrdi ze je tak 1-2% z celkoveho casu evolucie zvysok je elasticky (zasadne sa nemeni, v skupine su rozne mutacie ktore docasne prevladaju - cyklicke zmeny ekosystemu).

 

z jeho pohladu teda zohrava v prirodnom vybere dolezitu ulohu stabilita druhu, to jest take zmeny ktore vedu k dlhodobemu udrzaniu, ze vačšina druhov sa nedokaze prisposobit a preto vymieraju a iba mala cast ktora ma vhodnu mutaciu sa stane pri vymierani, ci velkej zmene plastickym druhom docasne a tam sa potom deju zmeny trvale a rychle.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V poriadku....teda aj ty si v teme evolucia a kedze si (predpokladam) zastanca evolucie podla newodarwina, tak ti polozim otazku....

 

...je evolucia podla neodarwina vyriesena kapitola vo vedeckom badani vyvoja organizmov (a teraz nemam na mysli vznik zivota, ale iba cast po vzniku)?

 

....pretoze ak je vyriesena, tak mam pravdu, ze neodarwin uz neriesi v oblasti evolucie nic a zaobera sa eugenikou pod ruskom evolucneho skumania;

.....pretoze ak nie je vyriesena, tak tie mnohe ine teorie o evolucii su vsetky vedecke (teda pre mier, okrem nabozenskych) a teda aj rovnocenne, co do kvality a  moznosti spravneho poznana videnia-chapania fenomenu evolucia.

 

Je teda zaujmave, preco mas dojem, ze kedze som v teme evolucia, tak sa nebavim o evolucii......

 

A taktiez mam prehlad o Flegrovej teorii, aj s coho vychadza. Ppreco si teda myslis, ze ja mam nejaky  problem, ak Flegrr v niecom vychadza s neodarwina?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tvoje otazky ukazkuju nepochopenie.

Neodarwinizmus predstavuje vychodisko, nieco ako newtonove zakony.  Ale rozpracovanie detailov bude pokracovat este dlho.   Tak ako sa to dialo vo fyzike

 

Eugenika s evoluciou neusuvisi,  eugenika je z definicie vedome ovplyvnovanie vlastnosti potomkov.   Tyka sa ted genetickeho inzinierstva a  je uplne jedno ako sa danej vlastnosti prislo, ked ju vieme zmenit priamo v DNA.

A keby si mal prehlad o flegerovi, tak by si chapal ze je to ciste neodarwinisticka teoria, nie v niecom.  Vo vsetkom :)   

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak ti teda rozumiem (nie som si v tom isty, pre moju nechapavost), tak neodarwin je synteza z vyhladom do buducna. Tak potom su aj ostatne teorie syntezou z vyhladom do buducna, kedze nikto nevie, ako sa ukaze ta-ktora teoria postavena na tej-ktorej synteze spravna.....resp. spravnejsia.....z prihliadnutim na technicke podmienky v buducnosti.

 

A k tej eugenike....no tak si pockam na deti s modrymi ocami a blond vlasmi, co sa budu vyrabat v laboratoriach, ktore uz teraz v podani neodarwinistickej genovej praci zacina selektovanim chorob a "odporucaniam" k zabitiu nevhodného potomka :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

spravne nerozumies,neodarwinizsmus je synteza darwina a genetiky. Co ma znamenat vyhlad do buducnosti neviem. a na genovu modifikaciu nepotrebujes neodarwina ani darwina, ale genetochnologie. A tie funguju bez ohladu na to co vieme alebo nevieme o evolucii. A kludne mozes vytvorit temu o etike genoveho inzinierstva, ale ked uz teda vies ze to nesuvisi s evoluciou, preco to pises sem ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Zamerne" nechapanie s tvojej strany je uz trapne...........ako aj sam pises neodarwinizmus je stary Darwin a genetika a ja podciarkujem, ze hlavne genetika. Neodarwinizmus je aj ako byvale zhromazdenie v byvalej CSSR tzv. narodny front, teda vsehozaber. Genetika sa uz pouziva v neodarwine za ucelom komercnej povahy a to eugeniky, tak preto tu pisem v teme evolucia, lebo tato vedecka disciplina vsehochuti sa uz iba kamufluje evolúciou a prim hra "poslanie" eugeniky, ktora bola odsudena v rokoch nedavno minulých, ako vysoko nehumanna a nebezpecna.......ci ty mas na to opacny nazor?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info,   obavam sa ze si sa uz zblaznil :),  tak este raz.  evolucia je vedecka teoria s malym az ziadnym komercnym dopadom.  Hovori o  vyvoji druhov na zemi. tedaa o procese postupného rozdeľovania druhov na viacero nových druhov v čase a priestore pri prechode z generácie na generáciu.  V tomto obsahu hovorime o darwinizme alebo o neodarwinizme.    Slovo evolucia sa da pouzit aj sirsie a v tejto teme sa to uz diskutovalo.

neodarwinizmus   hovori len o tom ze to co darwin nazyva znaky organizmu je zalozene na molekulach DNA a tam sa odohravaju mutacie.  K obecnemu popisu teda pridava konkretnu predstavu.   Tvoje nezmyselne prirovnavania k narodnemu feontu znamenaju ze nemas predstavu o com hovoris a  nadavas na evoluciu kedze si ju mylis s eugenikou ci nejakymi sialenymi predstavami.

 

Eugenika je filozofia a nie som si isty ze aj tu vies o o com hovoris,  Pretoze napriklad sterilizacia romiek v nasom zdravotnictve je ukazka eugeniky a ziadna genetika k tomu nebola potrebna.   Rovnako  boj  o nepouzivanie antikoncepcie zo strany katolikov je eugenika, podobne ako sexualna vychova.  Vsetko co ideologicky sluzi k zmene reprodukcneho spravania sa tam da zaradit.  

A toto je oblast ktora je eticky skutocne kontraverzna,  a keby si ju nemylil s evoluciou tak by si mohol diskutovat k veci.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ozaj som sa asi zblaznil, lebo si nie a nie vybavit, v ktorom prispevku nadavam na evoluciu :( ............skus posunut ten moj krimi príspevok...vdaka.

 

No ked je teda eugenika filozofia (netvrdim ze nie), tak prax je aka v tej eugenike?....resp. bola svojho  casu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

info, skus po sebe citat:) a prax v eugenike? spominal som tie bezne ako sterilizacia romiek po 3 dietati ci katolicke snahy o zvysenie chudobnej a nevzdelanej populacie. a to je aj dnesneho casu:) a samozrejme sa da bavit aj o potratoch v cine, ktore zdecimovali zenskych potomkov, o potratoch v pripade zdravotne postihnutych. a az niekde potom su moznosti genetickeho ovplyvnovania potomkov. a zrejme farba oci nebude prva, ale odstranovanie genetickych chorob bude temou dna. a to je oblast kde skutocne evolucia nikoho netrapi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dawkins, profesor z Oxfordu a obhajca neodarwina, sa pred nedavnom vyjadril k eugenika asi takto.... Sunday Herald 9.11. 2006.....hoci si neprajem byt spajany s Hitlerom a jeho narormy, tak nastal cas aby sma sa tohto postoja vzdali...okrem iného pise toto: "Ak chceme vyslachtit kravu pre vyssiu produkciu mlieka, kona pre dosiahnutie vyssej rychlosti behu alebo psa pre lepsiu schopnost strazit, tak preco by na Zemi malo byt nemozne vyslachtit cloveka s matematickou, hudobnou ci atletickou  nadpriemernou schopnostou?.....Zaujimalo by ma, ci nejakých 60 rokov po smrti Hitlera, je mozne opovazit sa polozit si otazku, aky je moralny rozdiel slachtenim k hodobnej schopnosti a nutenim dietata k hre na hudobny nastroj. Alebo, preco je prijatelne trenovat rýchlych bezcov a skokanov do vysky, ale je neprijatelne slachtenie k takymto vlastnostiam.

 

A tiez vedec a zastanca neodarwina....velky zastanca slobody zvierat, nema problem verejne deklarovat, ako by sa mala "humanita" uberat v bucdunosti.....vlastne uz vcera bolo neskoro :(

 

https://cs.wikipedia.org/wiki/Peter_Singer

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja to dokazem a aj to tu stale dokazujem....iba ty sa tu snazis robit ohajcu s polohy mrtveho chrobaka :(

 

Rekapitulacia.....v predoslych prispevkoch som poukazal na to, ze neodarwin sa viac ako evolucii, zacina venovat komercii formou eugeniky. Ty mas samozrejme iny nazor a ponukas tu rozne dokazy (konanie ciny alebo cirkvi), ktore su ale uplne od veci, takze su vlastne zavadzajuce....co asi robis zamerne :)

No ja zasa som ponukol jednoznacny dokaz o tom, ze aj taky tazkotonazny neodarwini sa verejne hlasia ku genovej manipulacii a selekcii cielenej na "upravu" genomu resp. k odstraneniu neziaducej populacie....tomu sa hovori ako? Je to este o vede alebo je toi jednoznacne eugenika zakamuflovana evoluciou?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

cize nedokazes:) ked einstein hovoril o zakladani izraela, tak to znamena ze teoria relativity je sionisticka? to ze sa dawkins vyjadruje k vselicomu ( naprikla je vyslovene protinabozensky) to neznamena ze to tvrdi evolucia. a to ze mas problem s chapanim vedy ti pisem uz dlho. mozes nesuhlasit, mozes protestovat ale to je tak vsetko. sluzis ako priklad :)

genova manipulacia z definicie nesuvisi s evoluciou, ide predsa o cieleny a vedomy zasah do genomu. ziadna nahodna mutacia. ked nechapes rozdiel, tak si mozem len povzdychnut ze inteligencia je rozdelena spravodlivo, nikto sa nestazuje ze jej nema dost

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a este poznamka, rozdiel medzi vedou a ideologiou je v tom ze veda nie je normativna, teda nehovori o tom co je spravne, spravodlive ci moralne. to nie jej ulohou. ak teda dawkins hovori ze je spravne vylepsit nase geny, tak hovori ako ideolog. na tuto otazku vsak veda nema ako dat odpoved, dokaze maximalne predpovedat dosledky. ale ci su dobre alebo zle musi povedat etika a moralka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prosim ta uz netrep....kde som ja spojil nieco v tom zmysle, ze evolucia  uz z definicie ma suvis z genovou manipulaciou?

 

A Darwin si berie ako navod na svet z modrou krvou eugeniku a netaji sa ani tym, ze eugenika bola nosnym vedeckym projektom Hitlera a jeho "fenotyp" Mengela. Ten druhy (ale aj Dawkins) obhajuje zabijanie neziaducich prirastkov (ludskych, lebo na zvierata ma humanistickejsi pohlad).

 

Neodarwin je vedecky odbor zaoberajuci sa evoluciou.....

Neomarxizmus je ideologia zaoberajuca sa marxizmom....

Neofasizmus je ideologia zaoberajuca sa fasizmom......

Neonacizmus je ideologia zaoberajuca sa nacizmom......

Eugenika je filozofia(?)-veda(?) zaoberajuca sa genetickym vyrabanim supermanov.....

 

k comu inklinuje neodarwin?.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Celkom by ma zaujimalo na zaklade coho je Dawkins taky presvedceny ateista. Skor mam pocit ze ho k tomu vedie nejaka zla skusenost s veriacimi ako je fanatizmus...

 

info- aj ked je to zbytocne ale tebe uz vadi aj to NEO v tom nazve:) dal si tu dobry link na zamznutu evoluciu, co povazujem v tejto teme dobry prinos lebo to co hovori ten pan ma zmysel. Aj ked by ma zase zaujimalo kym sa nechal inspirovat, skoda ze sa tu nikto nanesiel na debatu o tomto koncepte kedze je to troska nieco ine...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...

Mňa by z pohľadu evolúcie zaujímalo, prečo muži a ženy sú nastavení tak rozdielne, čo sa týka reprodukcie. Bežný muž sa môže rozmnožovať zhruba od 12-13 roka života, prakticky celý život. U žien to začína zhruba v rovnakom veku, ale túto schopnosť bežne strácajú niekde medzi 50-60 rokom života. Ale zvyčajne sa dožijú dlhšie ako muži, nezriedka žijú aj po 80tke, takže minimálne 20-30 rokov z pohľadu reprodukcie žijú úplne zbytočne. Načo ženy tak dlho žijú?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ono je to vskutku vážne otázka... a zaoberajú sa ňou lekári a vedci /nielen humoristické časopisy/ hodne dlho : )

 

v skutočnosti to zatiaľ nevedia, nevedia naisto, len predpokladajú viaceré možnosti.

svojho času som sa o to zaujímala, hodne, vtedy som sa dopátrala jednej takej hodne starej atavistickej veci, že ženy sú dôležité svojím dlhším životom pre spoločenstvo - pre tlupu žijúcu v jaskyni, pre kmeň, pretože aj staršie ženy, babičky sa dokážu postarať o potomstvo, nech sa stane v tlupe čokoľvek.

 

vedci predpokladajú, že to súvisí s hormónmi a vývojom plodu xy...

svojho času som predčasne prišla  o dve deti - obaja boli chlapci. lekári sa nad tým nepodivovali - jeden z nich dokonca zapriadol rozhovor, že chlapci sú známy ako  "také fialinky" - v podstate sú z genetického a hormonálneho hľadiska mužské pohlavie to slabšie.

či je to pravda, sa skúma stále.

 

prakticky na celom svete platí, že ženy žijú o kúsok dlhšie, ako muži - lekári predpokladajú, že to skutočne súvisí s hormónmi, ale aj s niečím iným:

 

to ale odcitujem z jedného článku, lebo táto otázka je zrejme kombinovanejšia, než sa zdá:

 

"Myslím si, že dĺžka života súvisí aj s postavením žien v spoločnosti. Takmer všade na svete žijú ženy dlhšie, vysvetľuje sa to aj hormonálnym systémom a štýlom života, neplatí to však v mohamedánskych krajinách. Tam žijú ženy rovnako dlho alebo dokonca kratšie ako muži. Vyzerá to tak, že tam, kde je žena potlačená, zrazu už ani hormóny nepomáhajú. Významnú úlohu teda hrá zrejme aj psychika. Samozrejme, treba vziať do úvahy aj fakt, že v bigamných manželstvách možno zohráva úlohu aj to, že muž nezavolá k žene lekára, lebo má viac manželiek. Všimnite si tiež, že veľmi dlho žijú severanky, ktoré patria k najemancipovanejším ženám na svete. Pritom je pozoruhodné, že Dánky fajčia viac ako muži. Je to jediná krajina na svete, kde ženy fajčia viac ako muži," tvrdí výskumný pracovník RNDr. Emil Ginter.

 

Slovenky síce žijú dlhšie ako slovenskí muži, stále však nedobehli svoje ženy v iných krajinách. V dĺžke života ešte len dobiehajú Češky, Poľky a Litovčanky a za ženami z vyspelých krajín zaostávajú stále o šesť rokov. Najdlhšie žijú Japonky a Francúzky, ktoré sa dožívajú v priemere 83 rokov. Niektorí tvrdia, že aj preto, lebo ich muži najviac milujú.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prave si dodala dokaz toho, aka je zena dolezita pre rodinu, pretoze ona ju vytvara a stmeluje.....feministky sa asi teraz zacnu triast o svoj "program" :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

feministky a ich dnešné nezmysly ako také sú mi ukradnuté. to úbohé sufražetky mali ťažšiu úlohu.

 

stačí, keď evolúcia dosiahne to, že páni tvorstva raz dospejú tak, že pochopia, že ženy sú rovnocenní ľudia s mužmi a príroda vie, čo robí /väčšinou/... ale to sa evolúcia chudera ešte narobí :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game, toto je skor ukazka ako nechapeme evoluciu.  Dlhy zivot nie je evolucny vysledok,  selekcia v evolucii posobi len po rozmnozenie,  to ze zijeme aj po tom ako vychovame deti uz je vedlajsi dosledok nieco ineho, evolucia nema ako selektovat dlhsie zijucich.

Toto by mohla ale robit eugenika,  ak by sme cielene parili ludi, ktori mali dlhozijucich predkov a viedli  plemenne knihy, tak by sme takuto selkciu mohli spravit.  Ale znie to dost dystopicky :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

otázka je v evolúcii, ani neviem, kam by sa lepšie hodila, keď už je tu, nech je tu :)

je to jedno, odpovede sú pravdivé - pravdivé, pokiaľ boli schopní slovutní vedci a páni doktori niečo o dlhovekosti žien zistiť...

 

eugenika možno, ale to nie je o eugenike, ale skutočne o tej úplne prostej schopnosti ženy postarať sa o kdejaké potomstvo, tak úplne jednoducho a starosvetsky, ako to napísal informator. atavizmus, nie eugenika, eugenika mi pri tom ani len nenapadla :)

a keď šťastné ženy žijú dlhšie... ako vykoumali vedci, tak je načase, aby sa aj páni robili šťastnejšími... hm? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten clanok, co ja viem? Zeby Japonky v tej ich patriarchalnej, konzervativnej spolocnosti boli emancipovane, nedajboze "najviac milovane", to je dost pritiahnute za vlasy. Ono to skor popiera vyssie napisane.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

@Ryan Giggs

Kdesi som videl tvrdenie, myslím v nejakom cestopise od niekoho kto žil dlhšiu dobu v Japonsku.. Ja to potvrdiť nemôžem, v Japonsku som nikdy nebol.

Ten cestovateľ tvrdil, že väčšina tých japonských na verejnosti patriarchálnych machov, len čo prekročia prah vedúci k rodinnému krbu v súkromí kam verejnosť nevidí, ocitnú sa ale totálne "pod papučou". Vysvetľoval to tak, že keď sa oni musia urputne verejne tváriť ako superchlapáci, doma im už pre to nijaká energia nezostane. Pročež sa to tak nejak "kompenzuje".  :hmmm:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

game, toto je skor ukazka ako nechapeme evoluciu.  Dlhy zivot nie je evolucny vysledok,  selekcia v evolucii posobi len po rozmnozenie,  to ze zijeme aj po tom ako vychovame deti uz je vedlajsi dosledok nieco ineho, evolucia nema ako selektovat dlhsie zijucich.

Toto by mohla ale robit eugenika,  ak by sme cielene parili ludi, ktori mali dlhozijucich predkov a viedli  plemenne knihy, tak by sme takuto selkciu mohli spravit.  Ale znie to dost dystopicky :)

Ale kym tie deti vychovame ubehne celkom dlhy cas, clovek sa rodi uplne bezbranny zavisly a kym ziska vsetky schopnostu uplynie dlhsia doba. Ale myslim tyso ze to dost striktne chapes, ten system sa ovyplyvnuje aj nepriamo napr. v tom co sa nam zacne pacit pri vybere partnera .. system sa meni sam vramci svojej interakcie. A vysvetlit prave konkretnu dlzku zivota cloveka bude kapanek zlozitejsie ale dosledok dlhovekosti by pri nulovej technike by bol krok spat k mensej felxibilite (zdroje su limitujuce)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov