Skočiť na obsah

Čo už patrí minulosti?


Sniper

Odporúčané príspevky

Mercedesy a Rheinmetaly sa pouzivali dost dlho, Facit-y, Zety a rozne mechanicke a elektricke Nisy boli uz len kopie a klony.

Tieto kalkulacky sa vyznacovali trvacnostou, jednu Nisu mam dokonca doma a je v dokonale funkcna :lol:

 

http://www.fi.muni.cz/usr/jkucera/pv109/vy...rba_odhner.html

http://www.vs.sav.sk/?lng=sk&charset=&doc=mini-mech

(pri tomto linku je aj pri Mercedes-e popis vzniku vyplatnych pasok :))

 

spomenul som si aj na rozne typy vypinacov na svetlo, dokonca sa mi vybavili aj predvojnove porcelanova a neskorsie bakelitove :)

vrchny obrazok linku

http://www.architektonicke-modely.net/stra...php?id=vypinace

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uhlové papiere ... kopiráky ...

keď sa stalo, že ich človek omylom založil naopak ... jáj :)

 

a prieklepové papiere .. tie tenké, na kópie ... minule som vyhadzovala nejaké kopiráky, ale zopár som ich nechala, super sa s nimi prekresľujú vzory na vyšívanie, a strihy ... a jeden nikdy nevie, možno sa dožijem aj dôchodku ... :lol:

 

v posledných rokoch socizmu sa začali prieklepové papiere vyrábať aj farebné, bledomodré, bledozelené, ružové, mama ich doniesla kopu domov, samozrejme, ... a boli trošičku hrubšie ako biele ...

 

z modrých mám ešte stále kôpku, a môžem povedať, že dlhé roky slúžili a príležitostne slúžia na jedničku - úplne dokonale sa do nich balí desiatový chlebík, nepremoknú, nelepia sa, netreba ich odtrhávať po kúskoch ako servítku, netreba hľadať koniec ako priesvitnej fólii, netreba ničiť alobal ... ja som jednoznačne fanúšik prieklepových papierov :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja si pamatam, ked som bola mala a kamoska si kupili satelit. Boli prvy v ulici a bla som z toho mimo... stale sme k nej chodili pozerat daky nemecky kanal s telenovelami aj ked sme nic nechapali :lol:

 

A z toho co som uz davno nevidela si pamatam nintendo, to uplne prve, kde bol este klasicky pacman a par inych hier, dokopy asi 8. Este dodnes mame v tejkrabici odlozene vianocne gule :) Aa potom to dalsie nintendo, kde sa uz dali kupovat take zlte kazety, bol na nich klasicky supermario, ktoreho som vzdy drtila na mode G - nesmrtelnost :) A potom sme si tie zlte kazety vymienali, ked dostal kamarat nejaku super hru, mortal kombat, auta a tak ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

dnes som vybíjala baterku na mobile a v snahe vybiť ju čo najskôr som na mobile pozerala tv, okrem iného ... a spomenula som si na to, ako pred pár rokmi boli japonským zázrakom tv na zápästí a na náš voľakedajší prvý televízor, ktorý bol zázrakom sám osebe a na dlhé roky znakom kultúry mestečka, keď okná po večeroch žiarili modrým matným svetlom ...

 

antény po strechách, dipól s kusom alobalu vyvedený cez dieru v strope kuchyne na povalu a strechy a sranda po búrkach, keď niekto musel vyliezť na strechu pootáčať anténu, niekto musel zostať pred televízorom a niekto z dvora vykrikovať, či je už obraz dobrý :lol:

a opravár prišiel a vymenil takú sklenenú lampičku a chorý televízor sa uzdravil ... :)

ach jo, asi moc pamätám :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

nevybíjam baterky pred nabitím, ani som to nikdy nerobila :lol:

 

nabíjam ich hocikedy, túto úplne novú v novom mobile mi včera odporúčali pred prvým nabitím vybiť včera v orange :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

nie je to sice technologia, ale si spominam na litrove sklenene flase s coca colou... :lol: ked uz tu spominate mineralku v skle...

elfove vypinace ma vratili do detstva.. :)

ach, stare dobre kotucaky, take tie plastove, zelena, alebo modra metaliza /:)/ tazke to bolo ako slak.. a vsetko sme nahravali cez mikrofon, bo telkac a ani magnetak nemali vystupy na kable.. ked sa nahravala daka pesnicka, vsetci museli byt v izbe ticho... ;)

jo a si pamatam na mamin tlakovy hrniec z hliniku, zatvaral sa na gumicku... a televizor dajana, co po nom bolo treba pobuchat, aby neutekal obraz... ;)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

včera u mamy na záhrade duritka ... dokonca falošná duritka, a to už teda je niečo :lol: duritky boli rebrované poháre z nerozbitného skla, vyššia kategória tradičných horčičákov, museli padnúť špeciálne na nejakú hranu aby sa rozbili, a toto čo sme našli v záhradnej chatke, bolo z nejakej umelej hmoty pripomínajúcej bezfarebné plexi ... ale dočista dočista duritka :)

 

takto akosi vyzerala duritka, pohár značky durit, a zdá sa mi, že tie sklenené sa vyrábali aj ružové a zelené ... tuším :)

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 5 mesiacmi...
  • Pred 4 mesiacmi...

nedávno sme robili poriadky a kopa videokaziet sa dostala do kontajnera, niečo sa z ľútosti uložilo do pivnice

/aj tak sa obávam, že odtiaľ sa na svetlo sveta už nikdy nedostanú ... : ( /

 

videoprehrávač je ešte na mieste, ale pri najbližšom maľovaní putuje za kazetami ...

aj tak je zaujímavé, ako to obdobie, boom kaziet a požičovní prehrmel ... hŕŕŕ ... objednávali sme si kazety, lebo hity išli na dračku. teraz sú na smetisku a v pivnici ...

tak pominie sláva sveta ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

robila som poriadky v jednej skrinke ... a našla som mlynček na kávu.

pekný, používaný, elektrický, keď niekto nechcel mlieť v obchode na takom veľkom oranžovom čude, tak si kúpil domov mlynček na kávu

prišla som na to, že nebol použitý už veľmi dávno ... desať pätnásť rokov minimálne.

melie ešte niekto doma kávu ?

čerstvá domáca mletá káva, alebo pohodlie a vákuovo balená ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

taký so šuflíčkom máme po prababke ... ešte stále vonia po káve :lol:

 

ale tie moderné elektrické .. vyrábala aj ETA - a kedysi boli aj také juhoslovanské, valcovité, hore sa vrteli nože pod okrúhlym plexi ... tie išli na dračku.

tiež pomaly patria k technickým vynálezom, ktoré odchádzajú do dôchodku ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tiež už pomerne dávno nemelieme. Kedysi sme doma mali elektrický aj ručný mlynček. Ten ručný bol bulharskej výroby a zomletie aj na jednu dávku kávy vyžadovalo dosť trpezlivosti...

 

V tých obchodných čudách niečo ostalo vždy "prilepené". Predavačky ich občas obehli, začínajúc s prázdnym sáčkom od kávy, končiac s takmer plným. Výsledok zrejme postačoval aspoň na celú pracovnú dobu.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

game,myslim,ze mlyncek na kavu este nasi doma maju,vzdy som sa tesila,ked sa slo mliet,mohla som drzat vrchnacik,mala som rada tu vonu cerstvo namletej kavy. Musim urobit prieskum,ci este funguje :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mletie kavy bol obrad, vonu kavy mam dodnes rada, a ako mala som vyjedala tajne zvysky sosu ktore v poharoch ostali.

 

Najmladsi syn ked bol malicky sa rad maznal a bozkaval. Raz ma vyzval ze sa mam napit kavy a potom mi dal pusu, vraj lesie chuti. Teraz ma kavu rad aj on.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 rokmi...

V TPD v Bratislave som videla všelijaké retro vecičky. Neviem, či tam ešte sú, dlho som tam nebola.

Možno že som len bola nepozorná, ale pamätá sa niekto na gramofón a gramoplatne, malé a LP? Gramo už dávno doma nemáme, ale platní máme plnú skriňu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

gramofon je super, vlastne minuly rok sme jeden kupili k narodeninam priatelovmu ocovi a to pukanie platne je celkom retro :D...a tento tyzden som dala "do srotu" svoju milion rokov staru zehlicku, klasicku nenaparovaciu :D, tiez bola riadne retro :D

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov