Skočiť na obsah

Maďari, Maďarsko a jeho vzťahy so susedmi


Ajk

Odporúčané príspevky

mame co zlepsovat vo vyucbe svetovych jazykov a nie este aby sme pridavali nesvetovy jazyk. na kyho otca?

 

mne madarcina pride zaujimava a kamos ma co to ucil, ale to je moja preferencia, a ak ma niekto podobnu, moze si zaplatit kurz alebo doucovanie. alebo preco nevyucovat polstinu? je ich viac a budes schopny dohovorit sa nielen v polsku, ale aj v GB.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 alebo preco nevyucovat polstinu? je ich viac a budes schopny dohovorit sa nielen v polsku, ale aj v GB.

 

a preco nevyucovat cinstinu ? je ich najviac a dohodnes sa nielen v Sanghaji, alebo Singapure, ale aj na Mileticke 
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nooooo ja by som celkom rada po madarsky vedela, otvorilo by mi to dvere k informaciam ku ktorym sa nedostanem. Na dovolenke v Madarsku som mala na stastie kamarata ktory popísoval a prekladal, Madari su gurmani a pochutnala som veciach ktore by som asi nikde inde nechutnala. Lukulske hody :-)))) este teraz ma brucho boli ked na to pomyslim.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pretože sa jedná o národ s ktorým máme spoločné korene

a dokonca by sme mohli povedať, že sme vlastne národ jeden

 

maďarská menšina tvorí 20%

 

tu sa jedná o nasledovné

ak by bola maďarčina druhým štátnym jazykom

je nutné, aby sme ju boli schopní ovládať aj my

preto tá výučba

inak by to nemalo žiaden efekt a ešte viac by sme sa odcudzili

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak by bola maďarčina druhým štátnym jazykom

je nutné, aby sme ju boli schopní ovládať aj my

A preco by to bolo nutne? Mi chces tvrdit, ze kazdy Kanadan vie Francuzky?

inak by to nemalo žiaden efekt a ešte viac by sme sa odcudzili

Aha, takze ked ludom na Orave, pri Ziline atd naordinujem povinnu madarcinu, tak tym pomozem vzajomnemu spoluzitu? Toto je chore. Zaklad v dobrom spoluziti je vo vzajomnom respektovani, a podobne nutenie ma s respektom pramalo spolocne.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomassi

 

už si sa zahlásil na kurz madarčiny ? ak nie tak tam rýchlo utekaj :lol:

 

a prečo sa nechceš učiť aj Ruštinu ? je ich veľa a maju tiež dobrú literatúru a dokonca sme príbuzný :) ... takže šup šup a marš sa učiť azbuku potom mi dáš doučko

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

asi sa nerozumieme

 

vychádzam z predpokladu, že keďže tu máme 20% maďarskú menšinu

maďarský jazyk by mohol byť druhým štátnym jazykom

 

v tom prípade by sa na južnom SVK používal

a keby som tam prišiel, mohlo by sa stať, že by som sa nedorozumel - nie vo význame, nerozumieť ani slovo

preto by sa od 3. alebo 5. ročníka na ZŠ povinne vyučovala maďarčina

aby sme získali aspoň aké také základy v komunikácii

 

tie príklady literatúra, film, internet, zamestnanie, . . .

boli uvedené ako výhody, kt. z toho môžu prameniť

 

Dark

pomer veľkosti Kanady ku pomeru veľkosti Slovenska

vzdialenosti medzi frankofónnymi a anglicky hovoriacimi oblasťami sú "trošku" väčšie

ako medzi Žilinou a Dunajskou Stredou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v tom prípade by sa na južnom SVK používal

a keby som tam prišiel, mohlo by sa stať, že by som sa nedorozumel - nie vo význame, nerozumieť ani slovo

Ale ved tak to funguje aj teraz. Ked prides do niektorych obci na juznom slovensku tak mozes mat problem dohovorit sa normalne po Slovensky. Samozrejme ze sa nakoniec dohovoris rukami-nohami, vsak sme taki isti ludia, nieje problem.

 

Rovnako, ako k tomu prijde clovek z Oravy, co ma blzsie Polsko a daleko castejsie bude na polskych trhoch, ako na juznom slovensku. Preco sa on musi ucit madarsky?

pomer veľkosti Kanady ku pomeru veľkosti Slovenska

vzdialenosti medzi frankofónnymi a anglicky hovoriacimi oblasťami sú "trošku" väčšie

Zijeme v 21 storoci, ja mozem byt z frankofonnej casti v anglickej skor ako ty zo Ziliny na juzne slovensko autom. Takze toto nieje argument.

 

tie príklady literatúra, film, internet, zamestnanie, . . .

boli uvedené ako výhody, kt. z toho môžu prameniť

Ale toto su velmi osobne motivy. Clovek, ktory chce pozerat madarske filmy, citat madarsku literaturu, tak sa madarcinu nauci sam z vlastnej iniciativy, nepotrebuje k tomu nejaky zakon. Pre cloveka, co o take veci nema zaujem a na juznom slovensku sa vyskytuje tak zriedkavo, ze tu madarcinu co sa naucil 3-5 rocniku ZS uz davno zabudol ( noze sa skus opytat ludi, ktori sa ucili Rusky, kolko si z nej este pamataju), je podobny zakon len dalsia statna buzeracia. Daleko vhodnejsie mu namiesto madarciny prijde svetovy jazyk, ktory bude daleko castejsie pouzivat.

 

Tento tvoj navrh zakona je rovnaky debilizmus ako zakon o vlastenectve. Snazis sa nim niekomu nanutit tvoj pohlad, myslis si, ze vztah k jazyku mozes plytko donutit zakonom a absolutne ignorujes slobodne rozhodnutie cloveka.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vychádzam z predpokladu, že keďže tu máme 20% maďarskú menšinu

maďarský jazyk by mohol byť druhým štátnym jazykom

 

Dúfam, že mi niečo neuniklo a neanektovali sme medzičasom severné Maďarsko :lol:

 

Národnostné uloženie v roku 2006: Slováci (85,8 %), Maďari (9,5 %) - najmä v pásme pri hraniciach s Maďarskom, Rómovia (1,8 %), menšími menšinami sú Česi (0,8 %), Rusíni (0,4 %) a Ukrajinci (0,2 %), Nemci (0,1 %) a Poliaci.

http://sk.wikipedia.org/wiki/Slovensko

 

Inak nemám nič proti tomu keď sa ktokoľvek na Slovensku dobrovoľne učí po maďarsky, ale naordinovať to povinne zákonom to tiež považujem za nezmysel.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja len vravím,

že ak by (aby) sa uzákonila maďarčina

mali by sa spraviť kroky, ktoré som napísal

Ale preco? Dva statne jazyky nieje o tom, ze naordinujes kazdemu aby aspon zaklady toho druheho vedel... ale presne o tom opacnom. Aby si pri styku so statom mohol pouzivat svoj rodny jazyk. To, ako si ludia budu hovorit medzi sebou a ake jazyky budu ovladat nijakym zakonom neovplyvnis.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Cactales

ok

veľká hanba z mojej strany (bez akejkoľvek irónie)

neviem ako mi napadol tento údaj

asi infekcia ficoizmom

 

Dark

znie to celkom rozumne,

lenže ja dávam dôraz na to,

aby občania štátu ovládali oba štátne jazyky,

resp. aby im štát dal možnosť ich ovládať

duplom tak malého štátu ako sme my

 

z miesta na miesto sa vieš premiestniť rýchlejšie alebo pomalšie

no na menšom území máš vyššiu frekvenciu premiestňovania sa medzi týmito miestami,

resp. vyššiu návštevnosť miest s odlišným národnostným zložením

 

nemal by teda štát prostredníctvom vzdelania dať možnosť

deťom študovať druhý jazyk?

ak áno

tu je otázne, či to bude na výbere dieťaťa (rodiča)

alebo to bude povinné?

 

tak ako je od 3. ročníka povinný cudzí jazyk

bol by povinný aj druhý štátny jazyk

 

tu nejde o nejaké nanútenie maďarčiny,

ale o snahu priblížiť sa Maďarom žijúcich na Slovensku

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

myslím, že nie

 

nie každá ZŠ

Ti dáva možnosť študovať maďarčinu

 

a nezabúdaj, že stále sa bavíme v intenciách

ak by bol maďarský jazyk

druhým štátnym jazykom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tomassi ty sa ju kľudne začni učiť :lol: ale ja sa učiť po maďarsky neplánujem :) a ani sa nikdy plánovať nebudem načo aj ?

 

tomassi

už si sa zahlásil na kurz madarčiny ? ak nie tak tam rýchlo utekaj :)

a prečo sa nechceš učiť aj Ruštinu ? je ich veľa a maju tiež dobrú literatúru a dokonca sme príbuzný ;) ... takže šup šup a marš sa učiť azbuku potom mi dáš doučko

 

ty sa venuj radsej doucku zo slovenciny ;)

príbuzný - prva osoba mnozneho cisla ma na konci dlhe makke i a nie ypsilon ;)

 

skus sa niekedy naplanovat a douc sa ;)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dôvod,prečo sa niektorí nechcú naučiť ma´darčinu je jednoduchý. Ešte sa nenaučili slovenčinu a už by ich chcel niekto zaťažovať ďalším jazykom?To už by v tom mali komplet guláš. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a nezabúdaj, že stále sa bavíme v intenciách

ak by bol maďarský jazyk

druhým štátnym jazykom

mam pocit, ze ani obcania Svajciarska nemaju stanovenu povinnost ovladat rovnako francuzstinu, taliancinu, nemcinu a aj retoromancinu

 

Jozko Pucik zo Zazrivej je v tomto pripade strateny, lebo aj keby sa nutene madarcinu naucil, ako druhy statny jazyk, tak ju mozno nikdy nepouzije, aj ked dva krat do roka zide s ovcami do doliny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prečo to stále tlačíte do povinnosti ovládať ten jazyk

ten druhý jazyk by sa vyučoval s takou povinnosťou

ako sa vyučuje cudzí jazyk

čiže od 3. ročníka by k predmetom pribudla maďarčina

 

v tom prípade je jožkovi zbytočná aj angličtina

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 tam si to natlacil ty, ked si to tak sikovne naformuloval, fakt to z tvojho prispevku vyplyva

 

Jozkovi je zbytocny akykolvek iny jazyk, ledaze by sledoval po veceroch CNN

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

možno to bolo mojou formuláciou

v tom prípade sa ospravedlňujem

 

ale svoj podiel na tom istotne majú prispievatelia úvodných reakcií na môj príspevok :lol:

 

majuska

keby vedel, tak má väčšie portfólio

a možno aj portfóliovník :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov