Skočiť na obsah

Lietanie - akékoľvek


game

Odporúčané príspevky

Nedochadza mi, preco by musel poznat aerodynamiku? Das chvost vertikalne a v tom momente ti ten vtak moze sluzit ako ukazovatel smeru vetra (veterny kohut), na taku kravinu ti pride dieta v predskolskom veku.

 

Ku kolumbii, tebe jediny tvar ktory poznas a tvoj mozog ho moze na tie sosky aplikovat je tvar lietadla. Ale to je ako dokaz malo. Ak by nejaka civilizacia zvladla let na takej urovni (prudovy motor, delta kridlo...), tak by musela byt technologicky niekde tam, kde bola nasa v 60tych rokoch 20. storocia. O takej civilizacii by bolo nemozne nepocut.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

dnes som sa domotala k mape letov ... áno, viem, lietadlo už vymysleli dávno, a odvety sa lietadielka pekne rozmnožili, ale aj tak ma tento obrázok, reálny stav dnes o druhej poobede, dokonale fascinoval :)
 

post-3-0-45006400-1376141091.jpg

viem viem, dispečeri majú každý svoj pekný kúsok, ale aj tak by som nechcela byť dispečerom ani na skúšku ani s jedným lietadlom, nikdy ! : )

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...
  • Pred 7 mesiacmi...

 

Vojaka na lane v Lešti museli odrezať, potvrdilo vyšetrovanie

 

Posádka vrtuľníka nemohla predvídať poruchu poistky. Kapitán vyhodnotil kritickú situáciu podľa vyšetrovateľov správne.

 

Čítajte viac: http://zvolen.sme.sk/c/7455735/vojaka-na-lane-v-lesti-museli-odrezat-potvrdilo-vysetrovanie.html#ixzz3HWFAkKj8

a ja sa pytam spolocne s viacerymi diskutermi pod clankom - co teda zlyhalo skor - elektronika ovladania/signalizacia alebo poistka ? ako je mozne, ze jedna poistka vyradi najdolezitejsie systemy vrtulnika ? ako je mozne, ze pilot nezvladol riadenie ? (ak ho teda nezvladol a aj ine skutocnosti popisane v clanku sa stali tak, ako je oficialne prezentovane vo vysledkoch vysetrovania)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nemam piano, takze neviem co sa v clanku pise v platenej casti, ale ak je toto pravda

Pilotom prestal fungovať komunikačný systém vo vrtuľníku, vypadla elektrická sieť a zlyhali všetky elektronické prístroje.

tak je to katastroficky scenar niekde na urovni zlyhania motorov. Popravde mam dost problem uverit, ze zlyhala vsetka elektronika (chcelo by to nieco viac ako clanok na sme, napr. samotnu spravu). Ale aj tak nemam problem uverit, ze boli v situacii, kedy im odrezanie cloveka na lane prislo nevyhnutne. Preco?

 

Vrtulnik je prirodzene nestabilna platforma (narozdiel od lietadla). Co to presne znamena v ludskej reci? Bezne lietadlo ma v lete stabilny rezim, do ktoreho ma tendenciu sa vratit a pilot musi vyvinut usilie, aby ho z tohoto rezimu dostal (podobne, ako auto ma tendenciu ist rovno a sofer musi vyvinut usilie aby zatocil). Priklad? Povedzme, ze lietadlu z nejakeho dovodu klesne nos a lietadlo zacne klesat. Co sa stane? S klesanim sa zvysuje aj rychlost, a s vysujucou sa rychlostou rastie vztlak produkovany kridlami, ktory nasledne zdvihne nos a lietadlo prestne klesat. A zacne stupat, cim prestane zrychlovat a zacne naopak spomalovat, a tak sa zase postupne znizuje vztlak a nos zacne klesat. A lietadlo tak samo osciluje okolo nejakej hladiny.

 

Vrtulnik tuto tendenciu nema, nema stabilny rezim. Ak sa raz 'rozhodne' ze napr. pri vznasani pojde do strany, tak bez zasahu bude uchadzat do strany stale rychlejsie a rychlejsie. Nie nadarmo je vznasanie s vrtulnikom prirovavane k balancovani na dvoch na sebe postavenych guliach. Vrtulniky (aj Mi-8/17) maju z toho dovodu stabilizacnych autopilotov, ktore pilotovi pomahaju vyrovnat sa s touto nestabilitou.

 

Vznasanie je teda velmi narocne pre pilota. Rovnako je dolezite si uvedomit, ze aj bez prirodzenej nestability je vznasanie kriticky rezim, pretoze zataz motorov sa blizi k maximu (a strata motora v tomto rezime = velky problem), a vacsina vrtulnikov je schopna sa vznasat iba par minut. Dalsim dolezitym javom, o ktorom ludia nevedia, a ktory je spaty s vznasanim (resp. s klesanim pri vznasani) je "vortex ring state". Ak vrtulnik klesa moc rychlo (4-5 m/s) dostane sa rotor do zvyreneho prudu vzduchu pod nim, co ma za nasledok takmer okamzitu stratu vztlaku a pad vrtulnika. Jedinym zachrannym manevrom je pohybom (dopredu, dozadu, do stran) dostat vrtulnik z tohoto prudenia. Na taky manever ale casto nebyva cas, kedze vrtulnik sa vacsinou vznasa kusok nad zemou.

 

Pokial sa nieco stane pocas vznasania, tak ma pilot sekundy na to, aby situaciu spravne vyhodnotil. A pokial mozno co najrychlejsie opustil tento rezim. A, bohuzial, 100kg kyvadlo je potencialne velmi nebezpecne pre stabilitu stroja. Rovnako hrozi, ze sa lano do niecoho zamota. Nevieme presne, co skutocne zlyhalo, ale ak vrtulniku postupne vypadli niektore elektronicke systemy (aj so stabilizacnym autopilotom), tak z pohladu posadky nebol cas na nejaku zdlhavu diagnostiku, riesenie emergency cheklistov atd. Oni museli v prvom rade zabezpecit bezpecnost stroja pre pripad, ze nejde o izolovanu poruchu, ale symptom nejakeho vacsieho problemu. Ak vrtulnik prudsie klesne, zruti sa. Ak sa vrtulnik rozpohybuje, stane sa neovladatelny, zruti sa. Netreba zabudat, ze na palube bolo stale okolo 20ludi.

 

A preco mam problem uverit, ze vrtulniku vypadla vsetka elektronika? Mi-8/17 ma 3 elektricke okruhy (1 DC a 2 AC) a teda, ak by mala zlyhat vsetka elektronika, museli byt zlyhat vsetky 3 systemy. Rovnako niesu vsetky systemy na jednej poistke. Ak by sme sa bavili o absolutnom zlyhani elektroniky, tak sa bavime o zlyhani takych veci, ako je obmedzovac rychlosti motorov, ci strata veskerej avioniky - t.j. nemoznost urcit stav stroja, ci motory funguju spravne, ci sa nepriehrievaju, ci su otacky motora/rotora v norme..atd. A ak pilot v takomto rezime bezpecne pristal, tak vsetka cest a klobuk dole.

 

ako je mozne, ze jedna poistka vyradi najdolezitejsie systemy vrtulnika ?

Kazdy elektricky okruj je chranny poistkou, lebo je lepsie hociaky okruh vypnut, ako ho nechat vyskratovat a ci uz sposobit poziar stroja, alebo vypalenie generatora (cim mozno sposobit poziar motora), rozvodov...atd. Bezpecnost sa dosahuje redudanciou, systemy u ktorych to ma vyznam a je to prakticke su zdvojene (ci v niektorych pripadoch ztrojene). Problem je v tom, ze mas veci, ktore nie je mozne zdvojit (rotor, prevodovka) a ktorych vypadok ma za nasledok pad stroja. Potom mas rezimy (vznasanie), pri ktorych porucha veci, ktore by boli relativne lahko vzladnutelene pri normalnom lete (vypadok motora, strata stabilizacneho autopilota), predstavuju vazny problem.

 

ako je mozne, ze pilot nezvladol riadenie ?

Preco mas pocit, ze by nezvladol riadenie? Vrtulnik sa nezrutil. Niekedy, bohuzial, nie je k dispozicii "dobre" riesenie situacie.
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

dakujem za vysvetlenie;

s tym nezvladnutym riadenim - moja zla formulacia... mal som na mysli, ako (a ci) mohol (inak) pilot riesit vzniknutu situaciu za stavu, ze bola vypadnuta nejaka elektronika

napr. klesnut s vrtulnikom o 5-10 m, co by mozna zachranilo muza v podvese (je rozdiel capnut z 10 m a nie z 20), samozrejme s rizikom ze rozbije stroj a s nim zvysok ludi...

nuz, lahko sa nam teoretizuje :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problem je v tom, ze z toho malo co vieme netusime (aspon ja), aka situacia to vlastne vznikla. Nemam problem uverit, ze doslo k nejakemu problemu, pri ktorom nebolo ine riesenie. Ale mohol pilot spanikarit, zle vyhodnotit situaciu? Moze to teraz armada zatutlavat? Kludne moze. Chyba verejna vysetrovacia sprava, ktora by presne popisala, co sa stalo. A ani sa necudujem, ze niekomu je tato netransparentnost podozriva.

 

V kazdom pripade by to ani pri tejto oficialnej verzii nemalo skoncit u 'porucha poistky'. Ale malo by sa zistit, preco k poruche doslo. Bolo chyba v elektrickom systeme? Ako k nej doslo? Moze za nu zanedbana udrzba? Nedodrzanie postupov? Podfinancovanie? Moze sa objavit znova? Ako jej predchadzat..atd. Ale skor sa bojim, ze sa zaujime postoj "nikto za nic nemoze a nic sa nedolo robit" a cela veca sa odignoruje.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 6 mesiacmi...

Tak sa musim v tejto teme pochvalit. K dovrsenej 30 som dostal od rodiny a priatelov najsamlepsi darcek, 18 minutovy akrobaticky let v stihacke (L-39 Albatros) s moznostou vlastnej pilotaze. Ak to prezijem, tak podam report :D

  • Pridať bod 3
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mno konecne si nasiel cas pochvalit sa :D musim bonznut, ze bol sokovany z toho cely vikend, bo ocakaval, ze dostane novy mobil, takze onemel a spracovaval :D...my ostatni, ktori nepojdeme lietat, sa tesime na vylet do Plzne :D

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...

padá, padá, po padajúcich vrtuľníkoch sú to dnes dve lietadlá ... :(
 

Pri obci Červený Kameň v okrese Ilava došlo vo štvrtok k zrážke dvoch menších lietadiel. Nehodu neprežilo sedem ľudí. Jeden z parašutistov je nezvestný.

V lietadlách boli podľa Juraja Deneša z Leteckého a námorného vyšetrovacieho útvaru parašutisti-výsadkári.

V oboch lietadlách sa vraj nachádzalo štyridsať ľudí.

Parašutisti mali nacvičovať hromadný zoskok na letecký deň v Slávnici. V programe podujatia sú zoskoky z lietadiel AN-2 a L410.

Podľa informácii SME zrážku spôsobilo jedno z lietadiel, ktoré narazilo do chvosta druhého stroja.

http://www.sme.sk/c/7972505/zrazku-dvoch-lietadiel-pri-cervenom-kameni-neprezilo-sedem-ludi.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nevedel by niekto zohnat akekolvek udaje o pohybe (preletoch) US vojenskeho lietadla Hercules nad nasim uzemim ?

bolo to niekedy okolo 10.8. (+/- 3 dni) a mal lietat nizkym letom nad nasimi horami v ramci nacviku preletu v neznamom terene

 

dakujem

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 mesiacmi...

Mozie to zniet zvlastne, ale od rotacnych motorov sa upustilo este pocas prvej svetovej vojny, z dovodu odporu vzduchu rotujucich valcov. A aj kvoli tomu, ze sa rotoujuci motor menil na poriadny gyroskop, co prinieslo dalsiu radu problemov - ovladatelnost, manevrovatelnost...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To nepochybne :) Rovnako vyriesit take "drobnosti" ako doviest benzin a olej do rotujucich valcov :)

 

Edit: Este jedna sranda ohladom starych motorov. Stare lietadla nemali plynovu paku, motor bud isiel, alebo stal. Jedine cim mohli ako tak regulovat vykon bola paka zmesy, ktora reguluje pomer benzinu a vzduchu + tlacidlo, ktorym bolo mozne docasne prerusit zapalovanie. Pri oboch si trebalo dat velky pozor, aby motor upne nezdochol :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka toho druheho videa, tiez mi to chvilu lamalo hlavu, ale potom som si uvedomil, ze v reale to bude fungovat naopak, valce stoja a toci sa ten hriadel, ktory na videu maju upevneny vo zveraku :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

náhodou som natrafila na obrázok lietadla hodne zvláštnej konštrukcie:

 

je to  Blohm & Voss Bv 141,  nemecké prieskumné a bombardovacie lietadlo, najzriedkavejší typ lietadla v rokoch druhej svetovej vojny - vyrobilo sa z neho pravdepodobne len okolo 20 kusov.

 

post-3-0-98110000-1468940781_thumb.jpg

foto pravdepodobne z roku 1939

 

http://ritkanlathatotortenelem.blog.hu/2015/05/24/napi_erdekes_14_2_kep

https://cs.wikipedia.org/wiki/Blohm_%26_Voss_BV_141

 

Několik vraků BV 141 našla postupující spojenecká vojska; jeden z nich Britové poslali do Anglie na prozkoumání. Do dneška se nezachoval žádný exemplář tohoto "pravděpodobně nejasymetričtějšího letadla, které kdy letělo".
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

SAS (Scandinavian Airlines) oslavuje tento rok 70. výročie svojho založenia.

pripravilo vo svojom múzeu kdejaké výstavy, jedna z nich hovorí fotkami o superelegantných kulinárskych orgiách na palubách jej lietadiel v období medzi 50. a 80. rokmi ...

vyzerá to byť na fotky z prvej triedy, ale pozoruhodné obrázky zašlej doby to jednoznačne sú :)

 

Fotogaléria SAS - čo sa dialo na palubách lietadiel pri diaľkových letoch, a hlavne ako 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov