Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

tuším to boli urbárske a mestské pozemky, svojho času za socizmu mesto vyčlenilo niekoľko parciel na záhradkárske osady, to nie je štátna pokladnica. dnes má väčšina záhradkárov svoje parcely odkúpené, u nás sú tie záhrady menšie, v celej rozsiahlej osade majú všetky 3 áre.

 

a mlyn načali už za socizmu, ano. dodnes tam mohol stáť, nič na jeho mieste nie je. nie sú vyjasnené vlastníctva pozemkov, a skutočne je to v strede mesta. zničené bývalé záhradky a z mlyna zostala jedna stena, na ktorej sú dodnes prastaré elektrické vedenia a izolátory a kdečo. funkčné.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Moze byt my sme chatu a zahradu nikdy nemali. Mozno to ich povodne pozemky neboli(myslim, ze ich mali odkupene, za socializmu, ze to boli podobne spolky ako v Polsku).

Aj tie tri are moze byt tu su tie A a D uzemia. Ale boli a su tie dalsie pismena, kde tie pozemky boli ich aj su, tie ani neodkupovali,lebo ich boli. Boli ich viem aspon jednej zahrade. To B si kupovali asi a tam su rozlohy zahrad, ci pozemkov cca 2000 vsetky.

 

Inak som sa pokusil spocitat trosku v acku chaty a zacal som tam ,kde mal krstny chatu a kde som to poznal. Prisiel som po koniec udaolia a vedel som ze je tam este nieco lebo som siel na bicykli okolo. A to druhe udolie je este vacsie. Proste v acku je aspon 100 zahrad a chat. Celkovo odhadujem v Revucej minimalne 300 (v D je ich isto viac). A viac ako 1200 bytov isto nieje. Teda minimalne kazdy 4 byt mal(ma) chatu.

 

U nas vsade po okoli mesta mas chaty,ale co som si vsimol lebo so sa nevsimnut neda ak ides z Hranovnice do Popradu tam tych chatiek na kopci je plno. Nieco podobne a zaberaju mozno mensie uzemie je cca 10 km severne na tom kopci je ciganska osada.

Inak aj my mame(osadu) ale na kopci maju tri 3,4 poschodove bytovky dve panelaky. presne v takom udoli ako su tie chatky, tam chatky niesu, je to v oblasti medzi A a B.

 

V inych mestach neviem kde su ako to je,ale mozno nie tak "luxusne" ako u nas ale podobne. My mame luxusne mesto aspon 20 rokov bolo. Okrem mesta si ludia vybudovali aj tie zahrady. Boli mladi a mali nato prostriedky. Co bude o 10 rokov?

 

http://maps.google.sk/maps?saddr=49.005961,+20.238404&daddr=49.003083,20.300932&hl=sk&ll=49.001337,20.269518&spn=0.029168,0.079823&sll=49.002717,20.299097&sspn=0.003646,0.009978&geocode=FYnF6wIdRNA0AQ%3BFUu66wIdhMQ1AQ&t=h&mra=ls&z=14

 

Cas je svina, tu osadu som ani nevedel najst. Tiez som tam nesiel v cera,ale pre nejakymi aspo 5 rokmi a bola isto vacsia. A v km je to vzdusnou ciarou ani nie 5 km.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

to nie je štátna pokladnica. dnes má väčšina záhradkárov svoje parcely odkúpené, u nás sú tie záhrady menšie, v celej rozsiahlej osade majú všetky 3 áre

Keď máte vlastnícke právo, tak nikto vám nie zbavi parcely :)

a mlyn načali už za socizmu, ano. dodnes tam mohol stáť, nič na jeho mieste nie je. nie sú vyjasnené vlastníctva pozemkov, a skutočne je to v strede mesta. zničené bývalé záhradky a z mlyna zostala jedna stena, na ktorej sú dodnes prastaré elektrické vedenia a izolátory a kdečo. funkčné.

U nás vodných mlynov (na rieke) prestavajú* na vodne elektrárne

*) Nie som si istý, či to je správne skloňovane? :)

prestavba > prestavajú ?

Teda minimalne kazdy 4. byt mal(ma) chatu.

s nami tak bude asi 40 až 50% rekreačné chaty,

nie počítajuc drevené šopky na nástroje. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, tak dnes som hladal ako to je s tymi zahradami a osadami na Slovensku. Chcel som to porovnat s Polskom a je to poctom ci rozhlohou asi rovnake(samozrejme k pomeru obyvatelstva).

 

Slovenský zväz záhradkárov, ktorý vznikol v roku 1957, má dnes 120-tisíc členov a patrí medzi najväčšie združenia na Slovensku. V záhradkárskych osadách – je ich 987 – obhospodaruje pôdu okolo 100-tisíc ľudí. Zvyšných 20-tisíc si založilo záhrady mimo osady na samostatných pozemkoch. Záhradkárske osady zaberajú z poľnohospodárskej pôdy 0,22 %, čo je 5700 hektárov. Celková plocha záhrad na Slovensku je 78-tisíc hektárov. Osada má vlastnú samosprávu, ktorá sa stará o chod a údržbu. Niektoré osady sú veľmi malé, s počtom desať ľudí. Najväčšia záhradkárska osada na Slovensku je v Krasňanoch, kde má na niekoľkohektárovom pozemku záhradky asi 1800 ľudí. Medzi záhradkármi nájdeme ľudí všetkých vekových skupín. V niektorých mestách stále fungujú kluby mladých záhradkárov. Priemerný vek slovenského záhradkára je 66 rokov.

http://www.sme.sk/c/59189/priemerny-vek-zahradkara-je-66-rokov.html

 

V Bratislave som zil(studoval) 5 rokov a som rozmyslal kde maju oni zahradky. vsade som nebol,ale nevedel si spomenut,kde som nejake videl. Pamatal som si len tie co boli na konci raci, kde bol masokombinat Kabat. Teraz pozeram , ze sa to tam trosku zmenilo. Funguje Kabat este?

o tych Krasnanoch som ani nevedel.

 

http://ekonomika.sme.sk/c/5776104/zahradkarov-caka-trhova-realita.html

 

Skoro 30-tisíc záhradkárov bude už od prvého apríla musieť platiť trhové nájomné majiteľom pozemkov, na ktorých stoja záhrady. Ide o pôdu pod záhradkovými osadami, ktoré začali vznikať v 60. rokoch.

 

takze asi 30 tisic zahradiek este nieje vysporiadanych.

Mam otvorenu odpoved Becika na interpelaciu poslankyne z 2009. v nej sa pise, ze mame 1600 zahra.osad a snad sa to bude dat otvorit,koho to zaujima.

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:_ynu8jotcdcJ:www.nrsr.sk/web/dynamic/Download.aspx?DocID%3D332950+po%C4%8Det+z%C3%A1hradkov%C3%BDch+os%C3%A1d+na+slovensku&hl=en&gl=sk&pid=bl&srcid=ADGEESjRoHHFcp7RMtxhzYgEBS-adeMHUg6abtjlXiTnNHaX5cW7xZp1Z8ioJnjY5X0oJdcymQfCaetQfshfFVawMXzsb2yNKAUzz_oKvy12oHayOqiRFUT3r1KDv7Ax9Rj4UeMxaykz&sig=AHIEtbTjGtxwlL5bKuY19MN3OPWIIQvp1g

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

No a je to tu zas, už si myslím, že mi niečo žerie korene na paprike (stredný rad), nestretol sa s tým niekto?

a niečo čo ma prekvapilo, väčšinou mi fazula nestihla dozrieť a dnes som už odtrhával bôbovicu.

post-2333-0-91859700-1342638529_thumb.jpg

post-2333-0-41765900-1342638544_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento rok všetko dozrieva a rastie divne.

tá paprika vyzerá, akoby pod ňou niečo bolo, áno, niečo jej žerie korienky ... zvláštne, že len jeden rad. toto mi robili jeden rok kvety, ale to mi predali zem, v ktorej boli zárodky ohromných dažďoviek ... nie je tam krtko ? skôr by som tipla na dažďovky či také niečo ... ale divné, že len jeden rad.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

ono po čase sú také korene všetky ( ak je niečo pod zemou, tak asi má rado len čerstvé korene). Pôvodne som si myslel, že to ide len na sladkú kápiu, tento rok som je nenasadil a tá sviňa mi škodí ďalej.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento rok všetko dozrieva a rastie divne.

 

ano.. :( moje papriky su krasne, zdrave, velke listy, vsetko ako podla predpisu, ale kvet ani jeden... asi zacnu kvitnut na jesen, ci kieho... ale to bude taka odroda, semiacko zo stavnatej duzinatej cervenej papriky, kupenej v januari v obchode...

moje paradajky zo semiacok maju hadam aj pol metra, su nadherne, ale kvet nikde... a mali rodit cely jul a august.. hm -_-

 

alarm, nevychadzam z udivu aku mas zahradu a urodu... ty tam mas nejaku geopatogennu zonu, ked tam vsetko puci, kvitne, rastie, dozrieva... take krasne plody.... neprenajmes mi kusok zahrady na buduci rok? :)

 

toho roku sme posadili aj rastliny zo semiacok z uk, napriklad fialovu mrkvu, mini patizony a cukinky ako pre babiky, citronovu travu a bôb.. ten bôb je uzasny, velike struky ma, vnutri su cervene fazulky, musia sa osupat z tej cervenej supky a vnutri prekrasne pistaciovozelene bôby, sladke ako mlady hrasok... dufam, ze sa mu zadari a na buduci rok toho bude viac.. mnam..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

http://www.pluska.sk...k-obycajny.html

 

Nemyslim, ze je to povodca alarmoveho problemu, lebo tie rastliny su velke. Nam ich zere hlavne kym su mladsie papriky,priesady.

 

ma aj iny druh pody ako my. Povedal by som , ze byva niekde na nizine. trebars ako v Nitre. Poznate tu havad?

 

Urodu ma tohto roku otec peknu hlavne papriky, vcera doniesol za igelitku paprik, tak zena isla kupit paradajky a robila leco. Lebo paradajok ma spustu a velmi peknych , len vsetky su este zelene.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V sobotu pôjdem do záhrady a vytrhnem opatrne jeden vädnúci koreň. a potom budem skúmať.Ak najdem niejakú dierku (napr. hryzec), beriem zo sebou aj patróny s odpalovaním 12V-to bude rachot)..... záhrada je v Blave, zem nie je hnojená asi 20 rokov, a samotná kvalita zeme je mizerná. Ak naprší ,tak za pár dní je vrch zabetónovaný....

To, že sa občas niečo urodí skorej ako iným (napr.fazula) je spôsebené jedným pestovatelom menom Alarm, ktorý napr. vysadil fazulu na balkóne a tým získal náskok asi 3 týždne, lebo minulý rok som všetku fazulu neotrhal, lebo nedozrela.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hm, tak dnes som hladal ako to je s tymi zahradami a osadami na Slovensku. Chcel som to porovnat s Polskom a je to poctom ci rozhlohou asi rovnake(samozrejme k pomeru obyvatelstva).

Som sa pokúsil zmeniť úmerne podľa množstva populácie.

Vzal som množstvo obyvateľstva Slovenska = 5455 k. Poľský = 38500 k Čo je faktor = 0,1417

Takže to vyzerá takhle:

množstvo rodinné záhradkárske osady v PL = 5000 * 0,1417 = 708 osad; realisticky na Slovensku =1600 osad (viac ako v Poľsku)

povrch záhradkárske osady v PL = 44000 ha * 0,1417 = 6234 ha; realisticky na Slovensku = 5700 ha (a preto menej ako v Poľsku)

množstvo parcely v PL = 966 tys. * 0,1417 = 136 882 parcely; realisticky na Slovensku = (nedostatok údajov)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ci je viac ci menej osad je nepodstatne. Mne slo o to ,ze tie zahradky su priblizne rovnako velke 400 m.

 

množstvo parcely v PL = 966 tys. * 0,1417 = 136 882 parcely; realisticky na Slovensku = (nedostatok údajov)

Udaj mas tu

V záhradkárskych osadách – je ich 987 – obhospodaruje pôdu okolo 100-tisíc ľudí. Zvyšných 20-tisíc si založilo záhrady mimo osady na samostatných pozemkoch.

Ci je to 136 tisic ci 100 tisic, je nepodstatny rozdiel. Moze to byt tym, kolko u vas ludi zije v mestach(tento udaj sa mi nepodarilo najst u nas je to v podstate 50:50). lebo na vidieku tie zahradky nemaju vyznam. A potom v tych mestach kolko ludi zije v panelakoch - bytovkach, nemajuci zahradku. A vy mate vacsie mesta,teda je predpoklad, ze aj viac zahradiek. Priklad v takych Katoviciach a okoli je podla mna velky predpoklad ze tych zahradiek bude vela.

 

priklad v tomto udaji.

Celková plocha záhrad na Slovensku je 78-tisíc hektárov. Nie su len tie male zahradky 100 000 (5700 ha), ani tych zvysnych 20 000(tie uz maju rozlohu cca 2 000 m2, ale aj zahrad pri domoch.

 

V podstate mi vyslo, ze kultura zahradnicenia je rovnaka - ci v minulosti bola rovnaka. teda ludia rovnako ziju aj u vas aj u nas.

 

Inak odkial si?, z akej oblasti ci mesta?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Udaj mas tu

V záhradkárskych osadách – je ich 987 – obhospodaruje pôdu okolo 100-tisíc ľudí. Zvyšných 20-tisíc si založilo záhrady mimo osady na samostatných pozemkoch.

Ci je to 136 tisic ci 100 tisic, je nepodstatny rozdiel. ...

V podstate mi vyslo, ze kultura zahradnicenia je rovnaka - ci v minulosti bola rovnaka. teda ludia rovnako ziju aj u vas aj u nas.

Prepočital som si teraz tieto údaje na 1 milión obyvateľov.

Žiaľ, tento editor nevytvára normálne tabuliek.

Preto som musel vytvoriť obrazok.

post-2248-0-18740400-1342783156_thumb.jpg

 

Inak odkial si?, z akej oblasti ci mesta?

 

Já jsem s Wielkopolski, okolie Ostrów Wlkp.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vykopal som koreň. Nenašiel som ani zlato, ani červíky, ani larvy ani žiadne diery po nekom koreňohryzcovi. neviem, čo s tým, je to už 4-tý rok, čo sa mi to deje.

post-2333-0-63794500-1342955677_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

V sobotu pôjdem do záhrady a vytrhnem opatrne jeden vädnúci koreň. a potom budem skúmať ...

 

Ako poziram na pohľad tejto centrálnej vláde papriky, tak uvažovam sa,

ak to nebola spôsobená záplavami, ako výsledok nie rovnomerneho

polievania ktorá spôsobila záplavami systému korenioveho a jeho obmrtvanim.

Akým spôsobom je polievana - ručnie ?

Viac sem:

http://piorin.gov.pl/akt/ippapryka.pdf škodcovia = szkodniki str. 20-26

http://www.uprawyeko...zkodnikami.html

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Rajčiny mne už dozrievajú a dnes som objavil diery v zemi.Kúpil som pascu na hraboše, ale ako som sa dočítal, sú to beštie, môžu mať za sezónu tak 2000 mláďat....

nasadil som nové uhorky a jeden koreň bol vytlačený von. Zasadil som ho znovu a znovu bol von.Pri polievaní som zistil, že voda sa niekam stráca, tak som začal snoriť a objavil som chodbu v zemi....Asi už majú celú sieť chodieb, lebo aj pri polievaní papriky a rajčín nie som schopný dosiahnuť aby voda ostala vo flaši. No, uvidíme....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vykopal som koreň. Nenašiel som ani zlato, ani červíky, ani larvy ani žiadne diery po nekom koreňohryzcovi. neviem, čo s tým, je to už 4-tý rok, čo sa mi to deje.

 

Jednoznačne (ne)kvalita pôdy. Pôda nie je vhodná na sadenie plodín.
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Jednoznačne (ne)kvalita pôdy. Pôda nie je vhodná na sadenie plodín.

 

sadí sa tam 50 rokov, V minulosti tony reďkovky...švagor má vedľa sklenník,... rajčiny, uhorky, fazula, jahody......prihnojujem kravským granulovaným...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Deň zúčtovania:

pomôcky: starý vysavač, teplovzdušná pištol, acylpyrín, celuloidové staré pravítko....

Z prerušenej chodby som vytiahol pascu, do ktorej sa nič nechytilo...vložil tak 5 cm hlboko acylpyrín, zapol teplovdušku a vrazil do otvoru a zapchal dieru.

Kto neoňuchal , ten neuverí...(tí, čo letujú to poznajú).

Potom som spracoval aj druhú dieru.

Následne som išiel k rajčinám (polievam do flaší a vopchal raťafák do najvzdialenejšej flaše, z ktorej mizne voda. Smrad som cítil, takže už som vedel, že teplozduška to pretiahla asi 10m. Potom som zobral vysavač, vybral filter, prepol hadicu na tlačenie vzduchu, vopchal do flaše, obalil igelitom a zapol vysavač. Zapálil som pravítko, udusil oheň a priložil k saniu vysavača. Asi po 4-roch pokusoch sam usúdil, že ak sa tie potvori zabarikádovali po pripojení pištole, asi nerátali s tým, že pôjdem aj z druhej strany ;) .

A nakoniec som vložol do tej flaše hadicu a nechal pustené čerpadlo asi 25minút.

Snáď si už so mnou nezačnú a vysťahujú sa.......

...a ešte foto úrody....

post-2333-0-66713300-1344362516_thumb.jpg

post-2333-0-22954400-1344362536_thumb.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tento rok bol naprd ... najprv suchá, potom týždne dažďa, potom zase sucho ... môžem sa na to ...

 

som sa rozhodol že budúci rok sa na to vybodnem a budem mať pokoj ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

:o

alarm ...

práve som stratila glanc ... tento recept počujem prvýkrát, je pravda, že všetko je raz prvýkrát :)

 

ale klobúk dolu pred úrodou :klobuk:

 

 

lopatka,

minulý rok z balkóna cca tri kilá koktejliek, tento rok zelených mraky, červených pred tromi dňami 3, dnes 5 kúskov, malinkých ....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov