Skočiť na obsah

Nekonečno


TomiLeeMorpheus

Odporúčané príspevky

Keď už sme pri fyzike. Možno ste robili na základnej škole pokusy s magnetom a železnými pilinami. Magnetické siločiary sa musia uzatvoriť a siločiara zo stredu magnetu je priamka, ktorá sa uzatvára v nekonečne, aby sa vrátila, opäť ako priamka do opačného konca magnetu. „Škoda, že nevie rozprávať, ako tam v nekonečne bolo“

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Toto sice nie je tema o fyzike ale na to mas odpoved co robi ta silociara? naviaze sa na magneticke pole ineho objektu obycajne vacsieho, takze znova sa nekonecno nekona. Preto aj funguje buzola. naviaze sa na magneticke pole zeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vesmir "zacal" z konecnej velkosti a je aj v konecnej velkosti podla merani, .

+

vesmir zacal z NEKONECNE malej velkosti

= podľa všetkého tento názor zastávajú len deti odchované na zlých populárno vedeckých knížkach

ako ja donedávna;)

 

Napríklad pán fyzik Kulhánek vo svojej najnovšej prednáške o Big Bengu jasne povedal, že pred big bangom bolo niečo,

ale ak hovoríme o Big Bangu, tak hovoríme iba o tom čo bolo po nejakej časovej prodleve;)

keď je už čo skúmať- reliktne žiarenie atd...

 

ALE HLAVNE POVEDAL, že nikto by si nemal predstavovať, že vesmír vznikol z nekonečne hustej bezrozmernej guličky(odporuje všetkéym fyzikálnym zákonom), ale že to mohlo byť aj nekonečne velké a len tak akurát husté, aby sa začala fáza superinflácie.

 

 

For DUMiES:)

vesmír mohol byť EŠTE PRED big bangom NEKONEČNÝ

a následne sa hustota energie vnom znížila, lebo sa znej stala hmota,

 

 

zároveň nemusíme si predstavovať źe sa nekonečno rozpína do nekonečna,

ale može to byť aj tak,

ako píše jedna nedávno zverejnená hypotéza na OSEL a to,

že vesmír sa nerozpína, ale len sa tým ako sa z toho energetického vákua vytvára hmota,

tak sa všade spomaluje čas (o tom zas moja nezverejnená (2014)hypoteza gravitácie by vedela vyprávať,

aj keď tento efekt my vtedy nedocvalkol, aj keď som ho mal pred očami, samozrejme temnú hmotu vysvetluje elegatnejšie než Pán Feynman svoje historky;)

 

 

linky na kulhanka si vygooglite lahucko (2017),

link na osel hypotezu je nepodstatný:)

ale je to pár týždnou starý článok.

 

 

áno, presne toto som sa snažila napísať, nie nevdojak  :thumbsup:  ... a preto má pravdepodobne Sagan pravdu, nie preto, že je vesmír pravdepodobne konečný...  vieme? nevieme, môže to byť všelijak :)

náš mozog je pravdepodobne neprispôsobený, nemusel sa zaoberať nekonečnom, atavistické nebezpečenstvo bolo zvyčajne bližšie, než nekonečno :)

múdro píšeš!

 

 

 

ps:

ohladom dotazníka je to tu v podstate fiasko,

myslel som že tu za tie roky bude stovky diskutujúcich,

 

tý čo tu ostali sú asi len skamenelí ateisti;)

 

 

DOTAZNÍK:

jednalo sa o experiment, kde som si chcel overiť jednu moju šialenú hypotézu o veriacich,

ktorým sa hlávka vždy zatoči keď si predstavia svojho BOHA,

a áno jedná sa o ten istý efekt ktorý by mali pocítiť pri predstave NEKONEČNA,

inak povedané,... (musím ísť na nejaké veriace fórum,

a tam tento experiment zopakovať.)

 

....u ateistov to nemože fungovať - ten pocit,

lebo by sa znich skôr či neskôr stali veriaci,

 

proste pokiaľ dostávate duševný závrat z nejakej predstavi,

a táto predstava vám robí dobre ako štipka trávy,

tak takýto človek sa touto predstavou opája

a kde inde najdete takúto ZADARMO DROGU a ešte aj verejne prístupné

a všeobecne tolerované, ktorá dokonca z vás automaticky robí "lepšich" ludi...

 

takže experiment je u konca prosím nešíriť (POINTU!),

ale zobrať si ho/ju do hrobu,

 

 

ps2:

za prípadnú budúcu spoluprácu vopred ďakujem,

chcelo by to asi urobiť cez google dotazník

a vyrukovať s tým na fóra kde pre veriacich,

 

 

ps3:

pokiaľ by mal niekto záujem o spoluprácu na

mojej eseji o SLOBODNEJ VOLI,

hlaste sa u súdruha žincicu,)

 

respektíve dám vám sem link na môj dotazník,

+ potrebujem feedback na to čo som napísal,

bo vidím tu veľmi velký potenciál;)

 

ps4:

som mal skončiť,

ale fenomén slobobodná vôla (pravdepodobne)

vyrieši všetky nezhody medzi ludmi,

respektíve pochopia, prečo sa nezhodnú.

 

pichopil som to nedávno,

keď sa istá asi vzdelanejšia osoba (na fb)ako ja rozhodla

dehonestovať moje opus magnum ESEJ o ZMYSLE ŽIVOTA,

(googli tom trnik - blog sme - existuje objektivny zmysel zivota?)

 

v podstate ma rozobral na súčiastky, ale vo výsledku

preto, aby dospel k nepnesprávnemu záveru(snad sa kua nemílim;)

že zmysel života je iný ako ja som v tej eseji vysvetloval.

 

všetký čo poctivo odpovedali moje otázky VELMI PEKNE DAKUJEM!!

a prajem vela zadravia pre vas a vasich blizkych.

viem o com hovorím

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímavé :)

 

budeš musieť svoj podivný dotazník zopakovať na nejakom kresťanskom fóre, pretože po prvé sa zdá, že prispôsobuješ možné výsledky tvojho dotazníka tomu, čo ty máš na mysli a ako si si predstavoval odpovede a svoju esej :)

 

všeobecné fórum, kde je hromada fyzikov a prírodovedcov i ateistov ti nemohlo vyhovovať pre tvoje zámery, to som napísala vlastne už na samom začiatku, že na otázku o viere ti neodpovedám schválne, pretože ty máš na mysli vieru v nejaké náboženstvo... a to ani náhodou nie je spojitá nádoba s pojmom nekonečno... a pre kdekoho nie je viera potrebná pre filozofovanie o nekonečne...

 

či už pojem nekonečno je vymyslený pojem či nie : )

 

chcel si dosiahnuť niečo, o čom hovoríš, že je fiasko - je to fiasko výlučne pre teba, lebo si chcel a myslel si, že tu dosiahneš výsledky, aké potrebuješ - ľudia a ich myšlienky sú omnoho tvárnejšie, ovšem :)

 

obávam sa, že fiaskom bude výsledok tvojej ankety aj na akomkoľvek veriacom či kresťanskom fóre - z opačnej strany...

majú ešte užšie spektrum návštevníkov, zvyčajne vedúcu osobnosť, ktorá je najveriacejšia zo všetkých, pápežskejšia než pápež a usmerňuje dianie a členov a v čo majú veriť, zameraných zvyčajne hodne jednostranne.

 

poznám za mnohé roky / dlhé roky som ich extra vyhľadávala a sledovala dianie na nich/ na nete spústu aj zaniknutých kresťanských fór a ich postoje k viacerým otázkam vedy či filozofie:

keď ti bude vyhovovať, že budú páni a dámy odpovedať, že nekonečný je pre nich boh, a čo vlastne je pre nich zmysel života - budeš prekvapený, tie fóra majú zvyčajne oveľa užší obzor, než možno očakávaš,

ale zrejme budeš spokojný a esej môžeš napísať a zdôvodniť a zargumentovať... len nebude objektívna  :)

 

toto je pozoruhodné:

jednalo sa o experiment, kde som si chcel overiť jednu moju šialenú hypotézu o veriacich,
ktorým sa hlávka vždy zatoči keď si predstavia svojho BOHA,
a áno jedná sa o ten istý efekt ktorý by mali pocítiť pri predstave NEKONEČNA,
inak povedané,... (musím ísť na nejaké veriace fórum,
a tam tento experiment zopakovať.)

....u ateistov to nemože fungovať - ten pocit,
lebo by sa znich skôr či neskôr stali veriaci,

 

ešte viac to potvrdzuje, že sa snažíš prispôsobiť odpovede ľudí, resp. nájsť také odpovede, ktoré by potvrdzovali tvoju hypotézu :)

 

u ateistov to nefunguje preto, lebo myslia ináč a zákonite ti budú dávať odpovede iné ako veriaci, nie preto, lebo by sa z ateistov mali stať pre nejaký iluzórny závratný pocit z ktoviečoho veriaci... je to trochu násilne postavené...

 

no keď budeš mať výsledky z veriaceho fóra, bude zaujímavé poznať tvoje resumé, ktoré ovšem nebude objektívne, maximálne len poplatné tvojej predstave: 

keď robím anketu, nemôžem vyhodiť časť respondentov preto, lebo sa mi nehodia do mojej hypotézy :)

 

nech sa ti darí, zrejme potvrdíš svoju hypotézu, nakoniec, len bude stáť na hlinených nohách, pravdepodobne :)

 

vlastne je to zábavné - je to fiasko, lebo mi ľudia dali iné odpovede, než som čakal, tak idem o dům dál, možno dostanem očakávané odpovede :) čistá vedecká práca - v pohode príď kedykoľvek  :thumbsup:

 

 

tak... a môžeme pokračovať vo filozofovaní na tému nekonečno :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v skutocnosti je jedno ci to povedal Kulhanek alebo ktokolvek.  Nasa fyzika konci este pred singularitou a teda ludsky povedane nevieme.  Tvrdenie ze nieco bolo pred big bangom  sa neda zalozit ani na  extrapolacii ani na faktoch. 

Mozno sa to raz dozvieme ale dnes to nejde.

 

A k nekonecnu,  v matematike s nim pri istej opatrnosti vieme pracovat.  Ale vo fyzike to znamena problem,  ak v teorii su nekonecna  tak ju nepovazujeme za uspokojivu. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ide o petra kulhanka, nie jiriho :)

Kulhanek je fyzik,  a dobry.    Ale dnes sa casto pre popularitu rozprava o roznych napadoch multivesmiru , len zabudaju dodat ze to skutocne nema oporu ani vo vede ani vo faktoch.  Su to napady, nic viac.  A ked potom niekto zacne to brat ako fakt a argumentuje ze to povedala autorita, tak dojde k nezmyslom ako tu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zaujímavé :)

1pretože po prvé sa zdá, že prispôsobuješ možné výsledky tvojho dotazníka tomu, čo ty máš na mysli a ako si si predstavoval odpovede a svoju esej :)

 2chcel si dosiahnuť niečo, o čom hovoríš, že je fiasko - je to fiasko výlučne pre teba, lebo si chcel a myslel si, že tu dosiahneš výsledky, aké potrebuješ

 3obávam sa, že fiaskom bude výsledok tvojej ankety aj na akomkoľvek veriacom či kresťanskom fóre -

 4ale zrejme budeš spokojný a esej môžeš napísať a zdôvodniť a zargumentovať... len nebude objektívna  :)

5ešte viac to potvrdzuje, že sa snažíš prispôsobiť odpovede ľudí, resp. nájsť také odpovede, ktoré by potvrdzovali tvoju hypotézu :)

 6ktoré ovšem nebude objektívne, maximálne len poplatné tvojej predstave: 

7  zrejme potvrdíš svoju hypotézu, nakoniec, len bude stáť na hlinených nohách, pravdepodobne :)

 8 je to fiasko, lebo mi ľudia dali iné odpovede, než som čakal, tak idem o dům dál, možno dostanem očakávané :)

asi tvoj rekord niekomu v jednom príspevku zopakovať, že som neobjektívny a odsúdený na fiasko;)

 

1) fiasko - je použité v kontexte, že tu odpovedalo len pár ludí.

2) moja hypotéza je falzifikovatelná,

3) nech by som dostal akúkolvek odpoveď, tak by to byď potvrdilo alebo vyvrátilo moju hypotézu,

4) skôr šlo o predbežný nástrel, kde treba aj lepšie formulovť otázky,

aby to respondet neprekukol, a zároveň sa rozpísal,

5) žiadny veriaci nikdy neprizná, že jeho viera je živemá len skrz príjemný pocit nekonečna,

tuším sebaukájanie je jeden z hriecho, neviem ale ževraj sa to medzi veriacimi nenosí,

6) si sa pekne vyfarbila, a to som ta pochválil, škoda

7) i hospodin povedal, buď 7 bod odpočinok,

takže odpočívajte v pokoji

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak krátko ešte raz - neurážaj sa, prepánajána, pekne prosím,

o tom, že táto anketa tu mala zle položené otázky, sme ťa upozornili hneď na začiatku, o tom, že to bolo fiasko, lebo je tu po prvé málo odpovedí, a po druhé, priveľa fyzikov a ateistov, si napísal ty sám :)

 

o tom, že za takmer dve desaťročia na nete poznám mnohé a rozličné kresťanské a náboženské fóra, aj že prečo, som písala ako človek, ktorý ich pozná... a viem, ako to tam chodí, ako to na mnohých chodilo, rozdiely medzi protestantskými a katolíckymi a ich lídrami a podobne... zaoberala som sa tým, vážne, celé roky, lebo ma to zaujímalo.

 

vôbec ti to nebráni hodiť tam či hentam tvoju anketu, alebo kamkoľvek len chceš hodiť anketu...

 

tak ako si nakoniec na vyslovené požiadanie napísal svoj názor, napísala som ja svoj - ako vidím tvoje hodnotenie ankety, kde nie si spokojný s odpoveďami, lebo ich bolo málo, lebo boli prevažne od ateistov a prírodovedcov a tebe sa nehodia - veď si to tam ty sám písal  :doh:

 

vyfarbila? pochválil? :) ach jaj... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ide o petra kulhanka, nie jiriho :)

Kulhanek je fyzik,  a dobry.    Ale dnes sa casto pre popularitu rozprava o roznych napadoch multivesmiru , len zabudaju dodat ze to skutocne nema oporu ani vo vede ani vo faktoch.  Su to napady, nic viac.  A ked potom niekto zacne to brat ako fakt a argumentuje ze to povedala autorita, tak dojde k nezmyslom ako tu.

narazas na mna?

akym nezmyslom?

o tom, že táto anketa tu mala zle položené otázky, sme ťa upozornili hneď na začiatku,

 

o tom, že za takmer dve desaťročia na nete poznám mnohé a rozličné kresťanské a náboženské fóra, aj že prečo, som písala ako človek, ktorý ich pozná... a viem, ako to tam chodí, ako to na mnohých chodilo, rozdiely medzi protestantskými a katolíckymi a ich lídrami a podobne... zaoberala som sa tým, vážne, celé roky, lebo ma to zaujímalo.

 

)

ako by si teda formulovala tie otazky?

 

a aké sú teda rozdieli čo si zistila keď si sa tým tolké roky zaoberala?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trochu sme sa tuším minuli:

ako by si teda formulovala tie otazky?

a aké sú teda rozdieli čo si zistila keď si sa tým tolké roky zaoberala?

 

neformulovala by som nijako, je to tvoja anketa - mňa a mnohých z nás z toho zaujal pojem nekonečna, to je všetko :)

to podstatné bolo na začiatku, keď si sem bez vysvetlenia napísal svoje otázky:  prosba a poznámka ohľadne otázok o upresnenie formulácie, zmyslu otázok a témy a formulácia a zmysel otázok boli vyriešené v prvých štyroch príspevkoch, táto vec sa vyriešila, keď si objasnil, o čo ti teda zrejme ide.

 

ty nepotrebuješ rozdiely, pre tvoju anketu je to jedno - chceš odpovede na anketu z veriacich fór, budeš musieť nájsť také fóra a anketu tam dať.

ty potrebuješ poznať myslenie tých ľudí.

už som písala, čo asi môžeš očakávať od fór veriacich v istých otázkach. je to tam vyššie napísané, aj to, že možno budeš v nejakom zmysle výsledkami prekvapený, uvidíš sám.

nájdi fóra, daj tam anketu a vyskúšaj to. tak ako si skúsil tu.

tých fór bolo veľa, mnohé už zanikli, kdekade zomreli zakladatelia a tí, ktorí vlastne celé viedli, pre teba je možno dôležité akurát, že katolíci sú striktnejší, evanjelici trochu zmierlivejší, ale to záleží od jednotlivých fór a zamerania ľudí a ich pohľadu na kdečo, na predkoncilových a pokoncilových a propážeských a antipápežských a kdejakých iných.... je toho veľa, ale na to prídeš sám, pre tvoju anketu to ale vôbec nepotrebuješ.

každé fórum je trochu iné a každý človek je trochu iný a uvidíš, až dostaneš odpovede.

 

pre teba je dôležité aj tak myslenie ľudí, a to už si písal, že aj tak viacmenej poznáš, ako myslia veriaci.

 

tie, ktoré ma zaujímali, a zaujímali ma úplne ináč, nie ako teba pre tvoju špeciálnu anketu, staré mnohoročné fóra mnohé zanikli, a nové už nepoznám a nesledujem takmer vôbec alebo výnimočne, nové si skús nájsť a prezrieť sám, keď tam chceš poposielať svoju anketu.  prajem hodne zdaru, vlastne by ma zaujímal výsledok, ani nie výsledok, odpovede :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A k nekonecnu,  v matematike s nim pri istej opatrnosti vieme pracovat.  Ale vo fyzike to znamena problem,  ak v teorii su nekonecna  tak ju nepovazujeme za uspokojivu. 

 

Zalezi kde v teorii su nekonecna, ako konkretne su v nej pouzite.

 

Alebo snad napriklad Newtonov infintezimalny pocet nepovazujeme za uspokojivy?

Nekonecna delta funkcia tiez vstupila do matematiky cez fyziku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

link samotný? a tvoj názor k nemu je aký prosím?

 

 

je to známa vec, ale myšlienkový konštrukt... pomáha si číslami, či matematikou či to nazvime akokoľvek, ale je to konštrukt, ktorý začína slovami:

" V skutočnom hoteli, keď vydajú všetky izby, nevedia umiestniť viac hostí, v tom nie je nič prekvapujúce. Ale predstavme si hotel, ktorý má nekonečne veľa izieb, teda počet izieb sa od čísla 1 plynulo zvyšuje a neexistuje taká izba, ktorá by nebola vyššieho čísla. Predstavme si, že hotel má reproduktory v každej izbe, a portýr cez ne vie oznamovať  všetkým hosťom hoci aj naraz. Predstavme si, .... "

 

geniálne vyriešené umiestňovanie hostí v nekonečnom množstve v nekonečnom počte izieb, problém je práve s tým začiatkom a všetkými ďalšími možnosťami:
"predstavme si... "

 

preto sa to volá aj Grand - hotel paradox, a preto je s tým trochu problém, čísla pripisovať vieme, len to nekonečno si priveľmi nevieme predstaviť, ako sme tu už viackrát popísali : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

smiley :

 

Toto je priklad ked pouzivame zjednodusenia a a vieme to,  ziaden inzinier necaka ze na  odozva na  jednotkovy skok bude nekonecny pik ako delta funkcia.  Pretoze kazdy realny kondenzator ma aj svoje indukcie a tak vyledok bude iny.   Ale ok,  tu nejde o neuspokojivost ale o zjednodusenie.  Ale ak v teorii skutocne vyjde nekonecno ako napriklad pri renormalizacii tak to nie je uspokojive :).  V prirode by nic take nemalo byt, aspon tak to citim. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a zdalo sa to tak jasné, čo sa od diskutérov chce : )

... je to tu diskusia, debat o istej téme, kdekto tu napísal svoj názor, tak by to malo byť ... hodiť link z googla je ok, ale kvapku vlastného názoru k nemu je dobre napísať: súhlasím, nesúhlasím, pozrite na to, či súhlasíte, alebo pozrite, čo o nekonečne niekto vymyslel, viem si to predstaviť, neviem si to predstaviť... či čo ja viem, akýkoľvek názor či slovo k téme.

my si vieme prečítať odkaz, aj googliť vieme, to by tu miesto diskusie mohli byť nahádzané linky z netu.. ale vyprávame si tu názory, aj za pomoci linkov z netu, ale zvyčajne podopierajú diskusiu a názory... : )

 

 

a to nechcem spomínať Pravidlá fóra, kde tretí bod hovorí vyslovene o tom, že len tak hodiť samotný odkaz bez vysvetlenia nie je práve to pravé orechové,  ale je to tam. díky moc : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V prirode by nic take nemalo byt, aspon tak to citim. 

 

Na urovni koncovych a meratelnych velicin rozhodne nie. Ale v matematickych modeloch, na ktorych je fyzika zalozena, sa nekonecno pouziva.

 

Nie som si isty, ci by sa fyzika dala kompletne opisat matematikou bez pouzitia nekonecna.

Ak by sa nedala, dalo by sa to v istom zmysle povazovat za argument pre jeho "realnost".

 

Pozeral som Grygara v Lampe a celkom ma zaujal myslienkou, ze vesmir bol od prveho okamziku nekonecny.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak meratelne veliciny nie su nekonecne, tak  podla mna to prave znamena ze nas model je zjednodusenie.  Ma niekde hranice pouzitelnosti,  a nekonecno je vyjadrenim toho ze tam nieco nevieme.  Klasicky priklad je singularita,  teoria ju predpoklada ale zaroven k nej vytvara horizont.  Je to teda pouzitelne ale skutocne veris ze singularita je realna ?  Alebo ide o dokaz ze tam teoria uz je za hranicou pouzitelnosti ?

 

A k matematike :  Ak ostavas v matematike, tak tam nekonecno nie je,  mas tam limity nie nekonecna.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ak meratelne veliciny nie su nekonecne, tak  podla mna to prave znamena ze nas model je zjednodusenie.

 

Moze byt. Celkom by ma zaujimalo fundovane vyjadrenie nejakeho matematika, ktory rozumie aj fyzike, ci su podla neho nekonecna iba zjednodusenim, alebo naopak urcitym vyjadrenim podstaty.

 

Tvoja predstava by vychadzala na nekonecny pocet mikro-stavov v klasickej statistickej fyzike, co bolo vlastne vyjdrenim toho, ze nevieme o kvantovych stavoch (ktorych pocet je uz konecny).

 

Samozrejme zalezi, ako zadefinujes "nekonecno". Limita je sposob ako matematicky uchopit nekonecno, takze z mojho pohladu, kde mas limitu, mas aj nekonecno.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prakticky napriklad pocitame pole nekonecneho vodica,   pritom nekonecny vodic by sa nezmestil do vesmiru ale umozni nam to zanedbat javy na koncoch vodica.  V drvivej vacsine javov  teda nekonecno je zjednodusenie "nie nekonecna" ale ulahci nam to pocitanie.   Druhy pripad je ked nam vychadza nekonecno a potom ho nahradime konecnou hodnotou a povieme si ze tam uz  bude nieco "nasytene". 

A to nehovorim ze prakticky  ked pocitame, tak koncime po konecnem pocte krokov kde je chyba "dostatocne mala".   Ak by mala rast, tak je vypocet nestabilny a aj tak sa neda pouzit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Predstava, že za nekonečno môžeme vo fyzike považovať oblasť, ktorá už nijako neovplyvní riešenie je v rozpore s matematikou. Typickým príkladom je Gaussova veta. Ak obklopime napríklad náboj uzavretou plochou, tok intenzity elektrického poľa cez túto plochu sa rovná tomuto náboju. Najjednoduchšie pre výpočet je gulová plocha, lebo na tvare plochy nezáleží. Je jedno, aký má táto plocha polomer, výsledok je rovnaký. Môžeme použiť aj guľovú plochu s nekonečným polomerom. Teda nekonečne malý tok vektora intenzity cez nekonečne veľkú plochu dáva konečnú hodnotu náboja. Gaussova veta platí rovnako aj pre intenzitu gravitačného poľa, teda pre hmotnosť.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov