Skočiť na obsah

ochosbonitos

Odporúčané príspevky

Ved ty citujes to co som uviedol ja ;)

 

Citas vobec co sa tu pise, alebo len pises? ;)

 

A mimochodom - ked sa niekto zachova podla (vcelku rozumnej) poucky o diverzifikacii, co urobi? No kupi zlato. Takze tlak na cenu. Ale to zlato kupil na zaklade urciteho presvedcenia, urcite poucky. Co je presne rovnaky bublinotvorny mechanizmus, ako ked sa v rokoch 1999-2001 nakupovali akcie internetovych firiem.

 

Nakupovali sa, pretoze to bolo v sulade s nejakou teoriou, v sulade s technickymi parametrami vyvoja ceny na burzach. Princip je stale ten isty.

A aj ako "zrdkadlo" to ma ten isty efekt. Pretoze akonahle sa zmeni nazor na vyvoj ekonomik, cena zlata pojde dole. Co potvrdia technicke analyzy, takze sa zacne trend mozno velmi prudkeho poklesu. Psychologicka bublina splasne.

 

Akurat je pravda ze kedy, ako a ako vysoko bude dovtedy rast, ani srnka netusi. Ale zatial sa to zrejme udrzi v trende.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

prepáč bol si lenivý, dať tam aj názov.. takže ten môj odkaz má trochu lepšiu "kvalitu"

áno zlato sa kupuje na základe určitých očakávaní, tie sú momentálne dosť "skeptické", a máš dojem že by sa objavovali známky toho, naznačujúce zmenu kvality "prostredia"?

prisudzuješ "zlatu" vlastnosť ktorú nemá.. uvažuješ ako špekulant - "nakupujem len to čoho hodnota bude trvalo rásť"

ale zlato nie je "tvorca hodnoty" ale naopak "zmrazovač"

zlato sa nakupuje vtedy, keď má človek dojem že všetko ostatné stojí pred poklesom, cieľom nie je "zarobiť", ale uchrániť sa pred stratou hodnoty

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pche, sak sa priznaj, ze to mas len ako exhibiciu. Ked si prilozis kurzor na odkaz - ukaze sa ti cela cesta, vratane nazvu. To len ako hint, aby ti neunikali podstatne informacie, ked nie si taky lenivy ;) ;) ;)

 

prisudzuješ "zlatu" vlastnosť ktorú nemá.. uvažuješ ako špekulant - "nakupujem len to čoho hodnota bude trvalo rásť"

99% obchodov zo zlatom su spekulacie. Aj tak rada aby sa do portfolia hodila 1/10 drahych kovov je spekulacia. Ked clovek nebude takto rozmyslat, nikdy nepochopi, ako funguje burza - a nasledne aj cenotvorba.

 

zlato sa nakupuje vtedy, keď má človek dojem že všetko ostatné stojí pred poklesom, cieľom nie je "zarobiť", ale uchrániť sa pred stratou hodnoty

No a? Je to psychologicky faktor. Vacsina z tych co ho kupuju nie su makroekonomicky analytici ani nemaju krystalove gule. Alebo sa poddaju urcitej nalade, alebo nasleduju rastovy trend.

 

Ale akonahle sa nalada zmeni, zmeni sa aj trend a zacne sa rovnako rychlo predavat. Cena zlata zavisi hlavne na nalade.

 

Na rozdiel napr. od ropy, ktore je realne spotrebovavana v ekonomikach, ma realny dopyt a realnu produkciu, ktore maju na to velky vplyv (aj ked tu maju spekulacie tiez obrovsky vplyv).

Zlato ma sluzit na uchovanie hodnot a zhodnotenie - presne tak ako akcie, ci dlhopisy. PSychologia v pozadi obchodov je presne taka ista.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

psychologický faktor..

moja "cvokárka" mi raz ukázala obrázok a spýtala sa čo na ňom vidím, moja odpoveď ju trochu šokovala, bola totiž dosť neštandardná

povedal som že je na ňo odfotená hlavne voda, a tá je slaná, a podľa toho že na ňom nie sú žiadne tiene asi to fotili v malom akváriu

povedala mi že som buďto génius, alebo totálny cvok

a že odpoveď mala byť iná

európan "západniar", by si všímal veci čo sú v "centre", farebné rybičky v popredí, popisoval by aký majú tvar a farbu, a koľko ich je

a až potom by okrajovo spomenul koraly a mušle na pozadí

typický ázijčan "východniar", by si všímal najprv to čo tvorí väčšinu a celkoví kontext a pozadie, všímal by si tie koraly a mušle,

a nakoniec by dodal že v popredí nejaké pestrofarebné rybičky

 

s mojej neštandardnej odpovede, že je to "morský" obrázok" plný "slanej vody", asi odfotený v akváriu a nie priamo v mori

si ma nevedela zaradiť, bola to správna odpoveď, ale úplne iného druhu, založená na veciach ktoré absolútne nevidieť

 

a moje atypické "psycho videnie" založené na veciach ktoré momentálne na obrázku nevidieť, ale aj tak tam bijú do očí

mi velí že musím nakupovať "komoditu"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem aky prinos ma rorschachov test, ale vacsina burzovych obchodov - vratane zlata - ide podla technickych, nie fundamentalnych analyz. Takze podla analyzy doterajsieho trendu, podla analyzy spravania trhu. Fundamentalne parametre su vacsinou druhorade. Je to o psychologii a matematike, to je vsetko.

 

a moje atypické "psycho videnie" založené na veciach ktoré momentálne na obrázku nevidieť, ale aj tak tam bijú do očí

mi velí že musím nakupovať "komoditu

Akurat ze nie je vobec "atypicke" ale uplne prirodzene, je to reakcia na zverejneny trend, je v sulade so spravanim trhoveho stada. Je to uplne standartne zmyslanie, ktore nie je v rozpore, ale plne v sulade s chovanim vacsiny ludi.

 

Ak sa chovanie stada zmeni, zmeni sa aj trend, zmyslanie ludi a cena zacne klesat. Bublina skonci. Kedy, ako, z akej ceny a na aku uroven je nepredpovedatelne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

rorsachov test je niečo úplne iné.. dívaš sa na farebnú alebo čiernobielu škvrnu a máš opísať čo na nej "akože vidíš", čo ti pripomína

ja som na nej nikdy nič nevidel.. cvokárku moja odpoveď že vidím atramentovú machuľu, mimoriadne konsternovala

asi preto mi skúsila ukázať normálnu fotografiu niečoho

 

keď sa dívam na pohyb zlata, vidím že moment panického nákupu ešte stále nenastal

ak by nastala "bublina" panického nákupu, dá sa čakať cena zlata stúpne oproti súčasnej hodnote aj viac ako dvojnásobne

po odznení ale neklesne pod súčasnú úroveň

to by sa musela spamätať ekonomika, a všetky súčasné kroky vlád a centrálnych bánk ekonomiku a súkromnú iniciatívu v nej sabotojú

 

"dobré časy" pre zlato potrvajú, kým potrvá táto kríza, a táto kríza sa nám ešte ani len poriadne nezačala

"inštitúcie" robia všetko preto aby "nevyvrcholila", a preto len trvá a rastie a s ňou aj cena zlata

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Akciova ci komoditna bublina ale nie je predsa nijaky panicky nakup. Zhruba povedane, je to ked obchodovana cena nejakej akcie, komodity, je vyhnana vyrazne vyssie, nez je jej "realna" hodnota. Z coho vyplyva, ze najistejsie bublinu identifikujes az ked praskne ;)

 

Co sa tyka toho, ze kriza ani nezacala - to mas tiez otazne. U nas nijaka strasna kriza neprebehla. Vo velkej casti azie vobec nie. Indii ci Brazilii sa darilo. A kedze krystalovu gulu nema nikto, je to z velkej casti tiez len marketingovy tah - tie apokalypticke predpovede.

 

Ale ono je predsa len prehanne predpokladat, ze celosvetova kriza bude trvaly stav, nie? Trebars bude na jednom konci, na druhom nie. Alebo jedny sa budu mat dobre, ini horsie. Nech bude akokolvek, pride cas, ked sa ten rast zastavi. A kedze za cenou zlata nie su fakticke dovody ale len psychologia a matematika, pokles bude este strmsi. Na druhej strane, ak by k tomu malo prist o 3 roky - furt sa oplati nakupit ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

najistejším indikátorom nie je zmena smeru trendu, ale zmena rýchlosti jeho pohybu v celkovom kontexte

 

kríza nebude trvať večne, to je jasné

ale aby sa kríza skončila, a vytvoril sa priestor pre noví rast, musí nastať bankrot "subjektov" ktoré ju spôsobujú

stačí sa zamyslieť nad tým, čo sú to za "subjekty", a uvedomiť si rozsah následného bankrotu

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Indikatorov mas viacej ;)

Samotny trend, objem, velkost ciastocnych vykyvov, asi dvesto priemerov atd. Zaklad je ten, ze stale ide o psychologicky tlak. To je tiez OK, len to je proste fakt, ktory treba brat do uvahy vzdy, ked sa hovori o cene cohokolvek, co je obchodovane na burze.

 

ale aby sa kríza skončila, a vytvoril sa priestor pre noví rast, musí nastať bankrot "subjektov" ktoré ju spôsobujú

Jednak je predsa len problem kam jednoznacne ukazat prstom a povedat - "Vinnik!!!". Su vacsi aj mensi vinnici, su jasne kroky, ktore viedli ku krize (skor recesii?), ale to komplikovanejsie.

A tiez neviem, ci je krach nutny. Vo vela pripadoch asi nastane, ale aj ked sa krach berie ako urcity ocistny mechanizmus - v niektorych pripadoch moze byt nahradeny zmenamy, ktore neprebehnu tak drastickym sposobom. Ved uvidime.

 

Ide ale o nieco ine. V podstate mas vazny ekonomicky problem, ako urcit spravnu/najrealnejsiu/najspravodlivejsiu cenu cohokolvek. Je o tom viacej teorii, viacej pristupov, ale nic krystalovo jednoznacne. Takze realita funguje tak, ze cena niekoho (domu, zlata, tvojej prace) je taka vysoka, ako je niekto ochotny za nu zaplatit.

Ak nie je nikto taky, je to bezcenne.

 

Takze dnes mame zlato cca. 1500 USD za uncu. Ale ti co toto zlato kupia, ho vlastnia ako hodnotu. Je sucastou majetku, trebars moze byt pouzite ako zaruka.

Pokial by nastala situacia, ze by cena zlata klesla napr. na 1000 USD/oz - kazdy kto by vlastnil zlato, by okamzite prisiel o 1/3 hodnoty investicie. Nic prijemne a ekonomicky este menej prijemne.

 

A kedze zlato nema moc dolezity fundamentalny dopyt (ako napr. ropa ci kakao) - skor ci neskor nastane nasledujuca situacia. Do chvile zlomu sa bude do zlata investovat viac a viac s doverou, ze cena bude rast. Ani stabilna cena casto nestaci, potrebny je rast. Ked sa vsak rast spomali, alebo zastavi - bude existovat vela investorov, pre ktorych prestane byt zlato zaujimave (je lepsie nakupit akcie co za rok/mesiac narastu o +10%, nez zlato s rastom +2%). Takze budu predavat zlato, co moze zacat trend. Akonahle zacne zlato klesat, pre este vacsie mnozstvo investorov nebude dost zaujimave a zacnu ho tiez predavat (ak ti 10% - 20% portfolia stagnuje ci klesa, je to pruser). Teda este silnejsi tlak na pokles....

 

Z toho dovodu by sa tym az tak moc netrapil. Cena zlata je odvodena. Kym nebude velka dovera v ekonomiky, bude sa nakupovat. To je OK, az na zopar vynimiek aj tak nikto nechce drzat zlato fyzicky. A ked nastane ekonomicka naprava, dojde k zmene ceny zlata. Len je otazne, ci zmena bude postupna, alebo pojde o prasknutie bubliny.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

vedel by si mi pomenovať aspoň jeden bod v histórii ľudstva a jeho ekonomických vzťahov, keď praskla bublina na zlate?

keby k tomu došlo bol by to nebývalí precedens

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nie, zlato nijaku vyraznu bublinu nemalo - ale tu nam precedensy moc nepomozu. Mohli by sme zacat tvrdit, ze zlato je jedninou komoditou, kde bublina v nijakom pripade nehrozi. Ale cim to podlozime? Preco prave zlato a nic ine?

 

Zlato je Au. Chemicky prvok, relativne vzacny, dost odolny, lahko opracovatelny. Ale inac nic extra. Vsetko ostatne je len psychologia. Zlato nie je vynimocne oproti napr. striebru alebo platine. Preto by som bol dost opatrni pri tvrdeni, ze pri zlate bublina nemoze nikdy prasknut. Nemusi este dlhe roky. A ked to pride, moze prist pokles pomaly, nijaka lavina. Ale to je nieco ine ako povedat, ze zlato je uplny unikat...pretoze nie je ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale cim to podlozime? Preco prave zlato a nic ine?

 

"blbým zákonom" ktorý pokladá za "investičný kov" oslobodený od DPH akurát zlato..

nemalo by byť "investičných komodít" viac?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

DPH je novy pojem a ci prave DPH sposobuje bubliny? To mi nejak nesedi...

A ako investicny kov mastrebars aj striebro. Nuz a tvrdit, ze v pripade akehokolvek draheho kovu bublina vzniknut nikdy nemoze sa mi stale zda prehnane a nepodlozene. Ved to vyplyva uz zo samotnej podstaty toho, co to "bublina" je a ako vznika.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Takze zlaty osial...sa tak trosku ukludnuje?

 

Poslednych zopar mesiacov je zlato ako na hupacke, z 1560 padlo na 1500 a medzi tym oscilacie ako prasa. Medzirocny vyvoj je sice jednoznacne stupajuci (aj ked napr. stiebro rastlo podstatne viacej), ale pokial sa nic nezmrvi s globalnou ekonomikou, zda sa ze mozno narazilo na urcite maximum.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

http://ekonomika.idnes.cz/zlato-nebo-cez-cechum-by-vydelaly-vic-akcie-elektrarenske-firmy-ps3-/ekonomika.aspx?c=A110823_155135_ekonomika_vem

 

Nie je to sice univerzalne platne pravidlo, ale predsa len - vramci zlatej horucky, ktore prebieha...

 

"Cena zlata za posledních deset let vzrostla o 588 procent, což se jeví jako jedna z nejvýnosnějších investic. Ovšem pokud investujeme v korunách, podstatnou část výnosu sebere posilování naší měny. Za posledních 10 let posílila koruna k dolaru o 55 procent. Takže cena zlata v korunách vzrostla za posledních deset let "pouze" o 212 procent," vysvětluje Šimek.

 

Posílení koruny tak podle něj snižuje výnosnost této investice na méně než polovinu. "Přitom investor, který vsadil před deseti lety na - z dnešního pohledu - také poměrně bezpečnou investici do akcií ČEZ, kde nepodstupuje riziko změny devizového kurzu, získal za posledních 10 let výnos 867 procent," dodal Šimek.

Rpi burzovych obchodoch vacsina ludi, aj profikov, nakoniec robi chyby, alebo im povolia nervy. Ale pri stroske stastia, dobrom odhade a trpezlivosti - nech sa paci ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som nedávno veľmi uvažoval nad zakúpením nejakých menších tehličiek, má to však dve veľké ALE:

 

  • mám silný pocit, že nárast zlata sa mení v bublinu, na čo upozorňuje čoraz viac ekonómov
  • pri mojom šťastí by tá bublina praskla v momente keby som tie tehly kúpil
;)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://ekonomika.idnes.cz/zlato-pada-stremhlav-za-dva-dny-o-200-dolaru-fgz-/eko-zahranicni.aspx?c=A110825_110133_eko-zahranicni_fih

Zlato ztratilo za dva dny téměř desetinu své hodnoty. Unce se nyní prodává za 1 712 dolarů a ceny se rychle mění. Zlato se propadlo nejvíce od března 2008

Ahaho...tak som zvedavy, ci z toho bude dlhodobejsi trend, alebo len chvilkovy vykyv, resp. kde bude dno.

 

Axel - zjavne zlato ani nemusis kupovat, staci ked nad tym zacnes len rozmyslat - a co to narobi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som nedávno veľmi uvažoval nad zakúpením nejakých menších tehličiek, má to však ..

 

 

aj ja som nad tým uvažovala :) no, tehličky nemáme , ale zato máme dvoch vzácnych potomkoch a tak sa snažíme investovať týmto smerom ..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

zato máme dvoch vzácnych potomkoch a tak sa snažíme investovať týmto smerom ..

 

Obavam sa, ze ciste z financneho pohladu je potomstvo len vydavok a nie vynosna investicia :)

 

Ale na druhej strane, emocionalne to casto plus - takze sa potom oplati financovat deti, aj za cenu nemalych nakladov :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Axel - zjavne zlato ani nemusis kupovat, staci ked nad tym zacnes len rozmyslat - a co to narobi :)

 

Vidíš, čo som vravel? Stačilo len niečo naznačiť a už to začalo klesať

 

Kto nakúpil zlato začiatkom tohto týždňa, k jeho koncu prerobil.

 

V utorok sa totiž jeho cena vyšplhala nad 1 900 dolárov za trójsku uncu (31,1 gramov), včera však padla o 200 dolárov nadol.

Keby som kúpil jednu tehlu tak sa zosype celý trh so zlatom :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Keby som kúpil jednu tehlu tak sa zosype celý trh so zlatom :)

 

Kua, co sa potom deje ked tankujes do auta??

Pred 2 rokmi co ceny ropy vyleteli k 150 USD/barel tak si mal auto v servise, ze? :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 rokmi...

ahojte! rada by som znovuotvorila tuto temu (kedze aktualnejsiu som nenasla a nechcem zalozit novu). zaujimalo by ma co poviete na vyvoj ceny zlata v priebehu poslednych rokov. tiez by ma zaujimalo ci je tu niekto koho zaujima aj investičné striebro, pretoze to mam momentalne laka este trochu viac ako samotne striebro. co vy na to? dakujem za kazdy jeden nazor a tip!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 rokom...

http://www.aktuality.sk/clanok/300642/putin-investoval-do-zlata-rusko-prerobilo-miliardy-dolarov/

autor v článku tvrdí, že sa Putin nemôže toho zlata zbaviť "keby predal - ceny by klesli"

to áno..

ja tvrdím že sa ho môže zbaviť veľmi ľahko, a bez toho aby ceny klesli, možno by bolo možné naopak ešte vyvolať rast

keby.. to zlato "pustil s trezora na ulicu"

vyrazil s neho mince a dal ich do obehu

všetci klasický ekonómovia z niečoho takého majú hrôzu

bolo by to ako "vypustiť ľudožravého leva"

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov