Skočiť na obsah

Stavby a architektúra na Slovensku a u susedov


game

Odporúčané príspevky

Astrachaň je mesto na juhu Ruska pri Kaspickom mori. Sovietsko - socistická päťročnicová výstavba panelákov a stav bytov dnes koluje po internete ako niečo, čo hodne odstrašuje, niečo, ako radšej nie.

 

na tých fotkách je vidno, že si nedali prácu ani so zapustením káblov, elektrika beží po stenách, káble cez diery nad dverami, odpady po chodbách, a dlhoročná bezútešná šedivosť popudila jedného človeka menom Boris Černičenko natoľko, že chytil farby, a pustil sa do diela - premaľoval poschodia na more, step, lúku, oblohu, bažinu ... vrátane schodov.

sovietsky panelák v novom šate - aspoň na schodisku, výber:

 

post-3-0-94007300-1455894287.jpg   post-3-0-76939600-1455894289.jpg

post-3-0-39594600-1455894291.jpg   post-3-0-75121200-1455894292.jpg

post-3-0-01896200-1455894294.jpg   post-3-0-17514000-1455894295.jpg

post-3-0-48101800-1455894296.jpg

 

Domů lesem i bažinou - Rus proměnil schodiště paneláku

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

tradične pri hľadaní niečoho iného som náhodou narazila na niečo, čo som nehľadala.

to niečo som našla už pred dvomi dňami, ale trochu som z toho onemela a stratila glanc ... takže až teraz.

 

filmár Andy Kraus, autor úspešných a ešte vtipných Susedov spred nejakých 15 či koľko rokov, neskôr projektov a scenárov kopy, nakoľko sú úspešné, netuším, videla som kedysi pred rokmi pár kúskov nejakého Kutylila či čoho, to bol dosť kŕčovitý des, ... nesledujem, nejaké názvy sa v článku uvádzajú, ale nič mi nehovoria ... v každom prípade si zarobil, žije z toho kráľovsky a od veľkej dobroty sa odsťahoval do susednej dediny v Rakúsku, asi že to je in, ale to je jedno.

v článku rozpráva o tom, že vlastne tento čin oľutoval, aj to, že prečo.

 

nepátrala som, aké sú v tej rakúskej dedine domy, ale zverejnený v médiách je toto ten Krausov ... novobarokovoklasicistická-sedliacko-gazdovsko-horská-drobnozemanská  pseudokamenná usadlosť s bránami, ktoré sú tam úplne mimo akéhokoľvek štýlu ako päsť na oko, nespasí ani fungl nový Harley na dvore. 

od Krausa som čakala niečo úplne iné, aspoň kvapku vkusu, neviem vlastne prečo.  no moja chyba.

 

post-3-0-67610100-1462867873.jpg

http://www.cas.sk/clanok/394185/andy-kraus-o-zivote-v-rakusku-na-idylku-zabudnite-odhalil-krutu-realitu/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo sa čuduješ? Ake scenare, taky dom.

 

Sťahovanie do Rakuska je in lebo je to ekonomicky veľmi vyhodne. Je to blizko Blavy, a nehnuteľnosti lacnejšie. Plus, je to vyhodne z hľadiska dôchodku. Na to aby mal človek (akykoľvek občan EU, nemusi byť občan Rakuska) narok na rakusky dôchodok, stači mať v Rakusku trvaly pobyt aspoň 5 rokov pred dosiahnutim dôchodkoveho veku. Aj keď tam neodvedie do sporenia ani cent. A kedže ako občan EU nemôže byť oproti domacim diskriminovany, tak aj keď mu na Slovensku vyrataju dôchodok 300 eur, v AUT je minimalny 800, čiže mu to musia dorovnať. A tak je aj na starobu zahojeny. Preto sa Blavaci tak masovo sťahuju tam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takéto niečo si dokáže postaviť/dať si postaviť iba niekto, kto nemá vkus. Škoda, že si ten "palác" neohradil nepriehľadným oplotením /vrátane brány/ do takej výšky, aby okolie nebolo nútené zrakom zavadiť o tú krásu; ale on ešte aj to oplotenie zohavil!

 

Že by bol práve výpredaj a Kraus kupoval „dva za cenu jedného“?

Alebo Krausovi sľúbili výplatu honorárov v "kove a kamienkoch" a on ani netušil, že to nebude v zlate a diamantoch?!

Základy už mal hotové, tak kam mal ten kameň dať?

 

V článkoch sa píše, že "domček" si postavil v krásnej vilovej štvrti ...

... kto vie aké sú susedné baráky, či každý z nich je postavený štýlom; ja na to mám!

No ono sa im to časom môže vypomstiť ... raz bude mať niekto problém tieto paláce predať!

 

V malej obci Prellenkirchen, kde nežijú ani dve tisícky obyvateľov boli starousadlíci asi zvyknutí na úplne iný typ obydlí;

to "nové z východu" im určite nie veľmi "sedí".

 

Krausov dom v Prellenkirchene je pravdepodobne tak ako vila Mojsejovcov na Pereši.

A ani na Slovensku by nebol za haciendu v tejto podobe ospevovaný.

 

Ale ... peniaze si zarobil, nezískal ich na pochybnej privatizácii, píše scenáre – aké píše a pokiaľ mu to televízie berú a preplácajú, tak sa bude snažiť aj do roztrhania tela. Peniaze neukladá pod vankúše, ale investuje ... a že sa nám nepáči ani to čo napíše a čo nám televízie do omrzenia vnucujú, a nepáči sa nám ani jeho hacienda ... to už je naša vec. S tým sa on samozrejme trápiť nemusi.

 

So samotným domom to už nesúvisí, ale skôr je to o "zapadnutí" medzi starousadlíkov ...

... neviem, ako je to s platením rôznych poplatkov pokiaľ má rodina trvalý pobyt na Slovensku a v Rakusku iba prechodný;

zapadnúť medzi starousadlíkov si asi tiež vyžaduje určitú dávku pokory, ale obávam sa, že pánovi Krausovi sa do "zorného poľa" dostane veľmi málo ľudí! A tak asi ťažko sa tam bude môcť cítiť ako doma, ako jeden z nich.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

off topic - tak som si schvalne chcel pozriet nejake okolite nehnutelnosti a ono tam (a vobec v Rakusku - skusil som aj Vieden) nefunguje street view... je to vobec mozne ?
SK, HU namatkovo ide

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

off topic - tak som si schvalne chcel pozriet nejake okolite nehnutelnosti a ono tam (a vobec v Rakusku - skusil som aj Vieden) nefunguje street view... je to vobec mozne ?

Prečo by nebolo? Street View nemaš ani v Nemecku, Švajčiarsku či Lichtenštajnsku. Zakony tam nedovoľuju snimať na kameru niekoho majetok. Iba niektore veľke mesta tam najdeš. Google to sice napadol na sude a vyhral, ale rozhodol sa nepokračovať, lebo aj tak mal veľa žiadosti na vymaz nejakych objektov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 5 mesiacmi...

panelák v Kyjeve

 

už 15 rokov skrášľuje kyjevský panelák pseudobarokovými farbami maľbami a štukami a cingrlátkami dôchodca:

V ukrajinském hlavním městě Kyjevě se důchodce Vladimir Čajka rozhodl zkrášlit společné interiéry panelového domu na levém břehu Dněpru, v ulici Rajdužna 11a, kde bydlí. Chodby a schodiště ve dvou patrech devítipatrového paneláku pokryl štuky, pseudohistorickými portréty a fotografickými tapetami s palmami, labutěmi a fontánami.

http://www.rozhlas.cz/radiowave/wavenews/_zprava/panelak-v-kyjeve-zevnitr-pripomina-barokni-palac--1674038

 

post-3-0-82722600-1480589612.jpg

 

post-3-0-09185500-1480589312.jpg post-3-0-67868200-1480589370.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

tentokrát plot z obce Ptice v CZ.

 

tie brezy bolo skutočne pôvodne vysadené v rade. je to mäkké drevo, boli trochu prerastené, tienili, mohli ohroziť dom, skrátka ich zlikvidovali, teda odpílili. dobre.

a vyrobili z nich kombinovaný plot.

breza je mäkké drevo, otvorené konce do pár rokov vyhnijú, strom spráchnivie, škoda práce na tom plote. a okrem toho... tie kýpte - celé to vyzerá trochu strašidelne, nepríjemne, ťahá pohľad, zabíja to aj dom, aj plot, stromy to už zabilo. :hmmm:

 

post-3-0-28754600-1481990841.jpg

post-3-0-68221200-1481990839.jpg

zdroj: nyx.cz

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

V tomto prípade maslo na hlave nemá iba vlastník budovy, ktorý sa takto prezentoval svojim kladným vzťahom k modrej,

ale zaujímalo by ma čo robili pracovníci príslušného stavebného úradu, a keďže sa jedná o pamiatkovo chránený objekt, tak aj pamiatkári. :hmmm:

 

Už len keď SA začalo stavať lešenie, či ohradenie priestoru pred budovou mali byť úradníci v strehu a následne mali konať.

Však objekt v CMZ je každému na očiach ... teda asi každému okrem tých najpovolanejších.

Alebo boli všetci chudáci na dlhodobej PN. :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

mladý dizajnér mal sériu prednášok z histórie architektúry či také niečo...

všetko sa mu páčilo, tak tam vrazil všetko.

v tých slovenských lesoch je to k tej chalúpke skutočne jedinečné. ťahá ho to k stredovekým hradom, ale to je len čerešnička... :hmmm:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 mesiacmi...

hradov a baroka je našťastie stále menej, tak sa objavuje umenie : )

 

v posledných pár rokoch v Brne dvíha náladu Kristkův dům... je to počin sochára Luba Kristka, ktorý si pochodil emigráciu aj návraty, a celý dom sa zoaberá témou Sisyfa... Brniancom sa priveľmi nepáči.

 

Kristkův dům

 

post-3-0-86671200-1543596749.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov