Skočiť na obsah

Sniper

Odporúčané príspevky

objavila sa správa o zavedení dobrovoľnej vojenskej služby
už raz tu pokus bol, teraz myšlienku vytiahli nanovo:

"Dosť aktívne sa pohrávame s myšlienkou zavedenia dobrovoľnej vojenskej služby a pracujeme spolu s predstaviteľmi ozbrojených síl na vypracovávaní koncepcie, aby sme sa vedeli správať v čase domáceho krízového manažmentu tak, ako nám to ukladajú všetky právne normy," povedal Glváč.
Rezort podľa neho v súčasnosti nevie, na koho sa v prípade krízových situácií môže obrátiť. Ľudia, ktorí absolvujú výcvik k dobrovoľnej vojenskej službe, by mohli byť pred štátom zvýhodnení.
Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/...l#ixzz2AoOa3huZ

v podstate to nie je taká zlá myšlienka.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja neviem na co je to dobre. neviem a ma ani to nezaujima a ja to platit nebudem - ja nebudem platit dane aspon tie priame.

Game ja so ta chranil- A som mal ine misie. Samozrejme v ramci vlasti.

 

Vojna nebola zla ako som to ja zazil,ziaden sikan(nie ze na mne ale nikdy ani na mojich podo mnov - vlastne aj taky neboli ani vedla mna ani nado mnov - naznaky boli ale. sikan nie chceli sa bit ani sa nebili - keby som dovolil a chceli by sa bili,ani sa nechceli) ani od tych platenych pincusov im sa hovoriac gumy?

 

---------------

 

Ja nie som na vychovu deti ludi a ci vojna ma zmysel? ja ked som bol na vojne.. neboli tam ludia - peniaze mali ale to vojaci neboli - myslim tych profesionalnych- je to presne to co v skolstve. Skutocny vojak sa na to davno vyje...

 

Poviem priklad sikovny vojak(sikovny - to ho neporvnavam somnou - proste vojak a sikovny, proste vojak s vycvikom! neviem ci odtial utiekol ci ho vyhodili ... sa mu narodilo dieta , nemal pracu a plakal. predomnou.Nemal peniaze na zivot - nie kvoli gamblerstvu - jemu by som aj to odpustil.

 

Inak som zvedavy na tu dobrovolnu sluzbu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

http://xman.idnes.cz...8_xman-styl_fro

 

Zaujimava diskusia. A anketa. na clanok sa vykaslite.

V diskusii ma zarazilo a je pre mna nepochopitelne - ze v cechach sa aj v tomto storoci sikanovalo. v tejto dobe. ze niekomu dolamali nohy ci sa niekto odstrelil,ci ho vyhodili z okna. Ako stat sa to mohlo aj na Slovensku - ale je to pre mna nepochopitelne ze sa to udialo - lebo ja som ziadne take skusenosti nemal. Ani naznak. Ja som nevidel ani bitku. jednej poticke napitych vojakov som zabranil na rote. 10 hodin a sa spalo.

 

Ale je to o ludoch. Ja som tam idiota nestretol. Ani medzi profesionalnimi vojakmi(alebo jeden dezerter),ani medzi chalanmi.

Plno veci som pocul - ci si pripomenul z diskusie co som pocul - SEMAFOR - dlho som rozmyslal co to mohlo byt. oranzove pyzamo - ze sa asi nieco prezliekalo, zelene co ja viem ten vojensky odev - ale cervene ani za nic - to boli modre teplaky -aspon my sme ich mali modre.

 

vdiskusii je zaujimave - ze su len 2,3 prispevky - narazky ze autor knihy,ze je babovka. Pritom jemu ako spagatu(vysokoskolak tam predtym prisiel uz zhodnostou) sa viac menej nic nikdy nemohlo stat. Pritom tu sikanu musel niekto vykonavat. mali sme v druzstve 2 takych menej inteligentnych ale nie zlych- nebol som snimi celu dobu(jeden od niekial prisiel a s jednym som nebol lebo odniekial som prisiel ja) im asi aj niekto ublizil a chceli to vratit - mladsim. bol

taky naznak ci len ich reci- nic sa nestalo.

 

Ale niektori tam pisali o niekom, ze aj za toho komunizmu vedeli ci sa snazili tomu zabranit.

 

Takto podla mna ja ked som bol na vojne 2002 - nejaka organizovana (zauzivana)sikana uz nebola mozna. Nemohol som povedat vojakovi -nech mi donesie na dverach zradlo -lebo by mi nedoniesol ani caj z kuchyne a sme ani nemali peniaze ani baliky. Neuposluchnutie tej blbosti by si si nejak musel vynutit - teda aj bitkou - co by asi nepreslo.

Inak tych 9 mesiacov sme v pohode prezili - celkom na to v dobrom spominam. Mozno by som bol za taky 6 mesacny vycvik. Ze by som tam aj syna pustil.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Míra brutality v ruských kasárnách asi nesnese srovnání s ničím. Do VU Jince jezdili sověti na střelby. Na měsíc si prostor obsadili svýma regulovčíkama a dělali si tam co chtěli. Když to pak vyklidili, teprv pak jsme tam mohli my. Jeli jsme na Valdek, kde byl "zámeček" po gen. Čepičkovi. Kousek od něj vyskočil rusák z příkopy, lehnul na zem a mířil na nás. Tak jsme vylezli z UAZu a snažili se ho nějak uklidnit. Rusáci byli už tři dny po střelbách pryč a toho nebožáka tam zapomněli. Hlídal křižovatku. Když se rozvykládal, lezly nám oči z důlku: měl zlomenou ruku a neopředstavitelný hlad. Na té křižovatce hlídal prý deset dní. Za tu dobu nedostal žádné jídlo. Kdykoliv jeli kolem zásobovači, místo konzervy ho zmlátili jako bažanta do krve a odjeli......

Inak co som chcel povedat - predtym - ak som na nieco v tejto republike hrdy ,je ta vojna(ti ludia co sa vyskytli okolo mna - na nich som hrdy) - samozrejme imitacia -ale . ze sme sa spravali slusne(proste nanutil nam to stat a zvladli sme to vsetci bez traumy, keby to bola ozajstna priprava na vojnu tak trba lepsi vycvik). Vojna o tom nieje. Mozno na nu je lepsie pripraveny ten dokopany rusky vojak.

 

Mam o 5 rokov starsieho brata ten siel na vojnu91, kvoli tomu aby tam nebol - zrejme sa bal ,nabuchal 17 rocne dievca, aby ho pustili skor.

Pustili. Ja som na vojnu siel relativne dobrovolne - nechcelo sa mi ist na civilku. To bolo o polroka dlhsie? Vratil som sa a brat nastupil do profesionalnej armady. rok a pol stravil na cypre. Nie ako ten na strazi. bagroval si a staval im cesty. Polroka mal byt vtej jelsave(12 km od Revucej) kde ja skoro v kuse bol na PN. pritom bol jediny kto vedel jazdit na OT ktore "som tam doviezol ja". Bola sranda sledovat ako ich davali dole z vagona.

 

A zaver. Mozno nieco spolocne so skutocnou vojnou(smrtou) maju ti co boli(su) v afganistane, iraku, mozno aj juhoslavii, ci afrike, ci na nejakom tichoocenakom ostrove. Ti si asi svoj plat zasluzia.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, mas samozrejme pravdu...

ako vtipalek by som evidentne neuspel ;)

ale vazne - napr. u nas bola riadna mazacka vojna, ale fyzicka ci psychicka sikana (vo vyzname nasilia) bola zriedkava a nijako drsna; na druhej strane mazacka vojna mala pozitivny dosledok v tom, ze utvar dosahoval dobre vysledky, gumaci boli kludni a vojacci to mali spravodlivo rodelene - rok makas, rok vegetujes

 

k veci - osobne si nemyslim, ze navrat k povinnej zakladnej vojenskej sluzbe je nerealny; nejaka forma vojenskeho vycviku by vsak bola ziaduca

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som, ci ani neviem aky je rozdiel medzi mazackou a gumackou vojnou.

Podla mna mazacku som chvilku zazil aj ja. Podvostojnicka skola - na kazdej izbe bol starsi vojak o tri mesiace - vekovo o 5 rokov mladsi.

A ti starsi vojaci robili a dozerali na poriadok. Pr. nas do vyuky neboli zainteresovany - ten prezival len na kulturnom klube - aj ja som tam parkrat sluzil. Nuda.

 

Ti ostatni sa cez den boli ako doprovod - lebo tam boli profesionali, mozno pri poradovej priprave(pochodovani) kricali oni. A potom neviem den koncil o 15, nas nutili sa ucit. Dvojstranku si sa naucil za polhodinu,mohol si ist na pivo. Pr. mazlak som zazil asi dva krat za vojny. Ale to bola jedna chodba na ktoru aj 10 boli vela a nas bolo 60? Struhal som moyno 5 krat zemiaky parkrat som v kuchyni cistil. potom v jelsave? Uz nic, len sluzba a bol som po nej doma. jeden mesiac 5 tyzdnou som jazdil na vlakoch. neskor ma to uz nebavilo. S jednou rozumnou posadkou sme sa opili dva krat - za 4 dni to nebolo ani vela.

 

------

Inak najvacsi pruser co som mohol mat. Bola povoden v bratislave(vzlial sa dunaj), v nemecku zaprsalo, tyyden sme mali neviem ci poplach - proste sme nemohli von. Bol som ako velitel na jednej brane - cez ktoru siel alkohol dnu. Prisiel, ten co to nakupil otvorili sme mu branu, ja som odisiel a v diali vidim devetaka. tak som sa vybral chytat chlapa s alkoholom, nepodarilo sa ho chytit preskocil opat plot,ale nic z toho nebolo.

 

-----------

Inak preco to aj neslo, v kasarnach som nebol len ja z Revucej . Tam bolo aspon 10 chalanov z Revucej(ci okolia),ale aj polovica ci vsetci lampasaci(profesionaly) odtial boli. Tam zili. Alebo ja som tam mal dvoch kamaratov(byvalych spoluziakov zo skoly) mladych porucikov. Velitel roty - sa prizenil do ulice - inak od vojny som ho nevidel. On sa prizenil v case ked som ja mal 5 rokov.

Zrejme to nechceli - preco to dopustili predtym?

 

Ale ze to spolocnost tolerovala - nechapem. nechapem ani svoju matku - ktora sa akoby vysmievala bratovi. Ze si spravil to dieta. Ja by som .. neviem ako to bolo v minulosti.

 

----------------

Vlastne hlavny vystup. Nebolo to normalne a ludia to tolerovali. ---- Ale presne nieco podobne mate dnes. Ludia sa "mlatia medzi sebou".

A toho treba zdanit, a vz######at sa na ucitelov. OK ale to je problem deti.

Ich deti. Ale je to problem hlavne tych rodicov. A hadzu to na ucitela. Coho sa zbavuju? Oni su zato zodpovedni.

 

Vojna z chlapca spravi chlapa. Iste chlapci a vsetci sme sa zmenili. Ja po mene uz nepoznam ziadneho - ale aj ti mladym(ti boli menej inteligentni) - mozno bolo luto ked sme odisli. Ved o tri mesiace sli tiez.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov