Skočiť na obsah

Stavby a architektúra na Slovensku a u susedov


game

Odporúčané príspevky

dobrý článok.

myslím, že v tejto téme podstatné veci už tiež boli podchytené, ... a ten optimizmus autorky, že konečne začína naberať ten príšerný trend koniec, je blýskanie sa na lepšie časy.

horšie je, že novodobé zámočky zostanú ako zuby trčať po krajine ako memento.

 

ináč ... takáto a podobná je situácia aj v iných odboroch, kde vizuál môže robiť ktokoľvek, či sa jedná o billboardy pre cestách,

celistvú reklamu či celú kopu kdečoho ... človek by plakal.

 

 

 

jaj - a ten predposledný príšerný pseudoktovieaký dom z pravého stĺpca obrázkov v tom článku ...

 

ten je tu - http://forum.freespa...dpost__p__54183 ..... na vlastný mobil som ho odfotila v Bratislave ...

/ fotený je z oproti stojaceho domu - čistý, biely, sklo a niekoľko úrovní, krásna priehľadná vila ako z iného sveta. /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

autor to napisal mimoriadne presne: http://www.bydleni-i...ultury-bydleni/

odporucam precitat.

 

prečítal som.. a som dosť na rozpakoch..

síce mi "podnikateľské baroko" vadí tiež.. ale..

jednoducho, keby som si mal s tých dvoch stavieb zvoliť, tak "beriem" to "podnikateľské baroko"..

akosi sa mi zdá, tak nejak "ľudskejšie" (aj napriek tej vežičke) ako ten "krabicoid" vľavo

 

aj s celého článku mám akúsi čudnú "husinu", jednak ma akosi vystrašil ten odsek, kde autor tak nejak spája ploché strechy, s "estetikou", a potom volanie po "verejnej debate" ešte pred vznikom projektu samotným, a povedal by som že autor to požaduje aj u úplne súkromných stavieb..

mám dojem, že môže existovať aj čosi ako "opačný extrém", k súčasnému stavu, a autor po ňom volá

ale či bude existencia, v opačnom extréme, tak nejak "príjemnejšia", to je otázka sama o sebe

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo: pointou clanku bolo skor to, ze dnes si uz dom naprojektuje pomaly kazdy, kto ma s prepacenim dieru v zadku a tak potom aj vyzeraju nase mesta a dediny.

a k subjektivnemu vkusu: architekt by mal vyhoviet prianiu svojho klienta, no zaroven mu aj ukazat, ze veci sa daju robit aj trochu inak, nez "..ako su v tom katalogu, casopise, atd.." a trochu ho v tomto usmernit. dalej, architekt by mal vediet velmi pozorne pocuvat, co mu klient hovori a klient by mal vediet, co presne chce. a ak to nevie, na to je tu architekt, aby mu poradil (ak sa bavime o funkcnosti a estetike domu), nie kamarat murar (vyuceny casnik) odvedla. ploche a sikme strechy su uz potom podruzny detail. kazdemu sa paci nieco ine, ide skor o to, aby to bolo urobene s mierou a rozumom, nie stylom "sušed ma vežičku, ta ja mušim mac dve, i s kohutom navercha, bo i ja som podnikateľ ".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja nemám na baráku, vežičku žiadnu..

dajme tomu že by si ju chcel postaviť sused..

hm.. vadilo by mi to?

síce, vždy keď by som sa na jeho barák pozrel, pokrútil by som hlavou

ale jeho uznávam, že je to jeho a barák, a keby chcel môže si na strechu namontovať aj desať vežičiek

a medzi záhradných trpaslíkov, v predzáhradke, postaviť trojmetrovú repliku šikmej veže s pizzi (a do každého okienka na nej postaviť, záhradného trpaslíka pozláteného a čúrajúceho..)

radšej budem trpieť niečo také, ako buzeráciu behania po úradoch a architektoch, akonáhle sa rozhodnem napríklad meniť na baráku okná a žiadať o súhlas obecný úrad a každého suseda zvlášť.. áno, presne niečím takým mi ten článok smrdí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

radšej budem trpieť niečo také, ako buzeráciu behania po úradoch a architektoch, akonáhle sa rozhodnem napríklad meniť na baráku okná a žiadať o súhlas obecný úrad a každého suseda zvlášť.. áno, presne niečím takým mi ten článok smrdí

 

ono to ma aj druhu stranu, nez len buzeraciu. co by si robil, keby si sused nepostavil vezicku s trpaslikom, ale 10-poschodovy najomny dom od jedneho rohu parcely po druhy? alebo ak by mal sused dom na hranici pozemkov a zmyslel by si, ze do steny smerom do tvojho dvora (zahrady) si urobi okno 2x2m? ver mi, ze potom by si si na dvore ani neprdol, aby o tom susedia nevedeli. a naopak, samozrejme... na to su architekti, uradnici, uzemne plany, regulativy, stavebne ciary, vyskova zonacia a vsetko to, co ti "smrdi buzeraciou", aby sa taketo veci nediali (aj ked sa obcas deju, ale to je na inu temu).
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nie sú spory ako "dvaja susedia, si prehadzujú cez plot múmiu zdochnutej mačky, kým sa úplne nerozpadne.. a potom sa pohádajú, kto má zohnať novú zdochlinu..", o niečom inom?

a čo s niečím takým spravia stavebné zákony? akékoľvek zákony?

pretože takéto veci sa nedejú občas, ale dosť často..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

neviem, co maju spolocne zdochnute macky a stavebny zakon. dal som ti uplne jasny priklad toho, co by sa dialo uplne bezne, ak by zakon neplatil. ak sa to niekde stane, vzdy sa dotknuty moze obratit na policiu a sudy. podla teba by asi bolo najlepsie, ak by ziaden stavebny zakon nebol, kazdy by si postavil co chce a kde chce a pravdu by mal ten, co ma vacsiu pistol. ake slovenske.....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

obrátiť sa na políciu a súdy? a nad nimi bdie bdie Harabín..

to už ale patrí do inej témy..

ale myslím si že viac typicky "slovenské", je to tvoje zmýšľanie, ako moje

ja si skôr myslím, že to čo sa deje aj v stavebníctve "keď si postaví kto chce a čo chce" a nehľadí na záujmy spoločnosti, má skôr do činenia s rozvratom schopnosti spolunažívať v komunite, ako s nedokonalosťou zákonov, a žiadny zákon to nezlepší, ani fungujúcu komunitu nedokáže suplovať, ba dokonca snahou o suplovanie základných spoločenských mechanizmov, stále zložitejšími a neprehľadnejšími zákonmi, sa situácia v tomto ešte viac zhorší

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu sa presuňme od skapatých mačiek a susedské spory späť k tomu, čo a ako sa stavia v krajoch našich - a o čom je táto téma.

 

dnes som nemala čas, ale skúsim odfotiť pohľad na "sídlisko ležmo", ktoré tu za posledných desať rokov vyrástlo v tesnom susedstve.

nejde len o vežičky ... denne sa pozerať na susedov svietiaci hráškovo zelený dom, ktorý ešte aj v noci svetielkuje ako neónka, či druhého suseda, u ktorého človek premýšľa, či sa krematórium presťahovalo do ležiaceho sídliska - tmavomodrý dom s múrom ako fort knox, musí byť príjemný.

... a pohľad do štýlov, vzorov, arkierov, balkónikov, farieb, menšie a a väčšie parcely jedno vedľa druhého, bez ladu a skladu je hrozný.

 

najkrajšia je tu ulica, ktorá sa vystavala ako prvá - dostala celú kopu ocenení pre použité technológie - steny má z udusanej hliny zmiešanej so slamou, stará dobrá stavebná technika, šetriaca teplo a financie - a okrem toho je to radová výstavba, navrhnutá architektmi, prívetivá ulica, kde je radosť sa prejsť. domy majú rovnakú základnú formu, prívetivé farby, rovnaké pozemky ... všetko ostatné si majitelia prispôsobili, ale tá ulica je prívetivá.

 

radová zástavba, či ulice s rovnakými domami, ktoré sa neskôr preformujú podľa potrieb majiteľov, sú bežné po celom svete, práve čítam knihu, príbeh z amerických malých miest, kde bola podobná zástavba bežná.

 

tie fotky pseudovežičkových domčekov sú predsa hrozné. a je jedno, či je strecha rovná či nie ... ja pochádzam z domu, kde sme mali tri pôjdy, a som na ne zaťažená ... kľudne môžu byť strechy so škridľami, ale počet balustrád a vežičiek by som obmedzila ...

 

jazdíme po ceste smerom na galantu, kde je pred jednou dedinou, vonku v poli vystavená jedna hacienda ... sledujeme to roky, ako sa stavala, vežičkovatela, rotundovatela, okná oblúkové, hlboké, v miestnostiach musí byť tma ako v rohu, prístavba, okrúhla, plus nový altánok, plus jedna terasa, druhá terasa, .... stojí samostatne, je to obrovský rozložitý pozemok ... dobre.

 

ale nakoniec ... ten chudák dom niekomu určite ublížil, lebo ho vytrestali, desivo ... všetky jeho murované časti aj prístavby dostali pardon, ale doslova tmavú sračkovo hnedozelenú farbu.

vyzerá to strašne. chudák dom.

skúsim ... dúfajme, že mi majiteľ nestrelí do zadku, ale keď sa bude dať, skúsim ho raz odfotiť.

 

je to individuálne. a veikášske, a je to súkromný pozemok, len vkus chýba. ale keď sa stavia ulica, a dodržiava zákon, a dobrý zákon, ide všetko. stavebné úrady, a mestské úrady, kde sedia odborníci, a starajú sa, aby mesto vyzeralo slušne.

vždy mi pri tom napadne ten nešťastný činžiak, ktorý bol krásny so svojou patinou, a vedľa Harmincovej budovy v Šali dostal modrú ako monokel ... a každý je nútený sa na ňu pozerať a bude pozerať minimum ďalšie polstoročie / http://forum.freespa...-stare-s-novym/ /

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

že je to jeho a barák, a keby chcel môže si na strechu namontovať aj desať vežičiek

a medzi záhradných trpaslíkov, v predzáhradke, postaviť trojmetrovú repliku šikmej veže s pizzi (a do každého okienka na nej postaviť, záhradného trpaslíka pozláteného a čúrajúceho..)

radšej budem trpieť niečo také

 

ja si skôr myslím, že to čo sa deje aj v stavebníctve "keď si postaví kto chce a čo chce" a nehľadí na záujmy spoločnosti, má skôr do činenia s rozvratom schopnosti spolunažívať v komunite, ako s nedokonalosťou zákonov, a žiadny zákon to nezlepší, ani fungujúcu komunitu nedokáže suplovať, ba dokonca snahou o suplovanie základných spoločenských mechanizmov, stále zložitejšími a neprehľadnejšími zákonmi, sa situácia v tomto ešte viac zhorší

 

ak som ta spravne pochopil: "uplna sloboda... ale iba pre mna! zakony by mali dodrziavat ti druhi." nezabudaj, ze tvoja sloboda konci tam, kde zacina obmedzovat slobodu ostatnych a rozhodne sa nekryje s hranicami tvojho pozemku. preto niekto vymyslel zakony.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sahara.. prepáč.. vlastne máš pravdu..

http://spisskanovave...vat-chatrc.html

V pamiatkovej zóne v Smolníku začali stavať chatrč

Pracovníčka stavebného úradu na mieste uviedla, že barak nie je stavba v zmysle stavebného zákona. Takže nemôžu dať príkaz na jeho odstránenie. Ide vlastne len o konštrukciu či prístrešok.

„Sused dával novú strechu, pamiatkari mu to tu obzerali a všetko komentovali. Ja zase idem meniť plot, musím rešpektovať pamiatkarov, môžem ako materiál použiť iba drevo. A tu sa stavia koliba a oni nič. Som chorý na srdce, čakám na operáciu, tak sa radšej nerozčuľujem.“

 

aké "ľudové" a "etnické".. hotový magnet na turistov..

a zdá sa že tu rozhodne nejde len o to "kto má väčšiu pištoľ" :beeee:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tu je zase iné zamyslenie

http://spravy.pravda.sk/preco-stale-stoja-cierne-stavby-bohatych-fpd-/sk_domace.asp?c=A120611_093236_sk_domace_p23

 

Prečo stále stoja čierne stavby bohatých?

 

 

Zákon totiž stavebným úradom prikazuje, aby čiernu stavbu dodatočne zlegalizovali, ak sa preukáže, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom. Ak teda stavebník do určeného termínu dodá potrebné doklady asi 30 inštitúcií (kladné stanovisko obce, hasičov, vodárov atď.), stavebný úrad musí so stavbou súhlasiť. To je dôvod, prečo sa solventnejším majiteľom nelegálnej stavby darí svoj objekt zachrániť. V najhoršom prípade obídu s pokutou, ktorá zvyčajne tiež nebýva vysoká.

 

skutočne pomôže nejaký nový stavebný zákon?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

alamo: to je o kvalite stavebneho zakona a naslednej vymozitelnosti prava. pokial by neexistovala moznost dodatocnej legalizacie ciernych stavieb a urady by si nasledne plnili svoje povinnosti (odstranenie ciernej stavby na naklady majitela), nemuseli by sme viest tuto debatu. zial toto je slovensko a potrva este vela rokov, kym bude situacia aspon prijatelna ak uz nie normalna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Ešteže máme novinárov, ktorí majú nos všade ...

... však by sme inak ani nevedeli, čo všetko "SA" u nás stavia.

 

Stavba hradov ako sídiel bohatých a mocných sa zjavne neskončila v stredoveku. Nad stredoslovenskou obcou Repište rastie uprostred prírody nový úžasný hrad so štyrmi podlažiami a neodmysliteľnými vežičkami. Bratislavský podnikateľ ho stavia ako dar pre svojho 29-ročného syna. A nie je to jediná "hradná" stavba, na ktorú sa podujal.

 

Hoci má byť stavba darom synčekovi, niečo si z nej možno užije aj turistická verejnosť. Podnikateľ totiž zamýšľa hrad po dostavbe čiastočne sprístupniť verejnosti a vystaviť v ňom artefakty z minulosti, ktorými vraj stále disponujú miestni obyvatelia. Na hrade nebude chýbať Kaplnka svätej Barbory, patrónky baníkov, kde by mohli veriaci rozjímať.

Na rozdiel od hradu je jasné, že "malý Betliar" je prísne súkromný projekt, dokonale maskovaný v prírode. Jedinú prístupovú cestu k nemu zatarasuje brána so zákazom vstupu.

Zdroj: http://www.pluska.sk/plus-7-dni/domov/07/dar-synceka-podnikatel-stavia-potomkovi-hrad.html

Stredoveký hrad Marcus, ktorý rastie v kopcoch nad obcou Repište.

post-88-0-52245500-1345698093.jpg

 

Neďaleko megastavby ukrytej v divokom lesnom poraste si postavil bratislavský podnikateľ

repliku hradu Betliar. Ten využíva ako rekreačnú chatu.

post-88-0-32909300-1345698103.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jeminenky, to niekomu asi ľahko zarobené peniaze, tak pretekajú cez rozum?!

 

že vraj: " stavebná úchylka, dar pre svojho 29- ročného syna. "

A čo vari ten jeho syn túži žiť v takej "zlatej klietke"? V nej má byť akože šťastný?

 

Podnikateľovi by som dopriala každý rok povinnú dovolenku (nie, že nechodí....), ale vôbec nie v zahraničí, ale na našom Slovensku, v peknej prírode na čerstvom vzduchu, aby sa mu okysličil mozog a prišiel k oveľa zaujímavým užitočnejším myšlienkam, ako a čo ďalej.... so svojim životom...

Tiež by som mu dopriala od jeho 29-ročného syna "úlet "- dar... a to taký, že sa vzdá príťaže bohatstva, bývania na zámku, peniaze aby použili na oveľa prospešnejšie vecí( pre nemocných, opustených, na zrekonštruovanie iných už existujúcich zámkov na Slovensku..)

Synovi, aby za nedal zmiasť mamonou, zdravý rozum, šťastie, lásku otca, slobodu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...
  • Pred 4 týždňami...

toz, neviem, kam to dat, dam to sem, keby sa vam umiestnenie nepacilo, tak to presunte...

 

zaujal ma clanok o otvoreni kupelov central http://bratislava.sme.sk/c/6552589/bratislava-bude-mat-nove-obchodne-centrum-a-bazen.html

a tak som zacala hladat daco z minulosti a ľaľa...

1. central za plnej prevadzky http://www.ba.foxy.sk/displayimage.php?album=9&pid=1081#top_display_media chodila som sem plavat kazdu sobotu v zime...

2. central, ten isty bazen chatra http://img84.imageshack.us/img84/3411/centralmq9.jpg

 

bazen uz neexistuje a ako to bude vyzerat uvidime tento mesiac.. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ObrázokD'Ady, dňa 23. august 2012 - 09:49:51, napísal(a):

 

napisal som na CHKO Stiavnicke vrchy, co si o tom myslia...

 

Odpísali niečo?

Alebo je to príliš skoro už teraz čakať odpoveď? :hmmm:

 

odpisali nieco, co som de facto cakal, ale spokojny s tym nie som

len by nebolo odomna korektne, keby som to citoval, takze "sorry" :-(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

po tej záľahe parádnych stavieb v iných témach dobre padne pozrieť, čo je skutočný gýč v úbohých budovách ... vždy mám pocit, že tie domy svojim majiteľom ublížili, urobili im zle, a stavebníci ich za to kruto trestajú ... -_-

tentokrát poďme do susedov - za najškaredšie domy v Budapešti sú považované tieto zázraky novodobého ... baroka, nebaroka, hradov a zámkov, proste čosi, čo rozhodne veľmi ublížilo hlave majiteľa ...

na rozdiel od môjho zvyku pridávať menšie obrázky, pridám teraz väčšie, toto by v malom obrázku nevyniklo :)

 

rodinná vila v XIV. obvode, plus jej nádherný detail :

 

post-3-0-69056300-1354220438.jpg

 

post-3-0-61125600-1354220451.jpg

 

a jeho konkurent, o dve ulice ďalej, v rovnakom obvode :

 

post-3-0-99840700-1354220530.jpg

http://varosban.blog...unyabb_lakohaza

nakoniec v súťaži jedného časopisu vyhral ten prvý dom : pretože je stavaný s láskou, oduševnele, so zmyslom pre detail, proste úchvatný remeselnícky fortieľ a nápad strateného stredovekého staviteľa ... strateného v čase ... :)

a najstrašnejší zostal ten druhý s krásnymi mnohými balustrádami :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov