Jump to content

Sčítanie obyvateľstva


tomassi

Recommended Posts

Tomassi, 3.maja idem na skolenie scitacich komisarov, potom budem mudrejsia :)

Podla mojho nazoru nejde o zbytocnost, vychadzaju z toho potom mnohe statistiky, takze ma to svoje opodstatnenie

Link to comment
Share on other sites

nie je to zbytočnosť, nejako to zvládneme, nejaké sme už aj zvládli ... oproti niektorým zahraničným sú tie naše ešte moc fajn.

 

po absolvovaní tvojho školenia, lw, budem mať otázku ... :)

Link to comment
Share on other sites

otázku môžeš dať aj teraz

aspoň sa to bude môcť littlewitch na spomínanom školení spýtať

a hneď Ti donesie aj odpoveď

Link to comment
Share on other sites

pri poslednom sčítaní som to už absolvovala, ale za svet si neviem spomenúť, ako sa to riešilo.

pri sčítaní bytov, keď mám trvalý pobyt tu, a niekde úplne inde v inom meste malý bytík po otcovi, na moje meno.

 

takéto niečo bude riešiť x iných ľudí, možno je to úplne jednoduché, ale skutočne si nepamätám, ako to bolo pri poslednom sčítaní

Link to comment
Share on other sites

pri poslednom sčítaní som to už absolvovala, ale za svet si neviem spomenúť, ako sa to riešilo.

pri sčítaní bytov, keď mám trvalý pobyt tu, a niekde úplne inde v inom meste malý bytík po otcovi, na moje meno.

 

game, myslim, ze podobna otazka je vo FAQ na adrese statistickeho uradu

mna by skor zaujimalo, ako mozu stale tak sebavedomo hovorit o anonymite :)

- pre maly priklad - vyplna sa zamestnavatel, bydlisko a datum narodenia - mna si podla toho najde na internete kazdy blbec...

& je tu snad niekto, kto veri tomu, ze v dnesnej dobe, ked dokazu "uniknut" onakvejsie chranen data, budu prave tieto vynimkou ??? a ze VSETCI scitaci komisari budu natolko uvedomeli, ze by odolali dobrej ponuke ?

este par vycucov z FAQ, ktore su na zamyslenie:

Je pravda, že sčítací komisár bude mať k dispozícii osobitný formulár s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode. Potrebuje ho preto, že má povinnosť klásť obyvateľom aj otázky súvisiace so vzťahmi medzi členmi domácnosti. Odpovede, ktoré umožnia zistiť štruktúru slovenských rodín a domácností, zaznamená do už spomínaného osobitného formuláru s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode. Mená a priezviská obyvateľov sa však nebudú ďalej spracúvať; budú použité iba na vytvorenie vzťahov medzi členmi domácností. Spomínaný formulár potrebuje sčítací komisár aj na to, aby mal prehľad, kto z obyvateľov v jeho sčítacom obvode sa už sčítal a kto ešte nie.

a co elektronicky formular ? tam si budem klast otazky sam ?

 

Identifikátor (bezvýznamové náhodne vygenerované číslo) spolu s overovacím heslom doručí obyvateľovi na meno v zalepenej obálke do miesta jeho trvalého bydliska sčítací komisár. Identifikátor je potrebný na sčítanie tak v listinnej, ako aj v elektronickej forme. Identifikátor zaručí, že každý obyvateľ sa právoplatne sčíta iba raz. Vzhľadom na to, že pri sčítaní sa budú vypĺňať tri sčítacie formuláre A. Údaje o obyvateľovi, B. Údaje o byte, C. Údaje o dome, boli vytvorené aj tri typy identifikátorov. Chceli by som v tejto súvislosti upozorniť, že identifikátory neslúžia na identifikáciu obyvateľa, ale na identifikáciu sčítacích formulárov. Ak by sme pristúpili na váš návrh, "by si ľudia mohli identifikátory navzájom medzi sebou meniť" znemožnili by sme napríklad sčítaciemu komisárovi skontrolovať si, ktoré z osôb v jeho obvode sa už sčítali a ktoré ešte nie Do tohto osobitného štatistického zisťovania by sa vniesol chaos a výsledky z takéhoto sčítania by nemali požadovanú dôveryhodnosť, čím by sa spochybnila ich výpovedná hodnota

Link to comment
Share on other sites

o anonymite si tiez nerobim iluzie, plus je otazka ake podmienky su pre vyber scitacich komisarov, lebo takto to vyzera, ze sa nim moze stat dobrovolne kazdy (nic v zlom littlewitch)

kde je zaruka, ze scitaci komisar si nespravi kopie harkov pred odovzdamim, neposunie dalej, co mu bolo zodpovedane na otazky, co videl v tej ktorej domacnosti

a elektronicke scitanie asi rovnako, vpisovat citlive udaje, tiez nic moc

 

samotna myslienka uzitocna, ale prilis velky pohyb ludi okolo dovernych dat

Link to comment
Share on other sites

vyplna sa zamestnavatel, bydlisko a datum narodenia

Ak sa tam pise toto( ja som sebe zamestnavatelom), tak isto maju presne udaje.

Neviem ci to ma nejaky vyznam. Extremy aj tak nenapisu pravdu. Aj tak by nenapisali. Do osad nedojdu a som zvedavy co by skumali u takeho Sirokeho ci Meciara, ci Miklosa. Zaujima ich ci mam chladnicku?

 

Ci je to zbytocne? Isto je. Vsetky potrebne udaje maju.

Vedia aky mate prijem, vedia aky mate majetok, vedia ake mate uspory. A co nevedia sa aj tak nedozvedia.

Link to comment
Share on other sites

a co elektronicky formular ? tam si budem klast otazky sam ?

ty, resp. niekto z domacnosti v ktorej zijes

musi pri preberani tlaciv,

scitaciemu komisarovi nahlasit, ze sa budes scitovat elektronicky

Link to comment
Share on other sites

tomassi, citaj pozornejsie

sčítací komisár bude mať k dispozícii osobitný formulár s predtlačenými menami a priezviskami obyvateľov v jeho sčítacom obvode. Potrebuje ho preto, že má povinnosť klásť obyvateľom aj otázky súvisiace so vzťahmi medzi členmi domácnosti. Odpovede, ktoré umožnia zistiť štruktúru slovenských rodín a domácností, zaznamená do už spomínaného osobitného formuláru s predtlačenými menami a priezviskami

t.j. rozumiem tomu tak, ze okrem otazok vo formulari su este dodatocne, ktore sa vpisuju do osobitneho formulara
Link to comment
Share on other sites

ludia taketo veci vas trapia? To ozaj?, ja kazdy mesiac posielam ci si telefonujem so statistickym uradom a ma to nikdy netrapilo(objektivne som nevedel dat presne cisla, vzdy davam objektivne, somariny sa mi nechcu vymyslat trva to dlhsie). Ani udaje ani terminy ma netrapia(vzdy je statisticka chyba a sa snou samozrejme pocita) .

 

Priklad u jednej firmy uz vyse dvoch rokov chcu vediet kolko ma zamestnancov. Ta firma ma 16 rokov 1. A zaujima ich ten pocet 1. A otravuju stale lebo im to zodvihnem a poviem jeden.

Link to comment
Share on other sites

D'Ady

to sú, ale nemusíš na ne odpovedať priamo ty

 

mňa by skôr tápilo,

že či údaje, kt. získame týmto sčítaním za ***€

sa nedajú získať z už iných vytvorených databáz

Link to comment
Share on other sites

mám trvalý pobyt tu, a niekde úplne inde v inom meste malý bytík po otcovi, na moje meno.

takéto niečo bude riešiť x iných ľudí

 

game, skús sa pozrieť na túto stránku - dotazy /má to 4 strany/:

 

Obsahuje viac dotazov a myslím, že to, čo sa v tvojom prípade týka toho malého bytíku, asi by si mala vypĺňať formulár elektronicky tak, ako keby si ho vypĺňala pri pobyte v zahraničí.

Podľa slovenských pravidiel (listinne alebo elektronicky) sa bude možné sčítať prostredníctvom identifikátora (bezvýznamového náhodne vygenerovaného čísla), ktoré každému obyvateľovi na meno doručí do miesta jeho trvalého bydliska (od 13. mája do 20. mája, najneskôr však do 6. júna) sčítací komisár. Ak by ste sa práve v tom čase nachádzali v Maďarsku alebo kdekoľvek inde, môžu za Vás prevziať identifikátor Vaši blízki, ktorí žijú spolu s Vami v mieste Vášho trvalého pobytu, a zaslať Vám ho - e-mailom, telefonicky alebo inak - do miesta, kde sa budete v čase sčítania nachádzať. Prostredníctvom identifikátora sa potom môžete priamo z miesta, kde sa budete v čase sčítania nachádzať, sčítať elektronicky.

 

Ak sa v byte nikto nezdržiava, asi by bolo vhodné požiadať listom/mailom/telefonicky úrad o zaslanie identifikátora na adresu tvojho trvalého pobytu.

Najvhodnejšie je ale zvoliť si taký spôsob, ktorý ti zabezpečí doklad o zaslaní, čo ti telefonický spôsob dorozumievania nesplní.

Prípadne skús im zaslať dotaz mailom už v tomto období.

Na mail by ti mohli odpovedať v podstate obratom.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

aký je Váš názor naň?

je potrebné, zbytočné, . . .

 

Samozrejme, že je to dôležité. Na základe demografických údajov a ich porovnaním s výsledkami spred 10 (20, 30 atď) rokov môžeme sledovať zmeny v štruktúre obyvateľstva a tomu prispôsobiť sociálne a ekonomické trendy. Ak nám výsledky ukážu (a čo aj ukážu), že podiel ľudí v predproduktívnom veku neustále klesá na úkor ľudí v postproduktívnom veku, tak sa budeme musieť zamyslieť nad tým, ako tento nepriaznivý stav budeme riešiť.
Link to comment
Share on other sites

dolezitost statistickych zistovani tu asi nikto nespochybnuje, otazka je systemovy pristup

priklad z dnesnych vystupeni zastupcov statistickeho uradu - dostanes jedinecny identifikator, ktory pouzijes pri vyplnovani elektronickeho formulara; do terminu X.Y. statisticky urad zisti na zaklade TVOJHO identifikatora, ze TY si nevyplnil formular a posle za TEBOU scitacieho komisara znova

=> ze budu existovat zaznamy, kde budu spriahnute identifikatory a konkretni ludia; a odtial je uz len kusok k tretej polozke databazy a tou je vyplneny formular :innocent:

nie som paranoidny, len ma serie tento system

Link to comment
Share on other sites

dovolim si citovat vlastny prispevok

dolezitost statistickych zistovani tu asi nikto nespochybnuje, otazka je systemovy pristup

 

Ministerstvo vnútra hodnotí spoluprácu na sčítaní ako neuspokojivú.

zdroj: http://www.sme.sk/c/5875742/lipsic-statistikov-varoval.html#ixzz1LNwpU59A

Hoci sčítací komisári začnú obchádzať domácnosti už o necelé dva týždne, samosprávy hovoria o chaose.

zdroj: http://www.sme.sk/c/5874248/scitanie-ludi-zachranuju-po-nociach.html#ixzz1LNwv2czZ

Štatistici urobili pred sčítaním stotisíc chýb

zdroj: http://www.sme.sk/c/5877466/statistici-urobili-pred-scitanim-stotisic-chyb.html#ixzz1LNx4GwG5

Link to comment
Share on other sites

Tak komplikovanost tohto scitania uz asi netromfne ziadne desatrocie....ale nie, trosku v tom mam gulas, ale staci urobit prvy dom a budem machrovat, ze to viem :)

Link to comment
Share on other sites

Ministerstvo vnútra hodnotí spoluprácu na sčítaní ako neuspokojivú.

Štatistici urobili pred sčítaním stotisíc chýb

 

Zaujímalo by ma, či tí sčítací komisári sú riadne vyškolení ľudia, ktorí vyštudovali v danej oblasti alebo ich Štatistický úrad nahnal pomocou inzerátov v Avíze za 2,50 € na hodinu ako brigádnikov.
Link to comment
Share on other sites

Scitaci komisari su ludia, ktori hlavne dobre poznaju (teda mali by poznat) svoj scitaci obvod. A ano, boli zaskoleni a maju k dispozicii aj mnoho kontaktov, ak by sa niekde nevedeli orientovat. Dostali mnoho podkladov k samotnemu scitaniu aj celkovemu priebehu.

A skolili ich vyhradeni ludia zo statistickeho uradu

Link to comment
Share on other sites

príspevok z témy o MS

aljak keby si bol rodený Fín tak nepoviem nič :dalbysomsi: Fandenie inému tímu býva u viacerých bežné. Ale Slovensko je stále tvoja domovina, tak to nevyzerá dva krát dobre, keď máš dobrý pocit z ich vypadnutia (nehovor mi, že nie). Na vlastných si môže zanadávať každý, ale trochu taktnosti nezaškodí. Nadávať na našich môžem aj ja, ale poviem si, že dalo sa to čakať a fakt sme nemohli čakať zázraky. To však neznamená, že budem mať radosť z toho, že Slovensko vypadlo. Aj keď hralo proti "tvojmu" Fínsku. Inak, pre "Pravých Fínov" si rovnaký Fín ako pre Slovákov "Slovák" z Richnavy či Letanoviec. Asi tak.

prečo Slovákom vadí, že iný Slováci nefandia svojej rodnej krajine,

no súčasne im vadí keď sa Rómovia nehlásia k Rómom,

ale k Slovákom, Maďarom, . . . ?

Link to comment
Share on other sites

Ja som veľmi zvedavý koľko Cigánov či Rómov sa prihlási že sú Cigánmi či Rómami. A podľa tohto napočítaného čísla by sa potom mali prerozdelovať eurofondy na ich "asimiláciu".

Link to comment
Share on other sites

Nemalo to byť anonymné? ... Prvá vec čo mi povedali keď mi to odovzdali, že tam mám nalepiť môj pridelený osobný kód podľa ktorého ma budú môcť identifikovať. To mi nepríde veru moc anonymné - to už rovno mohla byť prvá otázka že Meno a priezvisko - aspoň by si ušetrili námahu s robením kódov a obálok.

Link to comment
Share on other sites

kódy z obálok slúžia v prvom rade slúžia na identifikáciu tlačiva,

nie osoby, kt. ho vypisuje (viď., čo sa vypisuje)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy