Skočiť na obsah

Rôzne názory na ezoteriku, ezoterizmus a okultizmus


game

Odporúčané príspevky

V dobe keď čítam Tvoju správu akurát si pozerám aj niečo zo Freuda. A vďaka tomu, že som vo vlastnej  živočíčnosti namočený "až po uši" vychádzajú mi z toho zaujímavé stanoviská. (Teda Ty, Freud, Spinoza a moja živočíčnosť súčasne s tým čo si na sebe vážim a čomu sa teším).
 
Lenže čo by z toho mohlo byť zaujímavé pre Teba?
neviem...
 
Isté mi je že to vôbec nemajú jednoduché - tí ezoterici. Veď ako majú správne rozumieť svojej hnacej sile, svojej túžbe, keď táto nemá hranice? 
tj keď táto ich túžba nie je určiteľná, definovateľná ako jednotlivá vec?
 
Vedia že niečo ich priťahuje, že to nie je z tohoto sveta a tiež veľmi dobre vedia o tom, čo ich z tohoto sveta vyháňa.
Nervy moje, nie som nakoniec aj ja "ezoterik" ?
:)
Čože už záleží na nejakom slove...
 
 
Píšeš:
Každopádne - pokiaľ o niečom hovoríme, myslíme na to - máme s tým vzťah.
 
Dobre.
Prosím ťa sprav si názor o takejto možnosti, je to definícia "vzťahu" tak ako ju uvádza môj autor v jednej svojej "rannej" kihe. (Nečakám že s tým budeš súhlasiť - možno že by to ani nebolo produktívne ... ak by si s tou formuláciou súhlasila. Ak niečo nepotrebujem , tak to je to, aby som ťa tak či onak ovplyvňoval.)
 
...mať s niečím vzťah znamená, že táto vec 
-ma spôsobuje (ivan doplnuje - či splouutvára moje formálne existovanie)
alebo   
-túto vec ja spôsobujem (ivan doplnuje - či splouutváram jej formálne existovanie)
 
Ja myslím že (ako píšeš - pokiaľ o niečom hovoríme, myslíme na to) na prvý pohľad to celkom pasuje.
Ak niečo tvorím, či spoluutváram tak o tom viem - väčšinou - a teda môžem na to myslieť, mám na čo myslieť a teda aj o tom môžem hovoriť.
Pokiaľ viem o niečom čo ma spôsobuje, či spoluutvára tiež môžem na to myslieť, mám na čo myslieť a teda aj o tom môžem  hovoriť.
A ako rado sa myslí na niekoho koho milujem. Nevadí mi myslieť ani na to, z čoho utvárania mám radosť...
 
Takže ...napodiv... tí ezoterikovia nie sú až tak "padlí na hlavu", ako som si to donedávna myslel.
Ďakujem ti za toto zistenie.
 
Píšeš:
-dobré vzťahy treba samozrejme pestovať, rozvíjať, starať sa o ne každý deň. 
 
Kto by s tým mohol nesúhlasiť? Lenže...
Myslím, že to sama veľmi dobre poznáš - ako?
Nie je práve jednoduché prebudiť a trvalo udržiavať zvedavosť človeka na samého seba. 
Čo už môže byť pre človeka zaujímavejšie ako on sám? (Ako možnosti jeho vlastného života).
Nemyslím len na možnosti, ktoré nám poskytuje naše telo, zmyslovosť a živočíšnosť.
 
Na tom by som si teda radšej už nijaký vzťah nezakladal. Na ničom, čo mi môže umrieť by som si svoj vzťah už najradšej nikdy nezakladal. Sme bolestivo koneční a dočasní...
 
 
Asi si budem musieť dať niečo proti boleniu hlavy. Keď sa zle vyspím, bolí...kotrba.
Včera som bol po dlhšom čase zo svojim synom... a aj som o kadečom uvažoval. A to by som asi nemal. Vždy ma potom príde v noci - vo sne navštíviť jeho mamina. (úspešná advokátka - ak možno byť v LC úspešný   :)  ...) 
Skrátka so rád, keď sa z toho sna môžem prebudiť a oplyvniť to dianie v mojej mysli. Po rozvode som si vtedy musel vypiť. Inak som sa toho nevedel zbaviť. 
Dnes stačí otvoriť okno, zapnúť si na tiché hranie rádio a zaspím znovu. Lenže noc je už väčšinou v prdeli...
 
 
Píšeš?
Moje vnímanie reálneho vzťahu je teda úplne jednoduché
- alebo mi dodáva energiu, cítim sa dobre, chcem ho,odovzdávam sa mu
- alebo sa v ňom zamotávam, energiu mi berie a tak z neho utekám 
 
Takže vzťah môže byť aj negatívny!
Ak sa na to pozriem z hľadiska Barucha 
- kedy ja beriem, alebo sa spoluzúčastňujem odoberania existovania nejakej veci, 
alebo 
- kedy vec berie, alebo sa spoluzúčastňuje odoberania môjho existovania.
 
Vidíš, tak toto doplnenie významu Baruchovej definície vzťahu ma ešte nenapadlo!
Dobrý nápad!
Ďakujem zaň.
ivo
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...
Isté mi je že to vôbec nemajú jednoduché - tí ezoterici. Veď ako majú správne rozumieť svojej hnacej sile, svojej túžbe, keď táto nemá hranice? 
tj keď táto ich túžba nie je určiteľná, definovateľná ako jednotlivá vec?
 
Vedia že niečo ich priťahuje, že to nie je z tohoto sveta a tiež veľmi dobre vedia o tom, čo ich z tohoto sveta vyháňa.
Nervy moje, nie som nakoniec aj ja "ezoterik" ?
:)
Čože už záleží na nejakom slove

 

 

:smilieee:  no ak už si sa už stretol s Démonom a prežil si- mohol by si byť ezoterik :) porozumieť svojej túžbe je proces...ak ním človek prechádza dostatočne dlho, hranice strácajú zmysel...

 

Píšeš:
-dobré vzťahy treba samozrejme pestovať, rozvíjať, starať sa o ne každý deň. 
 
Kto by s tým mohol nesúhlasiť? Lenže...
Myslím, že to sama veľmi dobre poznáš - ako?

 

 

Ivan, videl si Hobbita?  je tam taký kratučký dialóg medzi Gandalfom a Galadriel o veľkých a malých skutkoch. Gandalf hovorí o tom, ako mu " Bilbo Pytlík ze dna pytle" svojimi malými každodennými činnosťami dodáva odvahu konať. Rozumieš? :flowers:

 

 
Takže vzťah môže byť aj negatívny!
Ak sa na to pozriem z hľadiska Barucha 
- kedy ja beriem, alebo sa spoluzúčastňujem odoberania existovania nejakej veci, 
alebo 

- kedy vec berie, alebo sa spoluzúčastňuje odoberania môjho existovania

 

 

Tuto máme  dispozícií viac variácií, napríklad pozitívny vzťah k niečomu negatívnemu, alebo negatívny vzťah k dobrému.

V konečnom dôsledku - všetko je tvorenie vzťahu, aj keď "odoberám" aj keď dovolím, aby niečo odoberalo moju existenciu.

 

Vzťah k niečomu- niekomu proste je alebo nie je.

 

Nechcenie i chcenie je energia(emócia). a kde je energia-tam je vedomie. a kde je vedomie, to sa posiluje.


to game- ja to s multicitátmi  neviem a tento spôsob, ktorý som použila v poslednom príspevku ma aspoň nezdržuje pri písaní myšlienok.vďaka :kvetinka:

Janka, to citovanie som ti už pracne opravila, neviem, prečo si to opravila naspäť.
dávam do pozornosti
Pravidlá na fóre bod 5 , ktorý platí pre každého, ktorý toto Fórum umožňuje, robí Fórum prehľadným a nemusí každý kutať, kto, kde, na koho príspevok reagoval.
je to otázka jedného kliku, zakaždým píšem, na čo a kde treba klinkúť. všetci sme sa to naučili, jednoducho a bez problémov, lebo to krásne uľahčuje orientáciu na Fóre a v príspevkoch a témach.
pošlem ti na ss štandardnú pomôcku krok po kroku - pre istotu, pretože doteraz si citovať z príspevkov s multicitátom vedela, je tu príkladov hocikoľko, Janka ... napr.
https://www.freespace.sk/tema/5581-o-skutočných-menách-fórumákov-a-potrebe-poznať-ich/?p=195402
g.

 

ps: vďaka game, ale ja som nič po Tebe neupravovala. bežne citovanie je v poho, no multicitovanie som ešte nepoužila, možno to vyzera ako multicitát, ale nie je- používam iba citát alebo najnovšie kliknem na ikonku obláčika v ponuke nad príspevkom. nemám čas game na toto a poviem Ti, znechucuje ma to pri písaní,pretože ja keď niečo píšem, potrebujem sa sústrediť na myšlienku a nie šperkovať text.mala by si  diskutujúcich podporiť  nie sledovať a neustále upozorňovať na chyby game. mňa si teraz odradila celkom slušne od verejnej diskusie- ešte raz vďaka
 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

...pochopili by ste ,že Vám do životov vstúpila  nie náhodou..

takže:

1) vstúpila vedome, aby šírila "osvetu"

2) vstúpila a vlastne za to nemôže a za to treba byť vďačný

 

ak je pravda 1, chápem, snaží sa ostatným ukázať podla nej (a teba) správnu cestu

ak je pravda 2) je to zásah vyššej moci

 

V oboch prípadoch to ale trochu vonia, alebo pripomína vieru....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ivan, videl si Hobbita?  je tam taký kratučký dialóg medzi Gandalfom a Galadriel o veľkých a malých skutkoch. Gandalf hovorí o tom, ako mu " Bilbo Pytlík ze dna pytle" svojimi malými každodennými činnosťami dodáva odvahu konať. Rozumieš? :flowers:

Čítam si Tvoje riadky Janka, a premýšľam: - Prečo vlastne uvažujem nad tým ( len z tvojich riadkov) o čom je ezoterika?

Otvorene hovorím - nemám v tom jasno.

Asi tušíš kam smeruje moja prosba. Mohol by som ťa poprosiť, aby si mi aspoň v tak prístupnej forme (ako o chvíľu ja...) priblížila zámer, motiváciu ezoterika, ktorý sa usiluje svojím snažením niečo vo svojom živote dosiahnuť. O čo hrá ezoterik?

 
O čo hrám ja?
Aby moja myseľ naskočila do "samostatnej prevádzky", do režimu kedy v maximálne realizovateľnej miere dosahujem možnosti mojej autotnómie.
Je to také fungovanie mojej mysle, kedy stimuly vokajšieho sveta nebudú mať taký vplyv na moje myslenie, ako je tomu dnes.
 
Pomôžem si príkladom.
Chodil som 7 rokov do hudobnej školy, viem hrať na harmonike, ale hudobník nie som!
Prečo? Čo tomu bráni?
Hudobníkom je skutočný hudobný skladateľ. Nemusí to byť práve Mozart. Stačí aby sa jeho duša rozoznela nádhernými melódiami.
Ako keď niekomu "furt" píska v uchu - ako teraz práve mne :)
Jeho úlohou už je len tie krásne melódie zachytiť do sklaby.
Teda hudobník píše do nôt to, čo mu zneje v duši.
A ja z napísaných nôt hrám to, čomu on dal nejakú formu.
Ak si uvedomíš, že hudba nie je jedinou formou ľudského myslenia, potom ti nebude zaťažko uvedomiť si, že schopnosť mať dobré nápady nie je len privilégiom hudby.   
                              Ja túžim po mojich dobrých nápadoch. Nie preto, že by som nimi chcel urobiť niečo dobré, pekné. Túžim po nich pre ne samé, lebo každým sa bude diať vždy nové a nové zjednocovanie obsahov mojej mysle, čo je proces nezastaviteľný. Len chvíľku trvá kým sa naštartuje...

Možno to teraz vyzerá "trochu"...divoko.

Prosím o prepáčenie. Nedáva mi zmysel hrať sa na čokoľvek, čo nie som ja. Medzi sebectvom a skutočným, čistým egoizmom vidím veľký rozdiel.

 
Po čom túži ezoterik?
Prosím.
ivo
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

o čo hrá ezoterik? no o dušu predsa :)

pekne píšeš Ivan :flowers:

 

no ale aby sme sa tu len tak nehrajkali, vyzývam Ťa na duševné ringo. Je to hra. Ide o to, aby zúčastnení odpovedali do 5 sekund na otázky. prijímaš? večer po deviatej tu na chate,oki? :happycap:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No dobre, tak ma vyzývaj :)
...ibaže dopredu hovorím, odmietam zvíťaziť - lebo tam kde je aspoň jeden víťaz, tam sú (u mňa) všetci porazení.

Takže ak budem mať nejaký motív, ísť do "ringu" tak bude jediný = moja zvedavosť.

A tú (teraz a tu) u seba na Tebe vnímam len v rovinách - ako môže ezoterický prístup k ľudskému mysleniu...
1. eliminovať zaťaženosť, ktorou trpí moje myslenie,
2. obohatiť resp. pozmeniť moje endocepty tj modely fungovania vonkajšieho sveta, modely procesov diania mojho myslenia v mojej mysli.

Píšeš:
Je to hra. Ide o to, aby zúčastnení odpovedali do 5 sekúnd na otázky. prijímaš?
večer po deviatej tu na chate,oki? 

Janka, kto mi bude klásť otázky? 

Dobre, zahrajme sa. Nemám čo skrývať, ani tajiť. Za svoju bezprostrednosť sa nehambím, len som takúto hru ešte s nikým na nete nehral a nerád by som niekoho uspal.   :)     
Dohodnuté:

-dnes o 21.00 tu.

ivo

Mám aj skype: bracoki

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k chatu:

Ivan, vždy iba tu a teraz ...

Ty , ten druhý oproti Tebe a Boh...chápeš?

ak začneš vysvetľovať, alebo počúvať či čítať nápovedu- si ...mimo hru.

 

ps: duševné ringo nie je o ringu. je to o prihrávke niekomu a o jej chytaní od niekoho- vytvárajú sa tým vzťahy. alebo aj nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k chatu:

Ivan, vždy iba tu a teraz ...

Ty , ten druhý oproti Tebe a Boh...chápeš?

ak začneš vysvetľovať, alebo počúvať či čítať nápovedu- si ...mimo hru.

 

Myslím si že chápem, nie je to až tak nepochopiteľné. 
Neviem prečo, mal som pocit že som v časovom strese. Možno by bolo pre mňa jednoduchšie, keby sa nám do on-line rozhovoru neplietli iní. 
Ja viem že game to robila s najlším úmyslom poradiť mi. 
 
Medzi nami ty si mi tam položila otázku?  Dáko som ju nestihol zaregistrovať a tak som sa opýtal ja a výsledok:
 
@  Janka R :21:23:11 tri
@  ivan :21:23:09 áno, pýtam sa Janky R
@  Janka R :21:22:58 dva
@  Janka R :21:22:47 Ivo raz
@  Janka R :21:22:18 to sa pýtaš mňa?
@  trinita :21:22:11 @game som to tam hodila...
@  Janka R :21:21:39 raz
@  ivan : 21:21:33 ezoterik je ateista alebo veriaci, čo? ak nič z toho?
 
Spýtal som sa:
-ezoterik je ateista alebo veriaci, čo? ak nič z toho?
 
...čakal som nejakú takúto odpoveď na moju otázku: 
-áno , nie, alebo čokoľvek čo by si mi napísala.
 
...ale miesto toho som nachádzal:
-raz, to sa pýtaš mňa?, Ivo raz dva tri
 
Tak fakt neviem kde som robil chybu, ak som ju robil ja.
Prepáč mi to, sám som tej situácii doteraz neporozumel. 
...a do chatu skôr nevleziem, kým nebudem mať v pravidlách komunkovania úplne jasno. Nerozumiem tomu tvojmu počítaniu.
..alebo to mala byť sranda a ja som to nepochopil?
No neviem, nechám to asi tak.
ahoj
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vždy sa niekde niekto pletie...treba byť sústredeným.

 

toto je super :

a do chatu skôr nevleziem, kým nebudem mať v pravidlách komunkovania úplne jasno. Nerozumiem tomu tvojmu počítaniu

 

 

pri ringu iba reaguj. to je všetko. a už vôbec nič neočakávaj.

 

a ďakujem :flowers:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dead,

nesúhlas, na šutre nám nesiahaj ... na žiadne, ani tie z Váhu, ani od mora, ani pekné kúsky na obdiv ... :)

stačí nakuknúť tu : Kamene

je to pre niekoľkých z nás srdcovka, aj mimo akejkoľvek ezoteriky či akýchkoľvek znamení, proste kamene ... milujeme, máme ich doma na kilá, a hotovo ... a vzácnych a polodrahokamov a pekných kúskov nie je až toľko, aby boli za babku ...

mimochodom, - a toto už vážne patrí do témy o kameňoch - vieš, že jeden z najdrahších kúskov je tzv. "sklo z pivovej fľaše" ? obyčajný zelený vltavín ... je ho desne málo, a len na jedinom mieste, na úzkom kúsku v Čechách ...
na kamene nám nesiahaj !

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja si pamätám, že si písal, že si mal zbierku kameňov ... takže to snáď budeš chápať.
na tom nezáleží, že kameň je iba kameň.
aj strom je iba strom.

 

kedysi to boli pre mňa dva také ... symboly, neviem to lepšie práve nazvať, strom a kameň, Zem a príroda sama ... bez nejakých vedľajších myšlienok či počinov či poznania čohokoľvek z nejakej ezotérie či bársčoho ...

už trošku menej, ale stále obdivujem nádherné stromy, a nádherné kamene ... akékoľvek. kdekoľvek sa zohnem pre kamienok, nielen pri pulte polodrahokamov a leštených kamienkov.

 

 

ezo tv je trochu iná záležitosť -

je vo všetkých okolitých krajinách, alebo bola, v jednom čase, ale ani to nie je jedno, na akej úrovni ... mala som tú česť pred časom vidieť pár kúskov z českého Ezo TV ...

no potěš pámbůh ... bez ohľadu na to, aký to bol program, bolo to dno.
programové, ľudské, vysielacie, ezoterické, akékoľvek.

 

keby som dávala grcajúcich smajlíkov, tak ho sem dám ... ten článok o ezo tv dokonale sedí

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Existuje vsak aj seriozna ezoterika, kde vam predaju suter za desat euro :)

To, čo nazývaš "šutrami" sa hojne využíva v klenotníctve. Šutre, aké poznáš ty, si zbieraj na brehu Latorice, nahádž do akvária a popritom si prečítaj niečo o ametyste, citríne alebo malachite, aby si nepôsobil tak nevzdelane :bejby:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

vyššie spomínané české vysielanie ezo - tv


ezo tv je trochu iná záležitosť -

je vo všetkých okolitých krajinách, alebo bola, v jednom čase, ale ani to nie je jedno, na akej úrovni ... mala som tú česť pred časom vidieť pár kúskov z českého Ezo TV ...

no potěš pámbůh ... bez ohľadu na to, aký to bol program, bolo to dno.
programové, ľudské, vysielacie, ezoterické, akékoľvek.

 

keby som dávala grcajúcich smajlíkov, tak ho sem dám ... ten článok o ezo tv dokonale sedí

 

o českych tevezoterikoch som tu mal na blogu niekedy taky zapis, ktory teraz ani za svateho nemozem najst :)

sa vlastne nedá napísať slušne, kedysi som chodievala spať veľmi neskoro, a sem tam sa stalo, že som kamsi prepla tv práve pri vysielaní ezo tv

už len jazyk, reč tela, správanie, celý postoj týchto ľudí bolo dno dna ...
pritom som v tom istom období párkrát cielene pozrela maďarské vysielanie ezo tv, tiež to dávali hlboko v noci, volajúcich mali mraky, samozrejme zdržovali hovory a zarábali na tom, to už k veci patrí, a nehovorím o ezoterike a veštení ako takom - ale že celá kultúra vysielania, prístupu, zariadenia štúdia, s moderátorom, aj moderátor aj veštec celý čas stáli, reči a empatického a jemného, neokázalého prístupu bola tak rozdielna, že to nejde ani len porovnať.

k predstave o úrovni českých veštcov a českého vysielania ezo tv - on je to isté, ako ona.
je to jeden a ten istý človek - netuším, či je či nie je tým, ako ho označili, a to ma ani nezaujíma ... zaujíma ma ten prístup k divákom, ktorí v noci sedia pri tv a čosi ich trápi, ok, nemali si vybrať ezo tv, ale ľudia robia v zúfalstve kdečo - a dostanú toto ... :

 

http://www.youtube.com/watch?v=9KfaodMmixE&feature=related

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hej, iba doplnim, ze ak niekto zaraba na naivnych divakoch, alebo predava liecive kamene, jedna sa o takeho isteho hnupa. Hladina hnusu je sice v takom obchode menej viditelna, ale rovnako vysoka. Ako som pisal inde. "Smejdi" by mohli byt serialom na pokracovanie.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hento v TV sú exoti, ktorí s ezoterikou a všetkým okolo toho majú spoločný len názov.

 

Ale zas na druhej strane, položme si ruku na srdce a fakt úprimne sa spýtajme:

 

Prečo by nám to malo vadiť, keď žijeme v spoločnosti, v ktorej buzeranti už majú pomaly viac práv ako manželia muž a žena? A prečo by nám to malo vadiť, keď žijeme v spoločnosti, ktorá chráni príživníkov a parazitov, ktorí pre tento štát nespravili nič dobré a zadarmo dostávajú byty? To mi viac vadí, ako niekto o druhej v noci si v TV niečo melie popod nos.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hento v TV sú exoti, ktorí s ezoterikou a všetkým okolo toho majú spoločný len názov.

ano, rovnako ako na vsetkych moznych web strankach a forach (vratane tohto) sa v prislusnej (aj neprislusnej) teme objavuje rovnake % exotov... minimalne rovnake ako v TV..., ktori nemaju so "vsetkym okolo TOHO" nic spolocne

 

a k  druhej casti - uz som sa bal, ze v tejto teme nikto nespomenie LGBT a ciganov :P

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ak sa medzi tých exotov počítaš aj ty, tak potom je ešte iskierka nádeje, že by som chápal nejakú súvislosť medzi tebou a touto témou, inak nie :thumbsup:

 

Čo sa týka spomenutia napr. tých Cigánov, ty si fakt myslíš, že sa dá porovnať problematika cigánskeho etnika s tým, že niekoho trápi, že niekto predáva kamene? Fakt by som chcel vidieť psychologické profily niektorých jedincov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

 

„Koučing je teraz veľmi v móde,“ hovorí mi známa, ktorá pracuje ako psychiatrička. „Keby ste vedeli, koľko našich klientov si robí kurz. Sami to v sebe nemajú upratané a chcú pomáhať druhým. A keby len to,“ vypúli oko a čelo jej rozdelí vráska. „Už zase bude festival ezoteriky. Pozerala som zoznam lektorov a tri štvrtiny z nich sú naši pacienti!“

http://alexanderplencner.tumblr.com/post/129062971483/na%C5%A1i-pacienti

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov