Skočiť na obsah

Cat Eye

Odporúčané príspevky

Ja len zo srandy. Chlapy  davaju obrazky rastlin, plodov. Zeny zavarane pohare(aj ked neviem ci to robi len iskra - niekto to musi aj spracovat - niekoho to bavit,ci byt schopny to urobit. Keby sme to mali robit ja s otcom 90 pecent urody ide na kompost).  My sme dnes dve tekvice vymenili za asi 8 litrov marhul(tie nemame, zaobchodovala to zena, je mozne ze dodame aj ine komodity). Zena to zavara.

 

Nepoznam paradajky. Ale do kvetinaca by som dal nieco taketo.

Nam to dal tiez sused a vraj do skleniku. Paradajka sa vraj nemusi s paprikou. 

 

Ale ked je mala asi paprike nevadi.

 

Sklo sklenika ma sirku 50 cm.  Ale na dlku toho predlzeneho kvetinaca co ma 40 cm ako to najmensie - dve by sa tam mohli zmestit.

Je to pevna paradajka a dava urodu.

post-1625-0-42219700-1530730727_thumb.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Včera som odtrhol prvé rajčiny, cca 6 ks , a dnes znova 5. Konečne normálne rajčiny, nie tie plastové nafarbené...Pestujeme Spencer odrodu už mnoho rokov a sú skutočne mňam-mňamové. :zubiska:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

slimak

:)

žena, iskra,  pridáva zavárané poháre, to je pravda, ale  pridáva aj obrázky rastlín, plodov 

 

dnes pridám tiež: 

  paradajky  -  sladké sú, mňam, mám rada paradajky, pochutnávam si na nich aj samotných, jem ich  ako jablká

 

  papriky      -  tenká, svetlá je fajne štipľavá,  tmavšia zelená je sladká

 čerstvé paradajky, papriku,  mám rada, aj grilovanú k mäsku, klobáske a tak. aj  lečo robíme,  keďže  synovia  a moja polovička, lečo baštia  jedna radosť

 

čierne ríbezle sú chutné, ale to aj tie červené, čo som postla minule, a máme doma aj biele ríbezle. tie som síce neodfotila, ale dám teraz k obedu  biele, ale   :drink:

post-2385-0-72844200-1530783062.jpg

post-2385-0-19736100-1530783606.jpg

post-2385-0-64102400-1530783667.jpg

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Paradajky v Bille styri-jedno euro. Ja prvu otrhnem v sobotu ci neskor. Ale na kazdej rastline je cca dvanast plodov. V paradajkach mam cez dvesto euro. Ale nenormalne sa tesim na prvu. Na chut. 

 

Tekvice. Zatial mame len obycajne - tie su za patdesiat centov. Hokajdo ze dva a pol eura? Zatial rastu len rastlinky. Maslova ,ze jeden a pol eura.

 

Iskra. Teraz budem pisat o svojej zene - vazim si ju ,lebo je velmi dvolezita - pri zbere a spracuvani tych plodov- to robi len ona. Musi mat prehlad - co v akej dobe ci za den, ci tyzden dozreje a potom to spracovat. Mne je jedno co s tym spravi(vtejto faze) - ale jej to nieje spravi, najlepsie co vie ci sa podari. 

Teda je vytvor je ten pohar.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

To ste vsetko dopestovali?

 

Co tam je? Skusim hadat, biela cervena cibula, karfiol, paradajka - zelena, paprika, dalej neviem. A bude to v kyslom naleve.

 

Je tam aj marhula? Chcel som napisat zelena slivka - ale to budu paradajky - co som take tvary nevidel, iba na tvojich fotkach.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 áno, dopestované v našej mini záhradke

 

 hádaš dobre,  slimak,  je tam: mladá cibuľka (šalotka), karfiol, paradajka, paprika.. no, ešte aj  koliesko mrkvy, feferónka.  marhuľa - nie. 

 

 ale, zaliate sladkokyslým nálevom : 2 l vody, 1/2 kg cukru, 1/2 l octu, 1 nakladač (Deko) 

 

 dovedené do varu, zaliate, uzatvorené, sterilizované  :) veď to napokon isto poznáte, klasika

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som bol kupovat  semienka mrkvi aj som ju hned posadil. Som tam videl tie podlhovaste paradajky(lepsie sa uskladnia do pohara). Taky pohar som nikdy nevidel. Zelene paradajky v pohari tiez nie - aj ked zhodou okolnosti sme sa pred tyzdnom  o tom bavili s kamaratom.

 

Krasne to vyzera, uz chapem preco tu davas tie pohare - teba to bavi. Robit tie krasne pohare.

Mne sa tento rok karfiol asi nepodari. Bol posadeni neskoro. Ale moji rodicia to ani nikdy nesadili - lebo sa im to nikdy nepodarilo vypestovat. Kapusta uz nejaka skora isla dnes do hrnca, neskora? Zije a kel,aj kaleraby moje vypestovane od semienka stoja za figu. Neskoro som to sadil. A nepoznam ako vyhoviet im podmienkam.  Vcera tie hluboviny moje dostali kurencovi kupel som zvedavy kolke to preziju. Robil som to  s rozumom, teda 80  percent sa to mozno bude pacit. Uz sa mi nechce sadit ,ani uz ani nieje priestor. Casovy.

 

Zajtra dam nejake fotky.

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Sucho. mame kuracniky v sudoch tak ani nepolievame.

 

Nato pride dazd.

 

 


Neurobil som naschval dalsi prispevok - zmenoval som obrazok az dosial. Vraj som to na na sto KB. CO tam je ani ja nevidim.

 

Mohol by tam byt dazd, hluboviny v zadu som posadil mrkvu. Uhorky - ti do nedele rastli ako dive - plody - kazdy druhy treti den si nabral desat litrov. Zatial sme zavaraciek zobrali 60 litrov. Teraz to trosku stoji.. Ale verim ze o dva dni tam bude dvadsat litrov.

 

 

 

 

 

 

post-1625-0-33426400-1531345088_thumb.jpg

post-1625-0-92338700-1531345690.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Pekne zahrady mate, vsetci.

Vidiet starstlivost a lasku k pode a rastlinkam... velmi pekne urody...

 

Mylim sa, alebo sme nejake zahrady este na fotkach nevideli?

Napriklad tie vyrovnane siky v alarmovej zahrade? :-)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som dal desat litrov velkych uhoriek na kompost,samozrejme som ich roztrihal. Pozberala ich zena.  Uhorky by boli aj male zavarackove ale uz ich ani nemas dat komu. Vraj ani svagrovci - ja mam svagrine ale ich rodiny ich nechcu. Tak sa na uhorky vykaslem(uz ich nebudem polievat ani sa o ne starat - aj odnes by dali velku urodu ale je to zbytocne - ludia uz doma nevaria - dochodovia? Uz aj oni zacinaju chodit ci si nechaju varit v restauraciach). Nabuduci rok. Budu zaberat menej miesta,budem tam sadit fazulu.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dal som kolegovi v praci. dvanast litrov. Otec - ci mama najprv nechceli. Ale  otec neskor dvakrat zberal - naposledy v stredu zle - preto dnes aj mlade ale obrovske sli na kompost. Treba dat dole vsetky. Lebo nebudu rast mlade.

 

Neviem komu a pre koho ich mam robit? Si dojdi. Kamarat ma, sestre je to asi zbytocne(asi nebude zavarat - nieze by ju to nenaucila mama ale neviem) - surove uhorky - bratovi do anglicka to tiez nema vyznam ani pohare.

 

Nemyslim tohto roku - uz to mam v pi.. By som to mohol niekde predavat - na trznici. Ci u mna na dvore. CI ponuknut to obchodnikovi  na trznici, nech si to preda. Mozem to skusit okuknut aj zajtra. Ci to maju v ponuke a ci je potom dopyt. Revuca - je sidliskove mesto. Ale uz mozno sa nezavara lebo doma sa nevari(priklad u mna sa vari len v nedelu). Mladi - ti nevedia nic a Revuca je aj mesto dochodcov - ti by aj vedeli - ....

 

---

 

Inak robim uctovnictvo dvom restauraciam. A tu by bolo najjednoduchsie to dat na trh,ci tam kde je dopyt.  Cerstva zelenina a malo by to zmysel. Pozberas to vecer ci rano a o par hodin to mozu krajat. 

 

-------------

Takto - vyplakavam tu... Mna pestovanie bavi. Len sa to este musim naucit. Ked budem vediet,ze viem a to budem vediet  - uctovnictvo a pestovanie zeleniny da sa stym prezit. Bavia ma obe.

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ale co sa dari a velmi dobre prerabat zem  Pritom staci vyberat burinu a hlavne kamene ale poriadne a dat tam kompost. Potom ju okopavat a polievat a je vcelku prchka. O dva, tri roky to moze byt velmi dobra zem. Kamenou je tam strasne vela, v hlbke velke ako zemiaky, ale treba vyberat vsetky - na ne sa viaze ta hlina(a rychlejsie schne) a potom sa tvoria nenerozbitne hrudy alebo cele vrstvy.

 

Kompost - pod kazdu hlubovinu som dal za lopatu, dve nedokonaleho kompostu. Ked nejaka rastlinka vyschla som posadil dalsiu. A uz tam boli dazdovky a vela. Ked som v utorok ci predvcerom ryloval este neobrobenu podu - tam nejake dazdovky boli same do seba zaviazane do klbka. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 

Krasne to vyzera, uz chapem preco tu davas tie pohare - teba to bavi. Robit tie krasne pohare.

Ďakujem. :) áno, slimak,  baví, mám jednoducho radosť, som spokojná, šťastná,  že to môžem  s láskou nachystať,  trebárs aj s mužom. rád mi pomáha. radi chystáme aj pre naše dospelé deti, aby si mohli nabaliť, tiež aby sme aj spočne baštili, či  u nás doma,  na chate v horách.. jaaaj, už mi slinky zbiehajú, ak si pomyslím na chutnú zaváraninu, k tomu slaninku prerastenú mäskom, chutný steak    :dalbysomsi:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Dnes som vyberal prve zemiaky. Asi na dvoch metroch. To vysera byt pruser. Asi najvacsia chyba, ze sme ich davali prilis vysoko,resp. nie hlbsie do zemi.

Potom dalsia, ze sme sa vykaslali na mandelinky, okopavanie,vytrhanie buriny a bolo sucho. Kaslali sme na to - aj ja, aj otec. Mandelinky zberala jedine zena.   

---

Ale boli to len prve dva metre - dalej to moze byt lepsie. 

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

v utorok som pozbieral za velke vedro sliviek a uz som mal zas problemy s platnickami...

zahrada uz nie je velmi na moju chrbticu... ale mozno keby som sa tam ohybal pravidelne, takby to bolo lepsie

 

nemam zahradu pri dome, toto je na sestrinej chalupe

este stastie, ze tam v blizkosti byva moj syn, takze nieco zvladne on, ale ma aj vlastnu zahradu

 

ak sa mu podari dobre urobit kvas, tak bude fajna slivovica, ratam minimalne 250 litrov kvasu a to uz sa zavaralo, varili slivkovy lekvar (klasicky v kotli na ohni), aj sa nieco sliviek rozdalo, kolace boli atd...

 

v nedelu tam budem musiet ist znova, este dorobit podpery pod konare, aj na jabloniach a hruske

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

 Ja už suším cibulu... uhorky sú skoro žiadne, odtrhli sme cca 30ks uhoriek, neviem prečo, ani nekvitnú, len vädnú  :angryfire:.

Ale mám 4 ks melonov, jeden ten najväčší, sa tvári, že sa bude dať zjesť :zubiska:

post-2333-0-54002300-1533154570.jpg

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

  • Pred 2 týždňami...

MY Už ZáHRADU NEMáME, ALE NA BALKÓNE MáME 3 KVETINáčE S PARADAJKAMI, KAžDý S INýM DRUHOM. sú VýBORNé.  caps Lock zasa zapracoval. nevadí.

Na balkón nám svieti len asi do 10 - 10,30 ráno, ale nevadí. Paradajky čo to urodia aj tak. :)

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

"Dopestoval som 4 krásne melony."

Už som na ne tešil, keď najprv praskol prvý.

Slimák (nie ten náš "fórový" :) ) mi urobil dierku do druhého a už tam boli muchy . Stratil pevnosť a tváril sa ako zle nafúkaná lopta.

O dva dni praskol tretí a včera štvrtý.

Takto ten socializmus nevybudujeme.... :nono:

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

 Pred malou chvíľou som bola pozrieť v našej mini zeleninovej záhradke, a  aj keď u nás tiež  nezaprší a nezaprší,   burina  sa rozprestiera od vidím,  až  do nevidím, ta nech.   :)  

 

  • Pridať bod 1
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Ja burinu nemam. Tie karfioly ste ako vypestovali? Karfiol je najvacsia zelena aku mame. Rastlina. Nie ten "plod". Vraj je to lent list co neberie chlorofil. Ja som mal karfioly a pred dovolenkov som to chcel vyhadzat - lebo som mal priesady kalerabou.

 

Dve najvacsie som aj vyhodil ,al potom,neponam to necham tak. Ak somsa vratil dve maju aj ten"plod" a teraz treti,inak im to trvalo dost dlho -a rastliny dost velke. 

 

ono to rastie aj hned z jari? Ja dam priesady(kalerab  karfil kapustu,kel - nejake jarne odrody) do sklenika a v marci vonku. 

 

-------------

Robim kompost - trava nerastie.

 

V minulosti som ma pluzgiere na rukach zo strihania. Tohto roky si das rukavice a preziju ruky. Tohto roku som nakrajal tolko jablk a uhoriek do kompostu - ze mam pluzgiere od noza. Na ukazovaku od obycajneho noza. Ale kazdy druhy den nakrajam dvadsat litrov na niestvrkty na minikosticky .

Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

my "burinu" máme,  sprievodnú rastlinu, ktorá nie je na škodu.  pomáha tiež udržiavať vlahu, ale to neznamená, že netreba zeleninu okopávať, plieť, proste ako vo všetkom platí, že  s mierou, tak aj sprievodné rastliny potrebné udržiavať pod kontrolou

 

karfiol pestujeme podobne ako aj ostatné hlúboviny, tak, že my si  kúpime  kvalitné priesady,  silné s dobre vyvinutými koreňmi, husto olistené s 3-4-6 pravými lístkami

pred výsadbou priesady polejeme, aby koreňový bal s pôdou bol pevnejší, nerozpádaval sa

 

vysádzame na svetlé stanovište do pripravenej pôdy,  (pôda ešte v jeseni zrýľovaná, zapravené hnojivo ) 

na jar pred vysadzaním, prekopeme, pohrabeme

urobíme si jamky, do každej pridáme pred vysádzaním  humus (bioodpad), dostatočne zalejeme, vložíme priesadu karfiolu, zahrnieme zeminou, dôkladne pritlačíme, proste posadíme

skorý karfiol vysadzáme v apríli,  počas rastu prihnojujeme ešte pred vytvorením ružice (molybdén, bór)

karfiol potrebuje pravidelnú a výdatnú zálievku,  okopávať

 

náš dopestovaný karfiol nie je stále ukážkový  kus, nevadí,  no na konzumáciu ( zaváraný,  varený, smažený) je ok

  • Pridať bod 2
Odkaz na príspevok
Zdieľať na iných stránkach

Vytvorte si účet alebo sa prihláste, aby ste mohli písať príspevky

Ak chcete odoslať príspevok, musíte byť členom

Vytvoriť konto

Zaregistrujte si nový účet v našej komunite. Je to ľahké!

Zaregistrovať si nové konto

Prihlásiť sa

Máte už konto? Prihláste sa tu.

Prihlásiť sa teraz
×
×
  • Vytvoriť nové...

Dôležitá informácia

Táto stránka používa súbory cookies, pre zlepšenie používania stránok tohto webu. Pre viac informácií kliknite sem. Ďalšie informácie nájdete na stránke Zásady ochrany osobných údajov