Skočiť na obsah

Socializmus /komunizmus/ vs. kapitalizmus


Sniper

Socializmus  

31 členovia hlasovali

  1. 1. Želali by ste si návrat socializmu?

    • Určite áno
    • Skôr áno
    • Je mi to jedno, neviem
      0
    • Skôr nie
    • Určite nie


Odporúčané príspevky

wysky nase skolstvo je v hroznom stave preto, lebo je statne...su tam tabulkove platy za ktore sa nechce ucit sikovnym ucitelom a ostavaju tam lenivci...

No nie celkom. Vysoke skolstvo nie je statne, ale je verejne.... Ok, to je len papier(zakon). Problem je ale iny, uroven vysokych skol klesla, za socializmu bola vyssia. Absolventi boli viac vydrilovani ako dnes, viac vedeli (aj ked nechcem hovorit za vsetky univerzity, ale vieme, ako vznikali najme za Meciara.) Dnes skoly dostavaju peniaze na zaklade poctu studentov (trhova ekonomika). Cim viac studentov, tym vyssi prispevok od statu. A nedajboze, aby niekto zvysil narocnost... Pani studenti by ho zacali obchadzat veeeelkym oblukom. Dnes skonci VS uz prakticky kazdy... Ale hlavne, ze kazdy chce zarabat nehorazne peniaze.

 

Minuly tyzden som sa zastavil u kamaratky na univerzite, dlho sme sa nevideli, stazovala sa na uroven vedomosti studentov, resp. na uroven nevedomosti...

 

Ja som mal svojho casu studentku a bolo evidentne, ze nerozumie problematike. Ked som sa spytal jej kamaratov na nu, povedali mi, ze povodne chcela ist na medicku... A vystudovala strojarinu... No ale problemy som jej nechcel robit.

 

A to sa s tebou nebudem bavit o doktorandskom studiu... atd... atd..

 

To je cely balik problemov zacinajuci v poddimenzovanom financovani skolstva a vedy zo strany statu.

 

preco by ale napr mal denny student mat studium zdarma a externista platit? externista zamestnany odvadza dane, denny casto prd robi a este pobera vyhody....spravit platene skolstvo...po prve ludia si viac zacnu vazit studium a po druhe stupne kvalita, ked sa dokazu zaplatit kvalitny ludia....

Externisti? To su ti vikendovi studenti?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia

 

Ak niekto dostáva vysoký plat preto že využíva to že je takých ako on málo, nie preto čo vlastne vyprodukoval (nemyslím materiálne ale celkovo) tak prečo toho čo si chce vydobyť lepší plat, teda aspoň polovičku s toho vyššie uvedeného hneď nazveš komunistom. Pritom vôbec sa ma to nedotklo, veď to nieje nadávka len ma zaujala tvoja logika, ktorá dokonca upiera takýmto ľuďom slušne zarábať. Až všetci tak potrební odídu do zahraničia a potom ťa na nedeľnom výlete uštipne včielka a ty budeš zomierať lebo si na takéto uštipnutie alergický a lekári sú za hranicami možno trocha zmeníš na túto otázku názor.

 

Dead

 

Len som povedal že tí tak dobre ohodnotení a nepostrádateľní majú na rováši túto krízu. Snáď nechceš tvrdiť že zlé pôžičky a financovanie majú na svedomí mukli v lese, lebo tam na pni spisovali zlé zmluvy ?

Ináč ja som nikde nenapísal kto povedal, že ten drevorubač má neprimerane vysoký plat, len som okomentoval postnutý článok, kde to jasne z neho vyplýva.

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vies, keby neboli tí, ktorý za tú mzdu robia lebo musia! nei lebo chcú, ale musia! tak by bol aj ten pás tomu kto ho vymyslel na ..nič.

ale prd na nic...vymyslel by ako tych ludi nahradit strojmi..poviem ti priklad z mojej praxe...dostali sme za ulohu v praci zautomatizovat procesy, aby sme odobrali pracu vsetkym tym manualnym klikacom v exceli....robime na tom ale nieje zas vola z kazdej strany aby sme to robili...pretoze tym dame najavo ze niesu tak potrebni ako si niekto mysli....

 

sani...ty si myslis ze tych ktorych je malo v urcitom odbore nic nevyprodukuju??? zaujimava logika ale nicim nepodlozena...ja nikomu neupieram slusne zarabat....to ze komunisti ktorych si si zvolil tym ludom na najnizsich poziciach zariadili plat aky maju je problem tych co si ich volili...kazdy ma sancu na viac....zaujimave ze v tom hnusnom kapitalizme aj ten co robi obycajneho predavaca si dovoli byvat v klude v podnajme a nieco si este aj usetri na seba....

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ale prd na nic...vymyslel by ako tych ludi nahradit strojmi..

off

Nadišiel čas pre Skynet :lol:

 

Keby za všetkých robili stroje, tak začo by ludia kupovali tie výrobky ktoré stroje vyrábajú? :)

Chcel som iba vyjadriť že nesúhlasím s týmto ..kazdy ma sancu na viac... thats all.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sani

Niesom sice dead, ale tipujem ze to bolo urcene mne.

Take konstrukcne kraviny co tu ty pises, to uz je silne kafe. Samozrejme ze pozicky neposkytoval drevorubac v lese...ale poskytovali ich doktori? elektroinzinieri? informatici? strojari? chemici?...resp. vsetci vzdelanych ludia, co si ich hodil do jednheo vreca?

Na druhu stranu... kto ma ako prvy problem splacat pozicku? dobre zaplateny, alebo zle zaplateny?

 

Ak niekto dostáva vysoký plat preto že využíva to že je takých ako on málo, nie preto čo vlastne vyprodukoval (nemyslím materiálne ale celkovo) tak prečo toho čo si chce vydobyť lepší plat, teda aspoň polovičku s toho vyššie uvedeného hneď nazveš komunistom.

Ach boze...Ty sa aj vobec zamyslas..aspon trosku... nad tym co tu pises? Si myslis ze nejaky zamestnavatel plati zamestnanca, len preto, ze ich je natrhu malo? Keby ho nepotreboval, tak ho hned vyhodi... Problem je v tom, ze ti dobre zaplateni ludia tam niesu preto aby tam zohrievali stolicku a skrabali sa 8hodin denne v rozkroku. To ze ty nevidis vysledky ich cinnosti je len tvoja kratkozrakost a malost..nie chyba systemu..

A ak si myslis ze je ich robota na rovnakej urovni ako robotnika.. tak preco na tych poziciach nesedis ty, alebo tutok lopatka? Mozno je to preto, ze na dane pozicie jednoducho nemate?

Ja tiez nemam na XY pozicii, ale nechodim fnukat na fora ze ten a ten zaraba X-krat viac ako ja...

 

Ja nemam problem s tym, ked chce niekto viac.. Mne vadi ten pristup co tu nacal Tomas.."daj!" Ja Vam nic naviac neponuknem, ale Vy mi dajte! To nie je o vysokej skole.. Mi nehovor ze dnes nie je mlady clovek schopny sa naucit aspon zaklady anglictiny + zaklady prace s PC. Zakladne predpoklady na zlepsenie pozicie, ak ani to malo nieje ochotny do seba investovat, tak nevidim ziadny dovod, preco by mu zamestnavatel mal dat viac.

Ak mu da mfp... ale ak mu neda, nech sem nechodi nariekat aky je tento system zly, ked nechce financovat lenincov..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja by som nechcela komunizmus, hoci by som mala dať že áno, lebo som z východu, ale my sme boli zaostalí vždy, u nás je kopa lenivcov čo chlastajú a hrajú automaty a pritom nič nemajú. Ja si dokážem zarobiť na všetko čo chcem /nový PC, TV/dovolenky, aj ušetriť dokážem/. A neviem ktorá by si vážila takého chlapa ktorý sa nesnaží a len čaká aby mu štát všetko dal.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A ak si myslis ze je ich robota na rovnakej urovni ako robotnika.. tak preco na tych poziciach nesedis ty, alebo tutok lopatka?

Darkman

 

zaújmavé ako ma z oblubou spomínaš a pritom som sa do tejto debaty už dlho nezápajal, okrem teda výmeny názorov z Nokiou. Ale nevadí práve naopak :lol: Prečo tam nesedí Sani neviem, ja tam nesedím preto lebo neviem Anglicky hlavne + mám len základy z PC. Ale nemôžem povedať že by som bol teraz zvlášť spokojný zo zamestnaným ale v okamihu ako skončí táto zasr..... kríza tak sa pohliadnem po dačom lepšiom. Respektíve hladám stále a keď dačo nájdem idem ta het odtiaľ.

 

 

Mi nehovor ze dnes nie je mlady clovek schopny sa naucit aspon zaklady anglictiny + zaklady prace s PC

Každý nemá hlavu na jazyky, a dakomu sa Angličtina protiví, keby aspoň ponúkali viacej jazykov / myslím tým na výber /

 

Ja tiez nemam na XY pozicii, ale nechodim fnukat na fora ze ten a ten zaraba X-krat viac ako ja..

Ja rozhodne nefňukám, len vravím svoj názor.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Až všetci tak potrební odídu do zahraničia a potom ťa na nedeľnom výlete uštipne včielka a ty budeš zomierať lebo si na takéto uštipnutie alergický a lekári sú za hranicami možno trocha zmeníš na túto otázku názor.

v tom pripade ty umries, lebo ta nema kto osetrit a zvysok naroda osetria rovnako dobre ukrajinski, indicki, alebo burundsko-rwandski lekari, ktori vystudovali na Slovensku medicinu, alebo sa sem vystudovani uz pristahovali, lebo tu zarobia viac, ako doma

 

ale vlastne mas pravdu, lebo nas nakoniec aj tak prevalcuju migrujuci Cinania ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V prvom rade sa ospravedlňujem Deadovi, príspevok bol fakt pre Darkmana

 

Nokia

Stále vychádzaš z mylného predpokladu že ja niekomu niečo závidím a dokonca si teraz jasne napísal že predpokladám že niekto nerobí nič a berie za to veľa. Nikdy nikde som nenapísal že niekto berie veľa, ale že odmeňovanie za prácu hlavne menej vzdelaným ľuďom je nízke a nevychádza ani z ohodnotenia skutočného prínosu dokonca ani s potrebnosti tohto človeka, ale z využitia jeho malej inteligencie zabojovať a vydobyť si primeraný plat.

Ešte sa vrátim k tomu onálepkovaniu „komunista“.

Prečítaj si príspevky na tomto fóre (môžeš aj inde) a tam sa dozvieš že komunista je :

ten čo znárodňuje – ja som neznárodňoval

ten čo udáva – ja som neudával

ten čo zatvára – ja som nezatváral

ten čo mučí – ja som nemučil

ten čo vraždi – ja som nevraždil

Tak ako si vydedukoval že ja som komunista ?

:lol:

 

Darkman

Neviem čo si myslel tým že splietam. To som mal menovite uverejniť konkrétne mená tých čo to pos..li a tak na nás „uvalili krízu“. Môj úmysel bol poukázať na to že tie peniaze čo berú a ktoré tak obhajuješ že sú zaslúžené, až také zaslúžené niesu, nikoho som do žiadneho vreca nehádzal, jasne som napísal že podpisovali pôžičky a zle financovali, tak čo tu miešaš doktorov, inžinierov či strojárov snáď oni robia v bankách manažérov.

Opäť si to prevrátil a mne tu rečieš o splietaní. Aj tebe zopakujem, nikdy nikde som nehovoril že niekto je odmeňovaný viac ako by mal, stále len hovorím že práca by mala byť odmeňovaná aj reálne podľa výkonu, nielen podľa toho koľko ľudí ju ovláda. Je to síce z pohľadu toho komu to „pasuje“ logické, ale prečo hneď toho komu to nepasuje ( a takých je väčšina) berieš za nenormálnych. Každý „bojuje“ o svoj plat a prečo tento boj upieraš niekomu a považuješ jeho boj za „fňukanie“.

Už som tu neraz napísal a zopakujem, vnucovanie svojich názorov a zosmiešňovanie iných ukončuje diskusiu, tak v tejto diskusii končím.

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sani po prve....ohodnotenie podla skutocneho prinosu je...podla prinosu pre zamestnavatela....ale tak isto sa to dava do kombinacie s nenahraditelnostou daneho cloveka...cim je lahsie nahraditelny, tym mensi prinos z neho je nutny...

 

po druhe...komunista je privrzenec komunizmu...podla encyklopedii...ty si evidentny privrzenec...uz len tym pristupom, vsetci si maju byt rovni atd....chore zmyslanie...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Môj úmysel bol poukázať na to že tie peniaze čo berú a ktoré tak obhajuješ že sú zaslúžené, až také zaslúžené niesu, nikoho som do žiadneho vreca nehádzal, jasne som napísal že podpisovali pôžičky a zle financovali, tak čo tu miešaš doktorov, inžinierov či strojárov snáď oni robia v bankách manažérov.

Uz zabudas co pises?

Aby som ti pripomenul:

Takže najlepšie je odmeňovanie na základe potrebnosti, to nič že nás to dovedie ku krachu ako napríklad teraz a najlepšie je to zvaliť na zlé investovanie, hlúpe pôžičky a neviem čo ešte a pritom túto krízu vyprodukovali práveže tí študovaní a nenahraditeľní a pritom vynikajúco platení.

Hovoris o studovanych a nenahraditelnych... nehovoris o bankaroch. Alebo mi teraz ides tvrdit ze strojari, doktori... niesu studovani? Este k tej absurdnosti, ty si presiel uplne priamo z ohodnotenia podla potreby pre zamestnavatela k povodom financnej krizy, t.j. k veci, co s tym absolutne nesuvisi. Alebo mi chces tvrdit ze ano?

Aj tebe zopakujem, nikdy nikde som nehovoril že niekto je odmeňovaný viac ako by mal, stále len hovorím že práca by mala byť odmeňovaná aj reálne podľa výkonu, nielen podľa toho koľko ľudí ju ovláda.

1)Kto si ty, aby si urcoval ako ma sukromnik nakladat so svojimi peniazmi? Komunista?

2)Ako chces vyjadrit realny vykon? Furt tu nieco splietas o platbe podla realneho vykonu, ale este nikde si nepredostrel nejaky model ako to chces robit. Tvoje tliachanice o vyskusani prace kazdym jednotlivcom su nezmysel, to som ti uz minule povedal, aj s dovodmi.

 

berieš za nenormálnych. Každý „bojuje“ o svoj plat a prečo tento boj upieraš niekomu a považuješ jeho boj za „fňukanie“.

Ked na forum napisem ze 'robim za minimalnu mzdu, a chcem viac', tak fnukam.

Ked sa zacnem zdokonalovat, ked sa zacnem snazit predat svoje schopnosti, vtedy bojujem o svoj plat.

Toto je prave ten rozdiel, ktory ty nevidis.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nokia

sani po prve....ohodnotenie podla skutocneho prinosu je...podla prinosu pre zamestnavatela....ale tak isto sa to dava do kombinacie s nenahraditelnostou daneho cloveka...cim je lahsie nahraditelny, tym mensi prinos z neho je nutny...

Veď to hovorím celu dobu, ty si zástanca toho aby bola hlavná časť odmeny podľa „nenahraditeľnosti“ a ja zase hovorím aby bola hlavná časť podľa skutočného prínosu.

Práve nato som poukazoval že manažéri v bankách berú „slušné peniaze“ a to čo vyprodukovali by dokázal aj stredoškolák s priemernými známkami za desatinu platu. Život sám ukázal (nie moja závisť ako sa tu stále podsúva),že títo ľudia boli nadhodnotení a to práve preto, že sa pri ich odmeňovaní viacej pozeralo na ich nenahraditeľnosť ako na ich skutočný prínos.

 

A ešte raz k tomu komunistovi, opäť vychádzaš z mylného predpokladu. Ja som vraj prívrženec komunizmu lebo chcem aby si boli všetci rovní.

Ukáž kde som to napísal aby mali všetci rovnaký plat, lebo o ňom je tu teraz reč.

 

Darkman

Kde som v tej vete menoval inžinierov, doktorov a podobne.

To si robíš srandu, alebo fakt nevieš aké vzdelanie majú manažéri v bankách.

Ja snáď každému jasné že pri stavbe domu sa obrátim na inžiniera stavbára, ak ma skláti choroba nepôjdem nikde inde len k lekárovi a podobne. Ak už ako argumenty začneš používať takéto „výmysly“ nielenže už nebudem debatovať s tebou v tejto téme, ale nikde.

Na záver nikdy som nič neurčoval tak neviem čo vyslovene trepeš.

 

Príklad na koniec ohľadom odmeňovania.

Naspieva spevák pesničku. Na nahrávke sa zúčastnil dajme tomu on , skladateľ, textár, kapela a nahrávacie štúdio, samozrejme načrtol som to len zhruba. Túto nahrávku si kúpi napríklad majiteľ reštaurácie a keď ju chce pustiť pre svojich zákazníkov musí odviesť z jej reprodukcie ešte poplatok hore uvedeným subiektom.. A teraz si predstav že v tej istej reštaurácii používaš taniere príbory, stoličky, stôl a podobne. Aj na ich výrobe sa zúčastnil nejaký inžinier čo vymyslel dizajn, stolár čo urobil kostru, čalúnik to očalunil a podobne. Potom si ich kúpil zmieňovaný majiteľ reštaurácie a pri každom použití, napríklad tebou, by mal správne poslať zmieňovaným subiektom poplatok.

Je azda počúvanie hudby viacej potrebné ako jedenie ? Sotva.

Takže kto určil takýto spôsob odmeňovania ? Ľudia ktorým to vyhovuje.

Tak mi vysvetli prečo by iný ľudia nemohli žiadať o také odmeňovanie za svoju prácu ktoré by vyhovovalo im. Alebo aj toto je už zakázané takými čo najlepšie vedia čo je dobré pre niekoho iného ?

 

Toto je už fakt posledný príspevok v tejto diskusii.

 

:lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sani jednu vetu napises, druhou sam seba popries....

 

raz ze si raz ze niesi komunista...komunista = privrzenec komunizmu....

vsetci rovni....kolko merias? mas viac cm, useknut hlavu, mas menej, nespadas do vzorky zastrelit...tak si to myslel?

 

a co ty tu furt splietas o bankach...zaklad kapitalizmu neni v tych par manazerov bank, ktori podla teba hovno robia a zarabaju miliony a tebe to neda spavat...ked si myslis ze to dokaze hocijaky stredoskolak co to nejdes robit? zboznujem ludi co si to neskusili ale vedia ze to kazdy zvladne...

 

a ked chces ohodnocovat podla skutocneho prinosu tak najprv KONKRETNE poukaz ako ten konkretny prinos vypocitas...bez toho su to len prazdne zvasty co tu cely cas prezentujes....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve nato som poukazoval že manažéri v bankách berú „slušné peniaze“ a to čo vyprodukovali by dokázal aj stredoškolák s priemernými známkami za desatinu platu

Mas strednu skolu? Tak preco to nerobis?

Tu sa asi dostavame k jadru problemu, trpsi iluziou ze vies spravne ohodnotit pracu cloveka.

 

Život sám ukázal (nie moja závisť ako sa tu stále podsúva),že títo ľudia boli nadhodnotení a to práve preto, že sa pri ich odmeňovaní viacej pozeralo na ich nenahraditeľnosť ako na ich skutočný prínos.

Nenahraditelnost vypliva z prinosu. Pokial nema zamestnanec ziaden prinos, stava sa nepotrebnym... Ak je podla teba rovnako schopny danu pracu vykonvat stredoskolak za zlomok ceny, tak nevidim jediny dovod, preco tam ten stredoskolak zamestnany nieje...

 

Ja ti uvediem priklad z IT, firmy ktore sa zaoberaju tvorbov web stranok vo vacsine zamestnavaju absolventov strednych skol. Vies preco? Pretoze takyto ludia na danu poziciu postacuju, a teda nemusia zamestnat vysokoskolsky vzdelanych.

Preco si myslis ze vo financnom sektore je to inak.

 

Kde som v tej vete menoval inžinierov, doktorov a podobne.

To si robíš srandu, alebo fakt nevieš aké vzdelanie majú manažéri v bankách.

Kde si v tej vete menoval bankarov? Kde? Menoval si vzdelanych, z ktorych su bankari velmi mala skupinka. Ak ti lezia v zaludku bankari, tak to povedz hned a nezahrnuj do toho vsetkych vzdelanych.

 

Teraz k tvojmu prikladu.

Gratulujem ti, prave si do temy zaclenil aj autorsky zakonnik, o ktorom mas ocividne opat slabu znalost. Miesas tu fyzicke a intelektualne vlastnictvo. Ty ked si kupis cd, obraz...resp. hociake ine dielo, tak si kupujes len licenciu na pouzivanie tohoto diela. Dane dielo nevlastnis, preto s nim nemozes nakladat ako sa ti zachce (ak si si kupil Mona Lisu, nemozes jej domalovat fuzy). Ak licencia zahrna, ze za verejne vysielanie budes platit nejake poplatky nejakemu zdruzeniu, tak ich platit budes musiet. To je zasadny rozdiel s priborom, kde si si kupil hotovy vyrobok, ktory vlastnis.. a mozes ho aj znicit.

A len tak podotknem, ze neplatis ani nahravaciemu studiu, neplatis ani textarovi.

 

Ak nechapes rozdiel medzi intelektualnym (hudbou) a fyzickym (jedlo) vlastnictvom tak ozaj nepokracuj v tejto teme, pretoze sa to tu iba zaprace offtopicom.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nebudem sa nejak zvlast miesat do vasej debaty, ale predsa len jeden postreh... Mozno budu aj dalsie...

 

Ja ti uvediem priklad z IT, firmy ktore sa zaoberaju tvorbov web stranok vo vacsine zamestnavaju absolventov strednych skol. Vies preco? Pretoze takyto ludia na danu poziciu postacuju, a teda nemusia zamestnat vysokoskolsky vzdelanych.

S tym zamestnavanim je to v tomto pripade aj o studentoch vysokych skol. A dovod byva casto prozaickejsi... odvody, za takych "zamestnancov" firma nemusi odvadzat odvody... Vyplati ich na ruku... Ale je pravda, ze v inyeratoch, kde hladaju IT firmy ludi pre pracu na webovych projektoch prevlada stredna skola.

Jedna KE webova firma najimala studentov, ked mali vela prace.

Ja som v minulom roku rozhodil nejake inzeraty na internatoch a prihlasili sa mi AZ dvaja, z ktorych jeden si netrufal robit zlozitejsie databazove aplikacie.

 

A ten druhy mi dal zle cislo. :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

wysky po stredoskolskych studentoch mozes chciet php aplikacie s napojenim na mysql ale nejake zlozitejsie veci, to uz je trosku problem...

a zas zalezi kolko si ponukol vysokoskolakom, kedze co poznam par informatikov, tak oni uz robia za dost slusne peniaze na part time :lol:

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Niekedy v priebehu tyzdna chodi program "Z TV archivu" alebo nejak tak podobne. Minuly tyzden siel nejaky program tusim zo 70tych rokov, kde vysvetlovali politicky system.

 

a vyvoj podla Marxizmu Leninizmu vyzeral takto

 

kapitalizmus -> socialistická revolúcia -> prechodné obdobie -> socializmus -> pokročilý(???)socializmus -> komunizmus

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tuším tu niekde písala game o akejsi unifikácii v socializme. Všetko bolo také rovnaké, chýbala pestrosť. Demonštrovala to na nábytku.

 

Včera šla ďalšia časť cyklu "Noc v TV archíve". Ukazovali nejakú výstavu dizajnu z roku 1983 a padli aj takéto slová...

"Chýba asi 1500 dizajnérov a na druhej strane o prácu vtedajších nemá takmer nikto záujem".

 

Ono je to aj logické. Absentujúca konkurencia a chýbajúci boj o zákazníka, či nutnosť presadiť sa na trhu spôsobili práve ten nezáujem o dizajnérov a v konečnom dôsledku tú šeď.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 mesiacmi...

Čo sa týka týchto režimov tak sa nič nevyrieši lebo každá strana bude tlačiť to svoje. :lol: Tí čo zarábajú 1000€ sa budú zastávať demokracie ale tí čo pracujú za minimálnu mzdu, sa zastavia komunizmu. Obe systémy majú svoje pre a proti:

 

Socializmus

Už z názvu vyplýva že išlo o sociálne založený režim. Teda aby človek mal prácu, domov, zdravotnícvo atď. lacno. Vtedy bola kriminalita oveľa menšia, bezdomovci neexistovali, človek sa vyučil a mal istú prácu aj plat. Ale čo sa týka tej ekonomickej stránky bolo to stratové keď z toho logicky vychádzame že vtedy sa stavali školy, nemocnice, kultúrne domy, cesty, chodníky... Proste bolo na všetko, na čo teraz nieje. Ale materiál a práca majú nejakú cenu, takže tam to nereguloval trh ale dotoval štát. Tie obmodzenia že sleduj iba naše TV stanice, nechoď za železnú oponu, povinne buď pionierom sú trápne obmedzenia.

 

Demokracia

Táto síce nevnucuje žiadne pionierzmy ale zase k čomu sú nám otvorené hranice keď nemáme za čo na ten západ ísť? Všetko reguluje trhová ekonomika a stavajú sa len obchodné centrá a podobné veci čo sú ziskové. Niet na opravu chodníkov, školy, nemocnice. Toto by som bol zvedavý ako riešia financovanie neziskových organizácií na pravom západe kde komunizmus nebol nikdy. Toto ma fakt zaujíma.

 

Môj názor

Ako nevzdelaný chudobný človek sa prikláňam skôr tomu socializmu ale tie obmedzenia čo tam boli sa mi nepáčia. Dnes keď zástancovi demokracie poviete že aha koľko je chudoby a koľkí žijú na okraji biedy tak odpovie že: Môžu si za to sám! Nech idú študovať a nájdu si lepšie platenú prácu. Ale takto to vážený nefunguje! Ako by vyzeralo slovensko keby tu mal každý jeden titul? A to že pracujem za takmer minimálnu mzdu nieje lenivosť ale jednoducho nemá každý hlavu na učenie. Na to ste nemysleli? Takže mne sa na tomto režime nepáči akurát to že robotníci sú na tom najhoršie. Všade kde ma prijmú sú len podradné práce za minimálnu mzdu a kde je to lepšie, tam buď nemám dostatočné vzdelanie alebo tam berú raz za 5 rokov keďže tie lepšie fleky si každý drží. Riešením by bola nejaká sociálne zameraná demokracia. Aby aj roboši mali aspoň tie výhody ktoré si užívajú kancelárske krysy: Cez sviatky a víkendy mať voľno, plat aspoň 500€.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kto myslis, ze sa mal lepsie... robotnik v Zapadnom Nemecku, Britanii, USA... alebo robotnik za socika u nas?

A so zdravotnictvom na mna nechod, kopec technologii bolo mimo nas dosah, pretoze vo vychodnom bloku neboli a za specialistami na zapad nepustali. A ja som si odzil tyzden ako 5rocne decko v nemocnici (uz to bolo sice po revolucii, ale velmi kratko na to, aby sa nieco zmenilo) , a rodicov ku mne pustili az 2 razy za cely tyzden. Z toho iba raz oficialne, druhy krat museli dat vsimne sestricke, ktora ma odviedla na schodisko a tam som sa s rodicmi stretol na 15minut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kto myslis, ze sa mal lepsie... robotnik v Zapadnom Nemecku, Britanii, USA... alebo robotnik za socika u nas?

kto mysliš že sa mal lepšie robotník pracujúci za socíku čo mal isté zamestnanie alebo robotník teraz čo je nezamestnaný / alebo zamestnaný ale neustále sa strac.hujúci o svoju "stoličku" /

 

A ja som si odzil tyzden ako 5rocne decko v nemocnici (uz to bolo sice po revolucii, ale velmi kratko na to, aby sa nieco zmenilo) , a rodicov ku mne pustili az 2 razy za cely tyzden. Z toho iba raz oficialne, druhy krat museli dat vsimne sestricke, ktora ma odviedla na schodisko a tam som sa s rodicmi stretol na 15minut.

ja som za socíku bol v nemocnici tiež, dokonca 2 razy, dlhšie ako týždeň a rodičia nemali žiaden problém za mnou chodiť na náštevu bez problémov ich za mnou vždy pustili a dokonca bez toho aby dali dajaký úplatok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Socializmus

Teda aby človek mal prácu, domov, zdravotnícvo atď. lacno. Vtedy bola kriminalita oveľa menšia, bezdomovci neexistovali, človek sa vyučil a mal istú prácu aj plat. Ale čo sa týka tej ekonomickej stránky bolo to stratové keď z toho logicky vychádzame že vtedy sa stavali školy, nemocnice, kultúrne domy, cesty, chodníky...

 

Demokracia

Táto síce nevnucuje žiadne pionierzmy ale zase k čomu sú nám otvorené hranice keď nemáme za čo na ten západ ísť? Všetko reguluje trhová ekonomika a stavajú sa len obchodné centrá a podobné veci čo sú ziskové. Niet na opravu chodníkov, školy, nemocnice. Toto by som bol zvedavý ako riešia financovanie neziskových organizácií na pravom západe kde komunizmus nebol nikdy. Toto ma fakt zaujíma.

 

Môj názor

Ako nevzdelaný chudobný človek sa prikláňam skôr tomu socializmu ale tie obmedzenia čo tam boli sa mi nepáčia. Dnes keď zástancovi demokracie poviete že aha koľko je chudoby a koľkí žijú na okraji biedy tak odpovie že: Môžu si za to sám! Nech idú študovať a nájdu si lepšie platenú prácu. Ale takto to vážený nefunguje! Ako by vyzeralo slovensko keby tu mal každý jeden titul? A to že pracujem za takmer minimálnu mzdu nieje lenivosť ale jednoducho nemá každý hlavu na učenie. Na to ste nemysleli? Takže mne sa na tomto režime nepáči akurát to že robotníci sú na tom najhoršie. Všade kde ma prijmú sú len podradné práce za minimálnu mzdu a kde je to lepšie, tam buď nemám dostatočné vzdelanie alebo tam berú raz za 5 rokov keďže tie lepšie fleky si každý drží. Riešením by bola nejaká sociálne zameraná demokracia. Aby aj roboši mali aspoň tie výhody ktoré si užívajú kancelárske krysy: Cez sviatky a víkendy mať voľno, plat aspoň 500€.

 

socializmus

clovek nemusel mat pracu, musel byt zamestnany, bezdomovci neboli, lebo ich zatvarali za prizivnictvo. financovanie neziskoviek je rieseny presne tak isto, ako je rieseny aj u nas, z grantov, od sponzorov

 

demokracia

obchodne centra a podobne veci stavia niekto druhy, ako ten co stavia chodniky, mas to pomiesane

 

tvoj nazor

v socializme pises, ze kazdy sa vyucil. to sa moze ja teraz a argument o tom, ze nemas na to hlavu, je len vyhovorka

ostatne, preco by mal dostavat rovnaky plat ten, co sa mu nechcelo ucit, ako ten co drel na skole ?

BTW moj kamarat je murar, zaraba viac nez ja, lebo je dobry murar

ked nic nevies, tak sa dostanes len na podradnu pracu, za maly plat, to sa necuduj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Práve to že nič neviem. Nemá každý talent na učenie. Ináč ako by si vysvetlil to že napr. kamoška sa naučí za hodinu 4 strany a ja na to potrebujem 2 dni. Prečo sa niekto učí na jednotky a niekto na trojky? Ja by som šiel na vysokú ale nezvládnem to lebo viem že to čo sa iný učí za hodinu ja za deň. Aj keby som chcel vedieť tak tým že robím podradnú prácu, nemôžem chodiť na kurzy lebo ma nepustia zo smeny. Ak dám výpoveď nebudem mať peniaze na tie kurzy. Za socializmu by sa mi toto nestalo. Ja nechcem plat ako majú šikovní inžinieri len aby zamestnávatelia nerobili to čo robia teraz že sú na koni len oni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov