Skočiť na obsah

50-ty festival poľskej piesne v Opole


David

Odporúčané príspevky

pred 2 hodinami začal sa 50-ty Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej - Opole 2013
(národný festival poľskej piesne v Opole 2013)
Okrem iných spievať bude Joanna Moro speváčka, ktora bude spievať piesnie Anny German.
(Joanna Moro hrala významnú úlohu v sérii biografickej slávnej speváčky Anny German)
https://www.freespace.sk/tema/4402-váš-obľúbený-tv-seriál/strana-7  prispevok #159

http://festiwalopole.com/

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Srdečne pozdravujem Poľsko.  

Ďakujem a navzájom pozdraviame Slovensko.  :flowers: 

 

Prikladám jubilejne venovanie: pieseň Anny German - Ave Maria.

Prosím, pozrite sa taktiež na komentáre, najmä v ruštine.

Je vidieť nádej k lepšiemu.  :D 

 

http://www.youtube.com/watch?v=QcrtdkdY5Mg

 

komentáre v ruštine

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v Poľsku Festival sledovalo viac ako 4,5 milióna divákov. :D 

Myslel som, že téma na tomto Fóre

bude vzbudiť väčší záujem.  :lol: 

Po zhliadnutí sériale pod názvom. "Anna German"aj po počúvaní piesne Anny German,
aj vyplývajúce s toho emócie, spontánne prispeli mňa založiť novú tému
pn.: Festival poľskej piesne - Opole 2013
(Nenašiel som podobné téma , - niečo ako neexistuje na tomto Fóre
?)

Naozaj dúfal som, že pre väčší záujem.  :lol: 

Môže u vás na Slovensku nie je vo zvyku organizovať takýchto festivaloch ?

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

David

 

tieto veľké národné festivaly tohto typu prežívali v okolitých a týchto našich krajinách, vrátane Maďarska / Táncdalfesztivál / , Československa / Bratislavská Lýra /  ... a netuším ktorých krajín ešte / nechce sa mi to zisťovať presne / vrátane instantnej súťaže pesničkovej v San Remo a podobných súťaží ...

prežívali svoj vrcholný boom v 60. rokoch, vtedy boli nové a na vrchole, v 70. rokoch pomaly ustávali, v 80. zakapávali, až skapali úplne ...
San Remo a Eurovízia prežívajú zo slávy, stále drahšia show, stále menej hodnotná

 

maďarské obdobie týchto festivalov zo 60. rokov je také výnimočné, že má svoje špeciálne spomienkové programy aj v súkromných tv dodnes, dokonca občas poriadajú "malé spomienkové festivaly" s bývalými spevákmi s pôvodnými pesničkami, a majú obrovský úspech medzi všetkými generáciami ...

 

pesničky z toho obdobia Bratislavskej lýry sa hrajú stále.

 

ale samotné festivaly sa dokonale prežili, nie sú témou, a neviem si predstaviť, že po tom obrovskom dumpingu kdejakých "pesničkových" kvázisúťaží a kvázispevákov ešte ľudia vôbec majú chuť počúvať nejaké pesničkové festivaly, každému pesničky a speváci lezú lakťami ...

 

preto tu nie je o tom téma, lebo sa nekonajú podobné festivaly, pretože festivaly, tento typ festivalov je u nás prežitý, neviem si predstaviť obnovu Bratislavskej lýry, prežila sa, zanikla, skončila éra naškrobených festivalov, a iných hnusných pesničkových súťaží je viac, než ľudia znesú.

 

 

Je tu téma / každý rok obnovená podľa roku konania / o pesničkovej súťaži Eurovízie, ale aj tam len po prvé informácie, vlastného zástupcu, a prípadného výhercu, zopár zaujímavostí ... bohato nám to stačí : )

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ad Ave Maria 

 

Ak si panenka Maria bude chciet vypocut pozdravy od ludi, tak si hadam pusti Gounoda, Bacha, alebo poriadne naspievaneho Schuberta a nie tuto varietnu zlataninu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v Poľsku Festival sledovalo viac ako 4,5 milióna divákov. :D

Budem rada, ak napíšeš o tom aj viac ... :)

 

ad Ave Maria 

 

Ak si panenka Maria bude chciet vypocut pozdravy od ludi, tak si hadam pusti Gounoda, Bacha, alebo poriadne naspievaneho Schuberta a nie tuto varietnu zlataninu.

u Anny German takisto to vychádza zo srdca, takže si myslím, že je to ok :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no poznam zopar ludi, ktori, ked si vypiju si od srdca vedia zaspievat a aj tak sa to pocuvat neda :zubiska:

 

pesnickove festivaly podobne ako volby Miss mi pripadaju uz zo svojej podstaty poriadne zvrhle..zalezi predsa od vkusu kazdeho soudruha, ci nie???

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v Poľsku Festival sledovalo viac ako 4,5 milióna divákov. :D

 

 ten počet divákov, ktorý uviedol David, je vysoké číslo, ale  napadlo mi porovnať úspešnosť festivalu v Opole podľa sledovanosti :)

 

k počtu obyvateľov Poľska bola sledovanosť festivalu 12 %

 

na počet je to veľa, 4,5 milióna je takmer počet obyvateľov Slovenska ...

podľa percent sledujúcich divákov v krajine s 37 mil. obyvateľmi je to bežné, nijak výrazné televízne číslo,

ale keď je v krajine festival vnímaný sledujúcimi 12 percentami divákov ako úspešný, a páčilo sa im, a festival vydržal a niekoho baví 50 sezón, v pohode, obdivuhodná výdrž  :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

no poznam zopar ludi, ktori, ked si vypiju si od srdca vedia zaspievat a aj tak sa to pocuvat neda :zubiska:

 

 

 to áno  :zubiska:

ak chceš pokračovať v diskusii o podgurážených ľuďoch, tak nech sa páči, šups do inej témy  

 

 tu diskutujeme predovšetkým o 50-tom festivale poľskej piesne v Opole ... aj  o Anne German ...   :) 

 

a ak sme pri festivaloch všeobecne, tak ja som osobne na poslednom festivale komornej hudby bola na Collegium Musicum... a bola to paráda!

 úžasný a  nezabudnuteľný zážitok. :klobuk:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nuž, ak je názov témy "50-ty festival poľskej piesne v Opole" ...

... ťažko je už hovoriť o festivaloch všeobecne.

To by tu teda  mohla nastať riadna "mela". :smile2:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

u Anny German takisto to vychádza zo srdca, takže si myslím, že je to ok :)

Je to vlastne to iste, ako porovnavat Hallelujah od Cohena so Shrekom. Ze nieco vychadza zo srdca je dost fadne zdovodnenie -kvality (?) Najdi si na youtube nejake videa od Bozanky, tiez tam pisu, ze to vychadza zo srdca a pritom to je estrada tak hudobneho, ako aj vizualneho nevkusu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ad Ave Maria 

 

Ak si panenka Maria bude chciet vypocut pozdravy od ludi, tak si hadam pusti Gounoda, Bacha, alebo poriadne naspievaneho Schuberta a nie tuto varietnu zlataninu.

 

Je to vlastne to iste, ako porovnavat Hallelujah od Cohena so Shrekom. Ze nieco vychadza zo srdca je dost fadne zdovodnenie -kvality (?) Najdi si na youtube nejake videa od Bozanky, tiez tam pisu, ze to vychadza zo srdca a pritom to je estrada tak hudobneho, ako aj vizualneho nevkusu.

 to ty dead, porovnávaš Annu German ... :) a nemyslím si, že to, čo vychádza zo srdca Anny German, že je dosť  fádne zdôvodnenie kvality, lásky a  úcty k Panne Márii.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a ak sme pri festivaloch všeobecne, tak ja som osobne na poslednom festivale komornej hudby bola na Collegium Musicum... a bola to paráda!

 úžasný a  nezabudnuteľný zážitok. :klobuk:

 

Nuž, ak je názov témy "50-ty festival poľskej piesne v Opole" ...

... ťažko je už hovoriť o festivaloch všeobecne.

vlastne som to chcela pripomenúť k iskričkinmu príspeku - David tu hovorí o veľkých národných festivaloch ( a ja som pridala vo svojej predošlej odpovedi aj veľké nadnárodné, ktoré idú ešte ďalej a tiež ich nesie dopredu viac zotrvačnosť )

 

z éry začiatkov festivalov si pamätám pár piesní, aj z našich, aj maďarských, pozerali sme ich obe, potom čosi o tom, že eurovíziu brala Abba - to vie asi každý z istej genrácie, ktorá jej ťaženie zažila, a zbytok je pre väčšinu divákov v hmlách ...

tieto veľké akcie sa vážne prežili, oživiť veleúspešný ma´darský táncdalfesztivál sa nepodarilo, napriek obrovskému úspechu a doteraz pretrvávajúcej nekonečnej nostalgii po pesničkách a interpretoch rokoch 60. ... tam je to priam kult.

 

slovenské a české pesničky : dokonca pesničky tých rokov sú viac známe z tv programov mimo Bratislavskej lýry - najznámejšie pesničky vznikali v extra súťažiach, napríklad známa Neckářova  dodnes s nostalgiou vysielaná Lékořice vznikla v súťaži na divácku tému ...

 

pokračovať v Lýre sa nepodarilo ani tu, zakapala na úbytě ...

 

 

porovnávať ale tieto obrovité akcie s komornými či špecializovanými festivalmi určitej hudby pre určité publikum dosť dobre nejde ... je to úplne iná kategória festivalov :)

 

vlastne prečo nie, sem by sme mohli k tomu potom pridať všetko, čo má v názve festival, aj takúto akciu šetnásťročného riaditeľa festivalu, ktorý vydžubal s Chrisom Normanom a už chystá ďalší festival http://slusny.blog.sme.sk/c/331160/Ako-dvaja-mladici-vybabrali-s-Chrisom-Normanom-v-Senici.html ... kdečo sa dnes nazýva festivalom :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

iskra

 

V hudbe to uz tak byva, ze sa porovnava cover s originalom :) Co citam hudobnych kritikov, ocenuju hlavne to, ked interpret vlozi nieco zo seba do naspievanej skladby /srdce nestaci, to v obrazkoch v rozliseni 360p a 160 kbps mp3 nie je vidiet ani pocut/, napriklad stipku vlastnej invencie, lebo v opacnom pripade ide iba o plytku, nasilu odrecitovanu poctu za kazdu cenu.  Napriek tomu som si vedomy, ze si Anna nasla svojich nenarocnych posluchacov. Skladba Ave Maria ma za sebou dlhu -a spletitu historiu, dnes som dokonca nasiel aj disco verziu. Ked raz niekto zalozi Senzus revival band a bude tvrdit nieco o srdci, mozno pochopis o com pisem :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... prežívali svoj vrcholný boom v 60. rokoch, vtedy boli nové a na vrchole, v 70. rokoch pomaly ustávali, v 80. zakapávali, až skapali úplne ...

 

ale samotné festivaly sa dokonale prežili, nie sú témou, a neviem si predstaviť, že po tom obrovskom dumpingu kdejakých "pesničkových" kvázisúťaží a kvázispevákov ešte ľudia vôbec majú chuť počúvať nejaké pesničkové festivaly, každému pesničky a speváci lezú lakťami ...

u nas v roku 1960 až 70 len vyvíjaly sa.

Vidím, že ste už sú na vyššom stupni

Teraz všetko záleží na peniaze  :zubiska: 

 

U nas existujú takéto festivaly:

(tak dlho, ako to, čo   :D  )

Medzinárodný festival v Sopote - Opera Leśna

(ktorý sa konal 7 až 9 jún 2013)

Národný festival poľskej piesne v Opole

(ktorý sa konal 14 až 16 jún 2013)

Festival ruskoj piesne v meste Zielona Góra

(bude 17. augusta 2013)

a niekoľko ďalších menej známe

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Budem rada, ak napíšeš o tom aj viac ... :)

 

Joanna Moro "Anna German" spievala len jednu pieseň "Człowieczy los" (a je to mimo súťaža)

Okrem toho bola vedúca spoločne s Piotrem Polkiem (jednu časť festivalu)

Joanna uverila, že je Anna German. Bohužiaľ nie tento hlas,  :thumbsup:

ale vedenie - celkom dobre.

Podrobnosti v nasledujúcich odkazoch:

http://muzyka.onet.pl/galerie/opole-2013-dzien-trzeci-joanna-moro-znowu-na-sceni,5542335,0,galeria-mala.html

http://festiwalopole.com/opole-kocham-cie-gala-jubileuszowa-50-kfpp-w-opolu/

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov