Jump to content

Katastrofy sprevádzajúce ľudstvo


RoSo

Recommended Posts

Aké katastrofy a nešťastia z blízkej i dávnejšej histórie poznáte? A čo konkrétne o nich viete?

 

(napr. Černobyľ, zemetrasenie v San Franciscu, výbuch Chalengeru a pod.)

Link to comment
Share on other sites

O Černobyle tu už tému máme, Challenger si pamätám, síce bol som ešte malý ale hovorilo sa o tom všade.

Ďalší raketoplán čo vybuchol bola Columbia nejako na začiatku r.2003.

Link to comment
Share on other sites

Myslím v pondelok to bolo, čo som pri prepínaní narazil v TV na dokument o katastrofe Hindenburgu. Tož malý výboj a celý skončil ako skončil... A všetko vraj kvôli novému náteru plášťa. Ale autentické zábery tam boli dobré, behal mráz po chrbte...

Link to comment
Share on other sites

nedávno som v nejakej súvislosti počula spomínať požiar lanovky v Kaprune v Rakúsku r. 2000, kde zomrelo 155 ľudí ...

 

 

 

 

/mimochodom ... toto je trochu morbídna a krutá téma, ale je vlastne namieste : v dnešnom rýchlom svete, keď večermé správy sú samá väčšia či menšia katastrofa, veľmi rýchlo zabudneme ... aj na to, čo nás zdesilo pred pár dňami ...

... a niektoré katastrofy zostávajú v pamäti ľudstva desaťročia či storočia po tom, čo sa odohrali ... na ostatné zabudneme ... a zrejme radi, že nás sa to ani tentokrát netýkalo ... /

Link to comment
Share on other sites

game

 

myslím, že o tomto požiari je natočený koprodukčný film. Jednu z hlavných postáv, manželku strojvodcu, hrá Jana Hubinská. A zdá sa mi, že do konca roka by ho mali dávať v telke. Pohľadám článok, kde som to čítala a prípadne opravím a doplním.

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

Nejedná sa síce o katastrofu - jedná sa o nesmiernu tragédiu, ktorú zavinili ludia -

ak sa ich vôbec ľuďmi dá nazvať.

 

Tragédia, ktorá mnou hlboko otriasla, bola tragédia, ktora sa odohrala začiatkom septembra 2004 v Beslane.

 

Prvý september je pre väčšinu detí dňom slávnostným, je to deň, ktorý sa nesie v znamení začiatku školského roka. Prvý september pre deti z Beslanu sa však niesol v znamení strachum hrôzy a smrti.

Deťom z Beslanu ostala trauma na celý život – prišli nielen o priateľov, ale prišli aj o ilúziu, že ich detstvo je štastné a bezstarostné.

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...

Hmm to teda ano v Beslane to bolo krute a nepochopitelne no hnus nedavno som si o tom stiahol prezentaciu co robil kamos. Otvoril som, precital som, nikdy viac. :lol:

Link to comment
Share on other sites

 • 2 years later...

Mne je veľmi ľúto zemetrasenia, ktoré je ústrednou témou v celom Taliansku, keď mesto L'Aquila bolo poriadne poničené krutým prírodným živlom - zemetrasením. Stalo sa tak 6.apríla 2009 a zemetrasenie so silou 6,3 stupňa Richterovej stupnice. Zatiaľ o život prišlo minimálne 214 ľudí, stále nezvestných je 34, zranilo sa vyše 1500 ľudí a o strechu nad hlavou prišlo vyše 17000 ľudí. Obrovská tragédia, koniec-koncov ako aj v každé iné obrovské zemetrasenia aj mimo Európy.

 

Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým ľuďom, ktorí zemetrasenie zažili na vlastnej koži.

 

Rest in Peace L'Aquila

Link to comment
Share on other sites

na ct1 hovorili, ze tam sli traja naj studaci zo strednej priem skoly chemickej s riaditelkou /nepamatam si mesto/, za odmenu na dva tyzdne... 17 rocny chlapec a jeho spoluziacka su mrtvi.. treti ma zlamanu nohu...

otrasy sa udiali znova v noci a aj dnes cez den.. taliani odmietaju pomoc zo zahranicia, pocula som, ze aj madonna im chce pomoct /financne samozrejme/.... videla som reportaz o tom, ze predpovedaju kvoli pohybom zemskej kôry vybuch vezuvu... mozno je to celkom blizko, myslim casovo..

 

je to smutne, co sa tam stalo, cloveka sa to dotkne, ale taky je zivot a zivly.. pripomenulo mi to tsunami v indonezii... ani neviem, ako tam funguje dnes zivot.. frisko zabudame... :lol:

 

"Vyjadrujem úprimnú sústrasť všetkým ľuďom, ktorí zemetrasenie zažili na vlastnej koži."

ja som zemetrasenie zazila na vlastnej koži trikrat... nic prijemne, cloveka chyti taky des, ze az... az vtedy cloveku dojde, ze nie je nic, iba mala blcha.. nezelam nikomu...

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

včera zomrela ako 97 ročná Millvina Deanová, posledná pasažierka, ktorá prežila potopenie Titanicu ...

plavila sa s rodinou ako 9 týždňová ... jedna etapa dejín

 

Mala byť nepotopiteľná. A predsa, v noci zo 14. na 15. apríla 1912 sa luxusná výletná loď spoločnosti White Star Line potopila. Plavbu na Titanicu neprežilo viac ako 1500 pasažierov a zachránilo sa ich len 711. V nedeľu zomrela aj posledná účastníčka tejto nehody, deväťdesiatsedemročná Angličanka Millvina Deanová.

 

Titanic sa potopil v noci zo 14. na 15. apríla 1912.

Patril spoločnosti White Star Line a mal byť nepotopiteľný.

Zahynulo 1522 ľudí, zachránilo sa asi 700.

Stroskotancov zachránila loď Carpathia.

 

posledná pasažierka Titanicu zomrela - sme.sk

Link to comment
Share on other sites

 • 7 months later...

12.januára 2010, presne o 16:53 miestneho času zasiahlo krajinu HAITI ničivé zemetrasenie, ktorého epicentrum polo len 15 km od hlavného mesta Port-au-Prince. Zemetrasenie s magnitúdou až 7,0 stupňa bolo poriadne ničivé a mnoho ľudí sa v tom lepšom prípade ocitlo bez strechy nad hlavou, v tom horšom ostali pod troskami domov a buď sú nezvestní alebo mŕtvi. Prvé odhady ohľadom úmrtí sa odhadujú až na vyše 100 000 obetí!

 

Obrovská katastrofa, Rest in Peace Haiti :lol:

 

 

Obrázok

 • Upvote 1
 • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

správy odtiaľ veľmi nie sú, nefunguje tam nič, obrázky sú ...

 

Obetí utorňajšieho zemetrasenia na Haiti môže byť až pol milióna. S odvolaním sa na informácie svojich spolupracovníkov to vo štvrtok vyhlásil vplyvný haitský senátor Youri Latortue. Skutočný počet obetí však nevie nikto spoľahlivo odhadnúť. Prezident Haiti René Préval hovoril v stredu večer o státisícoch obetí.

 

Zemetrasenie postihlo asi tri milióny ľudí, čo je asi tretina obyvateľov štátu Haiti. Ten sám zaberá asi tretinu územia ostrova Haiti Hispaniola, na zostávajúcom území ostrova sa rozkladá Dominikánska republika.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5189930/obeti-na-haiti-moze-byt-az-pol-miliona.html#ixzz0cb8icR8u

 

haiti 13.1.2010

Link to comment
Share on other sites

Svet ide na pomoc Haiti, obetí môže byť pol milióna

Otrasy pôdy neušetrili nikoho: prezident René Préval je momentálne bez prístrešia, zemetrasenie zničilo jeho palác. Veliteľ misie OSN Hedi Annab je nezvestný a arcibiskup Joseph Serge Miot našiel smrť v troskách svojej katedrály.

 

Svetová banka sľúbila Haiti 100 miliónov dolárov a oznámila, že má v úmysle medzinárodnú finančnú pomoc koordinovať.

 

OSN vyčlenila na osobitný fond desať miliónov dolárov, hoci sama na Haiti zrejme stratila desiatky ľudí. Budova stabilizačnej misie v Port-au-Prince sa zrútila, nezvestných je takmer 150 ľudí, 16 mŕtvych zatiaľ identifikovali.

 

Odhady počtu usmrtených sa pohybujú medzi 50 a 500 tisíc; skutočný počet obetí ale zatiaľ nikto nepozná.

 

Na ostrov mieria americké vojnové lode, vrtuľníky a dopravné lietadlá, na ceste sú aj dve tisícky príslušníkov námornej pechoty. Obojživelnú loď Bataan vypravili k brehom Haiti so zvláštnou expedičnou jednotkou na palube, k odchodu sa pripravujú aj torpédoborec a krížnik. O vyslanie ďalších tisíc vojakov sa uvažuje.

 

Link to comment
Share on other sites

po desiatich dňoch vyhrabali živú staršiu ženu ... začali fungovať bankomaty, opravujú prístav, a pol milióna ľudí je bez domova ...

75 tisíc ľudí v masových hroboch.

a medzitým ďalšie zemetrasenie, ktoré sme tu ani nespomenuli ... pokiaľ sa vie, to nemalo obete

 

Napätie a frustrácia v uliciach, kde stále ležia mŕtvi a ranení, a mnohí nemajú prístup k vode, potravinám či liekom, vládnu naďalej. Nemocnice sú preplnené a lekári zranených ošetrujú v improvizovaných podmienkach.

 

Pre hroziace choroby má vláda v najbližších dňoch presunúť štyristotisíc ľudí bez domova do dočasných táborov na okraji mesta. „Tam budú mať aspoň nejaké hygienické vybavenie," povedal pre agentúru AP Fritz Longchamp z kancelárie haitského prezidenta.

 

Hoci bezpečnosť sa zvýšila, problematická je chudobná štvrť Cité de Soleil, kde sa stále rabuje.

 

Krajinu zasiahlo 12. januára zemetrasenie, po ktorom pochovali už 75­-tisíc ľudí do masových hrobov. Medzinárodná pomoc prúdi na Haiti zo všetkých strán. Mnohí však kritizujú jej koordináciu.

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5204568/po-desiatich-dnoch-nasli-v-troskach-zivu-haitanku.html#ixzz0dO1rSVU9

 

Link to comment
Share on other sites

Tam to musi byt peklo. nic horsie si neviem predstavit. Z novodobych dejin ale ani to sa nevyrovna, drazdany, tokyo, nakasaki. Trosku dalej pompeje.

 

Inak nedavno som videl dokument. Armensko r. 1988? Ci nieco okolo mozno 1986. Ja si len hmlisto na nieco spominam. Doteraz su si tu ludia ztoho trosku v soku ci nevyrovnani. Absolutne chudobni ludia, sa zadlzovali aby robili krasne pomniky pre pozostalych. Doteraz ziju ako nasi cigani v osadach(len oni aj chcu aj arobia. Po zemetraseni sa ti co prezili vesali na strom v parku. Nic horsie si neviem predstavit. By som prezil a zabijemi zenu a deti. Kedy sa spamatas, po 5 tich rokoch ci 25 ? Nikdy. zomrel si. a si zivy.

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Čo sa týka zemetrasenia na Haiti, bolo jedno z najsmrteľnejších v histórii ľudstva, počet obetí presiahol vraj počet obetí v Indonézii. Odložil som si obrázok prezidentského paláca v hlavnom meste, ktorý ako keby symbolizoval celú katastrofu:

 

Obrázok

 

Nedávno zemetrasenie zasiahlo juhoamerický štát Chile a najmä vďaka kvalitnejšie postaveným budovám (v Chile sú na zemetrasenia zvyknutí) došlo len k menším počtom obetí. Napriek tomu išlo o mohutné zemetrasenie, ktoré zmenilo tvár celého juhoamerického kontinentu.

 

Pomocou projektu, ktorý využíva GPS, sa zistilo, že niektoré mestá sa posunuli až o niekoľko metrov.

 

 

Zistili, že celé čílske mesto Concepción sa posunulo najmenej o tri metre na západ, pričom posuvy sú merateľné až na Falklandských ostrovoch a v brazílskej Fortaleze. Argentínska metropola Buenos Aires na druhej strane kontinentu od epicentra sa posunula na západ o približne 2,5 centimetra. Metropola samotného Čile, Santiago, o 27,7 centimetra na západ až juhozápad. Výrazne sa posunuli aj čílske Valparaíso a argentínska Mendóza.

 

Čítajte viac: http://veda.sme.sk/c/5276244/zemetrasenie-posunulo-mesta-o-tri-metre.html#ixzz0hndI0fjA

Dnes slabšie zemetrasenie zasiahlo severnú časť juhosrbskej provincie Kosovo, ľudia v meste Kosovská Mitrovica v panike vybiehali z domov.

 

 

V poslednej dobe je tých zemetrasení akosi podozrivo veľa.

Link to comment
Share on other sites

 • 5 months later...

toto je zaujmave:

Zemetrasenie o magnitude 7,4 zasiahlo Novy zeland 4 mile od hlavneho mesta 21,1 mil hlboko a nesposobilo ziadne skody, asi maju kvalitne domy

cnn

The earthquake in New Zealand caused "a lot of damage," though there are no reports of serious injuries or major damage, an emergency official said.

Link to comment
Share on other sites

organizácia FIRMS (Fire Information for Resource Management System) monitoruje veľké lesné požiare na celom svete

na stránke organizácie konkrétne tu môžte vidieť, kde všade zúria požiare

 

táto organizácia spolupracuje so spoločnosťou Google a vďaka tomu si môžte stiahnuť súbor do aplikácie Google Earth tu (v texte kliknúť na "auto-updating KML")

ďalej stačí už len otvoriť Google Earth, tak že kliknete priamo na ten stiahnutý súbor

v aplikácii vám pribudne položka MODIS Hotspots, máte tam tri základne regióny Amerika, Afrika a Európa a Ázia, ktoré môžete rozdeliť na ešte menšie oblasti, čiže môžte vidieť požiare na celej Zemi alebo len v určitých územiach

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 4 months later...

vlaňajší rok bol zasa bohatý na katastrofy, zemetrasenia a lesné požiare a horúčavy viedli prím

 

resumé za rok 2010 ...

 

Prírodné katastrofy si vlani vyžiadali takmer 300-tisíc obetí

 

Najtragickejšou udalosťou bolo silné zemetrasenie na Haiti 12. januára, pri ktorom prišlo o život vyše 222.500 obyvateľov.

 

Vyše 296.800 ľudí zahynulo minulý rok pri 373 prírodných katastrofách. Celkové škody dosiahli 109 miliárd dolárov. Vyplýva to zo správy, ktorú dnes zverejnilo Centrum pre výskum epidemiológie katastrof (CRED). Rok 2010 sa tak stal "najsmrteľnejším za posledné dve desaťročia".

 

Najtragickejšou udalosťou bolo silné zemetrasenie na Haiti 12. januára, pri ktorom prišlo o život vyše 222.500 obyvateľov.

 

Vlna letných horúčav a prírodných požiarov spôsobila "priamo" približne 56.000 úmrtí a stala sa tak druhou najsmrteľnejšou pohromou, uviedlo stredisko napojené na Medzinárodnú stratégiu OSN pre znižovanie rizika katastrof (UNISDR).

 

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/5735233/prirodne-katastrofy-si-vlani-vyziadali-takmer-300-tisic-obeti.html#ixzz1Byapzdbw

 

tento rok ešte len začal, ale rovnako zle. obrovské povodne a lesné požiare to načali.

 

"Pokiaľ nebudeme konať teraz, zažijeme stále viac katastrof v dôsledku neplánovanej urbanizácie a zhoršenia životného prostredia," uviedla osobitná predstaviteľka generálneho tajomníka OSN pre zníženie rizika katastrof Margareta Wahlströmová.

 

hm. to je síce pekné.

Link to comment
Share on other sites

 • 5 weeks later...
 • 10 months later...

Deň, keď plakali aj klauni ...

Je horúce letné odpoludnie 6. júna 1944 a davy zvedavcov v meste Hartford, v americkom štáte Connecticut sa náhlia, aby navštívili predstavenie v najväčšom americkom cirkuse Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus. Nikto z nich netuší, že o nejaký čas zažijú peklo na zemi, že niekoľko z nich sa domov už nikdy nevráti, a že ostatní si odnesú jazvy na tele, ale aj na duši do konca svojho života ...

 

Bežné odpoludňajšie predstavenie, pod šapitó, ktoré má kapacitu 12 000 miest je iba 8700 divákov, ale predstavenie prebieha podľa plánu ... diváci sledujú drezúru šeliem a nikto si nevšíma prvé plamienky, ktoré začínajú olizovať stenu šapitó. Že sa niečo deje si ako prvý všimne kapelník a zavelí muzikantom hrať americký pochod, ktorý je pre zamestnancov signálom, že je veľký problém. Riaditeľ cirkusu Fred Bradna /1872-1955/ vstúpi do manéže, okamžite ukončí predstavenie a vyzýva návštevníkov k opusteniu šapitó ... ale to už je celá stena v plameňoch a oheň sa šíri závratnou rýchlosťou. Šapitó sa mení na obrovskú pochodeň, z ktorej je len ťažko možné uniknúť, dva núdzové východy sú zablokované klietkami so zvieratami a ďalšie východy nie sú schopné "prepustiť" nápor davu. Vypukne panika, ľudia v snahe uniknúť pred ohňom skáču z tribún, ale práve takto napokon zomiera najviac ľudí. Stačí púhych osem minút a zo šapitó ostávajú len ohorené trosky. Priamo pri požiari zahynie 125 ľudí, ďalších 43 podľahne zraneniam v nemocniciach a viac ako 700 ľudí je zranených.

 

V centre pre identifikáciu obetí požiaru neustále zvonia telefóny, ale identifikáciu obetí sťažuje aj skutočnosť, že nikto presne nevie, koľko divákov bolo na predstavení. Cirkus v snahe čo najviac ho zaplniť rozdal v deň predstavenia veľké množstvo voľných vstupeniek ľuďom v okolí. Napriek veľkému úsiliu sa niektoré z obetí identifikovať nepodarilo a pochovali ich do hromadných hrobov.

 

Vyšetrovaním sa zistilo, že plátno šapitó bolo impregnované 816 kg parafínu rozpusteného v 22700 litroch benzínu, a preto vzbĺklo tak rýchlo a tiež to, že minimálne dva z východov boli blokované klietkami so zvieratami. Majitelia cirkusu sa bránili, že museli prestať používať nehorľavé stany, pretože materiál bol prioritne určený pre vojnové účely, napriek tomu bolo päť predstaviteľov cirkusu zatknutých a obvinených z neúmyselného zabitia z nedbanlivosti. Po pár dňoch vedenie cirkusu kapituluje a dohodne sa s vedením mesta Hartford, že príjme plnú finančnú zodpovednosť, uhradí všetky škody a odškodní obete, čo sa naozaj v roku 1954 aj stalo. Aj keď cirkus prijal plnú zodpovednosť za finančné škody, nikdy neprijal zodpovednosť za katastrofu ako takú.

 

Pri skúmaní príčiny požiaru polícia dlhé tápe. Podľa jednej z vyšetrovacích verzií mohol požiar zapríčiniť odhodený nedopalok z cigarety, ale napriek všetkému stále je tu možnosť úmyselného založenia požiaru. V roku 1950 sa však pri vyšetrovaní iného prípadu podpaľačstva prizná Robert Dale Segee /1929-1997/, že to bol on, kto cirkus v Hartforde zapálil, pretože mal nočné mory a príkaz na zakladanie požiarov mal od "ženy stojacej v plameňoch". Aj keď Segee pôsobí ako učebnicový príklad sériového pyrotomana, nikdy nebolo dokázané, že sa kdekoľvek v Connecticut nachádzal. Vďaka svojmu priznaniu bol odsúdený na viac než 40 rokov väzenia, ale pochybnosti, či bol odsúdený pravý vinník pretrvávali. Sám Segee vo väzení tri roky pred svojou smrťou poprie, že by s požiarom cirkusu mal mať čokoľvek spoločné.

Mnoho bádateľov, historikov a obetí požiaru sa domnieva, že pokiaľ to bolo skutočné podpaľačstvo a nie nehoda,

tak vinník nebol a nebude nikdy odhalený.

 

post-88-0-63092500-1326092011.jpg

 

post-88-0-86719000-1326092023.jpg

 

post-88-0-56503400-1326092033.jpg

 

Zdroj: Epocha 1/2012

http://www.circusfire1944.com/

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...

Nejstarší národní park Yellowstone: Zaviní jednou konec lidstva?

 

Jedna z nejpopulárnějších turistických atrakcí Ameriky, Yellowstonský národní park, slaví 1. března výročí 140 let od svého založení. Kromě davů zvědavých návštěvníků však láká také zástupy vědců. Mnozí geologové totiž mají vážné obavy, že právě Yellowstone by mohl být cosi jako časovaná bomba, která již odtikává poslední roky existence značné části lidstva!

Svou rozlohou by Prahu pojala téměř osmkrát. Zhruba tak velká má být sopka, jejíž žhavé magma bublá pod Yellowstonským národním parkem. Její rozměry jsou neuvěřitelných 85 x 45 kilometrů. Co by se stalo, kdyby tato sopka, jedna z největších na Zemi, vybuchla? Podle odborníků by to pro lidstvo i celou naši planetu mělo nedozírné následky!

Peklo pod nohami

Americký národný park Yellowstone sa rozkladá prevažne na území štátu Wyoming a zaberá aj kúsok štátov Montana a Idaho. Jeho celková rozloha je 8983 kilometrov štvorcových. Ako úplne prvý národný park na svete bol vyhlásený 1. marca 1872 a od tej doby ho navštívili milióny turistov. Spočiatku len málokto tuší, že sa prakticky prechádza po supervulkáne, známom dnes ako sopečný kotol. Za posledné dva milióny rokov už táto sopka vybuchla niekoľkokrát. Podľa geologických prepočtov sa tak má diať zhruba každých 600 000 rokov, plus mínus nejaké to desaťročie. Naposledy o sebe dal Yellowstonský Supervulkán vedieť pred 640 000 rokmi. Môže teda byť len otázkou niekoľko málo rokov kedy o sebe dá vedieť znova. Čo by to pre nás znamenalo?

 

Ako by vyzeral koniec?

Ak si myslíte, že výbuch nejakej sopky v Amerike nemôže ovplyvniť ostatné kontinenty, potom sa mýlite. Ono to totiž nie je len tak obyčajná sopka, ale je to supervulkán. Ak by došlo k jej erupcii, dunenie by bolo počuteľné až u nás. Celý severozápad USA by bol prakticky okamžite zdevastovaný. Jedované plyny a tony sopečného prachu stúpajúca až do výšky 50 kilometrov by potom s pomocou vetra zahalili celú planétu. Slnečné lúče by sa k povrchu Zeme vôbec nedostali, teplota by klesla o desiatky stupňov, nedostatok svetla by znamenal skazu pre pozemskú flóru. Zelené oblasti by sa zmenili na púšť, nasledoval by hladomor a niekoľkoročné obdobie temnej zimy, možno aj ďalšie doba ľadová. Do piatich rokov by údajne mohlo dôjsť k redukcii populácie na iba niekoľko tisíc ľudí! To by dokázal jediný supervulkán.

 

Zatiaľ nič nehrozí?

"Podľa všetkých teoretických modelov musí Supervulkán pred masívnou erupciou preukazovať dlhodobú aktivitu, a to v rádoch desiatok rokov. To sa zatiaľ nedeje " ... upokojuje Jessica Fergusson z Yellowstonského vulkanologického laboratória. Znamená to teda, že v najbližších dňoch z tejto strany ľudstvu žiadne nebezpečenstvo nehrozí?! Aj napriek tomu však seismologovia Yellowstonský národný park pozorne strážia, strážia sebamenší pohyb zeme a dohliadajú na teplotu gejzírov, ktoré tu tryskajú zo zeme. Vulkanológovia tvrdia, že ak by mal Yellowstonský supervulkán explodovať, dokázali by ľudí varovať aj niekoľko týždňov vopred. Následný katastrofický scenár by však aj tak príliš zvrátiť nemohli. Na Zemi je pritom hneď niekoľko supervulkánov, ktorých výbuch by mohol znamenať koniec ľudskej civilizácie. Bude to práve Yellowstone, alebo ho predbehne niektorý z jeho kolegov?

 

Zdroj: Enigma 3/2012

http://www.google.sk/search?q=yellowstonsk%C3%BD+n%C3%A1rodn%C3%BD+park&hl=sk&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=-0JFT-2vFY7tsgbZuvm6Dw&ved=0CDYQsAQ&biw=1067&bih=789

Link to comment
Share on other sites

Secretka.... Ten Yellowstonsky je asi najznamejsi, ale na svete ich je zopar porovnatelnych - a z tych trosku mensich, no blizsich (co by dokazali eliminovat podstatnu cast Europy) mame trebars pod Talianskom aj Islandom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy