Jump to content

Temný vesmír, temná hmota, temná energia


alamo

Recommended Posts

do zbierky "temných" javov vo vesmíre, "temnej hmote" ktorú nevidíme a nevieme s čoho vlastne je, a ktorá zvyšuje hmotnosť vesmíru, "temnej energii" o ktorej len vieme že vesmír čoraz rýchlejšie rozpína, ale ktorej podstatu nepoznáme.. do tejto zbierky, nám asi pribudol nový pojem "Dark Flov", čo sa dá preložiť ako "temný pohyb" alebo "temný prúd"..

 

s prvotných podozrení sa stáva istota, v nami pozorovanom vesmíre dochádza k rozsiahlemu javu, ktorý spôsobuje niečo čo je za naším "horizontom"

Ve vesmíru mění neznámá síla pohyb galaxií, čeká nás přepisování kosmologických teorií?

Poprvé tento pohyb zpozoroval v roce 2008 tým vědců vedený Alexanderem Kashlinskym, když studovali pohyb klastrů galaxií s pomocí vesmírné observatoře WMAP.

Tato vesmírná sonda NASA měří rozdíly v teplotě ve zbytkové radiaci po velkém třesku (reliktní záření, cosmic microwave background radiation, CMB).

Pohyb vesmírných objektů by měl být k tomuto záření relativní, ve stejném směru, po analýze pohybu asi 700 klastrů galaxií ale vědci zjistili,

že reálná trajektorie galaktických shluků je složena z pohybu odpovídajícímu rozpínání vesmíru a také dalšího, doposud neidentifikovaného pohybu zcela jiným směrem,

k souhvězdí Hydry, nebo od něj.

10160.png

Co tento pohyb způsobuje zatím vědci neví, proto tento jev nazvali dark flow, neboli temný proud

(podobně jako temná hmota a temná energie, jejichž podstata také není známá, jde pouze o teoretické koncepty pokoušející se vysvětlit pozorované chování vesmíru).

Měření však ukazují, že vliv temného proudu na hmotu je konstantní, na rozdíl od zrychlování expanze vesmíru.

starší článok

Temný proud opět na scéně, hlubší než kdy předtím

Pokud pomineme roztomile paranoidní představu, že žijeme ve virtuálním panoptiku řízeném cizí zlomyslnou inteligencí, která opomněla upgradovat zastaralý software vytvářející obraz vesmíru, tak se stejně dostáváme na hodně tenký kosmologický led. Rozložení hmoty v pozorovaném vesmíru totiž nijak nevysvětluje, co by temný proud mohlo pohánět. Zdá se, že někde za pozorovaným vesmírem je cosi neodolatelně gravitačně přitažlivého. Odborníci nesměle mluví o podivně zašmodrchaném prostoročasu z pradávných dob kolem vzniku našeho vesmíru nebo taky o působení paralelního vesmíru, podle představy bránového multiverza v M-teorii. Těžko říct, která z těchto možností je šílenější.

ako to povedať?

nazreli sme do vesmíru, naozaj hlboko, a uvideli sme prejav ďalšieho "bubáka zatvoreného v skrini", nevieme ako ďaleko od nás tá "skriňa" stojí, dajme tomu že by sme tú skriňu našli a pozreli sa do nej, nehrozí nám potom, že s toho čo v nej uvidíme, budeme musieť vyvodiť, že ešte o väčší kus ďalej stojí ešte väčšia "skriňa", a v nej ďalší, a ešte väčší "bubák"?

Link to comment
Share on other sites

Čo myslíte, bude ľudstvo jedného dňa, poznať odpovede, na všetky otázky? (vznikne finálna "teória všetkého"?)

áno - "vesmír otázok" je "konečný", preto aj množstvo otázok, a odpovedí na ne, musí byť konečné, a "uzavreté do seba"

tieto dve vety sa mozu vylucovat...

vesmir otazok je konecny, aj ked to cislo je obrovske... to ale neznamena, ze ludstvo bude poznat odpovede... budeme tu prilis kratko na to, aby sme tie odpovede zistili...

Link to comment
Share on other sites

Ja som velmi skepticky. Staci sa len pozriet na to, aky mizivy pokrok sme urobili od prveho letu cloveka (1961) a prveho letu na Mesiac (1969). Mozno vtedy naozaj zavladol vseobecny optimizmus, ze sa coskoro dostaneme na Mars a dalej, ale v podstate sme stale tam, kde sme boli, ci uz kvoli financnej narocnosti alebo technologickym limitom. Stale lietame na raketach navrhnutych v 60-tych rokoch. Zlepsila sa miniaturizacia, materialy, stavebne postupy, ale pokial ide o pohon (motory, paliva atd.) vacsina napadov zostava iba na papieri, v tom lepsom pripade aj s nejakymi pokusmi.

 

Jedina oblast, kde sme urobili skutocne pokroky, su filmove triky, animacie a vizualicie nasich objavitelskych snov :)

Link to comment
Share on other sites

Možno to nebude súvisieť s témou ale myslím si že v prvom rade by sme mali preskúmať poriadne našu planétu, čo všetko sa ukrýva na dne oceánov, atď ... cestovanie do vesmíru je síce pekné ale veľmi finančne náročné, a aj tak z toho nič nemáme ...
Link to comment
Share on other sites

tazko odhalovat temne javy vesmiru, ked sme este neodstranili ani temno tu na Zemi :)

 

Nesuhlasim vsak, ze z cestovania (ci skor skumania) nic nemame. To si prehnal, mame, len nemame prostriedky a vedomosti. Len niekolkodenny pobyt cloveka na Marse by dozaista prepisal vsetky ucebnice. A nehovoriac uz o vyskume nadejnych vzdialenych mesiacov Io, Europa, Titan a X dalsich objektov :)

Link to comment
Share on other sites

Áno z časti máš pravdu že by sme vďaka tomu doplnili vedomosti ... ale to je asi tak všetko :) ... akože bol by som rád lebo vesmír ma fascinuje ... skôr som to myslel tak že či s toho dostaneme viacej ako do toho dáme :)

 

ešte odpoviem ako som zahlasoval v ankete ... nie - "vesmír otázok" je "nekonečný", a preto platí Archimedove "čím viac toho viem, tým viac sa zväčšuje hranica s otázkami, na ktoré nepoznám odpoveď"

Link to comment
Share on other sites

cestovanie do vesmíru je síce pekné ale veľmi finančne náročné, a aj tak z toho nič nemáme ...

Prosim? Trosku obmedzeny pohlad. Toto keby povedali pred 50timi rokmi, po prvom sputniku, tak povedz zbohom vsetkemu satelitnemu (GPS, TV, meteodruzice, mapovacie druzice...).

To uz nehovorim o tom, ze pochopenie javou vo vesmire nam pomaha lepsie porozumiet pravidlam, podla ktorych sa tento svet riadi. Ktore nasledne mozme pouzit pre nase dobro.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Existuje urcity princip uz neviem ako sa vola ale tyka sa to matematiky a teda aj fyziky ze vlastne vysvetluje sama seba teda nieco ako samovztazne vyroky (napr. Tento vyrok nieje pravdivy...)- takze jako tomu chapem tak vznika kruh z ktoreho sa neda dostat. pametam si ze knihe kde to bola sa pisalo Matematici...... "obchazaju tym ze povedia ze dnesna praca sa netyka samovztaznych vyrokou"

Link to comment
Share on other sites

ja som hlasoval - "okrem áno a nie, táto otázka musí mať, aj nejakú inú odpoveď"

 

podľa toho čo o tom viem, tak náš vesmír je konečný a uzavretý do seba, teda aj úplný súčet "otázok a odpovedí" ktoré ho popisujú, musí byť "tvarovaný" rovnako, byť konečný a uzavretý

lenže náš vesmír nemusí byť jediný, môžu existovať aj iné, ktoré dokonca môžu mať úplne iné fyzikálne zákony

takže v hm.. "nad-vesmíre" sa môžu vznášať úplne odlišné sústavy "otázok a odpovedí", ktoré by boli v našom vesmíre, hoci aj v úplnom rozpore s logikou

 

vesmir otazok je konecny, aj ked to cislo je obrovske... to ale neznamena, ze ludstvo bude poznat odpovede... budeme tu prilis kratko na to, aby sme tie odpovede zistili...

 

s týmto nemôžem súhlasiť

možno tu nezostane "ľudstvo", ale niečo "iné" inteligentné, čo sa z ľudstva "vyvinie", a bude pokračovať v hľadaní otázok a odpovedí, tu podľa mňa po nás zostane

Link to comment
Share on other sites

alamo, to nevylucujem, nemyslim si, ze po nas nic nebude... len ked si sa pytal na ludstvo, tak som tych dalsich za ludstvo nepovazovala :)

Link to comment
Share on other sites

pink.. tak ma práve napadlo, tie ryby čo sa kedysi v devone, predierali pomedzi spleť koreňov a popadaných konárov, a občas sa museli nadýchnuť nad hladinou lebo v stojatej vode bolo málo kyslíka, keby vedeli k čomu ten ich životný štýl vedie, keby nás "ľudstvo" uvideli, asi by si museli povedať "ó veľká ryba.. sú tí naši dvojnohí potomkovia, vôbec ešte ryby?" :smilieee:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

možno tu nezostane "ľudstvo", ale niečo "iné" inteligentné, čo sa z ľudstva "vyvinie", a bude pokračovať v hľadaní otázok a odpovedí, tu podľa mňa po nás zostane

 

Mozes to kludne brat tak, ze otazky si kladu ludia. A odpovede su pre ludi. Takze ked nebudu ludia (a ani ina intelogencia, co by si kladla otazky), tak nebudu nijake otazky. Bakteria si otazky nedava a nehlada odpovede. Proste len existuje. Aj kamen.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Temná hmota, temná energia

 

hmota a energia ako ju chápeme a vidíme (sme schopní ohmatať), tvorí iba 4% z vesmíru

post-624-0-26618000-1333388447.jpg

drvivú väčšinu tvorí "temná hmota" a "temná energia", o ktorej vieme že existuje, ale problém je v tom keďže pri predstavách o tom ako funguje vesmír sa vychádzalo zo správania "viditeľnej hmoty", každý pokus o definovanie podstaty "temnej hmoty" dokonale rozbúra všetky doterajšie teórie..

zdá sa že čím viac, fyzika a astronómia tento fenomén skúma, tým menej toho vieme

 

http://www.national-...nerozumi-14304/

První náznaky toho, že bude s chování temné hmoty v kosmu „problém“, se objevily už v roce 2007. Výsledky byly ale natolik překvapivé, že je řada vědců odmítla interpretovat s tím, že bylo shromážděno málo věrohodných dat. Nové výsledky z Hubbleova teleskopu ale dřívější pozorování potvrdily a ukázaly, že se galaxie mohou skutečně od přítěže tvořené temnou hmotou odtrhnout.

 

podstatou najnovšieho zistenia o povahe temnej hmoty, je zistenie, že sa chová inak ako známa hmota

napríklad pri zrážke galaxií (keď tieto preletia cez seba navzájom a poriadne ich to premieša), sa z nich temná hmota, ako keby "vyseparuje" a visí v priestore samo o sebe v "čistej forme", vzniknú tak rozsiahle oblasti "dokonale prázdneho" vesmíru, a zároveň šialene ťažkého "ničoho", a to tak že sa okolo týchto oblastí vytvárajú gravitačné čočky

http://motls.blogspo...tter-stars.html

zamodrená oblasť na obrázku

post-624-0-95993900-1333389330.jpg

 

čo keď to ani nie je "hmota", ani nejaké voľné častice, nemohla by to byť skôr vlastnosť samotného priestoru - vákua?

 

!

Link to comment
Share on other sites

game, nebolo dobré spájať tieto dve témy do jednej, tá pôvodná bola o posúvaní hraníc poznania a možnostiach ich dosiahnutia

táto nová o určitom "fenoméne"

Link to comment
Share on other sites

alamo,

skúsime o tom nepolemizovať. zakladajúce príspevky sú natoľko totožné, že po dvoch príspevkoch budú dve paralelné témy o tom istom, obe o pár príspevkoch, alebo by jedna bežala a druhá zakapala, alebo obe "ušli", ako tá prvá ...

 

ale oddeliť temný vesmír od temnej energie a temnej hmoty, keď sa to všetko rovnako spomína v oboch, na dve rozdielne témy neudržíš.

vyvinulo by sa to tak úplne prirodzene - už len kvôli tomuto :

do zbierky "temných" javov vo vesmíre, "temnej hmote" ktorú nevidíme a nevieme s čoho vlastne je, a ktorá zvyšuje hmotnosť vesmíru, "temnej energii" o ktorej len vieme že vesmír čoraz rýchlejšie rozpína, ale ktorej podstatu nepoznáme..

 

hmota a energia ako ju chápeme a vidíme (sme schopní ohmatať), tvorí iba 4% z vesmíru

drvivú väčšinu tvorí "temná hmota" a "temná energia", o ktorej vieme že existuje, ale problém je v tom keďže pri predstavách o tom ako funguje vesmír sa vychádzalo zo správania "viditeľnej hmoty", každý pokus o definovanie podstaty "temnej hmoty" dokonale rozbúra všetky doterajšie teórie..

 

je to jedna nepoznaná "záhada", jedna téma, hranice poznania a nepoznaný fenomén sa tu nevylučujú.

 

prosím pokračovať v zaujímavých teóriách, vďaka

Link to comment
Share on other sites

no dobre

keď sa na ten snímok, na ktorom dve galaxie preleteli cez seba pozriem, kladiem si otázku, či podstata "temnej hmoty" musí byť "časticová"

a názov "temná hmota" sa mi zdá zavádzajúci, pretože vlastne to čo tam je "zamodrené" je "neznámi zdroj gravitačného pôsobenia"

a gravitáciu nemusí spôsobovať iba prítomnosť hmoty

Link to comment
Share on other sites

túto tému som načal existenciou "dark flow", keby sa finálne potvrdila, znamenalo by to aj dosť pre fyziku, pretože vesmír by nebol v určitom ohľade izotropný..

a to nie je koniec trablov..

s temným prúdom koreluje určitý náznak nehomogenity "konštanty jemnej štruktúry alfa" http://sk.wikipedia.org/wiki/Kon%C5%A1tanta_jemnej_%C5%A1trukt%C3%BAry

na jednej strane vesmíru, je trochu iná ako na tej protiľahlej

http://universe-review.ca/F03-supercluster.htm

By analyzing the absorption lines of magnesium and iron atoms from quasars more than ten billion years away, astronomers in 2010 found that the fine structure constant is smaller (by 1/106) on one side of the universe and bigger on the other side with an axis close to the direction of the Darkflow. It is also aligned with a dipole in the abundance of deuterium in the early universe, and another dipole for the intensity of light emitted by supernovae. It is estimated that the chance of being a genuine effect is about 99.9937%, but a scientific discovery traditionally has to be at 99.99937%. If such effect is real, then special relativity has to be revised, and life may not be possible in some parts or epochs of the universe. It also implies that there may be more dimensions as predicted by the superstring theory.

čiže na jednej strane vesmíru, by mohol byť odlišný počet kvazarov, hviezdy by tam nemuseli vyrábať uhlík, ani by tam teda nemusel existovať život

a ak by sme šli ešte ďalej došli by sme niekam, kde sú iné fyzikálne zákony, iné častice, aj iný počet rozmerov

a to všetko stále v jednom a tom istom "našom" vesmíre

závratná predstava

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

vedci sú vraj krôčik od pozorovania tmavej hmoty, o ktorej vedia, že tvorí podstatnú časť vemíru, ale doteraz ju nikto nevidel :

 

Naznačujú to prvé výsledky experimentu na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), ktoré spracováva medzinárodný tím Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) neďaleko švajčiarskej Ženevy.

Nositeľ Nobelovej ceny za fyziku Samuel Ting, ktorý stojí na čele tohto výskumu v CERN, očakáva ďalšie informácie o tmavej hmote v priebehu nasledujúcich mesiacov.

 

Konečná identifikácia zloženia tmavej hmoty fyzikom otvorí dvere do nových oblastí výskumu a k novým teóriám o takzvanom multivesmíre, teda o existencii paralelných vesmírov a ďalších dimenzií. Zároveň pomôže lepšie pochopiť zloženie nášho vesmíru. Tmavá hmota je totiž považovaná za jednu z najdôležitejších látok kozmu, pretože určuje pozíciu planét a hviezd.

Odborníci tvrdia, že detektor kozmického žiarenia Alpha Magnetic Spectrometer (AMS), ktorý bol na ISS nainštalovaný v roku 2011, zistil prvé náznaky tmavej hmoty. Hoci táto hmota tvorí približne štvrtinu vesmíru, nebola nikdy priamo pozorovaná a odborníci o nej vedia len veľmi málo.

...

Ting označil tmavú hmotu za "jedno z najdôležitejších tajomstiev súčasnej fyziky. Po dôkazoch pátra nielen AMS, ale aj laboratóriá na povrchu Zeme a v podzemí.

Fyzik Michael Turner z univerzity v Chicagu považuje hľadanie doteraz tajomnej hmoty za detektívny príbeh, ktorý po 80 rokoch pátrania speje k záveru.

 

http://vat.pravda.sk/technologie/clanok/276553-vedci-su-tmavej-hmote-na-stope/

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Existencia tmavej hmoty je ďalšia z vedeckých hypotéz, ktorá nieje podložená žiadnymi dôkazmi.

Ak sa hviezdy nepohybujú okolo stredu galaxie podľa Keplerových zákonov, to ešte nieje dôkaz o existencii tmavej hmoty. Dokážete pripustiť, že by Keplerove zákony neboli správne? Aký máte dôkaz, že pohyb hviezd okolo stredu galaxie funguje na rovnakom princípe, ako pohyb planét okolo Slnka?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

vladimir, co take si predstavujes pod dokazom ?

 

Inak, pripustit dokazeme vselico.  Napriklad mame teorie ze newtonov zakon gravitacie nemusi platit,   napriklad ak by sila po istej vzdialenosti klesala nie s druhou mocninou vzdialenosti ale len s prvou, tak pre galaxie by sme nepotrebovali  tmavu hmotu.   Ale  ta kotuha sa prejavuje aj medzi galaxiami a tam uz to nestaci. 

A len tak bokom, keplerove zakony su odvodene z newtonovych,  staci teda hovorit  o gravitacii.

 

A zaujimavejsia je otazka ci mame dokaz ze plati gravitacny zakon na velkej skale.  Cela veda je o extrapolacii,  ak mame zakon, tak ho pouzivame ako univerzalny az pokial nenarazime.

A teraz nevieme ci sme narazili na limity zakona alebo na nieco nove co volame tmava hmota. Ale snazime sa to zistit.  Zatial sa zda ze tmava hmota tvori struktury a teda to nemoze byt len obmedzenie zakona.    A okrem toho gravitacia velmi dobre sedi z inymi nezavislymi predpovedami o vesmire.

 

 

Lenze ty nechapes jednu vec ze mame tolko znalosti ze vytvorit novu dobru teoriu je naozaj tazke,   napriklad tvoje predstavy su v rozpore s beznymi skolskymi experimentami, ale to sa stava aj  lepsim vedcom ze ich napady vedu k rozporu s tym co uz vieme. Nie je to take lahke zistit ako u teba, ale stava sa to vacsine novych teorii.  Len malokedy sa stane ze nova teoria sa neda vyvratit hned a musime cakat na dalsie merania.

Link to comment
Share on other sites

Tyso,

 

presne to je prave slabina, ze aproximuje poznatok na velke útvary ako sú galaxie, metagalaxie, dokonca ideme na celý vesmír. A to môže byt potom problem, že hľadáme čo  možno neexistuje. 

 

teda nie je nevyhnutne spravne, ze mame tmavu hmotu a energiu aj ked nam to výpočty ukazujú, že niečo také by tam malo byt. Vzdy je totiž problém v tom, že pokial niekto nepride a nepovie pozrite sa to preto a preto a nam sa "vyjasni".

 

Napr. je zaujímavé to, že haloo tmavej hmoty okolo galaxie by malo byt guľovitého charakteru, pričom barionova hmota je rozložená do disku. To je tiez zaujimavy efekt.  

 

Ja by som tiež nelamal palicu nad tým, že tu tmavu hmotu a energiu treba najst, možno len treba najsť lepsiu teoriu :)

Link to comment
Share on other sites

to je ale metoda, nie slabina.   Najprv skusame pouzit to co pozname,  ked to nefunguje, tak skusame drobne vylepsenia a az ked ani tie nepomahaju, tak zacneme menit zaklady.  Ale  zatial netusime ako zacat a ako ich zmenit. Kto by povedal ze na zladenie STR a gravitacie bude treba menit  celu predstavu casu a priestoru ?   Aj teraz tu piseme ze mozno treba zase zmenit pohlad na priestor a cas ale nikto nedostal ten spravny napad ako.  Chybaju nam prave nejake data co nesuhlasia s dnesnymi predstavami aby sme ziskali nejake indicie

Link to comment
Share on other sites

Tyso – ak niečo nefunguje, nemá cenu to vylepšovať, ale treba to zmeniť od základu. Čierna hmota má iba zaplátať diery v gravitačnom zákone.

Aký máš dôkaz, že hmotné telesá sa navzájom priťahujú?

O slnečnej sústave vieme iba koľko má planét, aké majú rozmery, poznáme ich obežné dráhy a dobu obehu okolo Slnka. O vesmíre nevieme vôbec nič.

Všetko, čo sa píše a vyučuje o vesmíre sú iba hypotézy, vytvorené podľa gravitačného zákona, ale v skutočnosti nič z toho nemusí byť pravda.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ak by to fungovalo, nemuseli by vedci vymýšľať, existenciu temnej hmoty, ani že v čiernej diere je hmota o nekonečnej hustote.

Vďaka rozdielnej teplote vzduchu, vznikajú v atmosfére vzdušné víry.

Vo vesmíre sú oveľa väčšie rozdiely teploty a preto tam môžu vznikať oveľa väčšie víry. Za takýto vír je možné považovať aj galaxie.

Podobne ako prachové častice vo vzdušnom víre, ani hviezdy v galaxii nemusí držať žiadna gravitácia.    

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue. Additional information you can see at Privacy Policy