Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

Dnes si otec zasadil svoje zelery, co si ich sa vypestoval, teda sa to da. A potom co mam robit, sme s krabicami prikrili ten kraj plota kde su cernice, nalavo. Na predchadzajucej fotke je tam pir a ina burina. Pred zemiakmi v sene. Dam tam drevo tie palice stare co uz nebudu sluzit a travu.

Sa mi zda,ze uz nastava obdobie sucha. Minuly tyzden sa meteorologovia dva krat splietli v mnozstve zrazok. Povedali spravne kedy sobota a streda, ale spadlo 1% co predpovedali. Oni vedia odmerat aj 0,03mm co je nic. Niekedy aj 100 nasobok teda 3 mm je nic. predpovedali 15 mm. Vzime im to vychadzalo, sa obavam ze uz im to nebude vychadzat. prsat viac ako 10mm ma v nedelu a stredu.

Teraz to uz neplati co vcera, asi ozaj prichadza sucho. Nepocitam ze najblizsi tyzden spadne co len 1 mm. Preto som sadil skor. Minuly rok od 10.05.2022 nepadlo nic tri mesiace. Zacalo prsat az 20.08.2022. Potom narastli aj karfiol, ci kaleraby.

Priklad kukuricu co som presadzal som ani nepolial, v tych toaletnych rurkach, to co slo z kvetinacov ano, su aj krajsie.

zahrada dnes.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zemiaky sadene pri orbe. 06.04.2023 a snezilo. Pekne vychadzaju. Dnes uz je mesiac potom, 8 zemiakov aj zmzlo, ale vyhanaju aj tie zmrznute dalsie vyhonky.

Ta poda vtedy bola nasiaknuta vodou, potom sadil otec a naposledy ja(este aj vtedy bola vlhka poda 28.04. a do sena sli 1.5) do sena. Ak nebude prsat,ja to seno polievat nebudem. Lebo neviem kedy. Tak tie zo sena nemusia vyrast. Sadenice boli asi nakrajsie.

 

Zemiaky 2.jpg

Zemiaky 1.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Priesady su uz na 90% vysadene. Uz ich nemam kde dat. Uz mi ostal priestor len na mrkvu, cviklu, paradajky. Paprika fazula a uhorky ma dany priestor sklenikom, ci skeletom foliovnika. 

Priesady sa vskleniku vydarili. Snad sa im bude darit aj von. Uz ich musim rozdavat. Takych prepraviek viem spravit 4,5. Tam su 5 druhov, jedine co viem co su karfioly to som sadil ja, este skore kaleraby,ale tie tam niesu nechceli  a ich mam aj pomenej, ale isto ak 20 nedarujem pojdu na kompost.. Ostatne skora a neskora kapusta , kel a to posledne ani si nepamatam co sadil otec.

Kompost mi uz dosiel, este2,3 furiky sa tam daju naskrabat, na lavej strane mam uz novy, do coho chcem posadit kukuricu a tekvice. kukurica tam uz bola. Len to nebolo dobre, nic by tam nevyrastlo, tak som to pozhrnal ,najprve na tri kopy, teraz su dve a 3,4,5 dni to necham na jednej.  Nebolo to dobre, ze niekde bola trava , niekde konare a niekde hlina. Tak to treba premiesat. Vraj aj 20 dni staci na kompost. U mna je vela hliny, ale 20 dni aby tam vedela narast kukurica a tekvica by to mohlo stacit. Tekvica, isto.

Takto pozhrnal, nemozes to pozhrnat. Prehadzat a dal som tam dalsiu vrstvu travi. A o 3,4,5 dni to zase poprehadzujem a dam dalsiu travu. Hlina a je tam cca 30% ci viac, nikdy kompost neurobi, nikdy sa nezahreje. To urobia vetvicky ihliscie, listie(co teraz nieje) s travou ci s burinou. Ta lava kopa je studena a ta prava kopa je tepla, ved z pravej kopy nevyrastie ziadna burina.  A este ich zmiesam a o 15-20 dni by tam uz mala vediet rast tekvica, ci kukurica uvidim.  Do pravej kopy by ste ruku nestrcili na minutu. By vas popalila.

Este som urobil vyvar zo zihlavy pre priesady, len neviem ako to robit, spravnejsie. zabarit to? a po troch dnoch v pomere 1:10 rozlievat, ci to iste mnozstvo zihlavy asi kilo zaliat 10 litrami vody a nechat 10-20 dni na slnku  a potom to iste. Ved vyskusam jedno aj druhe viac krat. Teraz som zihlavu zabaril. Ale skusim aj tu druhe a vyskusam aj splacebom - cistou vodou. Vsetko naraz. ze co aky bude mat vplyv.

priesady.jpg

Priesady 2.jpg

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Papriky spalilo slnko,este neboli presadene do zeme,teda aj to aj ze mali menej vlahy, mohlo to sposobit. Tak som im pripravil tienidlo.

Mrkva trochu narastla. Ju som si vkladal do toaletneho papiera,takze nieje nahusto. Neviem ci sa stym budem aj v budusnosti babrat. Ani nieze je to pracne a pri stole sa to dobre uklada. Ale ja som to neroloval, vlastne to cele robila dcera. Ale km sme ten dvojmeter doniesli na miesto vlozenia, a len tochu pofukovalo, bud sa to pretrhlo, cimozno sa semienko aj posunulo,aj ked to bolo navlhcene.  Vedla mam dve hriadky petrzlenu a tam pochybujem ze nieco narastlo, tam som to uz vysieval,lebo toaletny papier dosiel.  Ale podla navodu som do pripravy pody dal popol a bolo ho dost a vapno, toho ani tak nebolo vela. Vapno uhlicitan vapenaty a nie oxid vapenaty. Teda povrch je krstne tvrdy ako omietka. 

 

 

papriky2023.jpg

mrkva2023.jpg

Uz mam vysiate vsetko(aj hrasok, uhorky a fazulu). A vsetko aj nejako vzislo, ci vschadza okrem spominaneho petrzlenu.

zahrada2023.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Som pochopil asi preco neviem vypestovat petrzlen ani mrkva mi nevysla.

Ja to casto polievam. Ci casto prsi. Petrzlenu som vysadil 30 metrov, a mam tam asi 10 rastlin. Na konci kde polievam, teda som mal menej vody.

Teraz je 5 hodin, necelych 10 hodin som polial papriky zihlavovym extraktom(asi v pondelok som siel nazberat zihlavu a dal do suda kde bolo 25 litrov vody, dnes som vybral len stopky,listy uz neboli, a rozdelil do dvoch sudov,samozrejme som dolial vodu aby sa to rozriedilo, ci mal viac, lebo by som mal len 25 litrov). A zabera to. 15tim rastlinam som dal vodu(placebo, na porovnanie) 20 mensi koncentrat a polovici to hustejsie.

Dal som fotku, burina rastie. Tam co je sipka je burina, ale to je chodnik. Len ak prsi sa nepolieva a sa tam nechodi. Burina sa vybera od rastlin .. zahonov. Ak prsalo, velka cast pody zisla na chodnik, ci aj ak si ohrnul nieco kukuricu,ci zemiaky, mas to po dazdi zarovnane. Teda meni sa ta poda. Hlina by sa nepohla.

burina na chodniku.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Tenzihlavovy vyluh,elexir co som narobil funguje. Na prve 4 papriky som dal len vodu, 4rada uz je vcelku ziva. Dalej som dal to menej koncntrovane a ta druhu polku to koncentrovanejsie. Tam kde som dal vodu vsetky listky smutne, uvednute. Aj 4 rad uz je veselsi. Este jedna poznamka.

Ono to nieje prelievane.syn nepolieval nic dva ,tri dni. Aj poda vskleniku si naberie vodu z okolia,aj ked ma beton aky velky neviem odhadujem 20-30 cm do hlbky.

 

paprika1.jpg

Nebudem uz trapit tie rastlinky, ze im dam zas placebo vodu. Vecer,aj im dam zihlavovy elixir.

paprika2.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Asi prvy krat, ked sme na cesnaku zarobili. Teda mali viac ako posadili.

Ako to susite? Poslat dceru aby to zaplietla? Ona vie naramky, ci hodico pliest.

cesnak.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zena to poukladala pod povalu ale  nezavesila. Toho cesnaku este nebolo tak vela. Cibule bude mat aj 6krat tolko. 

Cibule mam asi 50 metrov, kde je cibula vedla cibule. Teda je jej strasne vela. 

Viem ,ze to treba zavesit. Do vysky aby bolo prudenie vzduchu.  Zena to nerobi spravne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Zemiaky v sene asi na 50% vyrastli. To dalej nieje cibula to je pyr. Teda ani karton ani seno nepomohlo aby prerastol. Ale aj ina burina odtial rastie aj pupava. Ale pomaly uz zemiaky v zemy koncia a tieto este rast budu.

zemiaky v sene.jpg

Aka uroda bude neviem som zvedavy. Inak ja som nikdy nevidel ako to vtom rastie len videl ako to rozhrabavaju(vyberaju urodu).  Ani minuly rok som nevidel ako to rastie. Na rok mam asi o 80% viac sena.  Som rad ze som uz dalej nekosil. Lebo ani to co som mal som uz nemal kam dat. Naratla strasne velka trava.

Som skusil aj tie male zemiaky zasadene 06.04.2023 vykopat, boli ale strasne male do dvoch cm. To uz predtym asi dva tri tyzdne ked sa trhala burina z tych kupenskych odrod tam dvakrat som kopol medzi a boli 5cm. Tie som sadil asi 28.04.- alebo vtedy v sobotu a 01.05.2023 som daval do sena.

zemiaky v sene 1.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Je tu znalec na stromky? 

Marhula dostala moniliozu. Kupil som pripravok SIGNUM, balenie má 7,5g.

V návode sa píše., že 7,5g/10l vody /100m2

Ja potrebujem na jar zarobiť na jeden stronček vysoký 2m.

Delením som dostal, že na 0,5l vody na 2m2 potrebujem 0,15g

Mám si kupiť laboratorne váhy:confused:...alebo...

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

pred 1 hodinou, alarm napísal:

Je tu znalec na stromky? 

Marhula dostala moniliozu. Kupil som pripravok SIGNUM, balenie má 7,5g.

V návode sa píše., že 7,5g/10l vody /100m2

Ja potrebujem na jar zarobiť na jeden stronček vysoký 2m.

Delením som dostal, že na 0,5l vody na 2m2 potrebujem 0,15g

Mám si kupiť laboratorne váhy:confused:...alebo...

Ja sa stromom nerozumiem a postrekom tiez. Pisem to len kvoli tomu ze neviem. Nieze by som nechcel poradit.

Iak otec uz nechodi do zahrady. A je to vidiet. Nieco je OK a nieco nanic, papriky. Preco prestal neviem.

Prakticky ako by som to riesil ja si to rozdel,na dva ci na 4. Stromcek 2 metre a co budes robit s 5 metrovym? To je otazka na mna nic.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Ja mam zo zahrady tiez radost. Vybral som zemiaky zasadil to zelene hnojenie minulu sobotu, zajtra dam fotku. 

Co nevyslo, papriky, a petrzlen, aj mrkva na prvy krat. Ale ostatneho je dost. Prsalo teda aj vody bolo dost. mam aj dost kompostu.

Kukurice som mal 50 sulkov slabsej kvality. Teda narok to nebudem sadit zo starej kukurice, radsej kupim semeno.

Zahrada je zelena a stale niekde nieco rastie. Zatial asi najkrajsia zahrada aku som mal.

  • Díky! 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ešte postnem Krasuľku, ktorá začína kvitnúť. Jej semiačka, a ešte z Aksamietnice vysokej, aj Pyšteka, priniesol náš syn, keď bol minulý rok v Afrike, o to mám väčšiu radosť. 

 

Krasuľka.jpg

K.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Priprava zahrady na zimu. Pody na dalsiu jar.

Aj ked sme mali asi najvacsiu urodu zemiakov, asi ze uroda bola 3-4 nasobok co si zasadil, zenu to nahnevalo a zabezpecila hnoj. 

Tento rok bol so zrazkami velmi dobry.  Este aj dnes uz dochadzaju ale mame paradajky a uhorky(na salat). 

Vlastne co vidie, Za hnojom, je peluska, potom tmavo zeleny hrach, svetlo zelena peluska a potom zmes a je tam ovos a na konci horcica. 

Teda co urobim tohto roka. Dost vela jednej buriny tam mam. Teda okolo polovici novembra vytrham tu burinu, potom to pokosim. Necham 3 dni lezat. rozveziem hnoj a zaorem. Na jar na fotke vidno aj kompost. Je ho tiez vela, on nieje a ja som ho nikdy dokonaly nespravil ani sa nedal spravit. Lebo nan cele leto aj dnes prazi slnko, teda uschne.  A na jar to rozhadzem, ale uz len pobranim. Ten kompost ako tak sa spravi od teraz do aprila. Ze prsalo teraz mam materialu asi 6 m3, tolko isto je aj hnoja. 

priprava zahrady na zimu.jpg

Aby ste to videli lepsie, mala neskor vysiata peluska, hrach, peluska, ovos a tie dve(co tam nenarastli a na konci horcica. 

Ja som v celku spokojny ako v tej hline peluska ci hrach vyklicil a zatial narastol.  To zotnem prejdem kozackou o tri dni rozhadzem kompost a zaorem.

zelene hnojenie.jpg

  • Páči sa mi to 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ten kompost  nieje dokonaly, teda ani vysledok nemozes mat. Ale ja ten material teraz jeho 6 kubikov potrebujem dat asi ho potom zoberiem.98% materialu je z mojej zahrady aj kuchyne. 2% mozu byt piliny ci hobliny.

Cez leto nan pecie slnko tak to vyschne. Aj ked vzdy tam dam travu. Nevyschne cely, ale 20 cm. 

kompost.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Na druhej strane plota mam tekvice. Teda material april a maj je tam, na nich rastu tekvice. Tam kubik je.

Teda ja nemam dokonaly kompost - nieje to humus. Teda on mi len zmeni podu fyzikalne, neviem ako chemicky ale biologicky som si nevsimol ziadnu zmenu.  Kedze mam hnoj tohto roka to neho dam aj dve furiky hnoja. 

A co tam je? Trava, tohto roku jablka, burina listie(tohto roku aj z orecha), hobliny a piliny a odpad zo zahrady ci z kuchyne.

Kompost a ten proces sa vraj deje do 10stupnov. Asi ano, ale to co tam vyhadzem aj v januari ci februari na sneh nebude v aprili.

tekvice.jpg

  • Díky! 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Dnes som zahadzal starym vyschnutym kompostom , co som nasekal vo stvrtok, Narastla mi tam burina tak som ju posekal a dal do kompostu po dvoch dnoch.  Burina medzi zelenym hnojivom. V hrachu ani v horcici nieje. 

zahrada po 13 piatkovi.jpg

  • Díky! 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 3 týždňami...

Dnes som dokosil zelene hnojivo a dal na kompost. Ked som to kosil bolo tam o 50% viac hmoty ako na obrazku, horcica u mna najmensia bola 130 cm. mozno priemer 150cm. Zda sa ze to je vela hmoty. Ale nieje. Horcicu som aj kosackou rozbil,ale jej bolo mozno 2,5 furika(rozbitej, nedaval som to do furika, ale furik su tri plne kose travy z kosacky). Pelusku, hrach a ovos som len pokosil a dal na kompost.  To staci ona uz je rozlozena.

Zda sa ze to je vela hmoty,ale nieje.. Zajtra dam fotku a bude asi prsat. Vtom komposte tej hmoty budem mat menej ako na obrazku  zo 14.10. A to sam daval aj listie. Dal som tam 20 furikov listia a zeleneho hnojiva, a ten kompost je mensi.

Uz pozbieram zeleninu aspon tam kde sa bude orat. Orat budem asi stvrtok ,piatok.

https://zahrada.pravda.sk/zahrada/clanok/687148-top-4-prirodne-sposoby-hnojenia-pody-ak-pravidelne-a-spravne-vyuzivate-aspon-jeden-mozete-byt-hrdi-na-zdravie-svojej-zahrady/

Ja tento rok pouzijem tri metody. Na tej predchadzajucej fotke to vidite, aj zelene hnojivo aj kompost aj mastalny hnoj. Som zvedavy na rok na urodu.

To moje kompostovanie co robim 5 rokov co zmenilo, isto fyzikalne vlastnosti pody. Tam po velkej zrazke 20-30 mm na druhy den mozes ist na pole a si nezababres ani tenisky. Pred 5 rokmi by si mal zaspinene aj ponozky. Ani v gumakoch by si tam nevkrocil lebo by si sa zaboril. Teda voda ovela rychlejsie vsiakne dole.

Niekedy sa zemiaky vyberali krompacom. Dnes rylom. Mozno narok aj motykov. Aj trhanie buriny. Ide a pojde ovela lahsie a inak. Teda ze ta zem sa zmenila fyzikalne je jasne.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov