Skočiť na obsah

RoSo

Odporúčané príspevky

Odpoveď na otázku - aký je zmysel života -  dostaneme ak vieme správne odpovede na tri otázky :

 

Odkiaľ sme ?                   / teda  pôvod človeka, vo všeobecnosti ľudstva - náhoda ?, Boh ?/

 

Prečo tu sme ?                /  bol to  zámer  s určitým cieľom ?, alebo sme sa tu objavili bezúčelne ,len zhodou istých okolnosti ?/

 

Aká je naša budúcnosť ?              / po pomerne krátkom živote s problémami - smrť ?,teda stav neexistencie ? , alebo azda možnosť žiť                                                               navždy?,samozrejme v  prostredí a podmienkach ktoré zabezpečia tu najvyššiu kvalitu života? /

 

 

 

Ak sme príčinou náhody,   /a tých by muselo byť strašne veľa v presnom poradí/ , a v konečnom dôsledku prestaneme existovať , tak náš život /ľudí všeobecne/ nemá zmysel. Tak ako to bolo vyjadrené v značnej časti komentárov. Potom neostáva len " jedzme ,pime lebo zajtra zomrieme". V konečnom dôsledku sa to odráža v sebeckom správaní ľudí - kto z koho.

 

Ak sme výsledkom projektu ,konkrétnej bytosti /Stvoriteľa/ , s určitým zámerom , potom je tu nádej a možná budúcnosť . Aká? K produktom zvykne byť priložený manuál aby splnil účel toho k čomu bol určený a dosiahol sa tým  pozitívny výsledok.  V takom prípade by bolo vhodné si tento manuál osvojiť a  riadiť sa ním.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hoci si všetci veľmi dobre uvedomujeme pominuteľnosť svojho pozemského tela, v najhlbšom kútiku duše tlie predsa len v každom z nás neuhasiteľná túžba po večnom živote. Táto túžba nemôže byť zrealizovaná v hmotnom tele, čo isto každý chápe, ale naše najhlbšie ja akoby cítilo, že ide o čosi, čo sa predsa len dá niekde a nejakou formou uskutočniť.

 

Je to citat tu z vlakna.Ano viem mal som to spravit cez multicitat. Cital som to dotial - ako nieje to zle ,ale na nic. U mna ta neuhasitelna tuzba nieje - mozno bude - mozno nie ten nekonecny zivot. Ja to nepoznam a tak o tom netuzim. Ani neviem preco by som mal. Som cislo teraz - o sto rokov nik nebude vediet ani o Hviezdoslavovi- ak mozem pomozem - praca je pomoc pre inych. Ti za nu zaplatia - lebo si ju vazia.

 

-----------

Vcera som pisal - klientovi sa zdalo ze som drahy- som aj niesom. Ono to nieje o tom - ze mi nechce zaplatit - ze by si nevazil moju pracu. On mi platil - teda si ju vazil. Len mozno - si ju nevazi :) ,alebo na to ekonomicky nema. Alebo hlada nieco lacnejsie. isto aj nieco lacnejsie je. Ak hlada najde. Ja mu to za zle nemam absolutne. Keby som chcel byt lacnejsi mohol by som - ale pod cenu nepojdem.

 

 

!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odpoveď na otázku - aký je zmysel života -  dostaneme ak vieme správne odpovede na tri otázky :

 

Odkiaľ sme ?                   / teda  pôvod človeka, vo všeobecnosti ľudstva - náhoda ?, Boh ?/

 

Prečo tu sme ?                /  bol to  zámer  s určitým cieľom ?, alebo sme sa tu objavili bezúčelne ,len zhodou istých okolnosti ?/

 

Aká je naša budúcnosť ?              / po pomerne krátkom živote s problémami - smrť ?,teda stav neexistencie ? , alebo azda možnosť žiť                                                               navždy?,samozrejme v  prostredí a podmienkach ktoré zabezpečia tu najvyššiu kvalitu života? /

 

 

 

Ak sme príčinou náhody,   /a tých by muselo byť strašne veľa v presnom poradí/ , a v konečnom dôsledku prestaneme existovať , tak náš život /ľudí všeobecne/ nemá zmysel. Tak ako to bolo vyjadrené v značnej časti komentárov. Potom neostáva len " jedzme ,pime lebo zajtra zomrieme". V konečnom dôsledku sa to odráža v sebeckom správaní ľudí - kto z koho.

 

Ak sme výsledkom projektu ,konkrétnej bytosti /Stvoriteľa/ , s určitým zámerom , potom je tu nádej a možná budúcnosť . Aká? K produktom zvykne byť priložený manuál aby splnil účel toho k čomu bol určený a dosiahol sa tým  pozitívny výsledok.  V takom prípade by bolo vhodné si tento manuál osvojiť a  riadiť sa ním.

čo je tým manuálom ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najprv si pred seba postavite dost nepravdepodobnu ontologicku hypotezu, aby ste jej neskor podriadili vsetko To, co pise trewor je vysledkom definitivneho odovzdania sa, rezignacie na vlastne ja. Akoze prepac, ale clovek, ktory bez garantovanej buducnosti nevie preco zit je v tomto svete a zivote trochu mimo. Ked uz takto zerem a pijem, zda sa mi, ze si cast ludi vobec neuvedomuje, ze svoj zivot mozu hodnotne naplnit niecim inym, ako imaginarnou dilemou. Kludne mozem zajtra umriet s vedomim, ze moja pritomnost tu aspon jednemu cloveku nieco pozitivne dala a je smutne, ze si niektori ludia vyplnaju nabozenstvom prave tento deficit. Skoda ich premarnenych zivotov, lebo ich ziju zbytocne.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Idem si zahrat tenis - a budem sa snazit byt dalsiemu kamaratovi vyrovnany partner - teda dat aspon jeden set. Minuly tyzden sa mi to podarilo.

Treti set som vyhral - splnil som ciel - svoj zmysel. Chcel som si zasportovat - dat do tela sebe aj kolegovi. Chcel som aby sme boli z toho obaja stastni. Ten set je aj nieje dolezity - ja prehravam s nim roky - ale ak dam aspon set - je to znamka - akotaka ze aspon nieco.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Najprv si pred seba postavite dost nepravdepodobnu ontologicku hypotezu, aby ste jej neskor podriadili vsetko To, co pise trewor je vysledkom definitivneho odovzdania sa, rezignacie na vlastne ja. Akoze prepac, ale clovek, ktory bez garantovanej buducnosti nevie preco zit je v tomto svete a zivote trochu mimo. Ked uz takto zerem a pijem, zda sa mi, ze si cast ludi vobec neuvedomuje, ze svoj zivot mozu hodnotne naplnit niecim inym, ako imaginarnou dilemou. Kludne mozem zajtra umriet s vedomim, ze moja pritomnost tu aspon jednemu cloveku nieco pozitivne dala a je smutne, ze si niektori ludia vyplnaju nabozenstvom prave tento deficit. Skoda ich premarnenych zivotov, lebo ich ziju zbytocne.

dead, to, že to vnímaš takto ty, ako neveriaci, to chápem, ale k niektorým veciam, ktorým nechápeš, nemal by si sa vyjadrovať takým spôsobom . Je to obraz o tebe.. :) okrem iného, že vraj:" škoda premárnených životov, lebo ich žijú zbytočne" :D

To, že človek verí, nie je pravda, že rezignuje, že nevie prečo žije ..a bla, bla..., práve naopak, predstav si, je to reálne, že veriaci človek naplno žije svoj život, teší sa zo života, pracuje, vzdeláva, obdivuje krásy života, svojho bytia, teší sa z rodiny, svojich detí, má priateľov, rád sa zabáva, číta, počúva hudbu, každý deň sa teší zo života, snaží sa žiť tak, aby on aj ľudia okolo neho sa cítili šťastní..niekedy sa darí viac, inokedy menej.. je to myslím si v takej rovnováhe, a takto to má byť...aj veriaci človek môže zajtra umrieť s vedomím, že jeho prítomnosť tu aspoň jednému človeku niečo pozitívne dala, aj veriaci sú dobrí, čestní ľudia, nie nejakí zaostalí , v skostnatených názoroch..., ako si tuná ty dead, aj poniektorí myslia..čo je na tom ťažké, nepochopiteľné?

veriaci si nevyplňajú náboženstvom deficit ako píšeš, ale sú to proste veriaci ľudia, ktorí okrem toho, že dokážu žiť čestne, proste veria...., je to tiež ich slobodné, nie vynútené uvedomovanie si vlastnej nedokonalosti pred vyššou existenciou, môže byť nesprávne chápaná ako závislosť na niekom.

V žiadnom prípade svoj (e) životy si vierou nepremárňujem(e) a nežijem(e) ich zbytočne.

Láska sa nedá ničím nahradiť. Láska je cieľ života, kto žije pre niečo iné, nakoniec je vždy podvedený.

Pekný deň prajem. :)  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra

 

trewor napisal, ze ak sa nemame po smrti dockat vecnosti, nase zivoty nemaju zmysel a ja som reagoval predovsetkym na tento nezmyselny fatalizmus. Ak to mam doviest do reality, ziadny clovek nepozna svoju buducnost. Zajtra nas moze prejst vlak, trafit slak, alebo nasrata svokra otravit fazulovou polievkou a napriek tomu si dnes dame dobru veceru, uvarime kavu, zasmejeme sa na nejakej prkotine, alebo na inej fnukame, urobime podla moznosti pohodu sebe a ludom okolo seba a ked si lahneme vecer do postele, myslime na nich, tesime sa a strachujeme o svoju a ich buducnost. Neviem naco by sme mali zmysel svojho zivota podmienovat inou dimenziou, ked nezijeme na belasom oblaciku, ale stale dole na zemi. Trochu ma desi predstava, ze ak by sa definitivne preukazala neexistencia "konkretnej bytosti", alebo by zlyhal jej plan s vecnostou, zrazu by nam na  svete zostali milardy a miliardy nihilistov, ktori by nemali preco zit. Takto sa vazeni nezije.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aj zvierata sú spokojné ak sa nasýtia , vyspia ,uspokoja pohlavné pudy,a možno aj pohrajú.

 

 

Známy maliar Gauguin si myslel že najde pravé šťastie na Tahiti. No bol nútený uvedomiť si, že aj na týchto malých tropických ostrovoch podlieha všetok život smrti. A trápili ho aj iné problémy finančné, zdravotné,depresie...

Teda ani v tomto prostredí nebol schopný nájsť odpovede na dôležité životné otázky. Uvedomujúc si tento paradox, rozhodol sa namaľovať obrovské plátno, ktoré sa malo stať vrcholným dielom jeho práce na Tahiti. Bol to obrovský alegorický obraz dlhý 3,75 metra s názvom :

D’où venons-nous? Que sommes-nous? Où allons-nous? (Odkiaľ prichádzame? Kto sme? Kam ideme?). Pokúsil sa ním vyjadriť svoje nepochopenie sveta, nepreniknuteľnú záhadu našej existencie.

 

Odpovede na otázky o živote, ktoré vyjadril vo svojich obrazoch Gauguin a ďalší, ktorí žili pred ním i po ňom, sú v Biblii, knihe, v ktorej Boh odhaľuje svoje predsavzatie s ľudstvom. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Iskra moja zena - je veriaca  - a zije z casti aj moj zivot.

 

Trevwor  - len tak vseobecne alebo priamo na teba - nevyvysoval by som sa ani nad pavucika, ci srnku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zastávam názor, že človek bol stvorený láskou a pre lásku, že milovať a byť milovaný,  je tým najväčším šťastím pre každého. 

Som veriaca, takže láska k Najvyššiemu,  láska k životu,  láska k môjmu manželovi, láska k našim synom, 

láska k našim spoločným priateľom, láska k všetkým ľuďom dobrej vôle, láska k prírode, zvieratám ..

Láska je  v živote pre mňa to  najdôležitejšie, najvzácnejšie .

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zastávam názor, že človek bol stvorený láskou a pre lásku, že milovať a byť milovaný,  je tým najväčším šťastím pre každého. 

Som veriaca, takže láska k Najvyššiemu,  láska k životu,  láska k môjmu manželovi, láska k našim synom, 

láska k našim spoločným priateľom, láska k všetkým ľuďom dobrej vôle, láska k prírode, zvieratám ..

Láska je  v živote pre mňa to  najdôležitejšie, najvzácnejšie .

 

Definuj co je pre teba laska.....okrem roznych citatov z biblie. Alebo tu hore tebou napisane je to, co si predstavujes pod slovom laska k bliznemu a pod.? Ak nepodas presne, co mas tymto popisom na mysli, tak podla mna, splnas koeficient klasifikantov na oznacenie krestansky fanatik.....vid. temu "Krestansky fanatizmus".

Zmyslom života je prežiť.

 

Predstava made-in Mengele ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

východzia premisa je nedokonalá.

a delenie na nejaké body okolo toho, ako hodnotíme zmysel života ?

 

aj bez bodov ... nič nové pod slnkom:

 

hľadania zmyslu života sú po stáročia plné knihy,
zmysel života sa snažil určiť či objasniť každý vedec, bádateľ, filozof, teológ, spisovateľ, herec, sused, človek z ulice, ... každý jeden chcel a chce po sebe zanechať svoje videnie zmyslu života. každý to cíti priam ako povinnosť.

bolo a je to rovnaké pechorenie sa ako nájsť vysvetlenie plynutia času
a vlastne tieto dve neuchopiteľné pojmy spolu úzko súvisia

nikto sa na svet sám nepýta, v jednu chvíľu sme zrazu tu - a uplynie náš čas a už tu nie sme

a čo medzitým ? to nám zostáva na vymýšľanie, aký je zmysel toho, že tu sme ...

možno dosiahnuť nejakú métu, vynájsť vytúžený liek, napísať nezabudnuteľnú knihu, učiť sa jazyky, pomáhať druhým, žiť pre peniaze, žiť pre slávu, začať vojnu, ničiť či budovať, prinášať tiché šťastie priateľom, milovať svojich blížnych, pokojne robiť svoju prácu, alebo len tak byť .... a potom odísť.

aký zmysel má narodiť sa a zhniť na fronte ? zabíjať sa navzájom ?

 

či len tak jednoducho žiť, keď už sme tu, pretože život sa drží pri živote, to je jeho zmyslom, keď už vznikol, nesie pochodeň ďalej, až kým to ide, kým má podmienky, aby žil.

človeku sa vyvinul mozog, ktorý premýšľa - ten ho núti nájsť v jeho živote zmysel, nedovoľuje mu prijať skutočnosť, že som a myslím a milujem a potom jednoducho nie som.

a sme na začiatku : aký je zmysel života ? možno sme vedľajší produkt niečoho gigantického, niečo, čo ani nemalo vzniknúť. chyba vo výpočtoch.
to je zarátané do bodov ?

 

do hľadania zmyslu života každý jeden hľadač zamotal svoju filozofiu a videnie sveta, je toho na miriady. náboženstvo je len jeden kúsok skladačky. kto chce, vloží si ho do svojho vysvetlenia. to je celé.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nech si každý vkladá, vykladá,predstavuje ,čo chce ,ale otázka zmyslu života sa v prvom rade dotýka celého ľudstva, (nejedná sa tu o jedincov a ich osobné predstavy ). A stále spočíva na troch otázkach ,či už si vieme alebo nevieme dať na ne odpoveď.

 

Odkiaľ sme ?

Prečo tu sme?

A kam smerujeme ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Trewor

 

Tvoja otázka o zmysle života je správna, no trochu egocentrická. Rovnakú otázku by si mohli položiť napríklad žaby. Oni to samozrejme nedokážu, tak skús odpovedať za ne. Môžeš človeka postaviť nad zvieratá, preto, že sa dokáže pýtať.  No ak sa dokážeme pýtať, pýtajme sa aj ďalej.  Ak nie sme produktom náhody, ale súčasťou Božieho plánu, aký to má zmysel? A tu sú veriaci aj neveriaci na tom rovnako. Pred 2000 rokmi tu bola príležitosť spýtať sa na túto otázku Ježiša. Škoda, že to niektorého z učeníkov nenapadlo a miesto toho (sv. Petra) zaujímala otázka, ktorí z nich 12-tich je najväčší. Je mi sympatický svojou typicky ľudskou otázkou.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Musím to poopraviť .To nie je žiadna moja otázka. Je to zlé pochopenie pretože sa vytrháva zo súvislostí. Ja som tu žiadnu otázku nikomu nepoložil. Iba ,po prečítaní všetkých komentárov k tejto téme som si všimol že na otázku ,ktorá je v úvode témy,  komentáre boli zamerané na to čo oni osobne považujú v živote za dôležité. To však nezahŕňalo  odpoveď ,ktorá by sa týkala ľudstva ako celku.

A tá je zahrnutá v správnych odpovediach na tie tri uvedené otázky. To je všetko. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Musím to poopraviť. ...

... To však nezahŕňalo  odpoveď ,ktorá by sa týkala ľudstva ako celku.

A tá je zahrnutá v správnych odpovediach na tie tri uvedené otázky. To je všetko. 

 

musím to poopraviť. prečo z toho života vyberáš "ľudstvo ako celok" ?

téma sa týka "zmyslu života" ako celku, nie špeciálne zmyslu života človeka či nebodaj ľudstva.

 

to, že odpovede sú subjektívne - všetci vedátori a každý, kto považoval za nutné priložiť svoje polienko k tejto téme počas histórie mysliaceho ľudstva, odpovedali subjektívne ... sú toho plné knihy výrokov ( a celé tony stránok na nete ) ...

 

nebyť vzniku života ako takého, nie je ľudstvo, a nešpekuľuje nad zmyslom života. bodka. to je všetko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra

 

trewor napisal, ze ak sa nemame po smrti dockat vecnosti, nase zivoty nemaju zmysel a ja som reagoval predovsetkym na tento nezmyselny fatalizmus. Ak to mam doviest do reality, ziadny clovek nepozna svoju buducnost. Zajtra nas moze prejst vlak, trafit slak, alebo nasrata svokra otravit fazulovou polievkou a napriek tomu si dnes dame dobru veceru, uvarime kavu, zasmejeme sa na nejakej prkotine, alebo na inej fnukame, urobime podla moznosti pohodu sebe a ludom okolo seba a ked si lahneme vecer do postele, myslime na nich, tesime sa a strachujeme o svoju a ich buducnost. Neviem naco by sme mali zmysel svojho zivota podmienovat inou dimenziou, ked nezijeme na belasom oblaciku, ale stale dole na zemi. Trochu ma desi predstava, ze ak by sa definitivne preukazala neexistencia "konkretnej bytosti", alebo by zlyhal jej plan s vecnostou, zrazu by nam na  svete zostali milardy a miliardy nihilistov, ktori by nemali preco zit. Takto sa vazeni nezije.

dead

ďakujem .. :)  

 

 

 

Žiť, milovať,  láskou Agapé ..

Láskou akou miluje Boh - dáva a nečaká, rozdáva sa.

Definitívna neexistencia "konkretnej bytosti" sa nepreukáže .. myslím si to, verím... 

 Milovať Boha, človeka, život..  treba pre neho samého - teda preto, že je, aj keby nám to nič neprinieslo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V žiadnom z príspevkov som nehovoril o posmrtnom živote ,ak to niekto takto pochopil.

Iba som chcel zdôrazniť že odpoveď spočíva v zodpovedaní tých troch základných otázok :

Odkiaľ sme ?                   

Prečo tu sme ?              

Aká je naša budúcnosť ?

 

Nad podobnými otázkami som sa zamýšľal už vo veľmi mladom veku.  Ak ma niekto iný pohľad, prosím je to jeho vec. 

Ľudia majú, alebo sa ženú za rôznymi  životnými cieľmi (vzdelanie ,bohatstvo rodina,vzťahy, láska .........) ,ale mnohé z nich môžu byť okolnosťami náhle zmarené alebo sa ich nepodarí dosiahnuť. A ak ich považovali za svoj zmysel života , je po ňom. 

Preto skutočný zmysel života je niečo viac.

 

http://www.ozivote.styleweb.sk/aky-je-zmysel-zivota/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

musím to poopraviť. prečo z toho života vyberáš "ľudstvo ako celok" ?

téma sa týka "zmyslu života" ako celku, nie špeciálne zmyslu života človeka či nebodaj ľudstva.

 

V tom pripade tato tema, je tema o nicom, pretoze ak do toho nezapracujes nabozensky fenomen, tak zivot nema zmysel.....staci iba zrat-srat-mnozit sa-postavit dom-zasadit strom....a nakoniec si najst miesto ktore sa pohnoji tvojimi (mojimi) pzostatkami......s pocitom, ze aspom tie niekomu prinesu osoh (vacsia uroda a pod.)..........tak asi si to predstavujes?

 

dead

ďakujem .. :)  

 

Za co si sa deadovi podakovala?.........za toto tu?

 

 

dead, dňa 15 Jul 2014 - 19:28, napísal:snapback.png

iskra

........ Trochu ma desi predstava, ze ak by sa definitivne preukazala neexistencia "konkretnej bytosti", alebo by zlyhal jej plan s vecnostou, zrazu by nam na  svete zostali milardy a miliardy nihilistov, ktori by nemali preco zit. Takto sa vazeni nezije.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov