Skočiť na obsah

Elektronika


Polaris

Odporúčané príspevky

Zdravim :lol: Chcel by som sa v tejto teme zaujimat o to, co nasa elektronika dokaze. Co sa kde da vyuzit. Ake su nove technologie.

 

Moze to byt taktiez ohladom Vesmiru, nove technologie, a nove poznatky.....

 

Neviem...proste vsetko co vas len napadne :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...
  • Pred 5 mesiacmi...

Asi si si zvolil blbo tému. Hned vedľa je o MP3 a ty hned začneš druhý príspevok o mp3. Dávaj sem veci čo ťa zaujímajú, však sa niekto možno chytí, ak nie budeš mať len vlastnú tému, kde budeš väčšinovým prispievateľom

:lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 8 rokmi...

ešte sa vrátim k tomuto

 Tak baví ma eletrika ale to by ma neuživilo lebo baví ma to na takej úrovni že nájdem pri kontajneri vyhodený televízor ja ho rozmontujem vyberiem z neho reprák, nacínujem tam plus mínus drôtiky, v pivnici zoberiem staré autorádio ktoré je napájané 12V jednosmerným prúdom, tak zoberiem trafo (z tej komunistickej autodráhy ak si pamatate take sive trafo to napajalo) a zostrojil som akýsi magnetofón s monoreprákom zo starého tesla televíora a autorádia... Tak človek2 a Axel mám právo tvrdiť že ma baví elektrotechnika na tejto úrovni? Ako by som mohol takéto ,,znalosti" zúročiť?

pokojne sa takto hraj aj ďalej, naučíš sa aspoň niečo. prípadne môžeš skúsiť nájsť audio vstup v tom rádiu a pripojiť k nemu starú CD mechaniku z nejakého kompu, MP3 to nezvládne, ale normálne CDčka ti budú hrať...

 

ja už dlhšiu dobu nosím v hlave nápad, a to konkrétne úpravu obyčajného rádia s analógovým ladením /z tesca za 10€/ aby v pásme FM vedelo prijímať air band. prakticky to znamená rozobrať rádio, pozrieť aké sú v ňom použité šváby, stiahnuť z netu ich datasheety /schéma rádia bežne nie je k dispozícii/, podľa datasheetov navrhnúť úpravu zapojenia tak aby v pásme FM rádio vedelo spracovať amplitúdovú moduláciu používanú v leteckom pásme, urobiť navrhnuté zmeny zapojenia, a preladiť vstupné obvody rádia z pásma 88 - 108MHz do leteckého pásma 118 - 137MHz...

čo myslíš Tomáš, trúfol by si si na to?

 

keď to zvládneš, potom môžeš o sebe povedať že máš určité menšie znalosti z jednej z mnohých oblastí elektroniky - konkrétne vf techniky... a tieto znalosti ani náhodou nestačia na to aby ťa vôbec niekto zamestnal ako elektronika, pretože tieto znalosti sú v firemnej praxi nie príliš využiteľné. aby si našiel uplatnenie ako elektronik musel by si ovládať problematiku okolo PLC, driverov/frekvenčných meničov, snímačov, a podobných hovadín...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 9 mesiacmi...

Na bežnom domácom elektromery je blikajúca LED, pomocou ktorej je možné monitorovať spotrebu el. energie. Po troche bastlenia  som začal monitorovať svoju spotrebu. Z hrôzou som zistil, že pri „nulovej“ spotrebe v noci, odoberajú moji vampíri-spotrebiče, v standby režime cca 75W.  Je to obrovská spotreba, vzhľadom na to, že túto úlohu by dnes dokázali splniť (bez problémov) spotrebiče aj pri spotrebe 0,000001 W. EU je povestná vydávaním zákonov a odporúčaní, ktoré niekedy hraničia so surrealizmom. Nechápem, prečo ešte v EU neplatí zákon o maximálnom príkone spotrebičov v standby režime. Predpokladám, že moja domácnosť nie je výnimkou. A skutočne, moje dva set top boxy sú v standby režime horúce. Týchto 75W na domácnosť je v celej EU poriadne číslo a tomu odpovedajúca hodnota CO2. V podstate by to nič nestálo, keby EU stanovila maximálnu spotrebu prístroja v standby režime, namiesto obmedzovania výkonu vysávačov na hranicu ich nepoužiteľnosti. Alebo v EU navrhujú zákony poslanci pod tlakom lobujúcich energetických koncernov?

post-2515-0-78058000-1461498710_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To si mily moj zaspal dobu. Nariadenie EK o max spotrebe v standby plati uz 6 rokov. V roku 2010 sa odsuhlasil max 1 W, od 2013 plati 0,5 W.

 

Vzhladom nato ze parkrat za hodinu spina chladnicka, tak tych 75 W mi nepride az take strasne cislo.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To si mily moj zaspal dobu. Nariadenie EK o max spotrebe v standby plati uz 6 rokov. V roku 2010 sa odsuhlasil max 1 W, od 2013 plati 0,5 W.

 

Nechápem, čo mi potom robí tú spotrebu 75W. Pochybujem, že by boli tie set top boxy v norme 1W, keď je celá krabica v standby režime horúca. Mám ich od Telecomu asi 2 roky. Navyše mám pocit, že sa v nich niekto "na diaľku vŕta" , lebo v noci, ich pravidelne na určitú dobu "niečo zobudí". Mimochodom aj 0,5W je pri dnešnej technike zbytočné  plytvanie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mas to 2 roky, ale vyrobeny mohol byt davnejsie. Ved pozri do specifikacii kolko udavaju.

 

To ze sa to v noci budi je uplne normalne, to robi kazdy spotrebic ktory je napojeny do internetovej siete. Hlada pripadne aktualizacie softveru, v pripade stb takisto skenovanie signalu ci nepribudol nejaky novy kanal rozne servisne automatizovane ukony, stahuje epg atd. Lenze to sotva nejako vyrazne zamava so spotrebou.

A ak to je iptv Magio box (a nie satelitny), tak iptv boxy zaroven sluzia aj ako switch, resp. router.

 

Ved porozmyslaj co vsetko mas v noci aktivne resp. v standby. Urcite chladnicku. A dalej, nejaky wifi router? Ten ide nonstop. Televizor v standby? Nejaky budik? Atd.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved porozmyslaj co vsetko mas v noci aktivne resp. v standby. Urcite chladnicku. A dalej, nejaky wifi router? Ten ide nonstop. Televizor v standby? Nejaky budik? Atd.

 

Máš do určitej miery pravdu. Keď sa pozrieš ne graf v noci, vidieť kedy ľadnička pracuje. Príkon narastie asi na 125W, teda 50W „žerie“ chladnička. Trvalo je ešte zapnutý wifi router. Ale 75 W ? Skôr mám pocit, že spotrebiče majú v útrobách klasické počítače, ktoré musia pri štarte nabútovať, čo by užívateľov dosť otravovalo. Miesto, aby niečo rozumné sami naprogramovali, nahrajú tam to, čo funguje bez ohľadu, pre danú aplikáciu. Snáď sa dočkáme, že tam výrobcovia v budúcnosti už strčia nejaké „črevá“ z mobilov.

 

Áno, mám Magio, nie satelitny . Čo tým myslíš  "A ak to je iptv Magio box (a nie satelitny), tak iptv boxy zaroven sluzia aj ako switch, resp. router." Keď je set top box standby, tak by mal byť aktívny iba wifi router, alebo nie? 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ked v standby bezi vacsina procesov, tak to ma urcite cez 10 W. Krat 2, k tomu chladnicka a router tiez bezpecne cez 10 w, to moze byt to cislo co ti vyslo.

Ved skus len samotny router odmerat cez noc.

 

Myslel som to tak ze niektore iptv boxy maju zaroven funkciu switcha alebo routeru. Ze donho pozapajas aj ostatne zariadenia ktore idu na nete. Napr. Antik to ma tak, ze najprv ti ide kabel do iptv boxu (on sluzi ako router/swich) a z neho roztahas kable do wifi routera, do druheho boxu, do TV, iptv telefonu atd. Ale pozeram ze Magiio take boxy nema, tak je to irelevantne. Kazdopadne tie procesy tam bezia aj v standby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na bežnom domácom elektromery je blikajúca LED, pomocou ktorej je možné monitorovať spotrebu el. energie.

ako si vies merat spotrebu by ma sice zaujimalo, ale asi by som tomu nerozumel, tak sa spytam nieco ine

 

vedia elektrikari zistit z tychto novych elektromerov spotrebu na urcitom odbernom mieste aj na dialku ? alebo musia klasicky chodit od miesta na miesto a dopisovat ?

na chate nam vymenili elektromer asi pred rokom za tento moderny, ale kedze pri odchode vypinam hlavny istic, tak display zhasne a odcitavac tam darmo pride, ziadne ciselka tam neuvidi

(hm, teraz mi tak napadlo - nemal by byt elektromer pred hlavnym isticom ?)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ako si vies merat spotrebu by ma sice zaujimalo, ale asi by som tomu nerozumel, tak sa spytam nieco ine

 

vedia elektrikari zistit z tychto novych elektromerov spotrebu na urcitom odbernom mieste aj na dialku ? alebo musia klasicky chodit od miesta na miesto a dopisovat ?

na chate nam vymenili elektromer asi pred rokom za tento moderny, ale kedze pri odchode vypinam hlavny istic, tak display zhasne a odcitavac tam darmo pride, ziadne ciselka tam neuvidi

(hm, teraz mi tak napadlo - nemal by byt elektromer pred hlavnym isticom ?)

 

Samozrejme, hodiny sú pred hlavným ističom a pripojenie hodín je zabezpečené plombou.  Podmienkou je nezasahovať do  hodín. Snímanie impulzov LED som riešil pomocou fotoodporu, ktorý je jednoducho prilepený čiernou lepiacou páskou. Prenos impulzov je  cez wifi modul ESP8266, ktorý sa dá kúpiť za cca 3 $ na ebay. http://www.ebay.com/sch/i.html?_odkw=esp8266&_osacat=293&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR0.TRC0.H0.TRS0&_nkw=esp8266&_sacat=293

Na moje prekvapenie sa dokázal  bez problémov spojiť s routrom,  aj napriek tomu, že wifi modul bol umiestnený v kovovom rozvádzači pri hodinách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mãm dva routre, lebo na UPC router sa neviem pripojiť z niektorych zariadení. Ten druhy vyťahujem zo štekra. Keďže je vedla telky, možno urobim jeden vypinač, ktorym po dopozeraní vypnem setupbox, telku, router.

Inak...telku vypinam už davnejšie, prehnal som 230V cez lampový vypínač. Dôvod bol, že telka sa niekedy sama zapla a hneď vypla, ani obraz nenaskočil, len to puklo, malý záblesk a znova ticho.

Človek si ani neuvedomuje, že má v stand by mnoho spotrebičov. Dva televizory, dva setupboxy, dva krat wifi router, okrem toho radiobudik, radio v kuchyni, plynová rura, mikrovlnka...

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mãm dva routre, lebo na UPC router sa neviem pripojiť z niektorych zariadení. Ten druhy vyťahujem zo štekra. Keďže je vedla telky, možno urobim jeden vypinač, ktorym po dopozeraní vypnem setupbox, telku, router.

Inak...telku vypinam už davnejšie, prehnal som 230V cez lampový vypínač. Dôvod bol, že telka sa niekedy sama zapla a hneď vypla, ani obraz nenaskočil, len to puklo, malý záblesk a znova ticho.

Človek si ani neuvedomuje, že má v stand by mnoho spotrebičov. Dva televizory, dva setupboxy, dva krat wifi router, okrem toho radiobudik, radio v kuchyni, plynová rura, mikrovlnka...

 

Súhlas, už vôbec neviem, čo sa u mňa doma deje. Ak sa pozrieš na graf spotreby, vôbec nechápem, čo sa u mňa deje v čase  medzi 1 a 2 hodinou v noci. Dúfam, že nie som námesačný. Je to detektívka.  Má to na svedomí jeden z televízorov, počítač,  no neviem? Je to skok zo 75W na takmer 300 W. To nedokáže ani počítač, ani router, snáď iba televízor, ale pri zhasnutej obrazovke? Neviem, možno som spravil nejakú chybu v programe?

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Existuju samozrejme elektromery aj s dialkovym odpoctom. Mozno taky mas. Pozri si co to je za model a vygugli ci taky mas.

mam tam tento elektromer https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/elektromery:c1/ze-312:p5.htm#info

 

a to s tym zapojenim pred / za... u suseda mame nieco ako boli volakedy stlpove poistky, odtial je potiahnuty kabel do rozvodnej skrine, kde je to, comu vravim hlavny istic a potom mam istice osobitne na // svetla+zasuvky // kurenie-konvektory // 3-fazovy

 

no a tom mi vrta v hlave, ze ten hlavny istic musi byt pred hodinami, lebo ked ho vypnem, tak display zhasne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhlas, už vôbec neviem, čo sa u mňa doma deje. Ak sa pozrieš na graf spotreby, vôbec nechápem, čo sa u mňa deje v čase  medzi 1 a 2 hodinou v noci. Dúfam, že nie som námesačný. Je to detektívka.  Má to na svedomí jeden z televízorov, počítač,  no neviem? Je to skok zo 75W na takmer 300 W. To nedokáže ani počítač, ani router, snáď iba televízor, ale pri zhasnutej obrazovke? Neviem, možno som spravil nejakú chybu v programe?

Da sa kupit (a tusim aj pozicat v elektrarnach) meracie zariadenie priamo na zasuvku, tak ak ta to velmi stve, tak by som odporucal to. Vies tym presne zistit, co konkretne ti cez noc tolko poziera.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tono:

Nie je možné pripojiť to meradlo na poistky?

Jeden deň na jednu, druhý na druhú...a našiel by si okruh, ktorý to robí a tým padom by sa zužil vyber spotrebiča.

V princípe, ak by to bol ampermeter, ktorý kresli graf spotreby, tak by si odpojil fazu a zaradil do okruhu " ampermeter".

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Existuju samozrejme elektromery aj s dialkovym odpoctom. Mozno taky mas. Pozri si co to je za model a vygugli ci taky mas.

 

 

mam tam tento elektromer https://www.zpa.cz/produkty-a-reseni/elektromery:c1/ze-312:p5.htm#info

 

a to s tym zapojenim pred / za... u suseda mame nieco ako boli volakedy stlpove poistky, odtial je potiahnuty kabel do rozvodnej skrine, kde je to, comu vravim hlavny istic a potom mam istice osobitne na // svetla+zasuvky // kurenie-konvektory // 3-fazovy

 

no a tom mi vrta v hlave, ze ten hlavny istic musi byt pred hodinami, lebo ked ho vypnem, tak display zhasne...

 

takze ked je v parametroch napisane "Odečet v beznapěťovém stavu", tak to vedia na dialku ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je tam S0 rozhranie (zaplombovane vnutri), ktore sluzi dialkovu komunikaciu, je ale otazka je ci tam mas pripojeny aj nejaky bazmek, ktory tie data posiela. Ale to su drahe srandy, tak pochybujem.

 

Dalsia vec, pisu ze ten elektromer ma energeticky nezavislu pamat, tak je mozne ze to ma nejaku baterku. A ma to opticke rozhranie (ten magneticky kruzok), tak tam vie pripojit opticku sondu, ktora odcitava bliky tych led co tam su. Tak mozno typek normalne chodi. Neviem ale ako to maju elektrarne poriesene, to len hadam.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

neviem kam to dať, sem bude asi najvhodnejšie...

 

clovek2: a k čomu taký aparát slúžil? Niečo do televízora, alebo  čoho súčasť to bola?

oj Vilma, to by bol veľmi drahý televízor  :) jeden ten pakšament stál zhruba 500€ tuším, nikdy som sa nezaujímal o presné ceny...

jedná sa o výkonový /1200V, 900A/ IGBT tranzistor -  v tomto prípade sú združené dva v jednom púzdre, pre dosiahnutie vyšších výkonov sa ešte radili paralelne po dva kusy. použitie má vo výkonových frekvenčných meničoch, invertoroch záložných zdrojov /UPS/, a podobných aplikáciách - všetko výkony rádovo stoviek kVA/kW... ten na obrázku je japonec - Miši-buši konkrétne :smilieee: ale používali sme aj od iných výrobcov, Semikron, Infineon, ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov