Jump to content

Sniper

Recommended Posts

V poslednej dobe, ale vlastne už dlhšie pozorujem úpadok kvality písaných článkov na online denníkoch, či už pravda.sk alebo hnonline.sk, ale najmä sme.sk. Častokrát vidím pravopisné chyby ako na úrovni štvrtáka ZŠ, preklepy, ktoré nikomu nevadia a pod. To sú novinári naozaj na tom tak zle, že nedokážu po sebe článok ani skontrolovať? V posledných dňoch si všímam aj faktické chyby, keď vidím, že novinári píšu o veciach, ktorým zrejme nerozumejú.

 

Nedávno som zachytil na sme.sk tento text:

 

ECB naznačuje pomoc

 

Tlak na úroky vlani na jeseň zmierňovala Európska centrálna banka (ECB) nákupmi najmä talianskych a španielskych dlhopisov. Čo však pomohlo upokojiť situáciu na trhoch najviac, bola trojročná lacná pôžička bankám. ECB im od decembra požičala miliardu eur.

Zdroj

Dnes na hnonline.sk

 

Recesia v celej eurozóne, zatiaľ však mierna

A to aj napriek tomu, že ešte začiatkom roka sršali podniky aj politici optimizmom a vyhlasovali, že najhoršie ma Európa po turbulentnom závere roka za sebou. „Optimizmus na trhoch bol dopingom, ktorý ekonomikám dodali centrálne banky v podobe nových peňazí,“ vysvetlil analytik NextFinance Martin Prokop. Na prelome rokov totiž Európska centrálna banka naliala na tri roky do európskych finančných domov vyše miliardu eur, za ktoré následne nakupovali napríklad aj dlhopisy problematického Španielska.

Zdroj

Neviem či autorky článkov M. Onuferová (sme.sk) a M. Šimková (hnonline.sk) pri písaní textu aj rozmýšľajú, ale je možné aby si človek ani len neuvedomil akú somarinu tam píše a bez hanby to vycapí na web? Človek čo sa v tej brandži pohybuje musí vedieť, že miliarda a bilión nie sú to isté. Všimli ste si aj vy nejaké, do očí bijúce, prešľapy novinárov?
Link to comment
Share on other sites

Odkedy redakcie vyhadzali korektorov, ide to s urovnou textov rapidne nadol. Redaktori sa zjavne riadia okridlenou zasadou, ze nie je dolezita forma, ale obsah. Aj ked, aj ten obsah je casto dost mizerny.

 

Bastardizacia novinarciny je zjavna nielen na sieti, ale aj TV spravodajstve. Ostatne, co ine sa da cakat, ked sam ujo prezident pozna Organizaciu spojenych nadorov/nazorov a zasvatene sa vyjadruje k Libanonskej zmluve.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Už dlhší čas sledujem len zahraničné spravodajské weby a dokonca si na nich vyhľadávam aj dôležité informácie o udalostiach zo Slovenska. Pri čítaní článkov na sme.sk mám dojem, že sa častokrát jedná iba o špatne preložené texty zahraničných tlačových agentúr, pretože vetná skladba pripomína skôr angličtinu, než Slovenský jazyk a častokrát sa tam objavujú aj začiatočnícke pravopisné chyby.

Na druhej strane, keď sledujem diskusie užívateľov, hovorím si že dostávajú presne takú kvalitu, akú si zaslúžia. :zubiska:

Link to comment
Share on other sites

Neviem či autorky článkov M. Onuferová (sme.sk) a M. Šimková (hnonline.sk) pri písaní textu aj rozmýšľajú, ale je možné aby si človek ani len neuvedomil akú somarinu tam píše a bez hanby to vycapí na web? Človek čo sa v tej brandži pohybuje musí vedieť, že miliarda a bilión nie sú to isté. Všimli ste si aj vy nejaké, do očí bijúce, prešľapy novinárov?

 

Hold no, sprava ocividne prevzata z nejakej anglickej agentury a autor si neuvedomil, ze v britskej anglictine je billion nas bilion a nie ako v americkej, kde je billion nasa miliarda. A to v podstate odzrkadluje stav slovenskej novinarciny...bezhlavo, slovnikovo prelozene clanky zo zahranicnych webov s nulovou pridanou hodnotou. Preklepy a tony gramatickych chyb ani nekomentujem. Ked vidim niektore 'odborne' clanky z oblasti, v ktorych sa vyznam, tak neviem ci mam plakat, alebo sa smiat.
Link to comment
Share on other sites

smutné je, že to nie sú len odborné oblasti.

nejaký čas nad tým vystonávam, čítať v niektorých mienkotvorných výpotky novinárov je občas dosť desivé ... a už sa mi stalo, že som v komentári opravovala šialene dokombinovanú vetu mladého novinára. a nielen mladého, keď pred voľbami začal preveľmi blogovať Korda, nedalo sa to čítať ...

 

a zlé je, že každý tretí - štvrtí bloger píše o sebe, že je novinársky elév, minimum študent žurnalistiky, prípadne minimum mladý človek, ktorý o sebe napíše, že píše od detstva, že bez písania nevie existovať, že je jeho /jej sen písať a písať a práve píše poviedku, či román, píše do okresných, krajských, neviemakých novín, pripravuje večerné správy pre nejakú miestnu tv, či ešte pri štúdiu dostane priestor v nejakej kategórii v mienkotvorných ...

a keď to prečítaš - jediné, na čo si dávajú pozor, sú zatiaľ ypsilony.

všetko ostatné je zle, zle, zle ... slovosled, otrocky preložené vety, čiarky nevie používať ani jeden / štúdium na žurnalistike ! / ...

 

a sledujem, že ľuďom, mnohým čitateľom to prekáža. upravujú pravopis novinárov, blogerov, pretože už kto iný, keď nie novinár má vedieť písať správne ...

druhá kategória sú tí, ktorí sami píšu ako hotentoti v komentároch, ale aspoň sa nechvália, že budú novinármi.

Link to comment
Share on other sites

Pri čítaní článkov na sme.sk mám dojem, že sa častokrát jedná iba o špatne preložené texty zahraničných tlačových agentúr,

 

Asi pred dvoma rokmi vysiel v korzari clanok o jednom vyznamnom karikaturistovi povodom z Presova. Kreslil Churchilla a napriklad portrety nacistov pocas Norimberskeho procesu. Ked som si zacal o nom zhanat dalsie informacie a porovnavat fakty, tak som zistil, ze clanok je az na nejaku tu malickost doslovnym prekladom clanku z anglickej wikipedie.

 

Ku forme, akou su niektore novinove clanky napisane treba dodat, ze na vysledku sa casto podpisuje aj dynamicka doba a sibenicne terminy.

Inak nemam pocit, zeby v novinach boli "tony" gramatickych chyb.

Link to comment
Share on other sites

V novinach prechadzaju članky korekturami, upravami, kontrolami. Tam je to pod dohľadom. Mam ale take podozrenie, že na net putuju članky "surove".

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tak-tak-tak... Dnes sa obcas objavia hlasy, ake to bolo krasne obdobie, ked zacinali weby dennikov a clanky sli na web "surove".

Ale aj v tlacenej forme mavaju castokrat problem napriklad so stylistikou. A to uz priamo v nadpise. Aj napriek korekturam.

Link to comment
Share on other sites

aby ste neupadali do omylu - dnes uz v dennikoch vela korektorov nie je a clanky cita najcastejsie tak maximalne grafik-sadzac... a aj ti, co este niekde funguju, za vela nestoja... a nedivim sa, lebo dnes uz ani ucitelky slovenciny slovencinu poriadne neovladaju... a kazdy, kto vie do pocitaca natukat tri pismenka za minutu, si o sebe mysli, ze je spisovatel... mam s tym svoje skusenosti, par kilometrov textov mi uz preslo cez prsty a robim s nim, co mozem... poriadneho korektora hladame uz aspon 7 rokov

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

to, o čom píše trinita, je korektor, jazykový korektor

http://slovnik.azet....ik-sj/?q=editor

Význam slova „ korektor ” v Slovníku slovenského jazyka

korektor1, -a muž. r. opravovateľ tlačových chýb: tlačiarensky k.;

korektorský príd. m.: k-é chyby;

korektorstvo, -a stred. zamestnanie korektora

 

Význam slova „ editor ” v Slovníku slovenského jazyka

editor, -a muž. r. vydavateľ (obyč. literárneho diela al. historickej pamiatky);

editorský príd. m.: e-é zásady, poznámky

práca editora je v inom, aj v tom článku, kde ho hľadajú, je to popísané

editor vždy upravoval správy, aby nevyšli do sveta nezmysly a škrtal článok samotný, dáva ho dokopy, aby nejako vyzeral pred svetom ... je to tam popísané ...

v každom prípade by mali novinári sami dohliadať, vidieť to na tých už spomínaných novinárskych blogoch, kde ich nikto nenaháňa, ani termíny, ani šéf, a písanie, pravopis za sebou necháva hodne vrátok otvorených ... popri tom sa v sebahodnoteniach chvália, akí sú len žurnalisti a pisatelia preveľkí.

hlavne keď sa niekto desne chváli, aký je on len žurnalista, ako základ by mohol ovládať pravopis, je to aj na kvalite školy, či nie ?

 

trinita píše, že nevedia zohnať korektora - asi ani televízie nevedia zohnať korektora - nie asi, celkom určite

nestačí tam sedieť s nahrubo namakeupovanou tvárou ako vosková bábika a na zvieratkovské či akékoľvek iné video podotknúť "milé" ... ako to pravidelne počuť a vidieť v x tv správach

to nie je o tom, že každý má právo pomýliť sa.

novinári sa prezentujú, a prezentujú svoje noviny. nie každému stačí info z Nového času, hlavne že je tam dosť výkričníkov.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

práca editora je v inom, aj v tom článku, kde ho hľadajú, je to popísané

editor vždy upravoval správy, aby nevyšli do sveta nezmysly a škrtal článok samotný, dáva ho dokopy, aby nejako vyzeral pred svetom ... je to tam popísané ...

 

Iste, ale nikde nie je napísané, že editor nemôže opravovať gramatické chyby. A najmä v dnešnej elektronickej dobe.

 

 

v každom prípade by mali novinári sami dohliadať, vidieť to na tých už spomínaných novinárskych blogoch, kde ich nikto nenaháňa, ani termíny, ani šéf,

 

Neviem o aké novinárske blogy ide. A ak aj áno, stále ich naháňa šéf aj termíny. To preto nemajú čas na vlastný blog :)

 

- asi ani televízie nevedia zohnať korektora - nie asi, celkom určite

 

To netuším, ale možné to celkom je. :). A keď nevedia zohnať, asi to bude tým, že televízia je elektronické médium, nie tlačené.

Treba pozrieť Slovník slovenského jazyka a presný význam slova - korektor.

Link to comment
Share on other sites

isteže editor môže opravovať aj chyby, zapne textový editor, a ide. ale nie je jeho prácou robiť celkovú kontrolu pravopisu po každom pánovi novinárovi

to isté pri písaní ale môže spraviť už sám novinár, zapnúť automatickú opravu a minimum zo školy by mal vyjsť pripravený, v tomto je ako učiteľ - vyjde zo školy a je pred zrakmi, ktoré posudzujú priamo jeho prácu

nehovoriac o tom, že celá kopa ich píše do kdejakých novín už počas štúdií

 

trochu sa vrátim k tomu editorovi - jedny krajové reklamné noviny tu hľadali editora, veľký formát novín, niekoľko strán, takmer ako stará socistická Pravda, pravidelné články, reklamy, fotky, inzeráty, výzvy, podujatia ... tisíc drobností. noviny vychádzajú raz za dva týždne, a ich doterajší editor to po krátkom čase vzdal, preto hľadali dvoch ďalších, každý by pripravoval jedno číslo, čiže jedno za mesiac - nevedia na to nájsť človeka, ľudí, lebo to je práca pre otroka, síce na pc, ale robí celkovú úpravu, každej strany, všetko musí sedieť, pasovať, doplniť, dotvoriť, od písma po odseky, musí mať prehľad, aby tam neboli hlúposti - a vlastne to všetko, čo hľadá v tom inzertnom článku sme, a čakať na každú novú inzerciu, prepasovať, presunúť, natlačiť na uprázdnené miesto ... a ešte sto iných vecí.

pri tom všetkom kontrolovať pravopis každého inzerátu či článku je práca navyše ... a keď editor a grafik v jednej osobe nie je doma na sto percent v jazyku, nastupuje korektor ... pri regionálnych inzertných novinách ktokoľvek, kto ovláda jazyk.

 

nie každý je matematik, nie každý je dokonalý v jazyku,

každú prácu, ktorú človek pustí do sveta, či je to diplomová práca, poviedka, kniha, článok v mienkotvorných či akýchkoľvek, si každý súdny človek prekontroluje, alebo dá prekontrolovať, lebo je to jeho prezentácia.

 

blogy - neveľmi čítam okrem tunajších blogov iné, než tie na sme.sk ... stačí si pozrieť sebaprezentáciu blogerov, koľko je medzi nimi nádejných žurnalistov, nových študentov žurnalistiky, elévov, pisateľov, ktorí sa chvália, že písanie je ich život a sebavyjadrenie a koníček a hobby od malička, že píšu poviedky a dokonca podaktorí/é aj romány ... a ich blogy sa hemžia pravopisnými chybami.

také blogy. ... čiže na blog čas majú, podaktorí sú veľmi a mimoriadne plodní, na slovenčinu a dôstojnú sebaprezentáciu nie, len píše píše, lebo píše, lebo už prvák na žurnalistike sa cíti byť hotovým novinárom, ... také blogy :)

Link to comment
Share on other sites

isteže editor môže opravovať aj chyby, zapne textový editor, a ide. ale nie je jeho prácou robiť celkovú kontrolu pravopisu po každom pánovi novinárovi

 

Iste že nie, on má predovšetkým pripraviť texty, ktoré idú do príslušného vydania, bez selektovania toho, či to písal Jožko Mrkvička alebo Peťko Hruštička. A dá sa aj zaujať taký postoj, že to nie je moja práca a dať ruky preč, keď môže, ale neopraví 2-3 gramatické chyby alebo preklepy. Ale taký človek môže na svoju politiku aj doplatiť výpoveďou.

 

Okrem toho aj tu platí... Môže človek stvoriť text, a môže si ho aj dvadsaťkrát prečítať, jednoducho si niektoré veci všimnúť nemusí. Bolo a asi aj je v platnosti, že ak človek píše nejakú prácu, alebo aj článok do novín, vždy by to mal po ňom prečítať niekto cudzí. Ten si skôr všimne preklepy alebo gramatické chyby.

 

- nevedia na to nájsť človeka, ľudí, lebo to je práca pre otroka, síce na pc, ale robí celkovú úpravu, každej strany, všetko musí sedieť, pasovať, doplniť,

 

Súhlasím, je to otrocká práca. Sám som už robil niekoľko hádam aj desiatok textov vo Worde. A ak človek nemá zvládnutý textový editor na pokročilejšej úrovni, spracovanie veľkého textu s obrázkami a tabuľkami sa môže stáť otrockou prácou. Pre uľahčenie sa vytvárajú šablóny, do ktorých sa príslušný text a obrázky umiestňujú.

 

Add blogy a blogeri

Je to taká trendová vlna ale tu platí: sú ľudia, ktorých to pochytí a napíšu dva-tri zápisy a skončia. Tie blogy aj podľa toho častokrát vyzerajú. Ďalej sú rýchlokvasení blogeri (tu patria najmä politici), ktorí začali blogovať len preto, lebo zistili, že sa tak dajú osloviť tisíce ľudí.

Potom sú blogeri, ktorí robia, lebo ich to baví a majú to ako súčasť práce. Najmä v zahraničí to bývajú dosť zaujímavé a vplyvné osoby, ktoré sú často citované napríklad aj v CNN.

 

nechcem sa vyjadrovať ku úrovni blogov na sme.sk. Poznám sa s pár blogermi aj cez FACEBOOK a viem, že mnohí, ktorí písali ešte pred časom, už zo sme.sk odišli.

 

čo sa týka toho chválenkárstva... :zubiska: prílišná sebadôvera je skôr škodlivá ako prospešná. Už naši praotcovia vravievali: človek sa pozná podľa toho ako pracuje, nie ako rozpráva (aj keď aj podľa toho sa pozná).

 

Pár poznámok.

Asi pred dvoma týždňami som dostal tlačovú správu od jednej PR dievčiny, ktorú poznám ešte z pôsobenia v EHMK Kosice2013. Mala tam par takých veci, tak som jej hodil spätnú väzbu. Tá dievčina, podľa toho čo uvádza na FB, je v jednom kole. Diár má plný. A po Slovensku cestuje takmer dennodenne.

 

Poznám sa aj s jedným veľmi agilným stredoškolákom, ktorý je blázon do športu. behá po Slovensku, navštevuje športové podujatia (najmä mládežnícke kategórie), robí rozhovory so športovcami a píše články pre internetové portály. Začiatkom roka bol aj na olympiáde mládeže v Rakúsku. Má pár celkom zaujímavých fotografií so zaujímavými osobnosťami (Kováčik, Vonnová...).Toho práca náramne baví, ale zabíja ho cestovanie.

 

Koloman Kertész Bagala robí dosť tvrdí výber spomedzi nádejných autorov. Sám vravieva, že tých literárnych pokusov je obrovské množstvo a šťastlivcov, ktorí dostanú možnosť vydať knihu je len pár. Ale sám vravieva, že vždy je lepšie skúšať niečo písať, ako sedávať každý deň v krčme.

 

 

Človek sa gramatiku doučí, ale ak sú jeho texty plytké a nezaujímavé, s tým sa toho veľa robiť nedá.

 

 

Add) dať niekomu niečo prečítať.

Aj blogeri môžu, napríklad Sulík dával svoje blogy čítať Kočnerovi :zubiska:

Link to comment
Share on other sites

kedysi sme mali korektora, stareho pana, ktory roky pracoval vo velkych tlaciarnach, ten bol zvyknuty kontrolovat nielen pravopis a upravovat krkolomnu stylistiku, ale napriklad skontroloval aj take veci, ci bol 7. maja 1365 naozaj stvrtok - a to si vyzaduje nie len znalost slovenskej gramatiky a stylistiky, ale mat aj nejaky ten rozhlad a pripadne vediet, kde hladat informacie...

ale dobre, od bezneho novinara v akomkolvek mediu ocakavam aspon to, ze nepovie-nenapise - zamok vylomili sraubovakom.... :-)

Link to comment
Share on other sites

prípadne sa v mienkotvornom spýtať v rozhovore herca:

" Akú tam hráte za postavu? "

 

/ bolo, tu : http://kultura.sme.s...lky-podvod.html , veľmi dlho, v komentároch je to spomenuté. ako pozerám, už je to opravené, ale minimum pár týždňov to tam svietilo, výnimočne si to pamätám, bola to pôvabná ukážka /

Link to comment
Share on other sites

Alebo taketo stylisticke cudo

 

V roku 880 bolo v priestoroch hradiska zriadené sídlilo nitrianskeho biskupstva, jediného známeho biskupstva na území Veľkej Moravy.

Link to comment
Share on other sites

Kým v roku 1990 podstúpilo interrupcie 47 901 žien, v roku 2010 už 9 299 žien.

Takže 47 901 interrupcií je nič, 9 299 interrupcií ich poráža na plnej čiare.

 

... šéfka európskej diplomacie Catherine Ashtonová upozornila, že opatrenie argentínskej vlády, o ktorom rozhodla prezidentka Cristina Fernandetová, povedie k zhoršeniu ...

Malý preklep, ale spraviť preklep v priezvisku najvyššieho ústavného činiteľa je myslím, riadne fó pá.
Link to comment
Share on other sites

morbídny vtip ... toto je úplne mimo.

z nadpisu celkom jasne vyplýva, že Arméni masakrovali osmanských Turkov a teraz si na to spomínajú, ako bolo vtedy dobre.

 

korektori kde ste ...

Link to comment
Share on other sites

Navyse, tvar Arménec je uz akosi nespisovny.

Az teraz som si to vsimol.

Nadpis uz nastastie opravili, ale aj tak by sa taketo veci nemali stavat.

Link to comment
Share on other sites

Tak ten nadpis to je taký FAIL, ktorý by mohol aj vyvolať diplomatickú krízu, keby si to turecký veľvyslanec na Slovensku prečítal.

Link to comment
Share on other sites

Pred el. clankom v sobotu bol clanok na sme. Statistiky, kto kolko vyhral a podobne. Je to smiesne. lebo co dali na sme, iste dosial to nezmenili. Vtip bol tom, ze chlapec nevedel citat cestinu, ja som na to neprisiel. Ale v diskusii na to niekto poukazal , ze vyhry, remizy, prehry nesuladia s poctom zapasov. Sranda je to. Skusim najst link aj koment.

 

Katalánsky klub šprintérsky dobieha straty v bilanciách. Od roku 1902 to bude 218. derby (v rôznych súťažiach). Každý z tímov vyhral 68 stretnutí, 64 skončilo nerozhodne.

http://futbal.sme.sk/c/6346712/barcelona-moze-mat-vsetko-ale-aj-nic.html

 

Proste odohrali 218 ale 2*68 plus 64 remiz je len 200.

 

http://futbal.sme.sk/diskusie/dpl/18342868/Barcelona-moze-mat-vsetko-Ale-aj-nic.html

Proste neprelozil to dobre.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy