Skočiť na obsah

Čo už patrí minulosti?


Sniper

Odporúčané príspevky

viem, že je to o technike, o technike je vlastne aj toto ... dnes je znakov a fontov na tisíce, ja som nedávno vyhadzovala pri upratovaní asi dve kilá propisotov, aj technické - chcemické znaky, banky, horáky, aj elektrotechnické - cievky, odpory, pripojenia, kdečoho mraky, a niekoľko typov a veľkostí písma ...

pamätá si niekto, čo bol Propisot ? :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

noo to niesu take tie "papiere" s pretlacenymi pismenkami, cislami, znakmi, ktore ked prilozis k papieru a prejdes niecim po nich tak sa ti otlacia na papier? ak ano, tak to si dobre pamatam ale je to veru par rokov :) rad som sa s tym doma "hraval" alebo si len tak pisal :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pamätá si niekto, čo bol Propisot ? :lol:

noo to niesu take tie "papiere" s pretlacenymi pismenkami, cislami, znakmi, ktore ked prilozis k papieru a prejdes niecim po nich tak sa ti otlacia na papier?

jóó! :)

 

to si pamätám z detstva, ak teda myslíme na rovnakú vec. boli to také priehľadné fólie, s čiernymi písmenkami poukladanými v radoch. tie písmenká sa dali z fólie pretlačiť na papier, stačilo to pošúchať z opačnej strany niečím tvrdým. :)

 

ešte počas socializmu nám to občas doniesla teta, zo zamestnania, pracovala vtedy niekde ako laborantka, ale netuším, na čo sa to vlastne používalo. človek musel mať riadnu šikovnosť, aby z toho zostavil vodorovné slovo, väčšinou tie písmenká uskakovali tak, ako sa im zachcelo. :-)

 

edit:

popri tom som si spomenul na trojfarebné prepisovacie pero. bolo kovové, na povrchu strieborné, na boku malo také tri malé štuplíky a tými sa dali vysunúť tri rôzne farebné náplne. (červená, zelená a modrá)

dnes už som dlho také pero nevidel. :-)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak tak :lol:

super sa s Propisotom doma zabávalo, v každom podniku toho mali na kilá, ale v skutočnosti to oficiálne používať - to som tuším nevidela nikdy

doma sme s tým vyrábali oznamy a kdejaké nápisy, ale bolo to umenie, nebolo podľa čoho viesť tie písmenká, aby boli úplne v jednom riadku či úplne rovnako naklonené ...

 

tie perá boli dokonca aj viacfarebné ... raz jednému spolužiakovi doniesol ktosi z rakúska či z nemecka dvanásťfarebné ... bolo pekne hrubé, kovové, hrozne zle sa držalo, ťuplíky hore rovnako farebné ako tuhy, ale keď sme ho patrične poobdivovali a každý s ním napísal s každou farbou minimum čiarku, neušlo rozobratiu ... či sme ho dokázali aj poskladať, to už neviem, ale pamätám si ten údiv : ono to malo minituhy, asi šesť cm dlhé, vlastne sa celé pero za pár dní vypísalo a mohlo sa skladovať ako vzácna relikvia :)

 

dvojfarebné perá máme momentálne aj v práci ... modročervené :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 mesiacmi...

Este vacsie retro je zvuk pasok pri nahravani programu :)

Myslíš na Didaktikoch? K tomu by som sa eventuálne tiež mal ešte dostať.

Ináč dial-up modem stále mám, možno si ho zo srandy zapojím :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ech, toto bzukotanie som počúval radšej, ako populárnu hudbu. :lol:

 

Este vacsie retro je zvuk pasok pri nahravani programu :)

hneď som si spomenul na to zvláštne, ktrátke, elektronické "zaprdenie", ktoré pri nahrávaní oznámilo chybu. jaj, ako som to len nenávidel! :-)

 

..ked som sa isiel pripajat rano o piatej, o dve minuty vypadol, zase pripojil a vsetkych doma zobudil..

kvôli tomuto som pátral svojho času v nastaveniach a zistil som, že ten zvuk sa dá vypnúť jedným klepnutím v nastaveniach modemu. :-)
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

kvôli tomuto som pátral svojho času v nastaveniach a zistil som, že ten zvuk sa dá vypnúť jedným klepnutím v nastaveniach modemu. :-)

Toto počujem prvý krát, nikdy som o tomto nevedel, myslím že to nebolo klasické ozvučenie, ale proste správanie sa HW, neviem.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

telefón, na ktorom sa skutočne dokolečka vytáčali čísla ...

 

dnes som si len tak mimochodom spomenula na jednu fotku, kde ma ako malé decko mama zobrala k sebe do úradu a kde mali takéto telefóny dobré staré a kde s mimoriadne vážnou tvárou telefonujem s obrovským čiernym slúchadlom pri uchu :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my sme taký telefón mali ešte 5-6 rokov dozadu, čo nie je tak veľa, bola to dosť veľká rarita, skoro každý už mal "tlačítkový", ale naši sa ho nejako nechceli vzdať. Teraz pred dvoma týždňami som ho našla založený medzi haraburdami, ktorých sa nedokázal nikto vzdať už roky a rozmýšľala som chvíľu, či ho neskúsiť namontovať, krásna retro vecička, obrovské červené monštrum :) no nevyhodila som ho ani ja, nešlo to :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

boľavá hlava si spomenie na kdečo ... pamätám si také hrkotajúce sčítačky, či čo to bolo, niečo ako kalkulátor s kľukou, rachotilo to ako traktor a v robote sme to mali strašne dlho v archíve, potom sa archív sťahoval a neviem kam to zmizlo ... bolo to dosť veľké, preskakovali tam číslice v takých okienkach a ten zvuk bol hrozný ... mno tí starší to možno budú pamatať :lol:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Game,nieco podobne sme cez vikend obdivovali v nasej oblubenej restauracii,kde je mnoho starych recesnych veci,moc je to tam pekne nainstalovane a hned vedla mojho kresla bolo take velke cudo s klukou a cislicami :lol:..skoro ako pokladna,ale od toho zase mensie,. Myslim,ze to bola vec,ktorej si ty povedala scitacka :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ono to bola vlastne taká mechanická kalkulačka, pohybovalo sa to celé na takých viacmenej skrytých ozubených lištách a koliečkach, vkladal sa do toho kotúč paiera tradične a robili sa súčty, rozdiely, more čísel na sčítanie ... malo to veľkosť asi ako menšia tlačare´a neviem si spomenúť, ako sa volali ... v niektorých starých úradoch boli ešte aj v deväťdesiatom roku, spolu s takými modernejšími šedými hranatými počítačkami, väčšími, hlučnými ... potom sa to rapídne začalo modernizovať, tieto išli do dôchodku a do archívov a na smetiská

 

 

našla som ... tento typ :

na tejto stránke ten posledný ... bol to FACIT

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov