Skočiť na obsah

Čo už patrí minulosti?


Sniper

Odporúčané príspevky

Vývoj technológií ide dopredu tak rýchlym tempom, že čo je nové dnes, bude zajtra už zastaralé. Dnes ráno som len tak rozmýšľal nad tým, aké technológie sme donedávna denno denne používali a v dnešnej dobe zisťujeme, že sme sa s nimi už dlhú dobu nestretli.

 

Minule som išiel s jedným kamarátom autom a on vytiahol nejakú audio kazetu (asi si chcel niečo prehrať). Spomenul som si, že niečo také som aj ja mal. A priznám sa, že audio kazety mi už takme úplne vypadli z pamäte a nebyť tej udalosti tak možno teraz by som si na ne ani nespomenul.

 

Na aké technológie si spomínate, že ste ich kedysi používali a teraz ich doma už ani nenájdete?

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pásky na kotúčoch do magnetofónu

elektrónkové televízory

sovietsky systém na farebné tv pal

magnetofónovými kazetami mám plný šuflík

diskety do prvých počítačov veľkost 20 x 20 cm ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

sovietsky systém na farebné tv pal

pokial viem tak PAL bol vyvinuty v nemecku a pouziva sa stale vo velkej casti sveta ako aj u nas, sovieti a neskor rusi mali a maju SECAM, ktori zas vyvinuli a pouzivaju dodnes francuzi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No asi tak. Pamätám si ako v TV boli reklamné shoty o tom ako prejdeme zo SECAM na PAL a upozorňovali, že staršie televízory po tom prechode budú vysielať bezfarebne. Zlaté postkomunistické časy :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chýbajú mi tie mechanické mašinky, ktoré používali na železničných staniciach pri výdaji cestovného lístka. človek pri okienku zaplatil a dostal takú hnedú, kartónovú bumážku, do ktorej neskôr revízor vycvakol dierku. ako decko som tieto cestovné doklady zbieral. najvzácnejšie boli lístky na rýchlik, či na zahraničný vlak, pretože boli biele a mali farebný pásik. :lol:

 

dnes sa používa obyčajný, tenký papier a lístky sú potlačené reklamou. predpokladám, že časom prejdeme na nejaký systém, ktorý využíva elektronické chipy, bez papiera.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ja si pamatam u nas na taku staru premietacku..film, alebo lepsie povedane rozpravka bola v takom malom kotuciku, potom sa film natiahol a premietalo sa na bielu plachtu...uz som to poriadne dlho neviedel tento zazracny stroj

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

chýbajú mi tie mechanické mašinky, ktoré používali na železničných staniciach pri výdaji cestovného lístka. človek pri okienku zaplatil a dostal takú hnedú, kartónovú bumážku, do ktorej neskôr revízor vycvakol dierku. ako decko som tieto cestovné doklady zbieral. najvzácnejšie boli lístky na rýchlik, či na zahraničný vlak, pretože boli biele a mali farebný pásik. :lol:

 

dnes sa používa obyčajný, tenký papier a lístky sú potlačené reklamou. predpokladám, že časom prejdeme na nejaký systém, ktorý využíva elektronické chipy, bez papiera.

Tie kartonove listky sa ešte použivaju. :)

 

Inak k modernym technologiam: včera šiel dokument na čt 2 o Panamskom prieplave. Stavali tam vrata na plavebnu komoru. Aby bolo všetko ok, museli byť panty (na ktore neskôr nasadzovali vrata) zasadene na dno, uplne rovno (kolmo na pokojnu hladinu) bez akejkoľvek odchylky. V opačnom pripade by sa dvere nedali spravne zatvarať. Merali to GPS, bola tam odchylka, takže to nemohli urobiť. Potom to merali laserom, no ani tak to nedokazali odmerať presne. Nakoniec to vyriešili obyčajnou vodovahou. ;) Takže toľko k hyper-mega-ultra modrnym technologiam a k primitivnym zariadeniam minulosti. :)

 

mne príde vždy smiešne ked si spomeniem, ako sme kupovali minerálku v sklenených flašiach

Smiešne to možno je, rozhodne však ekologickejšie ako dnes.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

a na tieto sklenene mineralky si este pamatam take umele stuple, ked sa nevypila naraz tak sa to s tym dalo zastuplovat a vratit do chladnicky..tie som uz tiez par rokov nevidel :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tie kartonove listky sa ešte použivaju. :lol:

:)

to je dobrá správa, možno teda niekedy na taký ešte natrafím. :-)

musím viac cestovať vlakom, teraz sadnem do vlaku približne 2x - 3x za rok a necestujem väčšinou ďaleko, tak som stratil prehĺad. na okolí už máme všade moderné pokladne, v ktorých predávajú len tie nové lístky, z tenkého papiera.

 

..ked sa nevypila naraz tak sa to s tym dalo zastuplovat a vratit do chladnicky..tie som uz tiez par rokov nevidel :)

ešte pár takýchto štuplíkov mám, boli rôznofarebné a často po obvode praskli, keď sa dlhšie používali. :-)

praktická vecička.

 

minerálky v skle, ktoré ste tu spomenuli, nakupujem ešte dnes. väčšina výrobcov aj naďalej plní minerálku do sklenených fliaš, napriek tomu, že popri tom expedujú aj veľa plastových balení. dokonca som si všimol, že Budišská sa objavila v novom type sklenených fliaš, stiahli z obehu tie prastaré zelené a nahradili ich novými, priezračnými fľaškami. :-)

tiež ich mám oveľa radšej, ako tie plastové.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pokial viem tak PAL bol vyvinuty v nemecku a pouziva sa stale vo velkej casti sveta ako aj u nas, sovieti a neskor rusi mali a maju SECAM, ktori zas vyvinuli a pouzivaju dodnes francuzi

No asi tak. Pamätám si ako v TV boli reklamné shoty o tom ako prejdeme zo SECAM na PAL a upozorňovali, že staršie televízory po tom prechode budú vysielať bezfarebne. Zlaté postkomunistické časy :lol: :)

už keď som to písala, som mala pocit, že je to naopak, vďaka za opravu :)

 

a pripomenulo mi to diaprojektory, diapozitívy a tie čudné prístroje, bolo to veľké, dávalo sa to na stôl, malo to svietivú hornú plochu a premietali sa tým na bielu plochu veci písané na priesvitné fólie, ktoré zásadne vždy každý prednášateľ dával opačne ... ešte pred pár rokmi som to videla na jednom školení a neviem, ako sa to volá

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... a tie čudné prístroje, bolo to veľké, dávalo sa to na stôl, malo to svietivú hornú plochu a premietali sa tým na bielu plochu veci písané na priesvitné fólie, ktoré zásadne vždy každý prednášateľ dával opačne ... ešte pred pár rokmi som to videla na jednom školení a neviem, ako sa to volá

Vola sa to (odborne) spätny projektor, ale zauživany nazov je meotar. Meotar je inak jedna zo značiek (firma vyrabajuca projektory) no ujalo sa to ako všeobecny nazov na rovnake pristroje aj inych vyrobcov.

BTW: ešte stale sa to bežne na školach použiva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

keď si spomenul to Lego, spomenula som si na červené a žlté súčiastky stavebnice firmy CHEVA...

myslím, že už sa to ani nevyrába...

no jo, to bola súčasť môjho strateného detstva...

 

Edit: sory, som si neuvedomila, že to nie je technológia... sory za offtopic

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Meotary sa ešte stále bežne používajú.

 

ja si pamatam u nas na taku staru premietacku..film, alebo lepsie povedane rozpravka bola v takom malom kotuciku, potom sa film natiahol a premietalo sa na bielu plachtu...uz som to poriadne dlho neviedel tento zazracny stroj

Diaprojektor. To si pamätám, keď sme s bráchom boli malí tak nám mama na tom premietala rozprávky :lol:

Zakaždým to posunula o jeden obrázok ku korému niečo prečítala z knižky :) To bolo nejako v polovici 80-tych rokov.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A pamätáte si ešte keď sa na videokazetách pozerávali filmy nadabované jedným človekom?

:)

 

pamätám si. na sídlisku mal jeden z mojich kamarátov videoprehrávač, ako prvý a zároveň jediný človek široko-ďaleko. ako decká sme si občas k nemu zašli pozrieť nejaký americký akčný film a práve tam bol vždy takýto dabing, ktorý si spomenul.

 

najlepšie boli scény, keď hlavný hrdina zomieral (alebo takmer zomieral), skučal od bolesti, chrčal, a v dabingu zaznelo znudeným, monotónnym hlasom:

"au.. to bolí.. au.." :lol:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov