Skočiť na obsah

Strana Progresivne Slovensko


boss123

Odporúčané príspevky

v podnikoch bolo dokonca určené z ktorého oddelenia koľko ľudí musí niesť vlajky a transparenty - viedli sa poradovníky, aby to furt nenosili tí istí. mne dali zástavu hneď v roku 1987, o rok neskôr som kývol na kolegovu ponuku, aby som niesol za neho, že on to nabudúce ponesie keď bude rad na mne, 1989 som hrdinsky bránil vlasť s krompáčom a lopatou v ruke, a potom už sprievody v pôvodnej forme neboli ... ten kolega mi to vlastne dodnes dĺži  - asi by som ho mal vyhľadať, a dať mu zástavu, nech sa prejde po meste. ale, možno raz za mňa ponesie dúhovú vlajku na pride :yes_yes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vies o nejakej organizacii (institucii, firme, skole..), ktora by ucast na pochode odporucala alebo nariadovala s hrozbou nejakych postihov? Zatial si tu nedal nic konkretne, cely cas operujes svojimi vyfabulovanymi dojmami a porovnavas neporovnatelne. Davas ludi s inou sexualnou orientaciou na uroven fasistov a komunistov, pricom ich prenasledovali prvi, druhi ..aj treti.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

clovek,  toto vyzera ako spomienkovy optimizmus,   ucast na 1 maji vyhodnocovali stranicke aj odborove organizacie,    a sice je pravda ze za neucast by ta priamo ziadne postihy necakali (aj ked to zaviselo od toho kde aky debil bol) ale malo to dopad na karieru, dovolenku.   Skutocne to ides porovnavat s dneskom ked je dnes v praci kazdemu srdecne tri ?  A s poctom ludi ktori tam chodia ?  Naposledy som sa tam omylom v blizkosti vyskytol a bolo ich len o trochu viac ako Kuffovcov. 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tyso

Štatistika vychádza z predpokladu, že súbor vybraných vzoriek bude mať rovnaké rozloženie sledovaného javu ako celý súbor. To je predpoklad, aby sme nemuseli testovať celý súbor. Ak je rozloženie rovnaké, iba vtedy môžeme hovoriť o reprezentatívnom výbere. Ale to nie je vždy splnené náhodným výberom vzoriek. Napríklad budem sledovať, ako sa nejaký názor vyskytuje vo vysokoškolsky vzdelanej populácii. Predpokladajme, že 70% vysokoškolsky vzdelaných má technické vzdelanie, 30% humanitné. Výsledok prieskumu by bol poznačený tým, aký názor majú vysokoškolsky vzdelaný technici, ale otázka bola, aký názor majú vysokoškolsky vzdelaní obecne. Čísla som si vymyslel, je to len príklad. Iný príklad. V krajine, kde žije prevažná väčšina populácie vo veľkých mestách, by náhodný výber preferoval názor populácie vo veľkých mestách. Lenže takýto výsledok má obmedzenú výpovednú hodnotu a spôsob výberu reprezentatívnej vzorky by mal byť v štatistike vždy súčasťou výsledku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono,   tu sa mylis.   To nie je predpoklad.     To je hypoteza, ktoru testujes a jej pravdepodobnost vies vypocitat.  

Napriklad v tvojom prieskume je otazka aky nazor maju VS spolu,   a v tvojom vybere mas 70 percent technikov a 30 humanitnych.    Co spracujes standartne a  nazor technikov bude mat 70 vahu.  Ale presne to iste by si dostal keby si sa spytal vsetkych.   A presne rovnako to mas aj pri mestach.     Prieskum teda spravne dava rovnake vysledky ako keby si si naozaj pytal vsetkych.    V com je teda to obmedzenie ?

Ved uvazuj,  ak vacsina populacie je v mestach, tak priemer ich odpovedi bude nutne preferovat prave mesta.     A rovnako ked mas 70 percent ciernych guliciek, tak  nahodny vyber bude preferovat cierne gulicky a to rovnako.   To je predsa to co si chcel dosiahnut, nie nevyhoda.  

 

Ideal je stale nahodny vyber ( v metodike prieskumu samozrejme popisujes ako ho urobis realne, ale teraz sa bavime o ideale a tam ziadne tebou spominane problemy nevidim).

 

Ale mozno sa nechapeme v niecom inom,   tak si zoberme bezny  predvolebny prieskum.   Vysledok nie je len priemerny hlas (co by to vlastne bolo) ale pocet hlasov pre jednotlive strany a pokracujes druhostupnovym  ako volia mesta, ako zeny, ako VS a pod.  A to beries zo vzorky,  dalsie znaky sa u kazdeho zo vzorky sleduju tiez.  To co sa nedozvies je napriklad ako sa voli v Roznave,  na to je vo vzorke prilis malo roznavcanov.   (mozno ziaden) Keby si sa spytal vsetkych ludi, tak by to nebol problem zratat ale z prieskumu pre slovensko to nezistis.  Ale keby ta to velmi zaujimalo, tak treba spravit prieskum v roznave.  Len tam zase budes potrebovat taku velku vzorku ako pre Slovensko a to sa nikomu platit nechce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 58 minútami, tyso napísal:

tono,   tu sa mylis.   To nie je predpoklad.     To je hypoteza, ktoru testujes a jej pravdepodobnost vies vypocitat.  

Napriklad v tvojom prieskume je otazka aky nazor maju VS spolu,   a v tvojom vybere mas 70 percent technikov a 30 humanitnych.    Co spracujes standartne a  nazor technikov bude mat 70 vahu. 

 

To je uhol pohľadu. Mňa napríklad zaujíma, ako súvisí ateizmus zo vzdelaním,. Nie s technickým, ale vzdelaním obecne. A nechcem, aby  výsledok náhodného výberu závisel od typu vzdelania. Musel by som reprezentatívny súbor vytvoriť tak, že z každej oblasti vzdelania vyberiem rovnaký, náhodne vybratý počet vzoriek. Výsledky štatistického súboru, vytvoreného iba náhodným výberom, reprezentuje napríklad zastúpenie v Národnej rade po voľbách. Žiadny Slovák ale nemá názor, ktorý by reprezentoval výsledky volieb. Podľa štatistiky je to stredná hodnota, ktorú by mala mať väčšina obyvateľov.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 8 hodinami, dead napísal:

Davas ludi s inou sexualnou orientaciou na uroven fasistov a komunistov,

cituj! aby som ťa nemusel označiť za klamára

 

pred 7 hodinami, electric blue napísal:

ja sa skor obávam ze povinné budú pochody za zivot a za rodinu ;-) 

proti účasti v nich by som sa ohrádzal rovnako ako proti tomu, keby ma chce niekto nahnať do pridu ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

9 hours ago, Tono said:

To je uhol pohľadu. Mňa napríklad zaujíma, ako súvisí ateizmus zo vzdelaním,. Nie s technickým, ale vzdelaním obecne. A nechcem, aby  výsledok náhodného výberu závisel od typu vzdelania. Musel by som reprezentatívny súbor vytvoriť tak, že z každej oblasti vzdelania vyberiem rovnaký, náhodne vybratý počet vzoriek. Výsledky štatistického súboru, vytvoreného iba náhodným výberom, reprezentuje napríklad zastúpenie v Národnej rade po voľbách. Žiadny Slovák ale nemá názor, ktorý by reprezentoval výsledky volieb. Podľa štatistiky je to stredná hodnota, ktorú by mala mať väčšina obyvateľov.

 

Tono,  mne stale unika problem.

Tak inak,    mas vysledky scitania obyvatelstva.    Nepotrebujes ziadne vyberove vzorky a povedz co chces vediet.    A teraz sa bavime ci nahodny vyber neposkytne rovnake informacie.

A mame tvrdenie ze poskytne ale s nejakou chybou ktoru vies vypocitat,   ty tvrdis ze pride k zasadnemu skresleniu.     Ale  nechapem  tvojmu zdovodneniu,     nedava mi ziadny zmysel.    Rovnake postupy ako pouzijes na cely subor  ak ho mas, tak pouzijes na vyberovu vzorku, nie ? 

Myslim ze ty hovoris o tom ako spracujes data, nie o tom ako vyberas vzorku.     Napriklad ak chces vediet ako suvisi ateizmus zo vzdelanim, tak napriklad celu vzorku rozdelis podla vzdelania a zistujes  ci je ateisticka,   dostanes tabulku  kde je vzdelanie a percentualna miera ateizmu v tejto skupine a mozes vytvarat hypotezy. 

 

 

2 hours ago, clovek2 said:

proti účasti v nich by som sa ohrádzal rovnako ako proti tomu, keby ma chce niekto nahnať do pridu ...

A mas pocit ze ta niekto nahanal do pridu, alebo ze to niekde v europe robia ?    Teda ak pod nahananim nechapes informaciu ze sa kona a ze ti niekto do ruky strci letak kde ta nan pozyvaju. Pretoze  potom ma castejsie nahanaju do bordelu ako do pride.

Ale rovnako plati ze ani do antipride ta nenahanaju ( je mozne ze farar dorazne organizuje) a ani v najdivokejsich predstavach  nehrozi ze by ignorovanie malo nejake dosledky pre tvoj zivot. 

A vobec snaha to porovnavat s 1.majom  ktory bol organizovany ako masovy prejav suhlasu s rezimom sa mi zda uplne uletena. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred nejakym casom v Madarsku sa nejaka hudobna skupina nejako vyhranila k zneniu Istanbulskeho dohovoru a razom prestala byt zaujmava pre rozne reklamne agentury a roznych organizatorov podujati.....dokonca nejaka firma, ktorej oni robili reklamu na zaklade ich sponzoringu, s nimi prestala spolupracovat a sponzoring skoncil.....takze naco verejne prikazy na rozne ucasti v Pride, ked staci aj takato nepriama sakcia a medialne lyncovanie....to je take progresivno "demokraticke"...... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

Náhodný výber vzoriek je vhodná metóda, ak ma napríklad zaujíma výsledok volieb, alebo počet trestných činov. Náhodný výber totiž kopíruje demografické, územné rozloženie, národnosť, pohlavie atď. Nie vždy nás ale zaujímajú takéto údaje. Napríklad ak  chceš vedieť, aké je riziko, že sa staneš obetou trestného činu, miera kriminality získaná náhodným výberom ti dá skreslenú odpoveď. Preto, že náhodný výber vzoriek nezodpovedá územnému rozloženiu.Musel by si použiť inú metódu výberu, čo samozrejme môžeme nazvať spracovanie údajov.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 hodinami, clovek2 napísal:

cituj! aby som ťa nemusel označiť za klamára

 

proti účasti v nich by som sa ohrádzal rovnako ako proti tomu, keby ma chce niekto nahnať do pridu ...

hej, ale zatial je tvoja hlavná téma prajd :smile:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 4 minútami, tyso napísal:

tono,  nahodny vyber samozrejme kopiruje aj uzemne rozlozenie.

Kopíruje, ale stredná hodnota ti nedá obraz o danej lokalite.

Rovnako sa mi nezdá, že 2000 vzoriek dá rovnako relevantné údaje pre Slovensko a USA. To by platilo, iba ak by bola sledovaná vlastnosť rovnomerne rozložená. To ale nie je vždy pravda. Kalifornia je napríklad baštou demokratov a Texas republikánov. Vzorka 2000 by na Slovensku zachytila nerovnomernosť v Bratislavskom a Trenčianskom kraji s väčším počtom vzoriek, ako v USA.

Skúsim to na príklade. Máš k dispozícii 2000 bodov a nimi máš zobraziť mapu USA a Slovenska. Samozrejme v rôznej mierke, aby ti obe krajiny vošli na formát A4. Ak ich potom zobrazíš v rovnakej mierke, hustota vzoriek – rozlíšenie  v Bratislavskom a Trenčianskom kraji bude väčšie, ako v Kalifornii a Texase. Ak by si rozlíšenie v USA použil na Slovensko, dostal by si možno súbor iba s 200 vzorkami.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aka stredna hodnota ?  stredna hodnota  je PO spracovani udajov a ma zmysel len pre niektore znaky,   ved obaja piseme ze stredna hodnota volebnych preferencii je nezmysel. Za prve to nie je cislo a za druhe to nema ziadny zmysel.

A k USA,   samotny vyber je v pohode.  Ale vzhladom na volebny system potrebujes aby  si ziskal udaje za staty a to vedie k vacsej vzorke.  Ale presne to iste by sa dialo aj na slovensku ak by sme viacero volebnych obvodov s vopred urcenym poctom poslancov.  

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tyso

ty si ale potrebuješ uvedomit, že realita nie je nejake pekne rozloženie pravdepodobnosti, to je len zjednodušenie, no a preto si dostal to, čo je nelogické pre realitu, že ti postačuje aj 2000 pre celý vesmír, rovnako ako pre Slovensko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tono,   to si dost zuzil slovo statistika :)    priemer a jeho chyba   je sice jedna velicina v statistike  ale rozhodne to nie je statistika.

Robopol,      toto je odpoved  aky velky subor potrebujes vybrat aby reprezentoval celu populaciu,   A odpoved je ze od istej velkosti populacie staci rovnako velky.   Na ine otazky su ine odpovede,  ak sa budes pytat  aky ma cisar dlhy nos, tak ziadny prieskum tuto odpoved neda.

A aj pre cele ludstvo staci 2000 vzorka,  a nijako nesuvisi s tym ako je rozlozena populacia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 42 minútami, tyso napísal:

A aj pre cele ludstvo staci 2000 vzorka,  a nijako nesuvisi s tym ako je rozlozena populacia.

ked das otazku, aky je vysledok 2+2, tak dostanes celosvetove  relevantne data aj pri vzorke 2 000 opytanych...to sa tak podoba na tvoje "nekonecne"  datovania... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 21 hodinami, tyso napísal:

clovek,  toto vyzera ako spomienkovy optimizmus,   ucast na 1 maji vyhodnocovali stranicke aj odborove organizacie,  

prečo spomienkový optimizmus? spomenul som si na staré časy, tak ako ich mám v pamäti, ale jediné čo na tom bolo optimistické, bolo pivo, ktoré sme si dali v prvom výčape od miesta kde končil sprievod

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 15. 8. 2020 at 9:18, clovek2 napísal:

cituj! aby som ťa nemusel označiť za klamára

tak ja som duhovy pride s faklovym pochodom a prvomajovym sprievodom neporovnaval

(inac na toto ma copyright informator, najprv nieco napise a potom tyzden vysvetluje ako to myslel)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 2 hodinami, dead napísal:


(inac na toto ma copyright informator, najprv nieco napise a potom tyzden vysvetluje ako to myslel)

ked diskuter je, slusne povedane, mdleho chapania, tak samozrejme, ze mu musim nieco dovysvetlovat.... :)

  • Haha 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov