Skočiť na obsah

Formula 1 (sezóna 2009)


tomassi

Odporúčané príspevky

no konecne som zavital aj sem a podelel sa s vami s mojim profesionalnym nazorom

 

kvalifikaciu so vsetkymi monopostami schvalujem, dobry napad, preplnena trat, viac zaujimavych momentov...konecen vymysleli nieco co sa mi paci..a takato vyradovacka bude napinava..viem si to uplne zivot predstavit..kopa monopostov bojujucich a stotiny sekundu, koleso na kolese, super :lol: a dobra vec je aj ten bod za PP..predsa len si za to jazdec nieco zasluzi :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Prinášem sme pár noviniek - LG a Bernie uzavreali obchod, takže LG sa stáva novým technologickým partnerom pre F1

 

Viac na http://www.autosport.com/news/report.php/id/72255

 

Čo však ma zaráža, že Bernie to s medailovým systémom myslí vážne a je o tom presvedčený, že by sa mohol zaviesť budúci rok, dokonca ide podať oficálny návrh na najbližšie zasadnutie FIA World Motorsport Council - pevne verím, že tento systém neprejde, keďže v F1 nemá opodstatnenie - jazdec x môže vyhrať najviac GP v sezóne, ale prečo by musel byť automaticky majstrom? nehovoriac o tom, že napriek svojmu počtu víťazstiev, môže byť daný jazdec menej konzistentný ako druhý v poradí, čo sa týka počtu víťazstiev a pod...a napr.trebárs tím môže mať rôzne problémy 1/4 sezóny a potom začne dominovať, ale zas sa dostavia straré problémy a pod...a jo, od 4. miesta a ďalej aké medaily by chcel navrhnúť? :lol: ...Keď treba niečo zmeniť na bodovom systéme, tak treba konkrétne mierne modifikovať rozostupy - napr. za 1. miesto by sa dávalo 12 bodov, ďalej by to mohlo zostať a pridať ten navrhovaný bodík za pole position...ale čo už, fanúšikovia majú minimálny dosah na isté záležitosti v F1...a Bernie niekedy vie vymyslieť pekné sprostosti...

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72254

 

Že je to blbosť si myslí aj Eddie Jordan http://www.autosport.com/news/report.php/id/72256

 

A ešte jedna správa - Mateschitz odkúpil od Bergera 50% akcií za STR, takže je opäť 100%-ným vlastníkom

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Existuje nejaky vrcholovy motosport, kde sa rozdavaju medaile? Pokial si dobre pamatam, tak ani v Rally, ani v DTM to nie je...

Ja neviem, ale mne ked niekto povie motosport tak sa mi hned vybavi pohar a trofej pre vitaza.... nie nejaka blba medaila...

 

Vsak to je uuuplne chore...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Co Bernie vymysla za debiliny? Ved niesme na Olympiade, preco chcu takto nicit tradiciu??? Skoda reci!

 

Jedine co by som na bodovani zmenil je fakt ten 1 bod za PP, ale to za predpokladu zeby bola kvalifikacia zmenena a bojujuci jazdci by mali rovnake podmienky - to znamena zeby sa mohlo dotankovat aj po kvalifikacii - vtedy by ten bod mal zmysel. A aby sa este oddelil bodovy zisk za vitazstvo a 2.miesto, navhrhoval by som davat bonusovy bod jazdcovi s najvacsim poctom kol vo vedeni - co vacsinou byva jazdec ktory aj zvitazi, cize by ziskal v podstate 11 bodov a druhy len 8. Alebo keby ten bodik nedostal jazdec co vyhral, tak by to bola aspon dobra satisfakcia za to ze aj ked niekto cele preteky je na spici a nahodou by vypadol, tak nech ma aspon ten bodik - lepsie ako nic. Takto by som to navrhoval ja.

 

_____________________________________________________________________________

 

A ozaj, co si myslite, ze kto obsadi zvysne volne 4 jazdecke miesta u 2 teamov - Honda a Toro Rosso?

 

Kandidati su:

Honda - J.Button, R.Barrichello, B.Senna, L.di Grassi

Toro Rosso - S.Bourdais, S.Buemi, T.Sato, R.Barrichello

 

ja tipujem: Honda - J.Button & L.di Grassi / STR - S.Buemi & R.Barrichello, ako to vidite vy?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A len tak pre ukazku - takto by vyzerali majstri podla Bernieho medailoveho systemu v predchadzajucich sezonach F1.

  • 1958: Stirling Moss, a nie Mike Hawthorn
  • 1964: Jim Clark, a nie John Surtees
  • 1967: Jim Clark, a nie Denny Hulme
  • 1977: Mario Andretti, a nie Niki Lauda
  • 1979: Alan Jones, a nie Jody Scheckter
  • 1981: Alain Prost, a nie Nelson Piquet
  • 1982: Didier Pironi, a nie Keke Rosberg
  • 1983: Alain Prost, a nie Nelson Piquet
  • 1984: Alain Prost, a nie Niki Lauda
  • 1986: Nigel Mansell, a nie Alain Prost
  • 1987: Nigel Mansell, a nie Nelson Piquet
  • 1989: Ayrton Senna, a nie Alain Prost
  • 2008: Felipe Massa, a nie Lewis Hamilton

vcelku zaujimave, co poviete?

 

suhlasil by som jedine s tou zmenou v roku 2008 :lol: :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A este som sem chcel dlho pridat taku malu anketku o minulej sezone, ze ako ju hodnotite v roznych kategoriach a podobne. Takze som zvedavy na vasich vitazov / porazenych v tychto kategoriach (ktore su hrubo vytlacene), no a za kategoriou som napisal tych ktorych ja povazujem za vitazov, s cim predpokladam ze mnohi nebudete suhlasit, takze som zvedavy na vasich vitazov.

 

Jazdec roku - F.Massa

Team roku - Ferrari

Auto roku - Ferrari F2008

Motor roku - BMW P86/8

Lucenie roku - D.Coulthard

Zavod roku - GP Brazil

Hriesnik roku - L.Hamilton

Kvalifikant roku - F.Massa

Prekvapenie roku - S.Vettel

Sklamanie roku - Honda

Manever roku - F.Massa (Montreal)

Smoliar roku - F.Massa (Hungaroring)

Bojovnik roku - L.Hamilton (Hockenheim)

Suverenny vykon roku - S.Vettel (Monza)

Postup vpred roku - F.Alonso (Singapore)

Prepad vzad roku - F.Massa (Singapore)

Kiks roku - L.Hamilton (Montreal)

Havaria roku - T.Glock (Hockenheim)

 

 

odkaz pre Toma182: nie, Villeneuve ani tento rok v F1 nejazdil!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už sú známe termíny "predstavovačiek" niektorých východiskových monopostov pre budúcu sezónu - Toyota zverejní 15.1. novú TF109 prostredníctvom fotiek z netu, BMW-Sauber by nové F1.09 malo predstaviť 20.1...čo je pre mňa samozrejme dôležitejšie je premiéra Mclaren MP4-24 - tá sa uskutoční 16. 1., tentoraz sa nebude jednať o veľkolepú preméru ako v uplynulých dvoch rokoch, odprezentovanie nového stroja pre verejnosť sa uskutoční v Technologickom centre Mclarenu vo Wokingu...dúfam, že MP4-24 bude skrývať v sebe obrovský potenciál, zvlášť teraz, keď sa prechádza na nové konštrukčné pravidlá...

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72289

 

aljak

 

Mne sa nechce nejak krvopotne vpisovať do ankety údaje, mená a tímy...akurát keď zoberiem jednu z kategórii a to tzv "hriešník/hriešníci roka" tak tam ti môžem dať odpoveď - a síce traťoví komisári a politika FIA, viac k tomu myslím si, nemusím dodať...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mám pre Vás dve katastrofálne správy, ktoré otrasajú svetom F1:  :lol:

 

1, Honda dnes v Tokyo vydala vyhlásenie, že v F1, končia po tomto roku, čiže tím je na predaj...na vine sú aj výsledky aj množstvo financií a súčasná ekonomická situácia - zatiaľ je ochotná financovať tím do konca marca, a za tžen čas musia Nick Fry a Ross Brawn nájsť kupca...povráva sa, že by Ross Brawn mohol "zohnať" motory Ferrari...čo z toho vyplýva? že je to obrovská a nečakaná rana pre F1, obzvlášť, keď Honda dávala počas celej sezóne prevažne technologické úsilie na sezónu 2009...takže pravdepodobne bude ďalší nezávistlý tím...

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72322

 

2, Ďalšou pohromou sú naďalej plány Maxa Mosleyho - sú v pokročilom štádiu rozhovorov s Cosworthom o dodávke štandartizovaných motorov...takže aký je plán? Max ráta, že 4 tímy by na toto pristúpili a teda tím menej by platili, keď viac tímov by pristúpilo, tak ešte menej by platili/sumy sú uvdené v linku/...a ak niekto nechce používať motory Cosworth nemusí - ale musia si vyrobiť motor presne podľa podľa parametrov štandartného motora, čiže vlastne rozdiely by bola minimálne a tým vlastne privádza F1 do záhuby...navyše každý by mal používať jednotnú prevodovku od Xtrac...prečo toto do čerta silou mocou núti aj s Berniem a chce presadiť tieto nezmysli? je dobre známe, že akákoľvek zmena zvýši dočasné výdavky tímov...možno to malým tímom pomôže, ale nie je F1 náhodu súťažou, kde sa hlavne presadzuje boj o prežitie, motiváciami zo strany konkurencie, neustály vývov a pod? ľudia z vedenia sa nadobro zbláznili? Prečo by veľé tímy mali padať do akéhosi priemeru? oni zabúdajú snáď na základnú myšlienku F1?Pokiaľ viem, tu sa nejedná o žiadnu juniorskú sériu, či predstupeň pred F1..a nejedná sa o US série...kde btw. v minulosti nemali všetci jednotné motory a šasi, ale bol na výber z viacerých riešení...v súčasnoti je to žial, inak.../navyše filozofia série/konkr. IndyCar je úplne iná/

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72324

 

:)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Katastrofalne obe spravy! Jedna horsia ako druha! Zeby zaciatok konca F1? :lol:

 

Som zvedavy co bude nakoniec s Hondou a ci sa najde napokon nejaky kupec, ale pochybujem ze to bude nejaka automobilka, skor nejaki sukromnici. Mohol by si Red Bull kupit este aj treti team ... Co keby tak zalozit ROT STIER TEAM? ... No ale dost bolo srandy, pretoze odchod Hondy veru ziadna zabava neni. Je mi to velmi luto, obzvalst ked sa verejne vie, ako uz tibby povedal, ze obetovali celu tuto sezonu na ukor technologickeho vyvoju tej dalsej. Ale verim ze kupci tohto teamu sa nakoniec najdu a na starte GP Australie uvidime 20 monopostov.

 

Co sa tyka jednotnych motorov a dokonca ja prevodoviek? TOTAL DEBILINA, viac k tomu nemam co povedat. No a tie 4 teamy co by na to pristupuli, tak tipujem ze ide o Red Bull, STR, Force India a Williams. Ale je to pohroma pre F1, ak toto naozaj schvalia a stane sa to skutocnostou. Pochybujem zeby teamy ako Ferrari, McLaren, BMW, Renault, Toyota, ... zostali v takejto "F1". Ako tiborko povedal, suhlasim s nim - F1 neni ziadna juniorska seria a velke podiely tu maju automobilky, ktore si chcu sami tvorit technologiu. Standartizacia motorov nieje vyzva, ale skor zahuba!!! FIA WAKE UP!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zeby zaciatok konca F1?

zaciatok konca F1 sa zacal pisat uz pred par rokmi, kedy ju opustil sam Jacques Villeneuve the Great :lol:

uz pred rokom som niekde pror(v)okoval ze F1 sa ruti do zahuby :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tom

 

Viem, že JV je tvojou srdcovkou/ :lol: /, ale to, že odišiel nespôsobilo už taký šok, ako keď oidišiel JP Montoya :) ..A okrem toho, že je veľký počet mladých, dravých nádejných jazdcov...

 

aljak

 

V prípade Hondy sa údajne už prihlásili 3 investori...pri tomto prípade, narozdiel od malých tímov je ten rozdiel, že Honda má technológiu, bázeň a všetko okolo toho podobne ako ostatní silný hráči v F1 - čiže je tu istá atraktivita, nebol to tím s obmedzenými možnosťami financií...ale zas v dobe, keď je taká neistá situácia, je pochopiteľne oveľa náročnejšie dohodnúť sa uspokojivom zmluve o predaji...navyše nový investor bude musieť práve všetko financovať...

 

A inak je až alibistické, koľko Max a spol. kecajú o znižovaní nákladov - pokiaľ v posledných rokoch/a nielen v posledných/ sa odhralo dosť zmätočných zmien v systéme v F1, či už v pravidlách a pod...a teraz chce donútiť veľkých aby zrazu poriadne nevyvíjali...však to nemá zmysel - musí sa nájsť istý kompromis, ale v zásade som zato, že v F1 to musí fungovať tak, že prežije najsilnejší - niektoré riešenia sa dajú "štandartizovať", ale nie v takých prípadoch ako je motor a pod...mali by byť konenče stálejšie pravidlá, zatraktívniť piatky a čiastočne aj soboty a konečne by sa mali dohodnúť na novej Concordskej zmluve, lebo je to katastrofa a práve na základe nej sú znevýhodnené malé tímy...tak ale veľkú rolu hrá ako všade, politika...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Toto ma potencial zosupnut F1 niekde na uroven Formuly BWM, velka cast prestize F1 lezi v znackach ako Ferrari a McLaren ktorym prinasa tato sutaz moznost prezentovat sa s tym najlepsim co su ich technologicke oddelenia schopne vyvinut. Neverim tomu, ze pristupia na tieto pravidla, pretoze tak automaticky stracaju moznost prezentovat sa svojim pokrokom a svojou technickou dominanciou.

Motory Cosworth v celom startovnom poli... jasne..podme degradovat vsetky monoposty F1 do sedeho priemeru...

Si viem predstavit, ze keby Max predsedal atletickej federacii tak by Usainovi Boltovi urezal jednu nohu, aby mal zvysok pola sancu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Presne...keď už len spomeniem, že F1 koľko prispela leteckému priemyslu, zdravotníctvu(veľká zásluhu na tom mal aj napr. Mclaren Applied Technologies), nepochybne v technológiách aplikovaných v osobných autách...F1 hlavne teraz a vôbec nikdy nebude potrebovať takýto katastrofálny krok...vedenie FIA je už dlhšiu dobu negatívnym faktorom pre motoršport vôbec...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Cez weekend sa na londynskom Wembley Stadium uskutocnilo podujatie Race of Champions 2008

 

 

...::: DRIVERS :::...

 

1. Sebastien Loeb (France)

2. David Coulthard (Great Britain)

3. Andy Priaulx (Great Britain)

4. Carl Edwards (Usa)

5. Sebastian Vettel (Germany)

6. Tanner Foust (Usa)

7. Mattias Ekstrom (Sweden)

8. Michael Schumacher (Germany)

9. Yvan Muller (France)

10. Gareth MacHale (Ireland)

11. Jason Plato (Great Britain)

12. Jaime Alguersuari (Spain)

13. Troy Bayliss (Australia)

14. Jenson Button (Great Britain)

15. Adam Carroll (Ireland)

16. Tom Kristensen (Denmark)

 

 

...::: NATIONS :::...

 

1. Germany (Vettel / Schumacher)

2. Scandinavia (Ekstrom / Kristensen)

3. F1 Racing Great Britain (Coulthard / Plato)

4. Autosport Great Britain (Priaulx / Button)

5. Ireland (MacHale / Carroll)

6. France (Loeb / Muller)

7. All-Stars (Alguersuari / Bayliss)

8. USA (Edwards / Foust)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neviem, či ROC patrí práve do témy F1, keďže tam je jazdcov z viacero odvetví ;) ....kukal som to, lne som zmeškal akurát Nations Cup, ale Drivers Cup som si naplno vychutnával, DC išiel veľmi tuho do každého súboja, škoda, že napokon so Sebom prehral, bolo to napínavé, v bugine predsa len DC trochu strácal, ale v poslednej bitke zaostal nepatrne za Sebom...ale pre Wembley bolo skvelé vidieť DC-ho vo finále :lol: menším prekvapením bolo, keď Edwrads vyradil MS hneď v prvom kole :) ...ale je to len exibícia, DC robil ešte pred podujatím donuts s Red-Bullom a takisto ďalším spestrením boli donuts na Mclaren-e od Hamiltona  :)

 

No ale teraz trochu hlbšie do sveta F1 - zaisto ste si povšimli, že FIA a FOTA prijali opatrenie na zredukovanie výdavok a modifikácie pravidiel a pod., na ktorom sa strany dohodli ešte v piatok

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72459

 

Tak, aký máte na ne názor? Osobne sa mi nepáči zákaz testovania počas GP sezóny - je to nezmysel, keďže práveže si myslím, že prípadné straty sa budú doháňať ťažko, i keď piatkové ttréningy budú slúžiť ako testy, predsa len to znemožňuje klasický testovací program, obmedzuje to počet km pre testovacích jazdcov, ale aj pre prípadných nováčikov, ktorí už beztak trpia nedostatkom testovania a to ťažšie sa im bude pracovať...atď.

 

Otáčky motora budú obmedzené na 18 000 RPM...k tomuto ťažko napísať nejaké pozitíva, či negatíva, jednoducho motor bude musieť podávať max. výkon trochu v odlišnej krivke....každý jazdec bude mať na sezónu max. 8 motorov, čiže na tím je to 16, plus 4 motory na testy/asi myslené na piatkové/...na motoroch sa môže upravovať tak vstrekovanie a trysky...

 

Ďalej je to už rozpísané v článku a navyše sú tam aj zmeny na ďalšie roky...celkovo som trochu rozčarovaný, viem, že sa točia enormné peniaze, ale na to už mali myslieť skôr, že čo bude s mnešími tímami...hups...roky sa prijímali opatrenia, ktoré akurát tak zvyšovali náklady...a som stále toho názoru - v F1 by mali prežiť najlepší, je potrebné hlavne zmeniť prerozdeľovanie financií z komerčných práv, keďže práve tie znevýhodňujú slabšie tímy, keďže dostanú menej...nemusia dostať najviac, ale mala by byť fixná suma pre každých,+ ďalšia suma na základe poradia v šampionáte, pričom by veľké rozdiely neboli...chýba mi vyššia efektivita....no ale ja nie som expertom na politický business. Niektorými závažnými opatreniami F1 stráca na svojom štatúte...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

A niečo na odlahčenie témy ... najzaujimavejšie výroky roku 2008:

 

"Kde je Timo? Chcem mu dať pusu."

Anthony Hamilton po GP Brazílie, kde vďaka rapídnemu spomaleniu Tima Glocka v poslednom kole získal jeho syn titul majstra sveta.

 

"Je to o pretekárov s najväčšími guľami, ktorý sa dostane čo najtesnejšie k bariéram."

Lewis Hamilton o tom, ako sa vyhráva šampionát F1.

 

"Koľko ludí hrá tú formulu 1?"

Rýpol si Giles Clark (predseda anglického kriketového zväzu), podľa jeho názoru, do jedného z najnudnejších športov.

 

"Uvidel som červené svetlo a rozhodol som sa zastaviť, bohužiaľ niekto uvidel červené svetlo a rozhodol sa ísť ďalej."

Povedal Kimi Raikkonen s ľadovým kľudom po GP Kanady, kde ho zo závodu vyradil Lewis Hamilton.

 

"Vykopem z toho mrňavého ****** 10 farieb *****!"

Rozčuľoval sa už nie tak ľadovo kľudný David Coulthard na adresu Felipeho Massu po GP Austrálie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

HONDA je vraj zachránená! Kúpil ju mexický miliardár Carlos Slim!

 

Vraj už stačí dotiahnuť už len pár detailov a bude to úplne oficiálne.

Pilotmi pre budúci rok by sa mali stať Jenson Button a Bruno Senna.

Otázne je však ako sa bude kúpená stajňa volať

a či ostanú Fry a Brown na vedúcich postoch!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už včera sa o tom písalo na BBC, ale je to ešte neoficiálne, treba si počkať na ucelenejšiu správu /a nie z F1.sk/ :lol: ....Rubens pôjde asi definitívne out...z čoho ale paradoxne nie som nadšený - jeho výkony túto sezóny boli nepochybne lepšie ako Jensonove, psychicky bol odolnejšií, mizivé šance Hondy využil jednoznačne lepšie...ale v neprospech neho hovorí, že už je tam od 93´, je najstarší a predsa len sa pole každý rok prerieďuje...Bruno je veľkou nádejou, ale nezabudneme, že aktívne preteká len 5 rokov...čiže istá obavy mám na druhej strane jeho rapídne kroky svedčia o jeho obrovskom talente... :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No tak to neznasam take informacie ani ja... ze "vraj", "asi", "zrejme", "mozno" ... ale casto je to tak ze taketo informacie co vyplavaju na povrch sa casto stanu aj skutocnostou. Cize od tohoto ocakavam ze sa to aj stane. Aj ked mal ist Kimi do Ferrari tak sa o tom stale dlho rozpravalo a stale to bolo "vraj" a nakoniec to tak aj bolo. Cize aj taketo informacie su aspon trochu smerodajne.

 

 

A ked uz sme pri tych "vraj" informaciach, tak sa hovori ze Fernando Alonso "vraj" podpisal predbezny kontrakt s Ferrari od sezony 2011! A ze "mozno" usadne do kokpitu aj skor, pokial Kimiho vykonnost nebude presvedciva.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Fernando Alonso do Ferrari ???? ....................... Neviem ale Alonsa moc nemusím .............. ale jazdec je to fakt dobrý, ale radšej by som tam prijal Sebastiana Vetela .................

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mnohé "vraj" informácie, ale skončia väčšinou v smetiaku :lol: ...a je dôležité odkiaľ sú informácie...je len skutočne pár médií, odkiaľ človek môže sa na 90% spoľahnúť...napr. príchod JPM do Mclarenu okrem F1 Racingu nikto nepredpokladal, takisto príchod Nando do Mclarenu bol šokom...naopak médiá prinášali "zaručené" informácie o tom, že Nico Rosberg bude od sezóny 2008 v Mclarene a pod...najlepšie je brať ako dôveryhodné, oficiálne infošky  :)

 

A s Nandom je to už x-tá špekulácia talianských médií...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návštevník
Táto téma je teraz zamknutá pre ďalšie odpovede.
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov