Skočiť na obsah

Ako voláte EURO ?


Odporúčané príspevky

Zverejnené

kedysi, keď sa začalo hovoriť o tom, že euro bude aj naše, sa hovorilo, že slovo euro bude nesklonné ... keď dnes pozrieme na stánku juls sav, euro je krásne vyskloňované ...

pred pár rokmi eú protestovala proti národným pomenovaniam eura, že to nie je žiadne euró a ojro a podobne, ale " e u r o " ... nepochodili veľmi, národné názvy sa používajú naďalej :)

včera som čítala kdesi článok o tom, že u nás sa každodenné, bežné, domácke pomenovania eura pomaly udomácňujú, / ako kedysi koruny - kačky a pod. / a bolo tam vymenovaných toľko roztodivných názvov, až som sa divila, kedy to ten národ stíha vymýšľať ... jedno čudo sem dám : nie eurá, ale juráše - na spôsom ojro - juro -jurko - jánošík .... :)
okrem toho eurká, euráče... a ešte kopa ďalších


ako voláte bežne euro vy, prečo, aké pomenovanie ste počuli, páčilo by sa vám nesklonné euro, nepáčilo, má sa skloňovať, nemá, prečo ... prosím všetko, čo sa týka jazykovej stránky toho jednoduchého slova euro ... ;)

Zverejnené

používam slovo euro, možno eurítko, keďže je to také prťaté :lol:

 

a euro v slovenčine by sa skloňovať malo len preto, že naši jazykovedci chcú všetko skloňovať keďže slovenčina je flektívny typ jazyka... a keby to tak nebolo,že sa skloňuje, tak by to slovenská pospolitosť aj tak začala robiť... takže je jedno, či skloňujeme od začiatku alebo by sme sa k tomu dopracovali postupne...

aspoň sa majú čo deti v škole učiť :)

Zverejnené

ja sklonujem v hovorovej reci

 

1 euro

2 eurá

20 eur

 

 

ale teoretikus ano viem ze sa to nema :lol:

 

urcite nehovorim "ojro" ani "juuro" (v anglictine).... nie som nemcur nie :) hehe.....iba ak som na ich uzemi tak poviem

Zverejnené

v písomnom prejave volám euro väčšinou pravým menom, teda euro. tam, kde nie je príliš dôležité dodržať oficiálne názvy, napíšem namiesto toho ojro, ako som si ho v duchu pokrstil.

 

ak rozprávam o peniazoch v bežnom dennom tempe, často ich nazývam "dukáty". (nezáleží na tom, o akej mene rozprávam)

nazýval som tak i predošlú menu, teda koruny, no k eurám mi toto pomenovanie viac sadne, pretože teraz máme viac mincí.

 

pri skloňovaní som momentálne odkázaný len na používanie genitívu, bez eura. :lol:

Zverejnené

paradigmatika slovenskeho jazyka nabada k sklonovaniu podla vzoru mesto. avsak nie je to celkom bez problemov.

 

uz samotny tvar euro obsahuje dvojhlasku [eu], ktorej v slovencine niet, a preto prirodzene dochadza k substituovaniu bilabialneho rezonantu [w] v slovenskom hlaskoslovi najblizsou fonemou, ktorou je labiodentalny frikativ (trenica) [v]. a tak vznika vyslovnost evro. to plati aj pre ostatne podobne tvary s poctom slabik dve a viac.

 

problematicka, ako to v slovencine ostatne casto byva aj pri domacich slovach, je vyslovnost genitivu pluralu. eur. substitucia nie je mozna. musi byt zachovana diftongicka vyslovnost, takze tu sa dvojhlaske [eu] nemozno vyhnut.

 

navyse problemom je aj cela stavba slova, kde po rezonantnom prvku dvojhlasky [w], ktory komplikuje nositela slabicnosti, samohlasku [e], nasleduje [r], dalsi rezonant. moricke hodnoty v slove sa rozplyvaju a prichadza k vnimanej strate opory. normalny slovak sa s vyslovnosotu "eur" pasuje v principe podobne, ako ked sa pokusa vyslovit anglicke "world" alebo "whirl".

Zverejnené

ja to vidim tak, ze ostatne pady budem sklonovat ako vzor mesto a genitiv pluralu necham nesklonny. id est:

 

sgl./plr.

N. euro / eurá

G. eura / euro

D. euru / eurám

A. euro / eurá

V. euro / eurá

L. eure / eurách

I. eurom / eurami

  • Pridať bod 1
Zverejnené

Tak ako to napísal LEG.

Oslovenie juráše je typické pre spodnú vrstvu.

Zverejnené

ojro :)

s kamaratmi este obcas chechtaky, alebo dolare :lol:

Zverejnené

euro, alebo euračky... a skloňujem tak ako sa má, s výnimkou genitívu plurálu, tam sa mi "euro" nepáči a používam "eur"

Zverejnené

euro je euro :lol: ani ma nenapadlo volať ho inak

Zverejnené

No ako by som to mal volať? No proste EURO, a skloňovanie podľa vzoru Mesto, na tom nevidím nič obtiažne.

 

A čo som počul, tak ľudia to vyslovujú a volajuú všelijako - juro, ojro, nové koruny, a pod.

Zverejnené

Euro volám jednoducho euro. Zatiaľ ma ani nenapadlo nazývať ho inak.

 

pred pár rokmi eú protestovala proti národným pomenovaniam eura, že to nie je žiadne euró a ojro a podobne, ale " e u r o " ... nepochodili veľmi, národné názvy sa používajú naďalej :lol:

Myslím, že si vtedy EÚ presadila, že aspoň označenie meny na minciach a bankovkách ostane aj v týchto prípadoch "euro".
Zverejnené

klasicky euro, pripadne eur pri sklonovani

v komunikacii v cudzom jazyku klasicky v jazyku dotycneho

  • Pred 4 mesiacmi...
Zverejnené

Euro,eurá,euríky ... ako kedy.

Často sa mi stáva,že použijem spojenie "euri" .... som to zachytil z jednej rozhlasovej reklamy,kde paródovali (myslím Polnišová) - starú Mojsejovú s Braňom v súvislosti s letenkami z Košíc do Blavy.Bolo to tam niejak takto:

-Chruňo letenka za 33 euri do Blavy :lol:

-Ta idzeme na nákupy

-Ta v trenkoch?Si obleč aspoň ponožky!

  • Pred 1 mesiacom...
Zverejnené

jednej kolegyni trochu robilo problém vysloviť za sebou E a U ... zvyčajne z toho bolo niečo ako EVRO s menej výrazným V ...

 

a voľaktorý deň som počula použiť výraz Ečko ... pekná slovenská minimalistická skratka :lol:

Zverejnené

ja klasika - eur, euro... kamarat evro, kamoska ervo /vraj raz bol rozboril v nejakej romskej osade a tam tak hovorili/, dalsia povie - platila som patnast euri... jeden forumak, ze ečko... zaujimave, ze koruny uz nespomeniem a to som si myslela, ze si zvyknem podstatne tazsie, ako som si zvykla...

Zverejnené

Euro. :lol: Normalka... Iba ked mam nejaku velmi vtipnu naladu tak poviem "jevráče", ale to sa zatial vyskytlo iba raz... A ani to nemalo uspech, lebo kamoska nie a nie pochopit, co to asi tak moze byt...

Zverejnené

ja euro presne ako väčšina tuná volám normálne euro a normálne to aj skloňujem... akurát tie najdrobnejšie - 1, 2 a 5 centovky - zvyknem volať medenáky... :lol:

  • Pred 1 mesiacom...
Zverejnené

jeden z posledných hitov je tuším evri

už len to znenie ... hm... priam z neho cítiť dym cigánskych ohníkov a to krásne obľúbené našské kumulovanie spoluhlások ... na ne ? :lol:

  • Pred 1 rokom...
Zverejnené

ja som si zvykol pouzivat "éčko" (mozno som uz aj zavisly... :))

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov