Skočiť na obsah

BOINC


Anomalia

Odporúčané príspevky

Zdá sa, že o tom tu ešte téma nie je... Počul už o niekto o tomto projekte? V podstate ide o vedu, lenže rozsahom sa to nedá zaradiť do žiadnej z kategórií, ktoré už pre vedy tu existujú na fóre. A je to software, tak to dávam sem :-)

 

Z wiki:

Berkeley Open Infrastructure for Network Computing (BOINC) je infraštruktúra pre distribuované výpočty.

 

BOINC je založený na myšlienke, že na svete beží väčšina počítačov ako nevyužitých. Moderné operačné systémy dokážu tento nevyužitý výkon spotrebovať, bez toho aby došlo k výraznému spomaleniu aplikácií, ktoré používateľ používa.

 

Väčšina projektov využívajúcich BOINC je neziskových a sú závislé prevažne na dobrovoľníkoch. BOINC pozostáva zo servera a klientov, ktorí spolu komunikujú pri distribúcii pracovných jednotiek. Každý klient potom spracuje jednu jednotku a vráti ju serveru, aby si hneď vyžiadal ďalšiu.

 

BOINC bol od začiatku vyvíjaný ako multiprojektový, čo znamená, že sa môžete zapojiť do viacerých projektov súčasne. Vyberiete si projekt, na ktorom sa chcete podieľať a zároveň koľko zo systémových prostriedkov Vašeho počítača či počítačov chcete na konkrétny projekt poskytnúť. Môžete sa rovnakým spôsobom zapojiť do hľadania mimozemských civilizácií (projekt SETI@home), štúdie globálneho otepľovania (projekt Climateprediction.net a jeho deriváty), hľadania gravitačných vĺn vo vesmíre (projekt Einstein@Home), môžete pomôcť pri stavbe a optimalizácii využitia najväčšieho urýchľovača častíc na svete (projekt LHC@Home), pri výskume štruktúry biomolekúl (projekty Predictor@Home, Rosetta@home, Human Proteome Folding, Folding@Home, Lattice, SIMAP) do fyzikálnych projektov skúmajúcich štruktúru a správanie sa rôznych látok (projekt uFluids, Leiden Classical), do astrofyzikálnych projektov analyzujúcich a predpovedajúcich dráhu asteroidov, komét a pod. v blízkosti Zeme (Orbit@Home), do projektov zaoberajúcich sa kvantovou chémiou (projekt QMC@home) príp. matematikou a kryptológiou (projekty PrimeGrid, HashClash), do medicínskych projektov (projekty malariacontrol.net, FightAIDS@Home) alebo do iného vedecko-technického výskumu súčasne. Neustále vznikajú nové a zaujímavé projekty, ktoré vedia využiť pre dobrú vec milióny počítačov dobrovoľníkov na celom svete.

 

Výber konkrétneho projektu alebo projektov si môže užívateľ zvoliť ľubovoľne sám. Odmenou za príspevok rozvoju a pomoci vede vo svete je dobrý pocit spolupatričnosti, väčšina projektov svoje výsledky buď zverejňuje alebo sa jedná o globálne vedecké inštitúcie, ktoré sú zo svojej podstaty sú prospešné pre celý svet, nech sa nachádzajú kdekoľvek na svete. Každá sekunda práce, ktorú vykoná klientský počítač, sa zároveň započíta do tzv. kreditov, ktoré sú vyhodnocované na stránkach jednotlivých projektov.

 

http://sk.wikipedia.org/wiki/Berkeley_Open_Infrastructure_for_Network_Computing

http://boinc.berkeley.edu/

slovenská stránka - http://www.boinc.sk/

 

Tak ma napadlo popularizovať tento projekt, keďže on aj skutočne funguje, napríklad vďaka Einstein@home bol objavený nedávno rotujúci pulzar http://www.sciencedaily.com/releases/2010/08/100812172059.htm ...ak teda máte výkonné počítače, môžete nechať tento program nechať bežať ako screensaver alebo akokoľvek inak...a inak sú to celkom pekné screensavery :)

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

úplne pôvodne to bol nápad k hľadaniu mimozemského života, neskôr sa mierne utopistický ale rozumný predpoklad rozvinul do podoby vážnych projektov, a prináša výsledky

k projektu patrí objav neutrónovej hviezdy:

 

Tisíce počítačov sa spojili a objavili neutrónovú hviezdu

 

Vďaka ochote ľudí podeliť sa o prebytočný výkon svojich počítačov, sa podarilo objaviť veľkú neutrónovú hviezdu. Rýchlo rotujúci pulzar nesie názov PSR J2007+2722.

 

V týchto dňoch bol prostredníctvom časopisu Science ohlásený významný objav, na ktorom sa podieľali práve tisícky počítačov zapojených do systému Einstein@home. Vďaka 250 tisíc dobrovoľníkom zo 192 krajín sveta sa podarilo objaviť novú neutrónovú hviezdu označenú ako PSR J2007+2722. Pulzar rotuje vysokou rýchlosťou a predpokladá sa, že vznikol pridružením materiálu z blízkej hviezdy. Od našej planéty je vzdialený 17 tisíc svetelných rokov.

 

 

Vďaka 250 tisíc dobrovoľníkom zo 192 krajín sveta sa podarilo objaviť novú neutrónovú hviezdu
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

Zjistil jsem, že i při nastavení nepřetržitého počítání (nehledě na používání počítače) ten pokles výkonu není nějak znatelný (v BOINC manageru v Pokročilé > Předvolby / asi Advanced > Preferences)

 

Hezký rozpis a detaily projektů jsou zde: http://projekty.czechnationalteam.cz/ (projekty (i další informace, downloady...) s CNT nesouvisí, je to obecný rozpis)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov