Skočiť na obsah

Slovensko je prekrásne...


Jozef50205

Odporúčané príspevky

Ten hreben by som podla map nevedel ani ja identifikovat - vyzera to blizko - ale bude to nieco pri Pohorelskej masi.

 

Javorina - ja to volam prechod (sedlo) medzi Hutou a Cervenou Skalou , ci medzi MP a Stolickymi vrchmi.

 

Vcera som dost sledoval MP - v Javornikovej som nebol - ak nasporim na pokutu a chalan bude mat o 3-4 roky viac to mozno skusim.

 

http://www.mtbiker.sk/cyklotrasy/hladaj.html?place=&difficulty=&dist_from=&dist_to=&bike_type=&mark_type=

 

Mapa vcelku dobra,ale tie cyklotrasy na MP je nejaky otras. Pritom tam mas plno lesny ciest. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

aha, takze "Javorina" = sedlo Javorinka
davno som tadial nesiel, ale byvala to pohodlna cesta, az na Velku luku prakticky rovinka. Dalej na N.Klakovu cez Ladovu Studnu to uz je do kopecka. Ale pekna cesta je aj cez Maretkinu na Voháň. Keby na Voháni aktuálne pásli kone, tak sú to jedny z najidylickejsich pohladov na Murani.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Aspon po Velku Luku a je mozne aj dalej - aj ked neviem kam dalej ta cesta ide .. je cisty novy asfalt - chalan sa tam korculuje - minuly tyzden sme tam boli dvakrat. Teda na bicykli domov to je do 40 km, 20 km minimalne v kuse dolekopcom -ostatok viac menej rovina - teda je to maximalne na tri hodiny.

 

Vraj pokuty v tej Javornikovej doline su cca 10 euro - rozpraval mi to chalan co tam niekolko krat bol - ale ze nic moc a vraj na konci su skaly co sa nedaju prejst - ak sa realne nedaju prejst - tak to pre mna ani nema vyznam tam chodit. Mozno sa tam niekedy vyberiem.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ano, z konca Javornikovej sa treba vratit nazad po tej istej trase; bol tam kedysi taky chodnik, ktorym sa dalo vyjst hore na zaverecnu skalu s vodopadom, ale bolo to len za sucha pre otrle povahy, najlepsie aj s istenim
kto vie, ako to tam vyzera dnes

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

6h3rix.jpg

 

Tak sme sa vybrali.

 

Cochvila nas zastihol dazd. Aj som zavolal zene nech sa ponas vrati. 

 

21lsl7p.jpg

 

Ale potom sme sli dalej,ale uz len na Velku Luku a dole do Murana. Zena ostala tam. Tak som uz nic dalsie nevymyslal,ani vylet na Poludnicu. Niekedy nabuduce.

 

16gaps8.jpg

 

Nebolo dobre pocasie(aj celkom chladno)  - ako sme dosli hned zacalo prsat. Chalan isiel dole kopcom pomalsie ako po rovine - ze pomaly ale bezpecne,len v polke kopca plakal,ze uz nevladze brzdit. Drzal som ho za pleco a brzdil za neho.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

A co? Nic? Ja mam pre vas dalsiu hadanku.

2edwi93.jpg

 

Tato rieka po par kilometroch konci. Teda nevidite jej zaciatok niekde v horach.

 

Ona tečie tam niekde dole.

 

25rjmew.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

uz som tu...

ale neviem, na predchadzajucej fotke su v pozadi Vysoke Tatry, to je jasne, ale taky pohlad mozes mat odniekial +/- 10 km od Boce

 

a ta riecka... to moze byt kdekolvek

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Smer od Boce si trafil velmi dobre. Len podla mna odtial by si mal podsebou,pred sebou ovela viac kopcov. Je to zvrchnej nadrze na Ciernom Vahu. Isiel som tam na aute, ako som sa vracal v sobotu z Jaskyne Slobody. Turisticka cesta tam nevedie - videl som kopu mladzch ako tam sli peso a mali dost po asfaltke. Cca7-8 km. Tu treba zobrat bud bicykel, ci auto.

 

A ta riecka - je Muranka - je to z prielomu Muráňa. A neviem ci takych prielomov je na Slovensku vela. Tu si rieka musela najst cestu cez 100 m prevysenia.

 

To som navstivil v nedelu ako som sa vracal z kupaliska v Tornali. Z Bretky do Meliaty je to cca dobra hodina , ale stoji to za zastavenie sa v Bretke a urobit si na hodinu - hodinu a pol pekny vylet, nemusi sa ist az do Meliaty - staci na zaciatok prielomu.

 

Celkom zaujimave citanie o riekach. Tie casto boli skor ako pohoria.

http://www.mineraly.sk/files/lok/401-500/492_slovgeo_bazeny_8.htm

 

Som si nieco nove precital o com som ani netusil.

 

http://www.majgemer.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=2938:dobsina-pve-sestdesiat&catid=40:dobsina

 

Mozno som o nazve pocul,ale netusil som,ze to takto funguje. Ze tunelom  privadzaju vodu z hnilickej doliny do dobsinskej.

Na spodku clanku je mapka.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tak, tak - tie Boce som dal ako stred pomyslenej 10 km kruznice, odkial to mohlo byt fotene (mnozstvo kopcov zalezi od vysky odkial a zoomu akym by to bolo fotene...)

a na PVE Cierny Vah som aj myslel, ale nedal som preto, lebo som netusil, ze si sa tam dostal autom :D
 

prikladam panoramaticku fotku hornej nadrze, ked bola vypustena kvoli cisteniu a rekonstrukcii (je to starsieho data, takze kvalita zodpoveda scanu z papierovych fotiek)

post-2373-0-63670100-1436270888.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Toto by tazke nemalo byt. Podobne ako vystup.

Vystupil som z auta.

 

Je odtial pekny vyhlad dookola - skoda ze nie aj dole na dolnu priehradu  - tam zavadza to technicke zariadenie co je oplotene. Inak len trochu zavadzaju stromi co vidno na dadyho fotke.

Pohlad na Kralovu holu.

 

o9egc6.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Teraz pocuvam co tu na fore niekto dal co prave pocuva.

 

Preco chodim na tie vylety. ked som mal deti 2 a 4 rocne - cez vikend som lezal na posteli -mal nootebook asi tento - lebo iny som nemal - plno casu prehral sa na stavkovani - co aj spravite 2 aj 4 rocnymi deckami - ale prestalo ma to bavit. Ze to takto niejde.  Od vtedy chodim na vylety. Aj deti su vacsie a da sa im viac venovat - ja ich viem nieco naucit. 

 

Slovensko ze je prekrasne? CO ktomu ? je - je aj inde krasny svet - ale ja mam stastie - ze ozaj do dvoch hodin sa viem sa dostat do 80 percent Slovenska - ale kym som nechodil - to Slovensko je tak rozlisne - ale to aj na 20 km(v ramci okresu) ,ze to je az neskutocne. Niekde mokrad, niekde sucho - stromy z kopca na kopec uplne ine - krajina. Kvety. Podnebie. pritom to mas do dvoch hodin - niekedy mozes zabludit aj mimo hranice.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ipeľ je na dolnom toku vacsi. A ihlicnany su v kazdom lese, kludne niekde okolo Burdy. Poprad je maly, to aj ten Ipeľ je vacsia rieka. Takze ten to nebude.

 

Z tej fotky sa to urcit neda, nie je sa tam absolutne coho chytit. Takze mozeme iba strielat od boku, moze to byt cokolvek.

Dunajec bol druhy tip.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

je to Poprad, pri obci Medzibrodie, takze asi 4-5 km predtym ako v Mníšku opusti Slovesnko

spravne indicie boli hranicna rieka, pohlad na sever, relativne vysoke kopce s ihlicnanmi

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pohlad na sever a sklon rieky. Teda asi kam tecie. Ktorym smerom. Ano rieka sa moze tocit a tiect hocijakym smerom.

 

Ihlicnany su na severe alebo vo velkych vyskach. Nemyslim borovice na pieskoch okolo Moravy.

 

http://www.forestportal.sk/sitepages/lesne_hospodarstvo/ochrana_prirody/smreciny/zastupenie_smreka/zastupenie_smreka.aspx

 

Ipel sa moze s ihlicnanmi tak stretnut po priehradu Malinec a tam je maly. Hlavne kde je Ipel rovnako velky dajme tomu pri Muly by bola ta rieka podobne velka - podobne aj kopceky - ale tam smreky nebudu,ale hlavne ta rieka tam je uz nizinna - skor bahno - poda na brehoch nieco ako ta Muranka.

 

Na severe a hranicne rieky su v podstate Poprad a Dunajec. Nepoznam cely tok Dunajca ako to tam vyzera ale co si pamatam fotky okolo neho su tam Tri koruny ci ako sa to tam vola, a je to kratky usek, tak to sa dalo odhadnut, ze to bude ten poprad - mne tie kopce prisli relativne male, skor mi pripominali Oravu.

 

Smreky pri potoku, rieke, ceste v doline som ja videl len na Orave, ci Liptove - proste na severe .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja som  Burde nikdy nepocul - ale moze to byt zaujimave pohorie  -stoji tam a nielen kvoli nemu ist na vylet. Bol si tam niekedy? Videl si v tom pohori smrek? Myslis vazne , ze ten ipel pri burde a ta fotka co dal dady

 

https://www.google.sk/maps/@47.855509,18.815803,3a,75y,257.5h,80.86t/data=!3m7!1e1!3m5!1swkbac2BDHGuiyV8Hgn8uhw!2e0!6s%2F%2Fgeo0.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3Dwkbac2BDHGuiyV8Hgn8uhw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D100%26h%3D80%26yaw%3D65.442619%26pitch%3D0!7i13312!8i6656

 

by mohlo byt to iste?

 

dotnch.jpg

 

Na fotke su ciastocne tri ihlicnany u suseda - predchadzajuci sused tam zasadil smrek, borovicu a smrekovec. Oproti je cez 1000 metrov vysoka Krizna polana - je to ihlicnaty les? Ci su tam smreky? Ano na 10- 20 percent su tam aj ihlicnany.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ved ihlicnany najdes v kazdom lese. Kvoli drevu sa vysadzali vsade. Nejake zoskupenie takych stromov. A teda taky zaber sa da vykonstruovat v podstate kdekolvek ked najdes take miesto a zvolis spravny uhol. A sikovne to naaranzujes odfotis. Plus napisal ze bol pri pohranicnej rieke, ale nebolo tam uvedene ze to aj fotil priamo na hranici. Kludne to mohol byt (ak to prezeniem) napr. aj Dunaj foteny niekde v Rakusku ci Nemecku.

Prave preto to mohlo byt teoreticky kdekolvek.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov