Skočiť na obsah

Vysoké Tatry


RoSo

Odporúčané príspevky

V otvorenom liste tajomníkovi Výboru vlády SR pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier kritizujú postup pri pripomienkovaní Štúdie trvalo udržateľného rozvoja Vysoké Tatry 2005

Naše Tatry: Postup vládneho výboru je protizákonný

 

RUŽOMBEROK/VYSOKÉ TATRY 21. mája (SITA) – Za neštandardný a protiprávny označuje Mimovládny výbor Naše Tatry (MVNT) postup Výboru vlády SR pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier (VOVT), ktorý dodnes nereagoval na jeho pripomienky k Štúdii trvalo udržateľného rozvoja Vysoké Tatry 2005. Predstavitelia MVNT to konštatujú v otvorenom liste tajomníkovi VOVT, ktorý poskytli agentúre SITA.

 

MVNT podľa otvoreného listu poslal svoje kritické pripomienky k štúdii na adresu Úradu vlády SR v stanovenom termíne, vlani 17. novembra. "Musíme žiaľ konštatovať, že dodnes sme na naše pripomienky nedostali vecnú odpoveď,“ uvádzajú predstavitelia MVNT v liste. Ďalej ich znepokojuje, že sa so štúdiou narába ako so záväzným dokumentom. V liste MVNT ďalej konštatuje, že k štúdii odznelo množstvo výhrad, napríklad od Svetového fondu na ochranu prírody (WWF), ale nikdy nebolo riadne vyhodnotené pripomienkové konanie. Podľa MVNT bolo povinnosťou VOVT reagovať na ich pripomienky najneskôr do 30 dní od ich prijatia, čo neurobil. Minulý týždeň uplynulo pol roka od oficiálneho, verejne oznámeného ukončenia pripomienkového konania k Štúdii trvalo udržateľného rozvoja Vysoké Tatry 2005, ktorý vyhlásil Úrad vlády SR.

 

Veterná smršť v roku 2004 poškodila lesy v regiónoch Horehronia, Kysúc, Oravy, Liptova, Spiša a v časti Vysokých Tatier. Celkový objem zlomených a vyvrátených stromov vtedy predstavoval okolo 5,5 milióna kubických metrov dreva. V štátnych lesoch vznikla po smršti škoda na 4,1 milióna kubických metroch dreva, v neštátnych na 1,4 miliónoch kubických metroch. Najväčšie škody lesní hospodári zaznamenali na území Tatranského národného parku (TANAP), kde bolo zničených vyše 12 000 hektárov lesných porastov. Ako reakcia na uvedenú skutočnosť vznikol MVNT, ktorý zastupuje takmer 100 občianskych organizácii, viac ako 1300 občanov a osobností kultúrneho a spoločenského života.

 

VOVT koordinuje na národnej úrovni aktivity súvisiace s obnovou a rozvojom Vysokých Tatier. Okrem iného napríklad rozhoduje o použití finančných prostriedkov z účtu zriadeného na uvedený účel. Výboru predsedá premiér Mikuláš Dzurinda, jeho členmi sú ministri, predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar, primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš, predseda Obvodného úradu v Poprade Milan Baran a nominant Smer-u, dekan Pedagogickej fakulty UK Oto Majzlan.

 

 

Aký je váš postoj k našim veľhorám? Mali by zostať Vysoké Tatry chránenou oblasťou s minimálnymi zásahmi človeka, alebo by sa v nich mal rozvíjať turistický ruch vo väčšej miere? Alebo hľadať kompromisy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 6
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • RoSo

    3

  • chorche

    3

  • peter506

    1

Top prispievatelia v tejto téme

Nooo.... Tema chce siroku diskusiu! Ale nakolko je to chranena oblast a narodny park.... Najmudrejsie je nechat Tatry na samovyvoj, nie tam tazit, ako tupci. Je pravda, ze ohniska korovcovej kalamity bolo mudre zlikvidovat, ale to je cele. Mimochodom: Kalamita je to len z pohladu cloveka. Kde sa stala chyba? Sprosti lesnici tam nasadili smerkovu MONOKULTURU!!! Rovnoveky porast! Stromy boli rovnako vysoke a nedoslo k obtekaniu, bora stromy zvalila. Neverte ministrovi, ze tam treba nasadit duby, to mu nejaka dubova hlava poradila, nech sa stara o LANDEP a nemudruje do veci, na ktore ma inych ludi. Smreky, nizsie jedle a buky....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sa obávam hlavne toho, že sa naše Vysoké Tatry budú časom podobať francúzskym alpám pri mestečku Albertville. Tam kvôli olympiáde vyrúbali kopu stromov a svahy spevňovali betónovými injekciami. To už má s prírodou len málo spoločného.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 10 mesiacmi...

Nemyslim si, zeby niekto umyselne chcel likvidovat Tatry. Skor je to mylna predstava, ze ak sa tu ci tam postavia dalsie a dalsie hotely, zmeni zonacia, povoli tazba, tak to nikomu neublizi a niekto sa nabali. Len to moze dopadnut tak, ze z celeho narodneho parku ostane mala zahrada obohnana plotom. Snad potom zacnu aj vyberat vstupne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz

×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov