Skočiť na obsah

Volebný systém a mandát poslancov


lopata555

Odporúčané príspevky

povedali by ste, že volebný systém v slovenskej republike, je zrelý pre reformu?

 

k čomu, by podľa mňa mala smerovať?

nechcem voliť stranu.. chcem dať hlas konkrétnemu človeku, ktorí by ma zastupoval

želal by som si, aby medzi mnou a týmto človekom bola "priama väzba", to znamená že budem mať potvrdenie o tom že som mu dal svoj hlas

v prípade že ma dotyčný sklame, chcem mať právo, kedykoľvek mu odobrať "mandát" vyplývajúci z môjho "hlasu", a v ten moment tento "mandát" previesť na niekoho iného

 

takže, keď si to rozoberiem

muselo by to zahŕňať, zrušenie 4 ročných volebných období, a "voľby" by bežali "permanentne" - 365 dní do roka, 24 hodín denne

"priama väzba" na "poslanca", znamená zrušenie "tajných volieb", keďže je jasné kto dá komu hlas

na rozdiel od doterajšieho stavu, keď platí "jeden poslanec jeden hlas v parlamente", poslanci by mali podľa počtu hlasov ktoré dostanú "rozdielnu silu mandátu pri hlasovaní",

takže jeden jediný poslanec ktorý by dostal viac ako 50% hlasov od voličov, by nakoniec sám dokázal prehlasovať celý parlament

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Odpovedí 80
  • Vytvorené
  • Posledná odpoveď

Top prispievatelia v tejto téme

  • slimak

    32

  • tyso

    9

  • Sniper

    7

  • sani

    6

nechcem voliť stranu.. chcem dať hlas konkrétnemu človeku, ktorí by ma zastupoval

Tento pristup je pochopitelny, hlavne ked uz ludia zacinaju mat pocit, ze politicka strana=politicka mafia. Ale ma to jeden, dost zasadny problem.

 

Ak vynechame problemy slovenska, tak nie vzdy a nie vsade su politicke strany len mafie. Postaci ked si uvedomime ze su krajiny aj uspesnejsie, slusnejsie a menej skorumpovane - je to mozne a chyba je v ludoch.

Politicka strana vsak vytvara nejaky ideovy ramec, ma nejaky program - ktory by mal byt komplexny a aspon ako-tak dodrziavany.

Jednotlivec bude riesit konkretne problemy svojho regionu, fajn. Ale tym padom vlastne prestane existovat politicka idea, pojde len o ad-hoc riesenie miestnych problemov, kde bude kazdy proti kazdemu.

Je to vidiet na priklade USA, kde reprezentanti konkretnych statov (teda kazdy vie, kto je "jeho" senator a poslanec) casto vystupuju opacne ako ich strana, robia veci proti nazoru a programu ich strany.

 

muselo by to zahŕňať, zrušenie 4 ročných volebných období, a "voľby" by bežali "permanentne" - 365 dní do roka, 24 hodín denne

Takze by nijaky politik nemal dostatocny cas nieco presadit, mohol by skoncit len na zaklade momentalnej nespokojnosti. A aby tak neskoncil, riadil by sa len jedninou vecou - prieskum verejnej mienky. To by nebola politika, ale sutaz o najoblubenejsieho showmana.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... chcem dať hlas konkrétnemu človeku, ktorí by ma zastupoval

želal by som si, aby medzi mnou a týmto človekom bola "priama väzba", to znamená že budem mať potvrdenie o tom že som mu dal svoj hlas

v prípade že ma dotyčný sklame, chcem mať právo, kedykoľvek mu odobrať "mandát" vyplývajúci z môjho "hlasu", a v ten moment tento "mandát" previesť na niekoho iného

 

Nie je mi celkom jasné, ako si predstavuješ to svoje

 

mu odobrať "mandát" vyplývajúci z môjho "hlasu", a v ten moment tento "mandát" previesť na niekoho iného,

 

keď je nás na Slovensku cca 5,5 milióna obyvateľov a NR SR má 150 poslancov.

Ten "tvoj" poslanec nemusí vyhovovať tebe a možno štyrom ďalším, ale všetci ostatní ktorí ho volili sú s jeho prácou /so zastupovaním svojej osoby/ spokojní.

 

Čo teda s tým ... však ten poslanec nezastupuje IBA teba.

A ten istý princíp platí aj na poslancov, zvolených v komunálnych voľbách.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Čo teda s tým ... však ten poslanec nezastupuje IBA teba.

Islo by to, ale sialene zmagorenym sposobom.

 

Poslanec by nemal jeden mandat, ale pocet mandatov rovny poctu hlasov, ktore by dostal. A podla momentalnej nalady, alebo cohokolvek ineho, by ludia mohli svoje mandaty "prehodit" na niekoho ineho.

Takze v pondelok by mal poslanec napr. mandat 86 012 hlasov (co je na SK asi dost slusne). Vecer v TV novinach by ho iny poslanec obvinil z uplacania.

V utorok by spusta ludi preventivne svoj mandat previedla inam, takze by ich mal uz iba 59 558. Ten co ho obvinil by ziskal povedzme 6000 hlasov, za uzasny boj proti korupcii.

V utorok vecer by prvy poslanec emotivne a presvedciv zareagoval - takze by ziskal 7000 mandatov a ten co ho obvinil by prisiel o 4287, kedze by sa zdalo, ze klamal.

Druhy poslanec by vyhlasil, ze pripravuje navrh, ktorym sa znizia vsetky dane na tretinu, ale sluzby statu zostanu nezmemene. Okamzite ziskava 41% mandatov vsetkych slovakov a moze rozhodovat de facto sam.

atd, atd.

 

V ked to vyzera choromyselne - takto by dopadol kazdy system, kde by bolo mozne politikov okamzite odvolavat. Chaos oproti ktoremu mame teraz ukazkovu stabilitu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

xenocide.. podľa mňa by ten "chaos" v ktorom by nikto nebol schopný presadiť žiadne rozhodnutie, trval tak maximálne mesiac

ľudia aj politici, by sa rýchlo naučili, akú majú cenu konzistentné názory a postoje

v tomto som veľký optimista

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Otimista pri systeme, kde by boli politici odvolavani okamzite a kedykolvek, na zaklade jednoduchej zmeny nalady verejnosti? Hehe :smilieee:

 

No budiz. Najuspesnejsi politik by bol najpopularnejsi. Cize by stacil nejaky dobry herec, ktory dokaze dobre naslubovat a potom sa dobre vyhovarat, preco to nefungovalo. A cely svoj cas by stravil nahananim popularity, pretoze by inac mohol skoncit kedykolvek.

Aj ja som optimista - verim tomu, ze by bol popularny a ludia by ho zrali a boli happy ako snehuliak na vianoce.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja som presvedčený že ten "herec" by skončil mimoriadne rýchlo svoju politickú kariéru

pretože to by bolo prostredie, v ktorom by sa prázdne rečnenie ala "hranol", mimoriadne rýchlo demaskovalo, konkrétnymi činmi toho "herca"

veľmi rýchlo by totiž, začalo záležať na konkrétnych činoch, a žiadne pekné reči, by s tým veľa nezmohli

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď sa tak na to pozerám..

tak napríklad "pat" v čechách, tam sa všetky trable odvíjajú ao jedného jediného, že má poslanecká snemovňa 200 "kresiel"

a po posledných voľbách vznikol "pat" keď vznikla situácia 100:100

tu je to pekne opísané a čo s toho vzniklo

Pětiletka mezi patem a matem. Stručné dějiny koaličního pachtění.

nepomohlo by bratom čechom keby mali, v parlamente nie 200 ale 201 "stoličiek"? pri nepárnom čísle žiadna "rovnováha" vzniknúť nemôže už akosi s podstaty veci..

 

na slovensku máme v parlamente "sedačiek" 150.. to je tiež párne číslo.. neni to trochu blbosť?

vlastne máme momentálne, skoro ten istý problém ako česi, parlament náchylný k "parite" síl

mohlo by to narušiť pridanie jedného jediného poslanca, v nejakých ďalších voľbách?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj neparny pocet ma prakticky rovnaky problem - vzdy sa mozu najst poslanci, resp. poslanec, ktory v priebehu mandatu zmeni nazor a stane sa nezavisly, alebo vymeni strany.

 

Aj keby bolo 101 poslancov, vzdy moze byt vladna majorita 51 (vs. 50). Takze zmena jedneho jedineho poslanca by tiez znamenala zmenu sil.

Na samotnom pocte az tak velmi nezalezi.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 10 rokmi...

https://dennikn.sk/2724724/sme-rodina-nepodporila-kolikovej-reformu-navrhu-o-krajskych-sudoch-chybal-v-parlamente-jeden-hlas/

Neviem ci to bol dobry navrh.  Len si myslim ,ak by poslanci boli menej zavisli na predsedoch a viac na volicoch(a bol by to dobry navrh), tak by to preslo.  Je zbytocne mat 150 poslancov, ked ich tam staci byt 7 sefou.  Zatial vysledky hlasovania niesu. SaS bola za, neviem ci bola aj za reformu bratislavskeho sudu. Uz tam nejake hlasy  chybali. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dňa 17. 2. 2022 at 21:29, informator napísal:

ak by boli poslanci zavisli na volicoch a nie na predsedoch

To máš na mysli také niečo, že nie je dobre, keď Fico piskne, tak všetci poslanci za Smer povinne zaštekajú? To súhlasím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 7 mesiacmi...

https://domov.sme.sk/c/23016090/matovic-hlas-smer-fotografia.html

Vam to nepride divne? Co my volime? 120 poslancov je populistickych. A uavaju si peniaze nase, ci su to ich?

Ti zvoleni poslanci su nasi ci ich? Tych na fotke.

Preco si dovolili Kollar povedat ministrovi Budajovi ak sa mu nieco nepaci nech vypadne?

Tento vedel kto bude minister skolstva

https://www1.pluska.sk/spravy/z-domova/krajniak-potvrdil-jedneho-kandidatov-ministra-skolstva-hre-je-toto-meno

Tento vedel kto bude minister spravodlivosti. Este bola ina ministerka, a on si pocka na nazor noveho ministra. Tento vedel, lebo to riadi(hascak mu povedal kto bude novy minister spravedlnosti). Gorilaci toto ste chceli? 

 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Nezájem o volby je v tomto okrsku dlouhodobou záležitostí, účast tam bývá nulová nebo velmi nízká. Jedná se o volební místnost v budově MŠ Keramická, kde na voliče čekalo pět komisařů. Marně, z 91 voličů v seznamu nepřišel ani jediný,“ uvedla mluvčí ostravského obvodu Slezská Ostrava Jana Pondělíčková.

Zdroj: https://www.idnes.cz/volby/ostrava/volby-hrusov-nulova-ucast-volebni-komise-komunalni-volby-senatni-volby.A220924_160517_ostrava-zpravy_zah

Na co to je? Tam iste ponuka bola ale nik ich nechcel. 

Ja mam ist naco na volby  a Dat tam Matovica, Fica, Kollara, Sulikka, jamkateho, ci fasistov. Vy to neviditee ze nemate koho volit? Ja som volil KDH ,naposledy. 

Nevidite ze toto je zbytocne, asi sa uz prestanem o politiku zaujimat. Nech su tu len klerofasisti. Guru Palko. Carnogursky. Noviny Daniska.

Okres Revuca by ,mala mat poslanca, Okres Komarno malo by mat dvoch poslancov, Okres Bardejov, ci Poprad, ci aj Presov, Rimavska sobota(si iste nezvolila Simka).  My nemame svojich poslancov.  Ak sa radujete Bratislavcania co to tam mate,ale vy ste si ich nezvolili. Zvolil si ich Kollar, Fico, matovic, atd. Vo vranove si zvoli Pcolinske? Som si isty ze nie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mozem to spravit ajj inak, ja volit uz nikdy nikoho nepojdem, a nikdy nikoho ani respektovat nebudem. To sa moze velmi lahko stat. Inak tot sa stalo, kto vymyslel tento volebny system. Serie na mna a moja odpoved bude asi aka?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

V tomto je nutne spravit zmenu. Ci vam vyhovuju Taraby a  kuffy? V pocte 3? Nejaky debilkovia v pocte 9  v Olano nevedia nic spravit? Nevedia nic spravit lebo su nutejsi ako moja mala macka?

2 macky.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sam si uznal ze mi na gemeri nemame co volit. Mozme volit medzi  Kucerom(znamy tenista a nie )  a kroslak kom a na miesto Taraby a kuffy. 

tento volebny system je fakt uzastny. Budem volit ci nebudem nejakeho Siposa so starej lubovne.  Ako sa nieco ako Sipos moze dostat do narodnej rady?  Ako sa taketo vemeno tam moze dostat? Ako Kucere, Krosla, Taraba, Taba a  kuffy a nasobne via 10 ov?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov