Skočiť na obsah

Vnímanie človeka


one

Odporúčané príspevky

Mne sa páči myšlienka, že aj zvieratá majú dušu.

rastliny majú vegetatívnu dušu - ktora sa môže len rozvíjať

zvieratá majú dušu zmyselnu - ktora môžu rásť, preniesť sa, mať pocit hladu, bolesť, radosť, smútok, túžbu

človek má duchovnú dušu - ktoré okrem zmyselnosti zvierat, je obdarený slobodnou vôľou,

je si vedomý svojej vlastnej osobnosti (ego),Okrem toho je schopný konať, bez sebecko.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Človeka vnímam ako nadpozemský princíp, ako najvyšší cieľ a najvyššiu ideu vývoja nášho sveta, ktorá sa snaží zhmotniť v neustále nových pokusoch. Každý z nás, ale aj každé zo zvierat, každá z rastlín a i každý minerál je spomienkou na to množstvo pokusov, viac-menej nepodarených, zhmotniť tento najvyšší cieľ v pozemskom tele.

 

A keďže stále to ešte nie je ono, má človek krásnu vývojovú vyhliadku do budúcnosti.

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A keďže stále to ešte nie je ono, má človek krásnu vývojovú vyhliadku do budúcnosti.

:)

 

nie je, a nikdy ten proces ukončený nebude ... niet nikoho, kto by povedal, tak teraz už je to dokonalé, a nebude, lebo vlastnosťou inteligentného človeka a jeho vnímania je neustále niečo zdokonaľovať ...

 

a či má krásnu vyhliadku ... nemyslím. pochybujem. a práve dnes som čítala, že pán Hawking má obavy o vyhliadky ... a celé veky mám podobné obavy, čím ďalej, tým viac:

 

Je takmer isté, že planéta Zem zanikne do desaťtisíc rokov. Nebude za tým žiadna prírodná katastrofa, čierna diera či obrovský asteroid.

Najväčšia hrozba, ktorej ľudstvo čelí, príde od človeka samotného. Naznačuje to Stephen Hawking v rozhovore pre magazín Radio Times.

Jadrová vojna, globálne otepľovanie a geneticky upravené vírusy sú podľa neho len niektorými z možností, ktorými môže ľudstvo zničiť svoju planétu. Pokrok v poznaní pritom môže vytvoriť riziká, ktoré dnes ani nepoznáme. 

Znalosť vedy

Pravdepodobnosť toho, že Zem zasiahne nejaká katastrofa, sa podľa slávneho fyzika údajne každým rokom zvyšuje. Podľa Hawkingovho tvrdenia tak môže naša planéta zaniknúť o tisíc až desaťtisíc rokov.

...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ok, reagoval som na tych 10000 rokov

planeta ako taka moze zaniknut len vesmirnou katastrofou a to (predpokladam) Hawking nemal na mysli;

alebo vies o nejakej "planovanej" zrazke s inym vesmirnym telesom ?

 

v pripade ludskej spolocnosti, resp. cloveka ako zivocisneho druhu je vsak taky casovy horizont realny

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v pripade ludskej spolocnosti, resp. cloveka ako zivocisneho druhu je vsak taky casovy horizont realny

 

Takže zastávaš názor, že základná tendencia človeka je sebazničujúca?

 

Som iného názoru. Myslím, že vôbec nikto z ľudí nemá v sebe ako základnú tendenciu zničenie ľudského rodu. Ak niečo podobné máme, tak je to skôr snaha zotročiť ostatných pre vlastné ciele. Ale nie zničenie ľudstva.

 

Z toho mi vyplýva, že koniec ľudstva by sa mohol udiať len nechcenou katastrofou. A v tom je to potom rovnaké ako pri planéte Zem.

 

Nechcenú katastrofu si ale nik neželá a nepracuje na nej.  

 

 

Takže - ja neviem o žiadnej plánovanej zrážke zeme s iným vesmírnym telesom a neviem ani o žiadnej plánovanej likvidácii ľudského živočíšneho druhu.

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Takže zastávaš názor, že základná tendencia človeka je sebazničujúca?

 

pokial vnimame slovo "tendencia" ako "smerovanie k niecomu", tak ano, ludstvo ciela(ne)vedome smeruje k sebazniceniu

ci je tato tendencia zakladna, to si netrufam povedat

kazdopadne faktory ako - preludnovanie planety, nedostatok zdrojov, vojenske konflikty, vplyv na zivotne prostredie, degeneracia druhu, a pod. (vsetky navzajom prepojene a suvisiace), jednoznacne podla mojho nazoru smeruju k tomu, ze je to neudrzatelne

pochopitelne, v ramci dnesnych nasich technickych moznosti, ale aj moznosti tento proces pochopit a uchopit... nevylucujem, ze v priebehu nasledujucich storoci/tisicroci budu vyvinute mechanizmy, ktore by tomu zabranili, ak samozrejme v blizkom casovom horizonte nedojde k nejakej kataklizme

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hawking je materialista. Jeho predstavy nezdieľam a ani sa nimi priveľmi netrápim:)

 

myslím, že je úplne jedno, či je Hawking materialista, alebo ktokoľvek iný je idealista či čokoľvek iné v akejkoľvek viere ... okrem snáď jedinej.

to, čo povedal, platí bez ohľadu na to, komu a kto to hovorí, základ sú fakty.

na tom, čo človek robí so svoju jedinou domovskou planétou, ktorú má, nezmení nič ani materializmus, ani akákoľvek iná viera - všetky sú svojím spôsobom materialistické - v skutočnom zmysle tohto slova.

jediný rozdiel je vo vnímaní človeka, ale to na tom, že spoločne pracujeme na zničení jediného domova, ktorý máme, nezmení nič.

tá jediná výnimka je základný pôvodný animizmus prírodných národov ... žili v súlade s prírodou, to, čo z nej zobrali, jej aj vrátili ... všetko ostatné využívanie, zneužívanie, klčovanie, dolovanie, vyhadzovanie do vzduchu, celé oceány smetí, vypúšťanie svinstiev do vôd a pôdy, a zbrane a stále dokonalejšie nástroje na ničenie všetkého okolo, a človek to veľmi rád vníma ako niečo, čo mu právom patrí ...

na tom nič nezmení ani vnímanie krásy, či obdivovaná architektúra či kúsky prírody, ktoré nás fascinujú - len potiaľ, kým niekto nenájde spôsob, ako to vydolovať a zničiť.

 

ok, reagoval som na tych 10000 rokov

planeta ako taka moze zaniknut len vesmirnou katastrofou a to (predpokladam) Hawking nemal na mysli;

alebo vies o nejakej "planovanej" zrazke s inym vesmirnym telesom ?

 

v pripade ludskej spolocnosti, resp. cloveka ako zivocisneho druhu je vsak taky casovy horizont realny

 

Hawking zrejme nemal na mysli "plánovanú" zrážku s iným vesmírnym telesom, ale aj ke´d to na mysli nemal, v časovom horizonte 10000 rokov je to možná alternatíva. je možná kedykoľvek.

 

Hawking zničením Zeme mal na mysli niečo iné ... aspoň som to tak vyčítala z toho, čo povedal ... všetko to, čo Ady napísal tam vyššie, človek neúnavne pracuje na svojej vlastnej záhube ...

záhubou človeka sa svojím spôsobom zničí Zem, ako ju poznáme.

netreba ísť do ríše sci-fi, aby sme si vedeli predstaviť zakrnelé zbytky preživších ľudí, na úrovni človeka jaskynného, ktorý začína odznova na zničenej planéte.

smerujeme k tomu, bez ohľadu na technické napredovanie a ochranu prírody a záležitosti okolo.

veľká časť ľudstva  žije v splaškoch nahrubo zanesených odpadkami namiesto riek, atómom sa tu každú chvíľu vyhráža kdekto, každému kuvajtskému šejkovi je príroda ukradnutá, pralesy sa klčujú po státisícoch hektárov,  ...

pritom je Gaia jeden organizmus, všetko je spojené so všetkým.

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game:

To, že sa deje to, čo píšeš, je fakt.

Ale príčiny a okolnosti vnímam inak. 

 

Nie je jedno, či je Hawking materialista alebo idealista. Jeho výpočty a predpovede vychádzajú z jeho svetonázoru. Celá jeho veda vychádza z materialistického svetonázoru, teda že hmota je prvotná a teda celý vesmír aj ľudstvo je výsledkom štatistickej náhody s pravdepodobnosťou takmer nula. Proste pohyb hmoty s jej energiou, žiaden cieľ, žiadna jednotiaca idea.

 

Ale - dám príklad - ak konštruktér chce vytvoriť nejaký stroj, tak jeho ideu nosí v hlave a hľadá spôsoby, ako ju dať do výkresov, do tvarov, do materiálov, aké palivo, aké tesnenie, aké reťaze použiť - a nebojí sa zahodiť to, čo sa ukázalo ako nevhodné pre stroj. Alebo to dá do pece a preková to na iný tvar.

 

Tak vnímam človeka ako ideu, ktorú nebeský "konštruktér" pojal a chce ju uskutočniť.

 

To, že v dnešnej dobe sme egoisti a materialisti, je pre prírodu devastačné a bude nás treba hodiť do pece a prekovať, ale na druhej strane, uchopili sme vlastné ego vedomým myslením a cítením, Sme sebavedomí a sme individuality v takej miere, v akej sme nikdy predtým neboli. To je zisk z doterajšieho vývoja.

 

A existujú ľudia, ktorí nerobia také zlo, aké popisuješ, Ľudia, ktorí pracujú na vlastnom charaktere. To zase v tej animálnej prírodnej spoločnosti nebolo - akáže tam slobodná vôľa? A - ľudia boli síce v súlade s prírodou, ale nemali problém zabiť a zjesť porazeného nepriateľa...

 

Proste - som presvedčený, že naša doba pominie a po nej príde iná, v ktorej ľudstvo bude mať všetko dobré, čím dovtedy prešlo a vysporiada sa s mnohým zlým, čím momentálne žijeme.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To, že v dnešnej dobe sme egoisti a materialisti, je pre prírodu devastačné a bude nás treba hodiť do pece a prekovať, ale na druhej strane, uchopili sme vlastné ego vedomým myslením a cítením, Sme sebavedomí a sme individuality v takej miere, v akej sme nikdy predtým neboli. To je zisk z doterajšieho vývoja.

 

A existujú ľudia, ktorí nerobia také zlo, aké popisuješ, Ľudia, ktorí pracujú na vlastnom charaktere. To zase v tej animálnej prírodnej spoločnosti nebolo - akáže tam slobodná vôľa? A - ľudia boli síce v súlade s prírodou, ale nemali problém zabiť a zjesť porazeného nepriateľa...

 

Proste - som presvedčený, že naša doba pominie a po nej príde iná, v ktorej ľudstvo bude mať všetko dobré, čím dovtedy prešlo a vysporiada sa s mnohým zlým, čím momentálne žijeme.

 

zisk z terajšieho vývoja je ten, že na začiatku dvadsiateho storočia Zem mala 1 a pol miliardy obyvateľov.

roku 1978 som si poznačila pre jednu špeciálnu príčinu do pamätníčka: na Zemi je 4,5 miliardy obyvateľov ...

roku 2012 počet dosiahol 7 miliárd ... roku 2015 narástol na 7. 285 miliardy ... do dvoch rokov prekročíme 7 a pol miliardy ... 7 500 000 000.

Zem zostáva stále len jedna.

 

to pre začiatok.

bude to horšie.

 

je síce pravda, že sme uchopili vlastné ego a vývoj a vedu a kdečo a že máme nebotyčné sebavedomie, je pravda, že sú šudia, ktorí pracujú na vlastnom charaktere a že existujú aj ľudia, ktorí nerobia také zlo.

 

koľko?

koľko miliárd ľudí sedí a plaví sa na kopách odpadkov, kde rieky nie sú riekami len preto, že na nich žijú ľudia na člnoch ... koľko miliárd ľudí sedí nemohúcne vo vyprahnutých krajinách čakajúc na humanitárnu pomoc, koľko ostrovov odpadkov veľkosti malých svetadielov pláva v oceánoch, koľko sme ešte schopní vyloviť rýb, aby sa ľudstvo nakŕmilo, aby sme ešte nejaké ryby mali aj do budúcna.

 

koľko miliárd ľudí odmieta akúkoveľk reguláciu pôrodnosti v mene náboženstva, či ideológie, či čohokoľvek? koľko je z tých 7 a pol miliardy ľudí tých, ktorý uchopili vlastné ego a majú sebavedomie so sebou a so svetom niečo urobiť?

a kto ich počúva?

 

a kedy sa vymení tá doba, že táto doba nezmyselného rozmnožovania a rabovania a dusenia Zeme odpadkami pominie, a príde tá iná doba, ktorá sa vysporiada s bezuzdným rozmnožovaním, ničením všetkého živého?

 

 

game:

To, že sa deje to, čo píšeš, je fakt.

Ale príčiny a okolnosti vnímam inak. 

 

Nie je jedno, či je Hawking materialista alebo idealista. Jeho výpočty a predpovede vychádzajú z jeho svetonázoru. Celá jeho veda vychádza z materialistického svetonázoru, teda že hmota je prvotná a teda celý vesmír aj ľudstvo je výsledkom štatistickej náhody s pravdepodobnosťou takmer nula. Proste pohyb hmoty s jej energiou, žiaden cieľ, žiadna jednotiaca idea.

 

Ale - dám príklad - ak konštruktér chce vytvoriť nejaký stroj, tak jeho ideu nosí v hlave a hľadá spôsoby, ako ju dať do výkresov, do tvarov, do materiálov, aké palivo, aké tesnenie, aké reťaze použiť - a nebojí sa zahodiť to, čo sa ukázalo ako nevhodné pre stroj. Alebo to dá do pece a preková to na iný tvar.

 

Tak vnímam človeka ako ideu, ktorú nebeský "konštruktér" pojal a chce ju uskutočniť.

 

z toho hľadiska je úplne jedno, že je Hawking materialista. jeho výpočty vychádzajú z faktov, aký má k tým faktom svetonázor, je irelevantné.

v tomto prípade je úplne jedno, že verí, že hmota je prvotná a či je ľudstvo dielom náhody či konštruktéra.

ten cieľ, či idea idealistu či veriaceho je len v jeho hlave ... preto je veriaci a preto je idealista.

 

že vyvodí iné závery z faktov, je zrejmé a pravdepodobné. zmení to neičo na skutočných záveroch, keď tu a dnes nerobí nič preto, aby tie fakty boli raz zmenené? presne rovnako klčuje lesy, množí sa a berie bohatstvo zeme ako ktokoľvek iný.

že vo svojich ideách vidí inú budúcnosť, to ešte nie je zmena k ničomu a nikam. len idea a viera. ktorá viera sa chystá z tých miliard prekovať človeka na iný tvar? na ten správny, ten, ktorý prinesie Zemi a človeku úľavu? 

ten zo stredného či blízkehp východu? či z riek prikrytých nahrubo odpadkami z ďalekého východu? či ten: roďte deti do chudoby, koľkokoľvek, stále nás je málo?

tak vnímam ľudstvo.

 

 

Tak vnímam človeka ako ideu, ktorú nebeský "konštruktér" pojal a chce ju uskutočniť.

už nie, už je neskoro. ten konštruktér si už dávno nad nami umyl ruky a išiel dávno tvoriť iné svety.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Začnem týmto, pretože z toho vyplýva všetko ostatné:

 

už nie, už je neskoro. ten konštruktér si už dávno nad nami umyl ruky a išiel dávno tvoriť iné svety.

 

Nechcel by som sa každé ráno zobúdzať do tohto sveta s takýmto presvedčením. Na druhej strane, chválabohu že my ľudia sme si nie neustále plne vedomí našich presvedčení...

 

 

 

a kedy sa vymení tá doba, že táto doba nezmyselného rozmnožovania a rabovania a dusenia Zeme odpadkami pominie, a príde tá iná doba, ktorá sa vysporiada s bezuzdným rozmnožovaním, ničením všetkého živého?

 

Uvidíme. Možno za 1000 rokov, možno za 2000 rokov, možno za 5000 rokov. A možno to ani tak dlho nepotrvá.

 

 

bude to horšie.

 

Nuž, áno, bude. Keď sa niekto nevie poučiť normálnou cestou, potrebuje bolestivú príučku. To vedia aj náboženstvá. A také Zjavenie Jána (Apokalypsa) je k tomu celkom zábavné čítanie.

 

 

zmení to neičo na skutočných záveroch, keď tu a dnes nerobí nič preto, aby tie fakty boli raz zmenené? presne rovnako klčuje lesy, množí sa a berie bohatstvo zeme ako ktokoľvek iný.
že vo svojich ideách vidí inú budúcnosť, to ešte nie je zmena k ničomu a nikam. len idea a viera. ktorá viera sa chystá z tých miliard prekovať človeka na iný tvar? na ten správny, ten, ktorý prinesie Zemi a človeku úľavu? 

ten zo stredného či blízkehp východu? či z riek prikrytých nahrubo odpadkami z ďalekého východu? či ten: roďte deti do chudoby, koľkokoľvek, stále nás je málo?
tak vnímam ľudstvo.

 

Keď hovorím o "konštruktérovi", nehovorím o ľuďoch. Ani o viere. Ja hovorím o reálnych silách. Nech majú trebárs názov Príroda, to je jedno.

 

Mimochodom, prečo by príroda mala priniesť úľavu človeku? Veď človeka popisuješ ako pliagu najhoršieho zrna (BTW počítaš sa k nim, k nám?).

Nie - takú úľavu, akú si predstavuje dnešný civilizovaný západoeurópan, nemám vôbec na mysli. Príroda si uľaví sama sebe, keď už k tomu bude mať prísť. A to, že sa sem teraz hrnú národy vyznávajúce Islam, je zdá sa tiež jeden zo spôsobov, ako tých západoeurópanov aspoň trocha priviesť k rozumu. Nehovorím k Islamu, ale k rozumu. Strach je celkom dobrá páka.

 

Katastrofy zrejme prídu, Minulá svetová vojna vyhubila 72 miliónov, Budúca môže .... miliardy.

O starej Atlantíde sa tiež také hovorí, že pár vzoriek ľudstva bolo zachránených a zvyšok bol zatopený. Kedy to približne malo byť? V dobe ľadovej? 20 tisíc rokov dozadu? Je to v podstate jedno kedy.

 

Môj "konštruktér" sleduje a keď bude správna chvíľa, urobí, čo bude treba.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

su len dva dovody, preco to niekto robi - bud chce presvedcit niekoho ineho, alebo seba

 

Keď si túto vetu napísal, chcel si o jej pravdivosti presvedčiť mňa, alebo seba? :smilieee:

 

 

Príliš zjednodušuješ. Mám rád rozhovor.

A mám rád rozhovor práve o týchto veciach. O človeku, o zmysle bytia, o živote.

Mám svoje názory, nazbierané časom života a snažím sa ich dať do jasných slov a myšlienok.

Ale som zvedavý na protiargumenty a som zvedavý, či si s protiargumentami viem poradiť. A v oblasti náboženstva či svetonázoru nie sú veci tak jasné, aby o nich nebolo možné diskutovať. A pri formulovaní do slov je vždy možnosť, že niečo podcením či zanedbám. Múdry oponent mi často veľmi rýchlo odhalí diery v mojich formuláciách. A tak vďaka rozhovoru sa učím veľa o sebe samom a mojich vlastných hraniciach a obmedzeniach.

 

Ako hovorím, prináša mi to radosť.  :agree:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja nie...

chod na stretavku fora, mozno nieco vytiahnes z tych proklamovanych introvertov :D

 

ja som rozhovory na vazne temy viedol tak pred 30 rokmi, vtedy som sa vela naucil a v priebehu rokov zistujem, ze na svojich nazoroch nepotrebujem nic menit

a jedna z veci, ktore som sa od naozaj dobrych diskuterov naucil je, ze vsetko podstatne sa da povedat jednou vetou

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 a jedna z veci, ...l je, ze vsetko podstatne sa da povedat jednou vetou

 

Čož o to, je to naozaj pravda, že všetko podstatné sa dá povedať jednou vetou. S tým sa dá súhlasiť.

 

 

Ale ak niekomu ide o to, aby mu tí druhí rozumeli, tak jedna veta môže byť problém ...Lebo po čase človek zistí, že tí, čo sa tvárili, že tej vete rozumejú, vlastne nerozumeli a povkladali si do nej vlastné vysvetlenia, vlastné predstavy... a zdanlivé porozumenie medzi ľuďmi sa tak stáva ilúziou... plodiacou problémy, 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... a povkladali si do nej vlastné vysvetlenia, vlastné predstavy... a zdanlivé porozumenie medzi ľuďmi sa tak stáva ilúziou... plodiacou problémy, 

 

a toto je ten problém ... aneb jádro pudla : )

to nie je len o diskusii A s B s C či D ...

na rozdiel od Adyho som ako masívny introvert takéto diskusie začala viesť neskôr, čo ovšem neznamená, že som na veci nemala svoj názor ... na prvú diskusiu podobného rangu r. 2002 na internete, vskutku dlhodobú a rozsiahlu, nezabudnem ... a nič sa nezmenilo, podobne ako D'Ady zisťujem, že názory som nemenila.

odvtedy som ich prediskutovala hromady : )

 

diskusie sú napriek tomu fajn vec, a diskutovať je dobre. niekedy má človek viac náladu, niekedy menej, ale  čo nazývaš zdanlivým porozumením, je zvyčajne presne to, čo diskusie prinesú ... svetonázorové diskusie nefungujú tak, že ja vymením názory tebe, ty vymeníš mne ... hah! čo svetonázorové ... taká diskusia o očkovaní vie byť tvrdšia ako akákoľvek svetonázorová : )

 

takže ... to všetko, čo som ja popísala v 41, a ty odpovedal v 42, je presne o tom: vychádzame z rovnakých premís, dochádzame k iným výsledkom, to všetko je buď pragmatické, alebo optimistické, ale vychádza z rovnakých faktov

 

takže jednou vetou: tvoj "konštruktér" buď dávno mávol tou rukou, alebo si rád hrá dlho-dlhodobo na vojačikov ... problém je, že sa mu medzitým pracne vybudovaný hrad z piesku rozpadol takmer na prach : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže jednou vetou: tvoj "konštruktér" buď dávno mávol tou rukou, alebo si rád hrá dlho-dlhodobo na vojačikov ... problém je, že sa mu medzitým pracne vybudovaný hrad z piesku rozpadol takmer na prach : )

 

Odkial beries "istotu" pravdivosti tohoto faktu?.........mas nejakeho tajneho "donasaca", co ti prezradil plan konstruktera?.....ako vies, ze vybudovanie hradu, je cielovou stanicou?....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov