Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

  • Pred 1 mesiacom...
  • Pred 1 mesiacom...

Aj tohoto roku som robil kompost(otec pochopil,ze je to dobre,mi pomohol, ci zohnal aspon 40%hmoty). V mojom podani,to bol certvy, ci nedokonaly,k humusu som sa zatial nedostal. Nebol cas. Za 5,6 mesiacov a cez zimu to sa asi neda. Ale ja tu hmotu potrebujem dat do pody pod rastliny. Ale ak som vyberal karelaby ci karfily - co maju velke korene a kde som dal pod ne dve lopaty - dazdovky tam boli.

 

Karfioly,posledny som zobral pred tyzdnom. Oni boli vysadene v podstate rovnaky cas. Na konci juna. Na konci jula vsetky rastliny boli velke,len nemali ziaden plod. Aj som dve najvacsie vyhodil. Po dovolenke polka augusta na dvoch troch rastlinkach bolo vidiet plod. Posledny co bude na fotke sa zacal tvorit v polke oktobra.  Tie iste ratliny a rozmedzie mali dva a viac mesiacov. Samotny plod narastie velmi rychlo dva tyzdne.

post-1625-0-68050600-1543072810.jpg

post-1625-0-67410100-1543072826.jpg

post-1625-0-28813300-1543072836.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dneska kompost prezil - chrlil paru pri minus desat. Fotky asi niesu dost dobre na tej vacsej som nevidel zmrznute listy. A kristali ladu na nich(namrazu).

 

Kompost zije.  Vnuutri - a dva tri mrazuce noci prezije, v utorok ma byt teplo ho posledny krat prehadzem.

 

 

 

post-1625-0-91242700-1543505868_thumb.jpg

post-1625-0-14951500-1543505996.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale vidiet - vsetko to biele nieje pliesen. Ale kristalizujuca voda- zamrznuta. Ona po krajoch,resp,nieje len kde vychadza tepla para. Tam vnutri to zije.

 

Keby som to nechal cely cas tak zilo by to tam- Ale maju prist v pondelok utorok teplejsie dni a este raz to prehadzem. Pri 5 az9 a viac stupnov to ma vyznam. Keby bol v kuse minus 5 necham to tak.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Neprehadzuj. Kompostovisko má vlastnú klímu, myslím, že prehadzovaním to kazíš. Na vrch takéhoto kompostoviska je dobré hodiť pár lopát zeme, aby to z hora bolo zaťažené, a aby sa udržala mikroklíma...súvislá vrstva tak 5 cm by pomohla.

Ja mám dve takéto ohrádky. Jeden na jar preosejem a dávam pod korene pri sadení. Keďže sa uvolnil, tak prehádžem  do neho druhý, a trochu povápnim. Do prázdneho dávam burinu, čo vytrhnem, a na jeseň dám hore vrstvu zeme....

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dakujem ti za reakciu. Potreboval som ju mozno to prehodim,ak bude do desat stupnov. Je to mlady kompost - listie na spodok sa dostali pred dvoma tyzdnami.

Viem,ze ked bude zima to prehadzovat nebudem. Ze to zabijem. Spomalim. 

 

Toto co je v skleniku ma mesiac. Myslim,ze prehadzovanie mladeho kompostu je iste velmi dolezite. Nemyslim pri mrazoch ale nad desat stupnov - prehadzajte to aj kazde 4 dni. Lenze ja tam za tie 4 dni dam dalsiu hmotu. 

 

Mam vonku aj dve kopy tu fotky su a tie necham tak. V skleniku vcera bolo 4 stupne(slnecno) a dnu ja neviem desat. Ja to zalievam mocovinou - ta sa vyparovala - voda. Dnes bolo okolo stupna som dal dva litre mocoviny.  

 

----

Teda co tvrdi alarm - dakujem ti a mozno to necham tak. Kompostu sa dari a skoda riskovat. Moze sa to pokazit a ja s tym nemam tolko skusenosti.

Myslim aj iny kompostari ako alarm co by robil. Kazdy to robi inak. Niekto aj XX rokov - len ja to musim dat za par mesiacov. Mam tri komposty, jeden ma 4 mesiace, jeden necele tri, a tento v skleniku - z tohto potrebujem urobit podu do sklenika.  Ale myslim,ze bude lepsie ako minuly rok a vtedy to uz bolo velmi dobre.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 4 týždňami...

Dnes som to prehodil. Cakal som viac,ze bude lepsi. Ziadne dazdovky. Vlhky a studeny aj vnutri bol. Co je dobre ze som to prehodil.Teplejsie uz nebude,u nas von bolo podla SHMU cez 8 stupnov a jasno,v skleniku trocha viac. Na koniec je takato kopa.Musel som to prehadzat najprv som zvedavy,ci tam budu dazdovky, niesu. Ale Asi raz ho este prehadzem a myslim,si ze bude dobry aspon ako minuly rok.

post-1625-0-43930600-1545570621_thumb.jpg

post-1625-0-26618300-1545570899.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Ok, nebudem to hrotit.

Za štyri týždne rodím, nerada by som to spustila predčasne kvôli jahodam :zubiska:

 

moja nebohá svokra by ti povedala, že voľakedy ženy  až do pôrodu robili s motykou...a porodili na roli ! To bol jej názor, nie môj, aby jasno bolo.

Odo mňa si vypočula, že voľakedy ženy prali na potoku a s rumpľou, kým ona má automatickú práčku...ospravedlňujem sa, ale nedalo mi.

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Som to dnes  prehadzal asi posledny krat. Je to studene,ale piliny uz niesu vidno a mizne aj ihlicie z borovice. Videl som jednu dazdovku. Tie dazdovky snad prezimovali v inych kopach.

 

 

post-1625-0-35941400-1547302502.jpg

post-1625-0-71319200-1547302680.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 z našej záhrady  :) jeseň

 

Iskra ta posledna fotka to je ten japonsky javor ? 

Tiez by sme si ho chceli zasadit je fakt pekny.

Alebo este sa nam paci to take co vyzera ako hedelix ale je to tiez tahave po plote a ma to prave na jesen take cervene listy.    

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 1 mesiacom...

Dnes sa zrejme otec pokusil preosiat kompost v skleniku. Zrejme bol vlhky tak ho susi. Pred zalozenim kompostu,sme vybrali z toho sklenika dvanast ci strnast furikov pody. Aby sa mal kde vojst,aby sa snim dalo pracovat. Takze uz polku ci viac ako tretinu sa mu podarilo naosievat. Do hlbky sa vybralo asi dvadsat centimetrov pody, z tej lavej casti.

 

 

Malo by tam byt dost materialu to hrube pojde vonku. Mozno na ten vonkajsi kompost s oranzovymi supkami tekvice(tie som tam vyhodil v nedelu,nechcel som to uz davat do skleniku). Ten tam bude este mesiac. Asi mesiac bude trvat kym vonku budeme orat. Ja by som chcel si zasadit aj do orby zemiaky 4 riadky, otec nech si to spravi ako chce(zvysnych 6 riadkov). Ten spodny budem hadzat na tie zemiaky. Samozrejme len cast,ten je najstarsi. Medzi nimi je asi dva mesiace rozdiel. Teda maju 4 mesiace, 6 a 8.

post-1625-0-54650000-1551114408.jpg

post-1625-0-06035300-1551114632.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Som sa "pohadal" s otcom. Lebo co je na tej fotke pondelok minuly tyzden spravil dobre. Ze ten material nechal preschnut. Ale na druhy den to uz opat hadzal na syto a co nepreslo vyhadzal von.  Mal pockat aspon dva dni. Aby to preschlo. Bolo by viac materialu.

 

Stvrtok,piatok uz tam nasadil do sklenika vsetko - redkovky vsetky k rastliny(kaleraby,kapusty,kely a karfioly). Som zvedavy co bude v nedelu. Ci tam sa uz nieco objavi. Desat dni tie rastlinky potrebuju.  Alebo ja neviem kolko toho nasadil,myslim si ,semena z minuleho roku vsetky. Keby tie vyklicili a narastli a ja ich dam do tej zeme - tak budu aj medzi malinami. 

 

Nemusia vyrast,lebo,semena boli zle uskladnene(vymrzli,vyschli), niejeto vyzreta poda - kompost to nieje, zle sa to posadilo a staralo sa o to, alebo bude zle pocasie(zima).

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Mame rybicku, mali sme psa, dve macky ostali. o ne sa staraju deti. 

 

Mna bavia rastliny, Niektore, nie stromy, kriky, kvety. Aj aj tie mam radsej ako rybicku ci macku,mozno nie macky aj psa som mal rad a mam rad.

 

 

Rastlinam vytvaram zivot aby mohli rast. Mne sa rastliny pacia - kalerab,redkovka, mrkva, cibula,cesnak a dalsie a mi aj chutia.

 

Tie rastliny uz idu. Otec ich sadil vo stvrtok a piatok minuly tyzden. Teda 6 dni - su to asi redkovky.

 

Chcel som dat tretiu fotku ,ze ako to vyzera v skleniku. Dam ju o desat dni.

 

Nevyzrety kompost a testovanie. Ci je vyzrety. Zeruchu ,ze tam nasadte a pozorujte(narastie za 4 dni). Ze ci bude slabo zelena ci silno zelena.

 

To som cital, Ja som tam daval,len listy(ihlicie borovice aj vidite,podla mna to je najlepsie co tam moze byt - to co vidite bolo navrchu celu zimu), travu,konariky(odpad z kuchyne rastlinny, aj cajove vrecuska,bez snurky) - len rastliny. Sa mi zda ja to robim len druhy rok. Ze toto mladym rastlinam nevadi. Dlhsie bysom to nechal , by mohol vadit hnoj, ci od sliepok, dobytcsi, ci konsky.

Ono ten hnoj tam patri - len treba byt mozno opatrnejsi - prehadzovat to a miesit.

post-1625-0-67282300-1551890163.jpg

post-1625-0-14681800-1551890794.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

Dvadsat dni od vysadenia. Cakal som aj vacsie rastliny,ale aj ze nebudu ziadne. Su male kvoli zime. Ale vysli.

 

Tie vacsie su redkovky(niektore vychadzaju len teraz),tie mensie vsetky K - kaleraby karfioly,kely ci kaleraby, otec tam dal aj tekvice - neviem kedy by ich chcel presadit. Poda by bola ale teplo nie. Inak tam doniesol aj paradajky. Posledny(aj prvy) krat som ich dnes odnasal do garaza. Ja to desat, dvadsatdni vkuse robit nebudem(mrazi mozu byt aj o mesiac, ci okolo patnasteho maja). Im nedal ani ten "kompost" zalial to do hliny a sami zda, ze niektorere tie kvetinace nemaju ani dieru na spodu - nebola pod nimi voda), to je tazke ako beton. Vlhky beton.

post-1625-0-36506800-1553022433.jpg

post-1625-0-54888300-1553022574.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Minulý rok som zasadil novú marhuľu. Ak sa rozdelia pozemky, ostane u spoluvlastnika. Vybral som nejakú novú sortu, vraj sladké, vraj samoopelivé, vraj 1,5 krat väčšie, vraj s dobre sa vylupujúcou sa kôstkou, vraj odolnejšia voči škodcom...no uvidíme. Stará marhulka bola velmi chutná, ale bola skorá, kolidovalo to s čerešňami a boli strašne mäkké. Dúfam, že tento rok ochutnám s tej novej. Ale zakvitli parádne...

post-2333-0-28550600-1553536166.jpg

post-2333-0-31069800-1553536172.jpg

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

U nas stromi nekvitnu.

 

Pocasie(teplota) z minulehotyzdnoveho pocasia.

http://www.shmu.sk/sk/?page=1&id=meteo_apocasie_sk&ii=11953

 

Otec prenasal do garaze paradajky niekedy o osmej ked bolo najchladnejsie(6 hodin mraz - tri styri pod nulou), ale na tri plastove male (tri rastlinky) zabudol, na obed na dalsi den, uz neboli,len nieco hnede. Na druhy den ked uz okolo nule bolo len hodinu, som ich nechal vonku a prezili. Dalsie noci mozno dva, tri dni budu asi mrazive, treba ich dat do garaze. Oni tam chodia,ale ja to nerobim. Raz dvakrat mozem pomoct.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Minulý rok som zasadil novú marhuľu. Ak sa rozdelia pozemky, ostane u spoluvlastnika. Vybral som nejakú novú sortu, vraj sladké, vraj samoopelivé, vraj 1,5 krat väčšie, vraj s dobre sa vylupujúcou sa kôstkou, vraj odolnejšia voči škodcom...no uvidíme. Stará marhulka bola velmi chutná, ale bola skorá, kolidovalo to s čerešňami a boli strašne mäkké. Dúfam, že tento rok ochutnám s tej novej. Ale zakvitli parádne...

 

snáď nezmrzne.  :rolleyes:

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov