Skočiť na obsah

Nórsko - masaker a legislatíva (Breivik)


game

Odporúčané príspevky

Paranoja nevylucuje, ze clovek bude zdanlivo normalne a racionalne fungovat v beznom zivote - ale jeho vnimanie reality moze byt natolko pokrivene, ze v skutocnosti nie je normalny.

Tak isto moze uplne normalny clovek napriklad dospiet k nazoru, ze susedku posadol diabol - takze ide do Baumaxu, uplne normalne si kupi motyku a diabla zo susedkinho tela vyzenie cez otvory, ktore tou motykou do jej tela vytlkol. Alebo nieco na ten sposob. Tazko povedat, kedy konkretne mu naozaj hrablo a kedy bol este normalny, ze?

 

Ale to nie je o tom, ze by som prudko zastaval nazor, ze Breivik by mal byt "ospravedlneny" dusevnou chorobou. Jeho motivacia aj aktivity boli politicke, dokonca nie nie moc vynimocne - akurat z urciteho pohladu urcite nie normalne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

hmm ... možno naozaj mohli, ale ...

... nechceli si pripustiť, že by v ich krajine mohlo k niečomu takému dôjsť?!

Čas sa však späť už nevráti!

 

Breivika jsme mohli zastavit dříve, omluvila se norská policie

Norská policie poprvé přiznala, že při krvavém řádění pravicového extremisty Anderse Breivika na ostrově Utöya mohla zasáhnout rychleji. Policie se za své selhání omluvila a požádala příbuzné obětí o odpuštění.

"Jménem policie se omlouvám za to, že se nám nepodařilo útočníka zajmout dříve," řekl šéf norské policie Oystein Maeland, když představoval zprávu o zásahu. "Každá minuta navíc byla příliš. Vědomí, že jsme mohli zachránit životy, kdyby byl útočník zadržen dříve, je tíživé," dodal Maeland.

Reakci policie zpomalily nedostatky v komunikačních systémech, porucha přetíženého člunu, jímž se elitní protiteroristická jednotka přesouvala na ostrov, a další nešťastné okolnosti. Breivik tak byl dopaden až hodinu a 20 minut poté, co na ostrově rozpoutal své krvavé řádění.

Zdroj: http://zpravy.idnes...._zahranicni_aha

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Breivikovo meno sa spomína v tlači takmer denne, druhé, dlhšie a dôkladné pozorovanie nenašlo u neho pscychickú poruchu - chorobu, on sám vyhlasuje, že pre neho a jeho ideály by uzavretie do cvokhausu bolo ponížením, chce do basy.

 

Breivik konal v sebaobrane, tvrdí jeho obhajoba

 

Masový vrah to povedal svojmu právnikovi, ktorý teraz nemá inú možnosť, ako tlmočiť jeho slová pred súdom.

Proces s Breivikom sa začne už v pondelok.

Súd v Osle sa bude musieť rozhodnúť, ktorý z dvoch psychiatrických posudkov pritom zoberie do úvahy.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1rwMuyxqg

plus najnovšia správa:

Nóri majú Breivika plné zuby:

 

Nóri sú z Breivika unavení. Zaujíma ich trest

Súdny proces s masovým vrahom Andersom Breivikom, ktorý sa začne v pondelok, Nóri sledovať nechcú. Sú zvedaví na rozsudok.

 

Výška trestu bola a je veľkou témou. Nórske súdnictvo nepozná vyšší trest ako 21 rokov, s čím nesúhlasia ani niektorí právnici.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1ry6tig5y

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

súd s Breivikom dnes začal. na začiatok zahajloval.

 

Anders Breivik počkal, kým mu odopnú putá a hneď prítomným na súde zahajloval.

Sudcov a štátnych zástupcov ešte na začiatku procesu upozornil, že „neuznáva nórske právo“ a po prečítaní obžaloby z vraždy 77 ľudí povedal: „Priznávam čin, ale nie vinu. Musel som to urobiť.“

Drobnú provokáciu prejavil, aj keď mal potvrdiť svoju totožnosť. Odsúhlasil meno a vek, ale pri pracovom statuse „nezamestnaný“ zaprotestoval: „Nie, to nie je pravda. Pracujem ako dopisovateľ z väzenia.“

Keď prokurátor podrobne opisoval jeho plány na útok, Breivik pokojne sedel a robil si poznámky. Keď ukazoval zbraň a uniformu, usmieval sa.

Naopak, pri projekcii jeho dvanásťminútového propagandistického filmu sa mu nepodarilo zdržať slzy. Obsah filmu však zatiaľ poznajú len tí, čo sa dostali do súdnej miestnosti.

Nórska televízia ho pre šokujúci obsah neodvysielala.

Počas prvého dňa si Anders Breivik oprašoval oblek a odchádzal z neho na pohľad spokojný a v dobrej nálade.

Prvé komentáre sa rozchádzajú v tom, či bol sebavedomejší, alebo naopak neistejší ako pri prvých vypočúvaniach. Väčšina novinárov musela zo súdnej sály po úvodných slovách odísť. Zdalo sa, že Breivika to sklamalo.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/6339604/sud-s-breivikom-zacal-nacvicenym-pozdravom.html#ixzz1sDsbWyEd

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

na súde s Breivikom končia čítanie z pitevných správ všetkých 69 obetí z ostrova Utöya.

Breivik neprejavil jedinú emóciu, ani keď to jeden z príbuzných nevydržal

Mladší muž po Breivikovi hodil svoju topánku so slovami: "Ty vrah, zabil si mi brata! Choď do pekla!" V súdnej sieni zožal potlesk.

Topánka zasiahla jedného z Breivikových obhajcov. Breivik neprejavil žiadne emócie. Incident sa odohral vo chvíli, keď sa čítalo z poslednej z pitevných správ ...

 

Proces po krátkom prerušení pokračoval.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz1uYzfNXXh

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...
  • Pred 4 týždňami...

internet nie, ale telka ano... toto je vazenie v norsku http://img.topky.sk/big/1024256.jpg/Anders-Behring-Breivik-Vaznica-Halden.jpg ma aj svoju kupelnu a posilku... breivik sa chysta napisat knihu...

na ta 3 vraveli, ze norsky pravny poriadok umoznuje predlzovat trest pre pripad, ze sud bude mat pochybnosti o naprave, vzdy o pat rokov, bez ohladu na pocet predlzeni.. takze aj do jeho smrti... ale mozno sa nedozije ani 21 rokov vo vazeni, aj ked v tom hoteli to nevyzera nebezpecne...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

toto predlžovanie trestu nie je novinka ? nechcem vymýšľať, ale mám pocit, že hneď po Breivikovom zatknutí sa popísalo hodne o tom, že trestný zákon, resp. možnosti väzby nepočítajú v Nórsku so šialencami podobného typu a zavretím na furt.

 

alebo bude hrdina, internet, a dúfajme, že tú knihu mu aj vydajú.

 

väzenie, v presne takej hotelovej izbe som bývala v NZ, keď som bola na maturitnom stretku pred tromi rokmi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

novy shooty s komentom sme- Breivik chce v najprísnejšej väznici v Nórsku vydať tri knihy a študovať politické vedy. "Mojím cieľom je vytvoriť paneurópsku väzenskú sieť, v ktorej budú patriotickí martýri a iní politicky odsúdení väzni," povedal. Breivik pôjde do väzenia na 21 rokov s možnosťou, že už na slobodu nevyjde

post-1309-0-86764700-1345837889.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

vskutku ... skutočnosť zrejme nie je ďaleko od tej karikatúry.

 

človek by myslel, že za Breivikom sa zatvorili dvere a zbohom, aspoň na štvrť storočia, ale nie ... Breivik sa sťažuje na neznesiteľné pomery v nórskom trojhviezdičkovom hoteli :

Odsúdený Anders Breivik je nespokojný s podmienkami svojho väznenia. Ako vo štvrtok potvrdil jeho právnik, rodák z Osla, ktorý má na svedomí 77 životov, sa sťažuje na prísny režim.

Jeho dôsledkom je, že sa musí podrobovať pravidelným osobným prehliadkam i kontrolám miestností, v ktorých sa pohybuje, a navyše nemôže používať počítač napriek jeho prítomnosti v jednej v izieb.

Breivikov právnik navyše poukazuje na fakt, že jeho korešpondencia je prísne cenzurovaná a nesmie sa v nej spomínať politika. Advokát to považuje za porušovanie ľudských práv zaručených ústavou.

 

Breivika, ktorý minulý rok zabil 77 ľudí, v auguste odsúdili na maximálny 21-ročný trest s možnosťou opakovaného predlžovania o päť rokov, kým bude považovaný za nebezpečného pre spoločnosť.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz2BfXvZiDH

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Brejvik mal visiet. bodka

 

Nuz, ked neodvisli teroristi za utoky v Spanielsku, Londyne, ani z WTC 9/11...a vobec sa v Europe nepopravuje - ide dost tazko ohybat zakony len podla momentalnej nalady.

 

Keby zabil "len" 20 ludi - mal by vysiet tiez? Kde je ta presna hranica? Alebo by mal vysiet ak zabije 20 ludi...ale aj ked 10?...ci len troch? Inymi slovami, navrat k trestu smrti za umyselnu a planovanu vrazdu, napriklad?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bola rec o Brejvikovi. Tak som napisal svoj nazor, ze by mal visiet (samozrejme, ak by to zakon umoznoval).

 

Ved ano, to je OK a tak to aj ma byt. Ale clovek by mal proste rozmyslat do dosledkov...

 

Teda - ak by si mohol, tak by si presadil, aby bol Breivik popraveny. Legalne a spravne to ale je mozne len tak, ze sa vrati trest smrti za terorizmus a pripadne brutalne vrazdy. Co by v podstate aj zmysel davalo, nie? Ale rovnako by stale platili vsetky namietky proti trestu smrti, ktore sa pouzivali doteraz a prec bol nakoniec v Europe zruseny.

 

Takze tu nejde len o Breivika, ale o popravu povedzme zopar desiatok, alebo stoviek ludi.

 

Dalej ale rozmyslaj - tvrdis, ze ten kto vrazdi, by mal byt zabity - OK. Co ale ked ujde? Predstav si, ze by Brevik (ten co ma spravodlivo chcipnut) - nebol chyteny a nepriznal sa, ale by niekam usiel. Nemala by byt potom nasa povinnost ho chytit aj v nejakej inej krajine a doviest k spravodlivosti a popravit v Norsku? Asi ano, vsak? Ale ak by to nebolo mozne - a kedze by mal zomriet - nebolo by lepsie ho niekde v krajine kde utiekol na mieste zabit? Ved odsudeny moze byt aj v nepritomnosti a kedze by mal zomriet, tak na mieste nezalezi. A gulka v oboci je mozno lepsia ako kravata.

 

No vidis - toto su realne problemy, ktore pokiazia dobry pocit z toho, ze chces aby niekto odvisol. Ma to nejake dosledky. Alebo by sa to aspon malo dotiahnut do dosledkov, aby z toho nebola fraska. Dat pre teroristu jednoznacny trest smrti, ale nikdy ho nerealizovat, pretoze tento bol sikovnejsi a skryl sa? Ved to by bolo predsa na smiech.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno, teoretizujes

 

takisto je na smiech, ked nesedia v base drobni zlodeji sliepok alebo byvali sefovia nebankoviek ? lebo boli sikovni a skryli sa ? za zlocin ma byt primerany trest

pseudohumanitna spolocnost je rovnaky extrem ako ukamenovanie zeny za pohlad na cudzieho muza

 

a este tri zdanlivo nesuvisiace odkazy na clanky:

 

Veliteľ jednotky Edelweiss Nižňanský zomrel bez trestu

http://m.sme.sk/?cl=6302261

 

SVĚT: Pseudohumanita, anebo strach?

http://neviditelnypes.lidovky.cz/svet-pseudohumanita-anebo-strach-dq7-/p_zahranici.asp?c=A111023_151853_p_zahranici_wag

 

Pseudohumanita způsobuje teror

http://sarmatia.wordpress.com/2012/01/23/pseudohumanita-zpusobuje-teror/

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teoretizujem, pretoze ty si spravodlivo rozhorceny - a tak ako tolkokrat predtym by si bol mozno zdeseny z toho, ak by sa tvoje predstavy zacali realizovat. Ako si si vsimol, nepisem nic PROTI trestu smrti, len ho beriem so vsetkymi dosledkami.

 

Cize trebars taky Eichmann (ked ci uviedol Niznanskeho) - bol uneseny, pri com boli porusene zakony inej, tretej krajiny. A bola na nom vykonana spravodlivost Izraela (s cim uplne suhlasim).

Ale si napriklad ochotny akceptovat, aby nejaka krajina presadzovala svoju spravodlivost aj keby pri tom porusila zakony inej, tretej krajiny? To nie je teoria, to je realita.

 

Osobne s tym problem nemam a v takychto pripadoch nech dotycneho kludne unesu, alebo zabiju na mieste. Alebo mi hodia na hlavu bombu. A ak by ho niekto chcel branit, tak nech dostane gulku tiez. Ak by ho chcela nejaka armada branit, tak nech dostane zasielku bomb.

Preco? Pretoze dotycny vrah a terorista ma byt proste zabity a bodka. Kto chrani vraha a teroristu si zasluzi presne rovnaku smrt.

 

To nie je teoria, to je stale realita okolo nas ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nuz ano, ja vlastne tiez len teoretizujem v ramci sucasnej reality, lebo som spravodlivo (?) rozhorceny...

zaroven si vsak uvedomujem odlisnost kultur, pravnych systemov atd. v sucasnom svete

 

(multi)kulty uznavam a respektujem, hoci z pohladu mojho sa mi nemusia pacit, (multi)pravne systemy ma se*u, ale nemozem proti tomu nic robit, takze Brejvik ma pohodlne kreslo a nema hemeroidy (na rozdiel odomna...)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov