Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

blahoželám - a špargľu aspoň dokladuj ! fotodokumentáciu a tak :)

 

 

tento rok si zatiaľ nechávam pokusne minuloročné korene muškátov, suseda mi ich prezimovala ... dostali trochu novej zeme a najnovšie hnojivo, ale akosi sa mi nepáčia ... počkám ešte chvíľu, toto je recept jednej známej, ja som ich každý rok obnovovala, aj keď sa mi podarilo ich prezimovať. no uvidím.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moj otec bol velky pestovatel, kazdy rok sme mali balkon plny muskatov, cez zimu sme ich mali v chodbe panelaku, len z casu na cas sadil nove, bud ak nejaky starsi vyhynul alebo ak si odniekal doniesol novy, aky sme este nemali..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja už mám zasadené od soboty zeler, asi 3 centimetrové uhorky a prvý raz som vypestoval planty fazule-velkej bôbovice, lebo minulý rok, kým stihla narásť, tak mi je slimáky -bezdomovbi obžrali, ledva prežila za pomoci soli...mali tak od 1-10cm.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Muškáty:

ano, kedysi som mala možnosť ich prezimovať, a zo starých koreňov som vypestovala zakaždým nové výhonky, z ktorých som narobila nové rastlinky ... zvyčajne sa im báječne darilo, plný balkón parádnych červených muškátov, vtedy to proste boli červené ...

až kým som raz kúpila novú zem, o ktorej mi tvrdili / v starom osvedčenom a vyhlásenom záhradníctve, kam chodí nakupovať minimum polka bratislavy - a chodím aj ja, stále / - mno, tvrdili mi, že zem je klasicky ošetrená voči zárodkom a škodcom a hávedi ...

a nebola.

muškáty sa pozbierali, začali kvitnúť, proste začali vyzerať k svetu, keď behom pár dní odchádzali, vädli, schli, a vyťahovala som zo zeme čierne stonky ... a vtedy som na to prišla ... kochlíky boli plné dlhých tučných dažďoviek, na jeden kochlík cca 10 - 12, úplne požrali všetky korene ...

vtedy som bola veľmi najedovaná, nechodievam nadávať do obchodu, ale išla som ... ešte zo mňa urobili blbca, že som si mala pre istotu doma prepiecť celé 25 kilové vrece zeminy ...

odvtedy mám oveľa menej muškátov, celý kvetinový park som obnovila, začala som občas experimentovať aj s inými kvetinami, ale najradšej sa vraciam k muškátom

v tom záhradníctve nakupujem stále, lebo je dobré, a zeminu kupujem uistená, že je ok, každý rok - odvtedy sa to nezopakovalo, tomu je kopa rokov ... dúfam, že to tak aj vydrží.

 

len teraz ma nahovorili, aby som nechala staré korene, toto robím takto vlastne prvý krát, že neobnovujem celé rastliny. tak som zvedavá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

moje papriky uz maju tri poschodia listov, su krasne, dari sa im vyborne.. prvu varku salatov som uz pojedla a aj pazitka je uz celkom hruba.. pred tyzdnom som len tak vysypala semiacka paradajok, neskoro, ale predsa, zatial nic, asi z toho nic nebude.. vysiala som aj semiacka chili a uz vytrcaju zo zeme.. pokusne som dala do kvetinaca dve velke cierne semena pinie, sklamana, ze nic z nich nebude som sa trochu prstom rypala v zemi a jedna vzide, uz je ohnuta stonka vonku.. :) je super teplo, slnko, vonaju orgovany..

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tie moje muškáty akosi ... tento rok bola priveľká zima aj na chodbe, aj keď vo výšinách, ani tie susedine nie sú také vydarené ako zvyčajne, dosť vymrzli ...

minimálne jeden kochlík asi bude treba vymeniť, tie ostatné vyzerajú byť ako tak. ...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

takže, po mierne predĺženom víkende mám: konečne zasadené zemiaky (aj krumple), zasiatu mrkvu, petržlen, reďkovku, kaleráb, fazuľu aj hrach, všetko to postriekané prípravkom proti burine, zmontovaný fóliovník (ešte musím kúpiť priesady papriky), .

 

a začínam uvažovať že si na budúci rok postavím skleník na dvore, nechce sa mi stále skladať a rozoberať ten blbý fóliák.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

a už sú aj sadeničky rajčín na balkóne ... tento rok len dve ... uvidíme, či bude taký rajčinkový zázrak, ako minulý rok :innocent:

muškátom sa nedarí, fučí tam stále ... hm hm.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

záhradkári fórumácki, neviete niekto v akom pomere sa zarába zeazin do vody (aké množstvo prípravku na 10 litrov vody), nikde to neviem vygúgliť a z mojich známych si to nikto nepamätá.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

trošku mimo otázky, ty ešte máš zeazin ? či je ho dostať ? :)

tuším je ako herbicíd zakázaný, bol škodlivý na faunu, tuším ... niečo ako bol travex či ako sa to volalo, to kedysi letelo ... či to ešte je ? :innocent:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

čo vám robia záhradky ?

tohtoročné nové korene muškátov aj minuloročné, ktoré mi zachránila suseda, sú celé zle, celé zle, akosi sa nevedia spamätať, vyzerali nádejne, ale už vyzerajú len strašne ...

 

tento rok mám sadeničky paradajok len dve, rastú, utešene, majú tak do metra, aj kvitnúť začali ... len na fotky som si spomenula až potme ... šak najbližšie ... toť, celá moja záhrada :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja akurát chodím trávu kosiť a burinu vykopávať lebo sa to tam akosi začalo množiť. Objavil som asi 50 metrov od našej záhrady chatku, ktorá má perfektný výhľad na naše sídlisko, ale majiteľ ju nechce predať :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dávam na vedomie:

ak máte nasadený kaleráb, a lietajú tam také biele svine zvané molice, na ktoré nezaberá metation , BC ani Karate tak rozrobte vodu a jar a postriekajte.Za deň dva opakujte a molice sú v ....

 

Marhula sa skoro zlomila....

post-2333-0-50610400-1340742073_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

jarovu vodu som vyuzila vlani na vosky na anglickych muskatoch.. aj vonali ako ocean.. :)

uzasne marhule...

mame tolko visni, ze az, marhul malo, ale bude vela sliviek a hrusiek... uz su egrese, ribezle, maliny, prve cukety, spenat, prve paradajky a papriky.. nezda sa vam, ze to je dako skoro? to, co som vymenovala byvalo v juli, paradajky uz mame dva tyzdne..

 

moje papriky na balkone rastu, ale este nekvitnu a nekvitnu ani paradajky zo semiacok... :(

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Hrušku som nevidel ani nepamätám....kedysi toho bolo vela, lúbil som také nejaké .....tuším sa volali maslovky.Dnes sa mi zdá, že je to luxuxné ovocie.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

tuším aj je. dovozové.

jedna zo starých mám mala na záhrade vysokú parádnu hrušku - červenú ... hrušky mali zelenočervenú šupku a tmavoružovú dužinu ... boli úplne úchvatné ...

 

odvtedy, ako zbúrali dom, postavili paneláky namiesto záhrad, som taký hruškostrom nevidela. a neviem, či červené hrušky ... myslím, že nie ... :(

 

 

mame tolko visni, ze az, marhul malo, ale bude vela sliviek a hrusiek... uz su egrese, ribezle, maliny, prve cukety, spenat, prve paradajky a papriky.. nezda sa vam, ze to je dako skoro? to, co som vymenovala byvalo v juli, paradajky uz mame dva tyzdne..

 

moje papriky na balkone rastu, ale este nekvitnu a nekvitnu ani paradajky zo semiacok... :(

 

veď čítam, aj alarmovi som sa preto čudovala nad marhuľami ... ale asi stačilo tie extrémne teplá, aby dozrelo kdečo ?

ale krásne sa to číta ... ideš a odtrhneš a máš večeru ... :)

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Takže so zvedavosti.

U nas v Sejmu je diskusia o zmene zákona o záhradkárskej osade (Rodzinnych Ogródkach Działkowych)

Doteraz legálne vyzerá takhle:

V Poľsku je dnes takmer 5000 rodinné záhradkárske osady, obývajúcich povrch takmer 44 tisíc ha

V Poľsku záhradkárske osady, sú množstvá 966 tys. spravovaných parcely.

Vybavené v zásobovanie vodou a elektrické zariadenia.(postavený za náklady členov) :lol:

Pozemok je vo vlastníctvi štátnej pokladnice. Členovia majú len štatút užívateľov

Pozmeňujúci a doplňujúci návrh zákona je vykonať tak, aby bola schopná predávať

tieto záhradkárske osady developerom o výstavbe supermarkety alebo bytové panelaky

v takých atraktívnych lokalítach. (niektoré s pozemkov sú blizko centra mesta)

Vravia sa, že zahrádkové osady sú to zvyšky komuny, a tradicia záhradkárska v Poľsku existuje od 1897r

O komunie aj dokonca sa niekto nie snival. :D

 

Zdroj:

http://pl.wikipedia...._dzia%C5%82kowy

 

A ako to vyzerá u vás?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

k záhradkám viem len toľko, že v meste, kde mama je vlastníkom záhradky v záhradkárskej osade, je zatiaľ pokoj.

jedna záhradkárska osada / malinká osada / sa pred rokmi zrušila, ale neviem, či tam pracovali nejaké zákony, alebo len miestne pomery - niekoľko desiatok záhrad bolo takmer v strede mesta, prakticky na mieste Starého mlyna, nádhernej stavby z bielych tehál, ktorú HURÁsystémom zbúrali ešte v osemdesiatych rokoch ... už tam nie sú ani len tie záhradky, a nie je tam nič, len asi na takom hektári, cca, burina a divé výhonky stromov. uprostred mesta.

takto je to asi lepšie.

Mlyn, vo svojom čase s najmodernejšími elektrickými strojmi, funkčný až do konca, bol dielom aj môjho starého otca, ako jedného z gazdov, čo to financovali ... a tú stavbu sme starí Šaľania milovali.

už nie je čo.

 

dúfam, že na takú blbosť, ako zvyšky komunizmu v záhradkách, tu neprídu ani umelci v parlamente - ale ako hovorí Bond, James Bond, nikdy nehovor nikdy.

 

moja balkónová záhradka je tento rok desivá.

paradajky rastú do výšky, klonia sa na všetky strany, slabé stonky, kvetov zopár, a vyzerajú desivo biedne.

celkom vážne uvažujem, že pôjdu kade ľajšie, a neduživé muškáty, ktorým odchádzajú a hnednú listy, vyzerajú ako by sa im nechcelo žiť, pojdu tiež.

dva korene to už vzdali samé od seba. hrúza tento rok.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

... v meste, kde mama je vlastníkom záhradky v záhradkárskej osade, je zatiaľ pokoj.

Ak je vlastníkom, to znamená, že mala túto parcelu nákupiť.

Ale od koho? Od štátnej pokladnice?

] Mlyn, vo svojom čase s najmodernejšími elektrickými strojmi,

funkčný až do konca, bol dielom aj môjho starého otca, ako jedného z gazdov,

čo to financovali ... a tú stavbu sme starí Šaľania milovali. ...už nie je čo.

 

Škoda mlyna ... :( Ešte komunisti ho zbúraly ?

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nas taka obycaj,ze mestecko co ma panelaky tak ich obyvatelia si budovali na vikendy,aby mali kde vypadnut, zahradky. Ale si pozemky kupili, su ich a postavili tam chatky.

Tie zahradky maju od 400m ale najdu sa ja 2 000 ci 10 000m2.

http://maps.google.s...sp=4&sz=14&z=14

Skusil som naznacit ako to je u nas v mestecku 13 000 covom. pritom tie chatky ludia maju aj po okolitych dedinach ci kopococh.

 

V bodoch A a D su take mensie plochou , tie ostatne uz maju vacsie rozlohy.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov