Skočiť na obsah

Paralýza európskej leteckej dopravy


aljak63

Odporúčané príspevky

Letecká európska doprava je už pár dni ochromená po výbuchu islandskej sopky Eyjafjallajökull, z ktorej sa už od 14.apríla 2010 valí sopečný prach - ten ohrozuje bezpečnosť leteckej prevádzky kvôli zníženej viditeľnosti a riziku poškodenia prúdových motorov. Čierny oblak sopečného prachu sa dostáva nad celú Európu a viacero krajín bolo z dôvodu bezpečnosti donútených uzavrieť svoj vzdušný priestor, a teda uzavrieť letiská a zrušiť všetky lety. Situácia sa nezlepšuje a takúto paralýzu zažila letecká preprava naposledy po teroristických útokoch z 11.septembra 2001.

 

Aktuálna situácia nad Európou vyzerá nasledovne:

 

Obrázok

 

 

Celá Európa čaká ako sa to ďalej vyvinie - ľudia, letiská a najmä letecké spoločnosti očakávajú zlepšenie situácie čo najskôr. Vulkanológovia sú vo vyjadreniach o čosi opatrnejší - nikto nevie čo bude, kedy bude a ako bude... Ja dúfam, že vzniknutá situácia nebude mať až taký katastrofický dopad na európsku leteckú prepravu, a snáď už čoskoro sa začnú letiská otvárať, a lietanie nad Európou bude znovu obnovené už v krátkom čase. Inak by to mohlo mať dosť neblahé následky pre leteckých dopravcov, letiská a tiež samozrejme pasažierov.

 

 

A takto nejako to vyzerá na letiskách:

 

Obrázok

 

 

Satelitný záber dymiacej sopky Eyjafjallajökull:

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

práve som sa dočítala, že len v piatok bolo odložených v európe 17000 letov

 

a že oblak v sebe môže niesť okrem popola malé kamienky a ľad, a prípadne obdobu vltavínov, sopka medzitým mala ďalšiu sériu výbuchov a chŕli popol naďalej

 

neviem sa zatiaľ nikde dočítať, nakoľko to znižuje slnečný svit. či teplotu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak nechapem zastaveniu aj zachranych vrtulnikov, ved ten mrak ma byt len 6km+ a v tej vyske budete vrtulnik hladat len velmi tazko.

 

Presne to napadlo aj mňa teraz keď som pozeral televízne noviny ...

 

 

No minimálne do pondelka 13:00 je všetko uzavreté ... tak snáď sa to zlepší!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Inak nechapem zastaveniu aj zachranych vrtulnikov, ved ten mrak ma byt len 6km+ a v tej vyske budete vrtulnik hladat len velmi tazko.

 

To je dosť čudne, kedže včera vravela nejaka hovorkyň leteckeho uradu (či čoho), že ti maju vynimku, rovnako ako policia. Ale nesledoval som vyvoj pozorne, takže sa to mohlo odvtedy zmeniť. Navyše male lietadla sa tu v pohode prehaňaju hore-dole.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No, leteckym spolocnostiam uz nejako dochadzaju nervy a robia skusobne lety nad europou, aby zistili hrozbu, ktoru predstavuje popolcek v koncentracii v akej sa nachadza nad EU, zatial to vyzera tak, ze nijaku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ako to vyzerá? Jeden pilot o tom rozprával v telke a povedal, že nech si predstavíme 2-milimetrové kúsky skla rozptýlené v ovzduší ... tak asi tak nejako to bude aj.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mňa by zaujímalo ako ten sopečný popol vlastne vyzerá. Lebo okrem popola z komínov na dedine som iný za posledných 5-6 dní nevidel.

 

V kolko tisicoch metrov racis byvat? pretoze ten popol je len 6km+ :lol:
  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dymenie neutícha a vietor rozfúkava popol kade-tade ... takto to vyzeralo včera večer:

 

19.apríl 2010 - večer

Obrázok

 

 

A začínajú sa množiť aj vtipy na túto tému (na odľahčenie?):

Island: Keď nám odpustíte dlhy, vypneme sopku.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Situácia sa zlepšuje, lieta už aj RyanAir, všetko sa vracia do normálu :lol:

Len aby to tak už aj vydržalo a Eyjafjallajökull nech sa už pekne ukľudní.

 

21.apríl 2010 - večer

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pomaly to všetko utícha a všetko sa vracia späť do normálu, Islanďania sopku už vypli :lol:

 

24.apríl 2010 - večer

Obrázok

 

 

 

Zaujímavá je celková schéma kam všade sa popol až dostal v období 14.-24.apríl:

 

Obrázok

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov