Skočiť na obsah

Stavby a architektúra na Slovensku a u susedov


game

Odporúčané príspevky

  • Pred 1 mesiacom...

dva klenoty z Poľska ... zdroj si nepamätám, v pc ich mám už pekne dlho. obe s poľským popiskom, jedno čosi o proporciách, druhé o modernom hradisku :) ...

teraz im dozrel čas, aby sa predstavili.

za tie roky sú už zrejme dokončené a býva sa v nich skvele, ale prečo len mám pocit, že tým úbohým domčekom robia ľudia zle ? ... -_-

 

post-3-0-96527500-1358857788.jpg

post-3-0-76202800-1358857800.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten druhý domček, to je naozaj "všehochuť" ... čo koho napadlo, to je do stavby "zakomponované". Neviem čo na to povedať, pretože slovo "škaredé" je slabé

a vôbec nevystihuje to, aký dojem "domček" zanecháva. :ermm: :ociska:

 

Trošku by ma zaujímali susedné domčeky, pretože je možné, že tento "výmyselník" neostal osamotený,

možno si našiel "kamarátov", či nasledovníkov v susedstve.

Úradníci pri kolaudácii museli byt "na mŕtvicu". :jaaaj:

Ale asi žiadna návšteva sa nestratí ... aj bez GPS hravo do domčeka trafí. :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 6 mesiacmi...

tu, a v tomto príspevku

sme pred nie dlhým časom písali o úžasnom plánovanom počine priniesť kúsok dedinských stodol k panelákom. vlastne na paneláky. teda na strechu panelákov ...

a ono ich to neprešlo, o dva-tri týždne show bude vrcholiť - 30 tonové "umelecké dielo" - stredoslovenské stodoly bude vykladať na panelák 70 metrový žeriav

 

Košice - Furča bude mať Pamätník ľudovej architektúry, možno posilnia aj výťahy v paneláku, aby zvládli zvýšený turizmus, ....

ale toto ma zložilo, rovno na podlahu :
 

Otvorenie pamätníka má byť happeningom vo forme odobierky ako tradície lúčenia sa nevesty s rodičmi. V pláne je 14. septembra.

 

„Ja sa budem lúčiť s panelákom a sídliskom ako s rodičmi, ktorí ma vychovali, budem prosiť o požehnanie na novú cestu,“ hovorí Džadoň, ktorého doterajšia tvorba je spätá s vežiakmi. Zaznie i jeho „remake“:

 

„Zbohom ostávajte, hej, totalitné prahy, čo vás prekráčali, moje biele trampky.“

:odpadnem:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

a je to tu, drevenice - teda vlastne drevené stodoly na pilótach a železnej základni sa sťahujú na košický 13 poschodový panelák

zostáva dúfať, že miestne výťahy zvládnu húfy turistov, ktoré za stodolami potiahnu,

a že architekt, doteraz strojca vežiakov, bude slziť a lúčiť sa s panelákmi s patričným pátosom, ako už naznačil v rozhovoroch pre médiá - musím to zopakovať, nesmierne sa mi to páči aj s chystaným happeningom / v príspevku o jeden vyššie /:
 

„Ja sa budem lúčiť s panelákom a sídliskom ako s rodičmi, ktorí ma vychovali, budem prosiť o požehnanie na novú cestu,“ hovorí  Džadoň, ktorého doterajšia tvorba je spätá s vežiakmi. Zaznie i jeho „remake“:

„Zbohom ostávajte, hej, totalitné prahy, čo vás prekráčali, moje biele trampky.“

 
ďalšie fotky v článku, foto zo sťahovania dreveníc bude dokonalé, keď na balkónoch bude povievať vypraté prádlo v ústrety happeningu spojeného s prestrihávaním pásky a architektovým lúčením sa s panelákmi - čo celkom nechápem, ide niekam, kde paneláky nebudú ani v dohľade ?

Autorom netradičného diela, ľudovo nazývaného "tri drevenice na paneláku", je výtvarník Tomáš Džadoň.

 
post-3-0-45587300-1380300815.jpg   post-3-0-16205900-1380300817.jpg
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

a je to tu, drevenice - teda vlastne drevené stodoly na pilótach a železnej základni sa sťahujú na košický 13 poschodový panelák

zostáva dúfať, že miestne výťahy zvládnu húfy turistov, ktoré za stodolami potiahnu,

Nepotiahnu. To je len na koukani, nie na šahani.

Inak byvam vo vedľajšej ulici cez dolinu. "Kameňom dohodim" do stodôl.Poznam tam najomnikov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ospravedlňujem sa, to bolo typické "podľa seba súdim teba" - ja totiž rada šahám, aj v múzeách ma večne svojho času napomínali, potom som sa poučila šahať potajomky ... potrebujem sa histórie dotknúť, nedá sa nič robiť :)

ale keď nešahať, tak nešahať - na koukání to je, ale na trinásťposchodovom baráku ... tak vysoko mnohí ľudia ani nezdvihnú hlavu :smile2:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 len kúsok za hranice, kuk na vychytenú reštauráciu v Užhorode ... majiteľ sa zrejme vzhliadol v pseudotudorovskej gotike, aj s plechovými štandardami a vlajkami :)

 

post-3-0-13080600-1380534028.jpg

 

http://jza.smerem.cz/index.php?stranka=podniky.php&podnik=Podniky/2009KIJ/text.php

alebo si rovno myslí, že je Henrich ôsmy ... ale ružovo-lilavý ? chudák chlapácky Henrich :)

 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

včera a dnes som putovala, "byť jenom virtuálně" po slovenských a českých luhoch a hájoch, stavebníckych perál máme asi ako Poliaci :D: pardon,  vylepším to jedným nálezom z Českých Budějovíc ...

ale musím to sem šupnúť napriek mojej dokonalej nechuti k obrovitým obrázkom v obrovitom obrázku, aby ten staviteľský vkus a vtípek dokonale vynikol  - nech sa páči :) :

 

post-3-0-69442100-1380644761_thumb.jpg

zdroj: http://www.okoun.cz/boards/cesky_nevkus?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

aj tento domček patrí k stavbám a architektúre na Slovensku, je tu a podobných je ešte spústa ... a má svoju podivuhodnú históriu :

tie čipkované prvky, imitujúce arabské ozdôbky, vyrábali murári tak, že oblúk bol obložený debnením, a do oblúka vkladali sklenené fľaše, potom betónovali ...
( dom stojí v susednej obci - postavil ho z Levíc priženený mladý Róm z pracujúcej slušnej rodiny - keď bol dom postavený, začala ho navštevovať čoraz častejšie rodina nevesty, nakoniec sa tam takmer celá nasťahovala, mladý muž to po čase nevydržal, nechal dom domom, a utiekol späť do Levíc... )

 

post-3-0-95314800-1382626212.jpg

 

post-3-0-93479000-1382636167.jpg

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pohľad na toto veľdielo ani tak nevyvoláva na tvárach úsmev, iba skôr "smiech cez slzy".

Je to proste hrúznica!

 

A čo je najhoršie, tí ľudia pravdepodobne síce mali stavebné povolenie na "určitú stavbu" podľa projektu,

ale NIKTO ich neprinúti /a predpokladám, že sa ani nebude unúvať prinútiť ich/ takýto paškvil zbúrať! :ermm:

Možno, ale naozaj iba možno ich nejaká pokuta čaká, ale bude to určite iba niečo symbolické!

/aby bol aj vlk sýty, ale aby zostala aj koza celá/ 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

môj dom, môj hrad

 

toto dielo by malo byť kdesi v Česku, nedopátrala som sa, kde presne ... ale autorom fotky je architekt Jan Kruml, takmer osemdesiatročný pán, ktorý prejavy obludného divokého staviteľstva dokumentuje na fotkách ... :

 

post-3-0-49975600-1383489947.jpg

jeden zo zdrojov: http://www.ceskapozice.cz/en/news/society/crime-kitsch-%E2%80%93-battling-czech-republic%E2%80%99s-%E2%80%98cowboy-architecture%E2%80%99

 

 

ten druhý tiež netuším, kde stojí, ale mal by byť na českom vidieku, pravdepodobne v obci Přízřenice ... tie palmy pred domom sú umelé, a balkón - jednoducho úžasne praktický balkón bez prístupu naň :)  :

 

post-3-0-15843400-1383490758.jpg  post-3-0-48623600-1383491300.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vďaka, že si to našiel, ten tvoj je novší, majú tam ešte plus prístavbu aj na druhú stranu domu, umelé palmy medzitým stihli vyblednúť ... nedajbože to niekto kúpi, a inzerát zmizne, toto treba zachovať pre budúce pokolenia :

 

post-3-0-14299000-1383578463.jpg  post-3-0-78268600-1383578463.jpg  post-3-0-45962000-1383578464.jpg

post-3-0-16190900-1383578465.jpg  post-3-0-96221900-1383578465.jpg  post-3-0-61451300-1383578466.jpg

post-3-0-31224500-1383578467.jpg  post-3-0-08707000-1383578468.jpg  post-3-0-28920300-1383578841.jpg

 

trochu som pri pohľade zvonku čakala, že v tom dome bude tma kvôli tým mini zatemneným oknám, a tma tam aj je, architektonicky je riešený hrozne, to, čo má byť veľké, je úzke, čo má byť súkromné, je verejné, kde má byť svetlo, je tma ...

nepomôžu tomu ani tri kúpeľne, všetko vyhodiť, prestavať, vymeniť balkón, vymeniť okná, zoškrabať steny ... -_-

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... a začať od začiatku, aj s drahým interiérom odvoziť na skládku, mal si pravdu, dnu ešte väčší des ako vonku :)

 

/ a mimoriadne mi pripomína ten povestný pezinský superdom, kdesi sa tu nachádza, ten s monogramom Lna každom voľnom kúsku čohokoľvek /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

zopár skvostov od našich západných susedov, verejné budovy, poisťovne, banky, obchodný dom,  s ktorými občania nie a nie sa úplne zmieriť :) :

 

Frýdek - Místek, siamské dvojča obchodných domov Prior plus Jednota:

post-3-0-67739300-1391289534.jpg

 

Jindřichův Hradec, budova České spořitelny:

post-3-0-67976100-1391289544.jpg

 

Brno, fasáda obchodného domu Letmo oproti Hlavnímu nádraží, pre brňákov ementál:

post-3-0-55763200-1391289561.jpg

 

Pardubice, Hradecká, ČSOB Pojišťovna:

post-3-0-84231000-1391289572.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov