Skočiť na obsah

Formula 1 (sezóna 2009)


tomassi

Odporúčané príspevky

Nielen vďaka slickom...dúfajme, že rapídne aero zmeny prispejú k dramatickejším duelom...i keď samozrejme obrovské zmeny znamenajú vždy veľké neznámu a možnosť prehlbenia rozdielov, ktoré tento rok už boli skutočne minimálne, ale pravdupovediec i napriek neskutočným prekvapeniam v tejto sezóne, priamych akcií na trati akosi stále nie je dostatok, takže pevne verím, že jednoduchšia aerodynamika, slicky, KERS a pod. prispejú k lepšiemu závodeniu...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja sledujem F1 od 99-teho, takže presné okolnosti neviem, prečo v 98´prišli drážkované pneu...malo to pomôcť bezpečnos i/spomalenie rýchlosti/ a pod., no presne špecifikovať to nedokážem...ale ako vidno nebolo to lepšie riešenie, ba práve naopak, monoposty začali byť trochu "nervónejšie"...ma napadlo, že raz Mike Gayscone hovoril, že drážkované pneu navyše vyzerajú veľmi divne na závodnom aute...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Kalendár na sezónu 2009

  • Obrázok GP Australia - Melbourne - 29 March
  • Obrázok GP Malaysia - Sepang - 5 April
  • Obrázok GP China - Shanghai - 19 April
  • Obrázok GP Bahrain - Sakhir - 26 April
  • Obrázok GP Spain - Barcelona - 10 May
  • Obrázok GP Monaco - Monte Carlo - 24 May
  • Obrázok GP Turkey - Istanbul - 7 June
  • Obrázok GP Great Britain - Silverstone - 21 June
  • Obrázok GP Germany - Nurburgring - 12 July
  • Obrázok GP Hungary - Hungaroring - 26 July
  • Obrázok GP Europe - Valencia - 23 August
  • Obrázok GP Belgium - Spa-Francorchamps - 30 August
  • Obrázok GP Italy - Monza - 13 September
  • Obrázok GP Singapore - Singapore - 27 September
  • Obrázok GP Japan - Suzuka - 4 October
  • Obrázok GP Brazil - Interlagos - 18 October
  • Obrázok GP Abu Dhabi - Yas Marina - 1 November
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aj ja som rad ze Nurburgring je tu opat. a aj GP Japan v Suzuke ze bude ma velmi tesi :lol:

 

No a samozrejme - Singapore sa pojde opat v noci :)

 

inak aj Australia a Malaysia sa tento roku pojdu pomerne neskoro - o 17:00 miestneho casu! To je aj naskodu trochu, lebo to vstavanie o 4tej na GP Australie ma proste bavilo :) no a teraz sa zacne az o 8:00 naseho casu! ;)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a este ked uz tu mame aj kalendar, tak neni odveci si aj predstavit novy okruh:

 

...::: YAS MARINA CIRCUIT :::...

 

Location: Yas Island, Abu Dhabi, U.A.E.

Circuit Length: 5,6 km

Turns: 20

 

Date of Abu Dhabi Grand Prix: 1 November 2009

Obrázok

 

Záměr pořádat Grand Prix Abú Dhabí byl poprvé oznámen během sezony 2007 na Festivalu formule 1. Během krátké doby byl vypracován územní plán a začaly první pohovory o vzhledu budoucího okruhu. Hlavním architektem byl jmenován Hermann Tilke, který se rozhodl, že nová závodní trať bude podlehát všem oblíbeným trendům současnosti. Prvním rozhodnutím, které padlo bylo místo položení závodiště, kterým se stal uměle vybudovaný ostrov Yas, trať by se měla stát součástí budovaného prvního zábavního parku Ferrari. Tento zábavní park by měl mít celkovou rozlohu 250 tis. čtverečních metrů, přičemž okruh by měl ležet v jeho samotném středu. Nedlouho po oznámení celého projektu, získala Grand Prix Abú Dhabí bohatého sponzora - leteckou společnost Etihad Airways. Doba kontraktu byla stanovena na tři roky. Mezi hlavní lákadla okruhu patří krom velmi rozmanitého prostředí (moderní město, přístav, poušť) i zajímavý tvar samotného závodiště. Nabízí jak dlouhé rovinky vhodné k předjíždění - zejména díky prudkému brždění na jejich konci -, tak i veliké množství zatáček všech různých druhů, z nichž některé jsou přímou inspirací u svých slavných protějšků (zatáčka Eau Rouge z belgické Spa). Obsahuje jak části velmi rychlé, tak i místa extrémně pomalá. Závodnímu okruhu Yas Island nelze upřít kouzlo, s jakým kombinuje nové originální prvky s těmi starými, osvědčenými. Toto závodiště je jak výzvou pro závodní techniky, neboť se přímo nabízí k ohromnému množství různých nastavení monopostu, tak i pro samotné piloty, jejichž talent otestuje mírou přímo vrchovatou. Už samotný pohled na traťový plán působí úchvatným a strhujícím dojmem. Yas Island je okruh, který se již teď zapsal do historie. Podle prvních propočtů by maximální rychlost měla dosáhnout při zachování současných pravidel 320 km/h, přičemž rychlost průměrná by se měla pohybovat okolo 200 km/h. Monopost by měl celou trať projet v čase cca 1 minuta 39 sekund.

 

Zdroj: wikipedia

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja stále (možno naívne) dúfam, že provizorný kalendár bude mať ešte isté úpravy - myslím tým hlavne zachovanie GP Canady...lenže tu ide predovšetkým obchod - ázijské a arabské krajiny sú z tohto hľadiska atraktívnejšie...

 

aljak

 

Austrália a Malajzia sa pôjde neskôr najmä kvôli nám, EU divákom...jo, malo čaro to skoré vstávanie, lenže práveže kvôli tomu v Melbourne dosť strácali...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera sa rozbehli prvé zimné testy na trati v Barcelone /chýbala Toyota/

 

Testovalo pár adeptov na voľné cokpity, napr.: Sato a Buemi v STR, Di Grassi a Senna v Honde a pod...navyše na testoch sa zúčastnil aj Seb Loeb s RBR a zajazdil celkom zaujímaví čas, zo 17 zúčastnených bol 8. so stratou 1.5 sec na najrýchlejší čas, ktorý zajazdil Sato...v Mclarene sa vystriedali de la Rosa a Paffett, ktorí zajazdili 4. a 6. čas dňa.../samozrejme časy nemajú až tak výpovednú hodnotu/...BMW Sauber pútalo najväčšiu pozornosť, jazdili s hybridným verziou F1.08 modifikovanej na základe nových aero. pravidiel, ostatní testovali taktiež isté komponenty na budúcu sezónu, Mclaren a ďalší včera pracovali aj s KERS...

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72165

 

Pridávam sem obrázok hybridnej F1.08

 

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No teeeeda ... vyzera to strasne. Pripomina mi to zahradnu kosacku a nie monopost F1!!! No dufam ze takto nebudu vyzerat aj ostatne monoposty, lebo esteticky to je poriadne skarede a bude trvat kym si na to vobec zvyknem.

 

 

Inak z tohto pohladu to vyzera este horsie :lol:

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Bože ľudia, teraz nejde o estetickú krásu, ale ide o vylaďovanie nových aero komponentov v súlade s pravidlami od sezóny 2009...bude to iba sila zvyku a navyše sú to zatiaľ len akési hybridy...je predsa jasné, že predné krídlo bude nižšie posadené a zároveň bude aj širšie a zadné krídlo bude ušie a vyššie...+ kopa iných zmien...to už je bolo zrejmé z náčrtov...

 

A navyše dnes sa môže niekomu zdať smiešne ako vyzerali stroje z 50-60-70-80tych rokov a pod...ale mnohé stroje boli už vtedy nádherné(keď už sa bavíme o estetike, ale to je čisto subjektívna záležitosť)...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je pravda ze esteticky a aerodynamicky sa monoposty pravidelne menia, ved to je jasne ze sa vyvyjaju. Ale takato velka zmena je dost nezvyk z roku na rok. Tak ale neostava nam nic ine ako si zvyknut na tie "kosačky" :lol:

 

 

Inak, len tak pre porovnanie... predne kridlo minulorocneho a tohtorocneho Williamsu:

Obrázok

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tu ide o kompletnú zmenu aero. pravidiel, takže preto je tu teraz také zmena....a niektorí panikária a sú zhrození...a jo, mne to žiadnu kosačku nepripomína, podobné predná krídla boli napr.ešte pred 10-timi rokmi...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

podobné predná krídla boli napr.ešte pred 10-timi rokmi...

myslis velkostou alebo dizajnovo? :lol:

 

lebo v 1998 (cize pred 10 rokmi) sa mi tie monoposty javia uplne krasne:

Obrázok Obrázok

 

 

Inak ja nepanikarim, len je to dost zasadna aerodynamicka zmena ... hlavne ten nepomer velkosti predneho a zadneho kridla. Samozrejme treba to brat s rezervou, kedze su to len hybrydy vsetko, no a este k tomu na takom okruhu ako je Circuit de Catalunya, kde je aerodynamika dost dolezita. Takze nemam az take velke obavy.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Áno, myslel som to aj po stráneke designu aj po stránke veľosti...hovorím, ale len o prednom krídle, samozrejme nie je to úplne totožné s krídlami v roku 98, len od oka je tam podobnosť...a na zadné krídla si budeme musieť zvyknúť - budú také vysoké, aké sú na hybridoch, meniť sa bude nastavanie krídiel a prípadné modifikácie...je to akýsi mix/s nadsázkou/ strojov 80 tych a 90 tych rokov...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Súhrn najlepších časov 3-dňových testov v Barcelone (19.-21.11.2008)

  • S.Vettel (Red Bull) - 1:19.295 
  • S.Bourdais (Toro Rosso) - 1:19.839 
  • T.Sato (Toro Rosso) - 1:20.017 
  • S.Buemi (Toro Rosso) - 1:20.154 
  • G.Paffett (McLaren) - 1:21.140 
  • A.Wurz (Honda) - 1:21.198 
  • J.Button (Honda) - 1:21.387 
  • P.de la Rosa (McLaren) - 1:21.417 
  • R.Kubica (BMW) - 1:21.521 
  • N.Rosberg (Williams) - 1:21.525 
  • C.Klien (BMW) - 1:21.534 
  • N.Heidfeld (BMW) - 1:21.592 
  • B.Senna (Honda) - 1:21.676 
  • L.Badoer (Ferrari) - 1:22.038 
  • A.Sutil (Force India) - 1:22.073 
  • N.Piquet (Renault) - 1:22.148 
  • L.di Grassi (Honda) - 1:22.283 
  • N.Hulkenberg (Williams) - 1:22.410 
  • S.Loeb (Red Bull) - 1:22.503 
  • M.Gene (Ferrari) - 1:22.772 
  • G.Fisichella (Force India) - 1:23.086 
  • G.van der Garde (Renault) - 1:23.250 
  • V.Liuzzi (Force India) - 1:23.794
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A este jedna novinka ... Mozno sa bude menit opat kvalifikacny format!

 

Na základe nového návrhu by mali do kvalifikácie nastúpiť všetci piloti naraz a to s rovnakým množstvom paliva. Najpomalší piloti by boli postupne eliminovaní po každom kole. Z kola na kolo by tak ostávalo na trati menej jazdcov. Po 14 kolách by ostalo 6 pretekárov, ktorí by bojovali o pole position. Mohli by si pritom obuť nové pneumatiky, no naďalej by museli mať rovnaké množstvo paliva. Tento návrh zároveň počíta s tým, že víťaz kvalifikácie by získal extra bod a peňažnú prémiu.

 

Co vy nato? Pozdava sa vam to, alebo to povazujete za blbost?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Už včera som to čítal na autosporte a úprimne základná koncepcia nie je zlá - otázkou ale je, či pri snahe o rýchle kolá nebude skôr prekážkou, že všetci vyjdú na naraz na trať...alebo či ich budú púšťať po niekoľkých sekundách/aby sa neblokovali navzájom/...ďalej je tu riziko, že jazdec x chybuje a ovplyvní ďalším rýchle kolá/ale takéto riziko je vždy, i keď tu by to bolo to riziko o čosi väčšie/...inak súhlasím s extra bodom a finančnou odmenou...bez pochýb...

 

Každopádne uvidíme, treba ešte čakať  :lol:

 

No a je tu ešte jedna správa - Mark Webber má fraktúru kolena, potom čo na cyklistických pretekoch Mark Webber Pure Tasmania Challenge kolidoval s autom...má ešte isté odreniny, ale jediným vážnejším zranením bola tá spomíná fraktúra...už je aj po operácii, takže teraz bude istý čas rehabilitovať...verím, že čoskoro sa zotaví a stihne včas "nastúpiť" ešte do zimnej testovačky...

 

http://www.autosport.com/news/report.php/id/72213

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No ja si ten navrhovany kvalifikacny format tiez celkom neviem predstavit, ale celkom sa mi to aj pozdava. No najviac zo vsetkeho sa mi pozdava ten bonusovy bod pre vitaza kvalifikacie. A navyse sa mi pozdava aj to ze poradie by nebolo ovplyvnene tym kto ma aku taktiku, ale proste vsetci by jazdili s rovnako tazkymi monopostami - to by bolo dost fer a dockali by sme sa zaujimavych bojov vzdy. Takze podla mna to nieje az tak zly napad. Myslienka je to veru dost dobra.

 

A cital som aj o Markovi :lol: Chudak, na vlastnej charitatvinej akcii takto dopadnut - no to je poriadna smola. Navyse Mark vzdy patril medzi tych mojich oblubenejsich jazdcov, tak o to mi je to viacej luto. Ale do GP Australie by mal byt uplne v poriadku, ale je velka skoda ze jeho priprava na novu sezonu bude znacne oslabena. Zelam Markovi pri liecbe vela stastia!

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

A navyse sa mi pozdava aj to ze poradie by nebolo ovplyvnene tym kto ma aku taktiku, ale proste vsetci by jazdili s rovnako tazkymi monopostami - to by bolo dost fer a dockali by sme sa zaujimavych bojov vzdy

Presne, nezáležalo by konečne na množstve paliva - ono ani súčasný fromát nie je zlý a považujem ho za solídny, až na poslednú časť - síce sa tam bojuje o čo najlepšie umiestnenie, ale práve vďaka tomu, že v podstate už tankujú na prvý stint na závod, takto trochu uberá na "reálnosti"

 

No jo a Mark - chválabohu, že žiadne vážnejšie zranenia nemal...spočitaku bolo správy pesimistickejšie, našťastie sa nepotvrdili, i tak ale fraktúra kolena si vyžiada dlhý čas rehabilitácie...a isto to ovplyvní jeho výkonnosť minimálne v prvej štvrtine sezóny...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Návštevník
Táto téma je teraz zamknutá pre ďalšie odpovede.
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov