Skočiť na obsah

Mŕtve more umiera


game

Odporúčané príspevky

písalo Sme, vybrané z článku 10.6.2006 :

 

Mŕtve more sa stráca, pretože rieka Jordán, ktorá do neho prináša najviac vody, už nie je riekou, ale len potokom s kalnou vodou.

 

Ekológovia hovoria, že za úbytok vody môžu mimoriadne suché letá, pri ktorých sa pôda vysušila tak, že sa pod zem prepadli celé sady paliem. Na vine sú však aj ľudské experimenty, ktoré sa snažia z nehostinnej klímy vyťažiť maximum. Aj za cenu unavenej prírody.

 

Izraelská a jordánska vláda, ktoré sa o Mŕtve more delia, síce minulý rok podpísali dohodu na záchranu svetového unikátu, odborníci sú však skeptickí...

 

celý článok : http://www.sme.sk/clanok.asp?rub=online_magaz&cl=2756676

 

Obrázok

 

Rieka Jordán tvorí severnú časť hranice medzi Izraelom a Jordánskom a medzi Západným brehom a Jordánskom. Preteká cez Galilejské more (116 km), v ktorom žije veľa druhov rýb, a dodáva Izraelu viac ako polovicu pitnej vody.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 3
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • game

    1

  • cizy

    1

  • RoSo

    1

  • havarka

    1

Najaktívnejšie dni

Top prispievatelia v tejto téme

"Pokiaľ čoskoro niečo neurobíme, rieka Jordán sa stratí. Čo ju dodnes drží tečúcu, sú splašky. Viac než polovica vody sú hrubé splašky a odtoková voda z poľnohospodárstva," hovorí Munqeth Mehyar, predseda izraelského, jordánskeho a palestínskeho hnutia Priatelia zeme blízkeho východu (FOEME). "Nasledujúci mesiac organizujeme kampaň na vyčistenie umierajúcej rieky, kedy izraelskí, jordánski a palestínski predstavitelia symbolicky stúpia do Jordánu."

 

Začiatkom 60. rokov pretieklo riekou Jordán z Galilejského jazera do Mŕtveho mora každý rok vyše 1.3 miliardy m³ vody. Avšak priehrady, kanály a čerpacie stanice vybudované Izraelom, Jordánskom a Sýriou na odvádzanie vody pre plodiny a pitie, znížili tok o viac ako 90% na približne 100 miliónov m³.

 

"Príbeh úmrtia rieky Jordán začal bojom o vodu medzi Izraelom, Jordánskom a Sýriou. Odoberajú z nej toľko vody, koľko len môžu," hovorí Gidon Bromberg z FOEME. "V 50. rokoch vybudoval Izrael potrubie na čerpanie vody z Galilejského jazera, čím obmedzil prítok vody do Jordánu. V 70. rokoch postavilo Jordánsko pre zavlažovanie poľnohospodárskej pôdy odvodný kanál z rieky Yarmuk, ktorá tvorila hlavný prítok Jordánu. Priehrada, vybudovaná Jordánskom a Sýriou na rieke Yarmuk, prerušila celý jej tok do Jordánu. V roku 1994 podpísali Jordánsko a Izrael pre obnovu rieky mierovú zmluvu, ale doteraz neboli vykonané dostačujúce opatrenia. Polovicu izraelskej sladkej vody používajú pre poľnohospodárstve účely. Nežiadame vládu, aby navrátila vodu, ale aby dosiahla lepšiu vyváženosť medzi vodnými zdrojmi a ekologickou a historickou dôležitosťou rieky."

 

Hnutie FOEME presadzuje zaradenie rieky Jordán do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

 

celý článok

 

Mŕtve more bez rieky Jordán už Mŕtvym nebude - bude to skôr dielo človeka so všetkými možnými nedokonalosťami. Osobne si myslím, že už mu niet pomoci. Takisto ako niet pomoci rieke Jordán :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov