Skočiť na obsah

Nórsko - masaker a legislatíva (Breivik)


game

Odporúčané príspevky

Nikto ma nepresvedci o tom, ze nieco tak arkadove a nerealisticke ako CoD sa da pouzit ako trenazer strelby, ked ani simulatory, ktore vlastnia armady na vycvik, a ktore sa snazia realne simulovat rozne aspekty strelby - spatny raz, balisticku krivku guliek, rozne poskodenia guliek, prieraznost...atd atd, sa nevyuzivaju ako trenazer strelby.

 

 

Otázka, aký vplyv malo u niektorých jedincov hranie sa počítačových bojových hier na neskoršie páchanie trestnej činnosti vo forme streľby na ľudí je skôr otázka na psychológov a psychiatrov.

Tiež sa nedá počítať s tým, že deti, ktoré vidia ako sa Tom a Jerry navzájom trepú po hlavách tehlami alebo tĺčikmi, budú v neskoršom veku problematickými. Tu je dôležitý vývoj osobnosti človeka a jeho chápania reality + ďalšie otázky, napríklad etika a pod. Malé deti časom zistia, že niekomu spôsobovať bolesť sa nemá a je to zlé.

 

V tej druhej časti vety, hm tie simulátory sa veru na nácvik streľby využívajú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dolezite je hlavne aby rodicia nepovazovali playstation/televizor za nahradu rodicovstva. Hry maju rozne ratingy, a ked sa 18+ hra dostane do ruk 8rocneho dietata(este k tomu cez rodica) tak je asi niekde problem.

 

Co ja viem, tak sa nevyuzivaju na nacvik strelby, ale na nacvik taktiky.

Jedine co viem, ze vyuzivaju trenazery s realnymi replikami zbrani a projekciou na stenu, vo velkych halach. Nahradzuju tak strelnice, napr. v Britanii. Ale to sa neda porovnat s desktop simulatormi a uz vobec nie s hrami. Mys ta nenauci ako mas drzat zbran a ako s nou mierit. Realna replika uz ano.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... ked ani simulatory, ktore vlastnia armady na vycvik, a ktore sa snazia realne simulovat rozne aspekty strelby - spatny raz, balisticku krivku guliek, rozne poskodenia guliek, prieraznost...atd atd, sa nevyuzivaju ako trenazer strelby.

Skus si to este raz premysliet :mexickavlna:

http://www.marksman.se/eng_home/eng_home.htm

http://www.vavyskov.cz/cs/content/hlavni-ucebne-vycvikova-zarizeni-v-posadce-vyskov

Mys ta nenauci ako mas drzat zbran a ako s nou mierit. Realna replika uz ano.

Kolko mas realne odstrielane? :ozrani:
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Este raz

Jedine co viem, ze vyuzivaju trenazery s realnymi replikami zbrani a projekciou na stenu, vo velkych halach. Nahradzuju tak strelnice, napr. v Britanii. Ale to sa neda porovnat s desktop simulatormi a uz vobec nie s hrami. Mys ta nenauci ako mas drzat zbran a ako s nou mierit. Realna replika uz ano.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman

 

Aj strelby aj taktiky.... :ozrani:

 

Ide hlavne o to, aby napriklad velitel tanku alebo strelec ziskal rutinu pri vedeni bojovej cinosti, zameriavanie, strelba, reakcie na rozne situacie. Je to vsetko o setreni financnych prostriedkov. Ale je pravde, ze simulator je simulator, a realita je realita. Aj ked je snaha sa priblizit co najvernejsie realnym podmienkam, nikdy to nenahradi realne skusenosti.

 

Ved aj kto robil vodicak, musel chodit najskor na trenazer. :huraa:

 

Co sa tyka toho magora, celkom sa bavim, ako sa v novinach objavuju vsetky tie informacie o tom, co on vsetko chcel urobit.... Ten im tam take bachorky rozprava....... :mexickavlna:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Strelba z tanku sa neda porovnat so strelbou z rucnej zbrane, vsak je hadam jasne v akom kontexte sa bavime.

Ja tiez viem vdaka simulatoru zhodit bomby z A-10C, aj ju nastartovat a pripravit na vzlet. Pri vzlete by som sa sice asi zabil...

Mam za sebou roky hrania FPS a na skutocnej strelnici som bol lavy ako patron. Proste fyzicky zazitok ti desktop simualtor nesprostredkuje...a arkada uz vobec nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

darkman

Zbytocne špiritizuješ nechaj to tak, našli by sa aj "simulátory" na streľby z ručných zbraní. Stačí si chodiť napríklad hrať paintball. :mexickavlna:.

 

Ale to sa neda porovnat s desktop simulatormi a uz vobec nie s hrami. Mys ta nenauci ako mas drzat zbran a ako s nou mierit. Realna replika uz ano.

 

Na toto bude krasna reakcia...

 

Bol som minule poslany sledovat filmy, udajne mi to vraj ide najlepsie. Nuz tak prihodim:

 

kto videl film Šakal, určite mu neušlo, čo za mašinu tam jeden chlapík zostavil pre Bruca Willisa. S akým zameriavaním a ovládaním... čistá videohra. ... :ozrani:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nejak mi unika zmysel :mexickavlna:

 

Ano, sucasne FPS a takticke hry su fakt dost premakane - ale hranie mysou je asi taky nacvik realneho strielania, ako keby sme hranie mysou simulatora F1 povazovali za nacvik realneho soferovania na okruhu. Clovek este tak pochopi, ze zbran treba nabijat a ze lepsie sa triafa do hrude, nez do laveho oka, ale to podstatne nie je sanca pochytit.

 

Paintball je fajn, ale asi ako fluskanon. Na tejto urovni sa clovek nauci, ze zbran ma predsa len ine rozmery ako PC mys a zrejme mu aj dojde, ze v realite to je o nieco namahavejsie ako MW2.

 

Toš, ale pokial niekto strielal zo skutocnej zbrane, aspon gulovnice, najlepsie este nejaky (trebars aj obstaroznejsi) sapik - tak zisti, ze rozdiel je asi taky isty, ako medzi hranim simulatora F1 a tym, co predvadza na okruhoch Vettel. Psychologicky to moze mat na cloveka nejaky vplyv, ale ako prakticky nacvik strelby to je na uplnu figu.

Nadseny hrac by sa na okruhu alebo zabil, alebo ani nerozbehol, prinajlepsom sa hybal rychlostou opitek korytnacky od mantinelu k mantinelu. Clovek co nikdy nedrzal zbran v ruke by mal problem su vobec poriadne nabit, nabit, mat silu vystrelit, zvladnut spatny naraz, nestrielat panubohu do okien a nevyrazit si zuby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Uniká ti to preto, lebo pracuješ so zlými predpokladmi. Keď chceš naštarovať formulu, alebo bojové vozidlo pechoty, alebo hoc aj žigulíka, musíš vykonať nejaké úkony. Tie sú o niečo zložitejšie ako je napríklad stlačiť ŠIPKU HORE na klávesnici, ktorá tebe, ako nadsenemu hracovi rozbehne pomyselnu formulu. Je teda samozrejme, ze by sa ten nadsenec najskor mal naucit o skutocnej formule, ak by ju chcel rozbehnut.

 

A taky simulator pre tanky Abrams je istym sposobom pocitacova hra, rovnako ako hra pre formulky. Ale program simulatora ma o dost viac riadkov ako program pre formulkovu hru.

 

Co sa tyka nacviku strelby, nacvicit strelbu sa da aj so vzduchovkou, pripadne kusou. A tie iste zakonitosti vsak platia aj na samopal, aj ked ten ma iny spatny raz. Kto vie dobre strielat, bude dobre strielat z kazdej rucnej zbrane, staci, ked si ju trochu "osaha" (privikne na nu).

 

Uz som to pisal, vsetko zalezi od osobnosti dotycneho cloveka. Kto chce, dokaze si na PC nacvicit kadeco. U pocitacovej hry ide o ten vnutorny pocit, strielania. Strielanie po niekom, atmosfera, hon za buducimi obetami - lov. To, aby niekto niekomu robil zle, staci predsa, ze bude po niekom hadzat kamene. Toto je o psychike.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.sme.sk/c/6000925/po-masakre-stiahli-nori-bojove-hry.html

 

Hraci mozu "podakovat" Breivikovi za "popularizaciu".

 

Co sa tyka trenazerov, tak trenazer v autoskole ma tiez velmi daleko od realnej jazdy v aute. Ide tam o daco ine a samotny trenazer nestaci. Je to len doplnok vycviky, kde sa len trenuje niektora cast cinnosti. Nikdy to nenahradi napriklad psychologicku pripravu, to je nezmysel. Niektore navyky sa tam nacvicit daju celkom dobre. Rovnako ako aj pri streleckych trenazeroch.

A pokial si dobre pamatam, Breivik nikde netvrdil, ze si strelbu trenoval LEN pri PC.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co sa tyka nacviku strelby, nacvicit strelbu sa da aj so vzduchovkou, pripadne kusou. A tie iste zakonitosti vsak platia aj na samopal, aj ked ten ma iny spatny raz. Kto vie dobre strielat, bude dobre strielat z kazdej rucnej zbrane, staci, ked si ju trochu "osaha" (privikne na nu).

 

Akurat, aby bola strelba zo zbrane uspesna, tiez su potrebne urcite ukony a skusenosti, presne ako pri riadeni tanku. Soferovat auto nie je jadrova fyzika, stacia na to zakladne znalosti a troska treningu - ale z PC simulatora ich neziskach.

To sa tyka aj strelby. Amater bez akychkolvek skusenosti bude mat problem vymenit zasobnik (asi ako si zaciatocnik pro soferovani bude pliest lavu a pravu, aj ked to je jednoduche ako facka) a vdaka neskusenosti s realnym mierenim, hmotnostou zbrane a spatnym narazom trefi este tak svetovu stranu, ale terc uz tazsie. Ale ano, samopal dokaze pomoct (ale pri davke viac ako 3 rany, aj tak vacsina amaterov je z narazov natolko v prdeli, ze strielaju naokolo a snazia sa si nevyklbit ruku a rozbit celust).

Kusa je nieco uplne ine, co so strelnou zbranou ma minimum spolocneho - a v podstate to vyzaduje taktiez nemale skusenosti, aby ta strelba za nieco vobec stala.

 

A popularizacia strielaciek je super :) Zopar magorov si asi bude mysliet, ze ked prejdu CoD, tak su strelci ako zo SEALS. A ked si zahraju Zaklinaca, tak su sermiari par excellence :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Problem ja vidim v tom, ze pri strelbe potrebujes vediet ako fyzicku uchopit zbran, opriet ju, ako sa spravne pozerat cez mieridla, ako si pripadne mieridla nastavit, potrebujes vediet kolko sily potrebuje spust, potrebujes byt zvyknuty tu spust mackat (po prvom vylete na strelnicu mal moj ukazovak dost), potrebujes vediet ako reagovat na spatny raz....atd. Takze potrebujes v prvom rade fyzicke znalosti, ktore ti pc/xbox/playstation nevie sprostredkovat.

Trenazer s replikou ano. Ale nie hra, kde sa striela pomocou A a prebija pomocu B. A ked je clovek raneni, tak sa na 10s schova za krabicu a magicky sa automaticky vylieci.

 

Pri pouzivani modernych zbranovych systemov v tankoch/lietadlach potrebujes mat hlavne znalosti o danom systeme/

Pre priklad A-10C.

Potrebujes poznat koncept ovladania, naco co je DMS hat, TMS hat, China Hat, Coolie Hat, Pinkie switch, Boat Switch

Potrebujes poznat koncept senzorov, co je SOI, co je SPI, ako si vyberiem SOI, ako s ktorym SOI pracujem (TAD, HUD, TGP, MAV, Pave Penny), ako pomocou SOI urcim SPI. Ako ostatne senzory nasmerujem na SPI

Pre pracu so zbranami potrebujem vediet co je DSMS, ake je spojenie medzi DSMS profilom a zbranou. Co pre ktoru zbran treba nastavit aby mohla byt vypustena. Napr. pre LGB, laserovy kod nastavit pre zbran, pre TGP ak nie je slave lase, autolase? Latch?...

Potom potrebujes vediet symbologiu jednotliveho delivery profilu, co je co pri CCIP, pri CCRP, pri Mav, consesnt release...

Vsetko toto je len hrabanie sa na obrazovkach a zmackanie tlacidiel, a vysledok nezavysi od toho, ako fyzicky tlacidlo stlacis, ale ktore tlacidla v akom poradi sltacis. A to je nieco, co sa da nadrillovat na desktop simulatore...Napr. national guards tak pretrenovaju pilotov z A-10A na A-10C.

 

Preto je pre mna absurdne tvrdenie, ze sa da CoD pouzit ako trenazer zbrani. To, ze urcite chodieval na strelnicu, to uz nikoho netankjuje. :) Zas su na vine hry.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hry sa mozno daju stiahnut z obchodov, ale mnohe nove hry sa uz bezne daju kupit online, cez ucty Steam, MS Live, Relic, EA a pod., a nasledne stiahnut do PC :)

 

A ako som pisal vyssie, PEGI na obaloch nie je len na srandu. Taktiez aj priamo v hrach sa da nastavit intenzita nasilia. A pokial sa nemylim, kedze som sa o to velmi ani nezaujimal, aj vo Windows7 sa pomocou rodicovskej kontroly daju nasilne hry obmedzit.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akurat, aby bola strelba zo zbrane uspesna, tiez su potrebne urcite ukony a skusenosti,

 

Samozrejme... :) Ako vo všetkom.

Kusa je nieco uplne ine, co so strelnou zbranou ma minimum spolocneho -

Kuša je strelná zbraň. :)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kuša je strelná zbraň. :)

 

Aj prak je strelna zbran... a strielanie z praku asi tiez nebude uzitocny nacvik na strelbu zo samopalu :)

 

A koniec koncov, Breivik co viem, z kuse asi ani nestrielal. Isiel na to predsa len o nieco pragmatickejsie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno

 

Videl si už prak s pažbou? Lebo ja som už kušu s pažbou videl. :)

A regoval som len na to, že kuša je strenou zbraňou, ktorá pracuje na inom princípe ako samopal. A isté rutinné návyky sa s ňou nacvičiť dajú.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Veľmi smutná udalosť... Práve to išlo v telke keď som išiel v buse kdesi v juhovýchodnom Turecku, tak mi to prísediaci Turek prekladal z toho čo vraveli a ukazovali v TV. No to je len dôkaz, že nezáleží akú má mesto bezpečnú povesť - keď to niekomu prepne tak sa môže stať všetko kdekoľvek... A tie prvotné obvinenia voči moslimom a islamu - to bolo dosť unáhlené. Ako vidíte - nezáleží či je človek beloch, černoch, moslim alebo nácek - ak to niekomu drbe, tak potom to môže skončiť aj takto tragicky. Rest in Peace *76*

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nuz, strielal som zo sapiku aj z kuse a snad okrem tej pazby som tam vela spolocnych veci nenasiel. :)

Kazde funguje na inom principe. Projektil sa sprava uplne inac. Uplne iny sposob nabijania. Kusa nema spatny naraz. Uplne iny sposob mierenia, kde pri kusi musis brat viac do uvahy napr. vietor (ale o dost menej ak pri luku). Ale navyky typu ktorou stranou mierit na obet, to ano - to sa da naucit.

 

Ak totiz ide o nacvik efektivnej strelby zo samopalu, nepomoze kusa, ani musketa, ani maly revolver - aj ked su to vsetko strelne zbrane a maju pazby.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xeno

 

Videl si už prak s pažbou? Lebo ja som už kušu s pažbou videl. :)

A regoval som len na to, že kuša je strenou zbraňou, ktorá pracuje na inom princípe ako samopal. A isté rutinné návyky sa s ňou nacvičiť dajú.

 

Ak ti staci pazba, tak to mozes cvicit aj doma s metlickou...
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Darkman

Keď sa vraví, že aj "metla občas vystrelí", je to myslené v úplne iných súvislostiach :)

 

Ale keď človek chce, aj s metlou si vie nacvičiť isté rutinné pohyby potrebné pri streľbe.

 

xeno

príklad s kušou som použil ako príklad. A to, že si okrem pažby iný spoločný prvok nenašiel aj keď ďalšie spoločné prvky uvádzaš, to ma stále nepresviedča, že s kušou sa nedá dobre nacvičiť streľba. Stále platí, že ak je niekto dobrý strelec zo vzduchovky, je veľmi veľká pravdepodobnosť že bude dobre strieľať aj zo samopalu, prípadne automatickej pušky.

 

Zaviedol si pojem "efektívna streľba zo samopalu". No, ak strieľaš zo samopalu na skupinku ľudí, ktorá je od teba vzdialená 30-40m, nepotrebuješ veľký výcvik. Stačí zasunuť zásobník, "obtiahnuť" a strieľať smerom na skupinku. Asi taký efektívny až-až.

 

A čo sa týka toho nórskeho magora. Ľudia jeho razenia mávajú "ošahané" strelné zbrane rôzneho typu a druhu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zaviedol si pojem "efektívna streľba zo samopalu". No, ak strieľaš zo samopalu na skupinku ľudí, ktorá je od teba vzdialená 30-40m, nepotrebuješ veľký výcvik. Stačí zasunuť zásobník, "obtiahnuť" a strieľať smerom na skupinku. Asi taký efektívny až-až.

 

Netreba verit akcnym filmom :)

Sapik s plnym zasobnikom ma urcitu vahu, na ktoru ked clovek nie je zvyknuty (alebo pouzival ovela lahsiu kusu), taka mu to ruku dole. Nezvyknuty na spatny naraz a bez dostatocnej sily mu prvy vystrel odhodi hlavne niekam dokelu a zvysok davky lieta naokolo. Ani profici preto vacsinou nepouzivaju davky dlhsie ako 3 vystrely. Mieri sa uplne inac, ak si zvyknuty na kusu alebo luk, pocitas s balistickou krivkou, zatial co gulka ti na kratku vzdialenost leti prakticky po priamke (kusa prirodzene striela ovela priamejsie nez luk). Pri miereni mas uplne ine pomery a vzdialenosti ruka-hlaven-oko-mieridla. Ak si v strese, tak vlozit sip a natiahnut tetivu vyzaduje uplne ine ukony, ako vybrat a zasunut zasobnik, pri com sa tiez moze clovek zaseknut. Ak nie si trenovany, tak po dvoch vystrielanych zasobnikoch citi clovek poriadnu bolest v ruke, ramene a zapasti (pricom neratam s tym, ze spustuste amaterov by pazba asi rozbila hubu).

 

To je akoby sme povedali, ze zobrat kusostrelca od Azincourtu a dat mu do ruky AK47 - je z neho skoro Rambo. Alebo zobrat prislusnika specialnych jednotiek a ten by bodoval v strelne z kuse niekde na Olympiade.

 

S tebou to uz prilis nesuvisi, ale naozaj podobnost medzi kusou a samopalom je len zdanliva :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

TO, keď som písal, že si niekto "ošahá" zbraň, bolo myslené presne tak, že si na ňu privikne. A pod tým priviknutím mám na mysli prakticky to,čo si uviedol. Aby dostal do merku spôsob mierenia, hmotnosť zbrane a ďalšie jej charakteristiky.

 

A z tých strelcov od Azincourtu by sa mnohlí určite stali dobrými strelcami z AK47. A keby som začal hľadať medzi príslušníkmi špeciálnych jednotiek, určite by som medzi nimi našiel aj úspešných strelcov z lukov alebo kuší. Mám dojem, že sa v rámci výcviku aj ku streľbám z týchto primitívnejších zbraní dostanú.

 

Podobnosť medzi kušov a samopalom je približne taká istá ako podobnosť medzi prvými lietadlami ťažšími ako vzduch a dnešnými typmi lietadiel. :) Aj keď dnešné sú oveľa viac sofistikované, majú napríklad úplne iné pohonové jednotky, počítače atď, stále je to o tom istom: princíp vztlaku pod krídlami a princíp vektora ťahu pohonovej jednotky. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 mesiacmi...

Tak podla psychiatrov bol Breivik v case spachania cinu nepricetny co znamena, ze ked tento nazor znalcov vezme sud na vedomie, vrah nebude trestne zodpovedny /aspon podla nasich zakonov/, udajne tiez trpi paranoidnou schizofreniou.

 

Ja si napriklad neviem predstavit cloveka, ktory v nepricetnosti roky zhana a nakupuje municiu a vybusniny. Cloveka, ktory ma svoje ciny predom "vyargumentovane" a svoj nepricetny cin chcel //asi pricetne/ obhajit vo verejnom procese. Ti norski psychiatri su nejaki divni.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Myslim, ze diagnoza sa tykala hlavne casu ked strielal - islo o to, ze pocas zabijania nebol pricetny. Ehm. Prirodzene, kludne mozno dusvenu chorobu vztiahnut aj na obdobie ked sa pripravoval....

 

Tusim ide o jeden z negativnych pristupov nasej prehnane "humanistickej" civilizacie. Ked sa to tak vezme, tak Breivik bol vlastne klasicky terorista, ktory kvoli presadeniu vlastnych myslienok (a hlavne zviditelneniu svojich nazorov) bol ochotny pozabijat zopar desiatok nevinnych ludi. Teda veci, ktore robia teroristi uplne bezne.

Zobrat tento pripad ako precedens - mohli by sme sa vykaslat na prehnane rokovania s teroristami, na hladkanie po ich hlavickach a trapenie sa nad tym, co im kto zle urobil, ze sa tak nahnevali.

Mozeme ich kolektivne oznacit za nepricetnych magorov trpiacich paranoidnou schizofreniou :)

 

Myslim, ze pre svetovu politiku by to mohlo mat zaujimave nasledky.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov